27 Kasım 2008 Perşembe

Ali Sami Yen, 20.00: Galatasaray v Metalist Kharkiv

Galatasaray, UEFA Kupası 2. Tur B Grubu'ndaki 3. karşılaşmasına çıkıyor.

Olympiakos ve Benfica maçlarında toplanılan altı puanın ardından rakip, Ukrayna'nın Metalist Kharkiv takımı. UEFA Kupası 1. Turu'nda Beşiktaş'ı 0-1 ve 4-1'lik skorlarla eleyerek gruplara kalmayı başaran Metalist Kharkiv hakkında 9 Ekim günü bazı sonuçlara ulaşmaya çalışmıştık. Genel anlamdaki maç yazısı olarak kabul edebiliriz söz konusu mesajı, arzu eden oradan giriş yapabilir konuya.

Galatasaray'da gündem, Karl Heinz Feldkamp'ın Teknik Danışman sıfatıyla göreve getirilmesi. Kafaları karıştıran bu hamlenin detaylarını bilemediğimiz için net yorumlarda bulunmamız doğru olmayacaktır, ama Michael Skibbe'nin açıklamaları gayet mantıklı. İyi bir çalışma olması halinde, Galatasaray'ın yararına olacak gibi görünüyor bu durum. Feldkamp'ın en azından Türk Futbolu'nun ince detayları hakkında değerli yardımları olacaktır Michael Skibbe'ye. Keza Skibbe, Türk Futbolu'nun alışık olmadığı tarza sahip bir spor adamı. Basın ilişkileri, rakibe gösterdiği saygı gibi konularda ayrılıyor, Türk seyircilerinden. Bilhassa bu anlamda genç meslektaşına tavsiyelerinin olmasını diliyorum, Feldkamp'ın.

Saha içerisine döndüğümüzde bazı ayrıntılar üzerinden konuşabileceğimizi sanıyorum, Metalist Kharkiv maçı öncesi.

Galatasaray'ın son haftalarda alışılan oyuncu kadrosuyla sahaya çıkacağını düşünebiliriz. Ankaraspor maçında forma giyemeyen Cassio Lincoln ve Milan Baros, Metalist Kharkiv karşısında şans bulacaklardır. İki oyuncunun da Galatasaray'ın bu sezonki oyun anlayışında hayati önemleri bulunuyor. Bu yüzden Baros ve Lincoln'ün sahada olmaları çok mühim, Galatasaray adına. Baros ve Lincoln dışında Mehmet Topal'ın da sakatlığının geçtiğini, takımla antrenmanlara katıldığını biliyoruz. Yine de Topal, maç eksikliğinden dolayı kulübede kalabilir. Bu durumda, Fernando Meira ile Ayhan Akman da orta sahadaki birlikteliklerine devam ederler.

Michael Skibbe, Fernando Meira ve Ayhan Akman arasında bir tercih sorunu yaşıyor. Kendimizden alıntı ile devam etmiş olalım, bu noktada.

Fernando Meira ile ilgili stratejik bir yanılgı içerisindeyiz, hocamız Michael Skibbe ve Portekizli oyuncumuzun orta sahadaki partneri Ayhan Akman'dan kaynaklanan.

Kağıt üzerinde Fernando Meira'nın orta sahada oynamasının Galatasaray'ın pas futboluna uygun olduğunu düşünenlerdenim. İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçını, bu anlamda daha farklı bir gözle izlemeye çalıştım. Meira'nın orta sahadaki futbol performansında belli bir düşüş var keza. Ayhan Akman ile nasıl yardımlaşıyor, ilk topları Emre Aşık ve Servet Çetin'den kim alıyor, öndeki üçlü ile nasıl çalışılıyor? Cevabını aradığım sorular bunlardı, kendi adıma.

Michael Skibbe, Fernando Meira'yı Ayhan Akman ile birlikte kullanıyor bilindiği üzere. Meira'nın orta sahada bulunmasının Galatasaray adına avantajları var. Meira, savunma karakterli bir futbolcu olmasına karşın yüksek top tekniğine sahip. Bu anlamda, Galatasaray'a orta sahada çeşitlilik getirebilir. Emre Aşık ve Servet Çetin gibi, daha çok hamleye dayalı futbol oynayan oyuncuların önünde ilk topları alarak Galatasaray'ın geriden oyun kurmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, Galatasaray'ın skor avantajı ile oynadığı dakikalarda, ileri üçlüdeki Cassio Lincoln, Harry Kewell ve Arda Turan hatta en uçtaki Milan Baros ile de pas alışverişine girip Galatasaray'a pozisyon zenginliği de getirebilir; ama tüm bunlar için, Meira'nın orta sahada ya da savunma ikilisinin önünde sorumluluk alması, hücum bölgesine gelmeden oyun kurması gerekiyor.

Ayhan Akman, Michael Skibbe'nin büyük güven duyduğu bir futbolcu. Bu yüzden de, yukarıda saydığımız tüm görevleri Ayhan'a yüklüyor. Fernando Meira ile beraber orta sahada yer alan Ayhan, savunmanın önüne kadar gelerek Emre Aşık ve Servet Çetin'den ilk topları alıyor. Galatasaray'ı hücuma kaldırmaya çalışıyor. Ayhan'ın Gaziantepspor kariyerinde 10 numara olarak kanıksadığımız bölgede, forvet arkasında oynadığını biliyoruz; ama takip eden en az 8 sezonda Türkiye'deki adıyla ''ön libero'' rolleri içerisinde evrildiğini de unutmayalım. Bu yüzden, ''orta saha oyuncusu'' olarak devam etmeli belki de.

Ayhan Akman, Fernando Meira'nın yapması gereken görevleri üstlendiği (biraz da futbol karakterinin içerisine soktuğu heyecanın da etkisiyle) için Meira, orta sahada sıradan bir oyuncu haline geliyor. Yalnızca top kesmek üzerine yoğunlaşmak durumunda kalıyor ve etkisiz oluyor. Bu durum, sıklıkla ve çok sayıda top yapmasına, konsantrasyon kaybına neden oluyor. Galatasaray adına çözülmesi gereken bir problem, Meira'nın pozisyonu. Mehmet Topal, Tobias Linderoth ve Barış Özbek'in yokluğundaki dördüncü alternatif, Meira. Bu yüzden, üç oyuncudan biri geri döndüğünde Meira da Servet'in yanındaki yerini alabilir tekrar. (Tabii Emre Güngör'ü de unutmamak lazım.)

Sonuç olarak, Fernando Meira'nın Galatasaray için önemli bir oyuncu olduğunu söyleyebilirim. Son zamanlardaki görev karmaşasından dolayı, performansında düşüklük yaşıyor; ama en kısa zamanda gerçek futbolunu izletmeye devam edeceğine de inanıyorum.

Ayhan Akman ve Fernando Meira özelindeki görev paylaşımının yanı sıra Galatasaray, bu gece önemli bir karakter sınavı daha verecek. Grup kuraları çekildiğinde Galatasaray'ın ''0'' puan yazacağı tek rakibi, Benfica'ydı. Olympiakos karşısında mağlup olmama hesabı, gerçekçi bir hedef olabilirdi; fakat iki maçı da kazandı, Galatasaray. Ve belki de düşündüğünden 3 ila 5 puan fazla kazanmış duruma geldi.

Türk Futbol Tarihi'nde hiçbir takım, Milli Takım da dahil, herhangi bir organizasyonda rahat başlayıp sonuna kadar aynı tempoda gidememiştir. İstisnalar vardır, tabii. Galatasaray'ın ilk beş maçta on puan toplayıp Çeyrek Final'e yükselmeyi bir hafta öncesinden garantilediği Şampiyonlar Ligi Sezonu'nda gruptaki son maçını Paris Saint-Germain'e 2-0 kaybetmesi ve ardından Real Madrid'i çekmesi, bu başlık altındaki örneklerden biridir.

Galatasaray, mutlak üç puan yazmıştı grup kuraları çekildiğinde Metalist Kharkiv karşısına. Şu anda durum, biraz daha farklı. Galatasaray, kazanırsa müthiş bir yol almış olacak Avrupa'da. Üç maçta dokuz puanın ötesinde, karakter sahibi olduğunu da gösterecek. Ve artık UEFA Grupları'ndaki üçüncüleri gözüne kestirmeye başlayacak.

Galatasaray v Metalist Kharkiv
Ali Sami Yen, 20.00

Yalnızca futbol penceresinden baktığımızda Galatasaray, savunmayı biraz daha fazla düşünebilir bu karşılaşmada. Beraberlik cebinde olacaktır Galatasaray'ın, ama bu Metalist Kharkiv'den iyi olduğu gerçeğini değiştirmez. Milan Baros'tan gol bekliyorum, sadece bir hissiyat olarak. Kazanmaya devam eder umarım, Galatasaray.

Hiç yorum yok: