4 Kasım 2008 Salı

Allen Iverson: 33 Yaşında Yüzük PeşindeNBA'de yeni sezonun ilk büyük bombası patladı.

Allen Iverson, Detroit Pistons'a geçti. Denver Nuggets, ''The Answer'' karşılığında Pistons'tan Chauncey Billups, Antonio McDyess ve Cheikh Samb'ı kadrosuna kattı. Nuggets'ın Iverson üzerindeki planları biliniyordu. Pistons'ın hamlesini ise, bir anlamda sürpriz olarak karşılayabiliriz. İki takım açısından bakmaya çalışalım, bu oyuncu hamlesine.

Denver Nuggets, Allen Iverson ile yollarını ayıracaktı. Kimsenin bilmediği bir haber değildi bu. Iverson, 33 yaşındaydı ve 22 milyon dolar olan yıllık ücreti ile NBA'de en çok kazanan üç oyuncudan biriydi. Seçim yapması gerekecekti, Nuggets'ın. Iverson'ın yaşından dolayı uzun süreli bir sözleşme imzalamak, pek mantıklı değildi. Kısa vadeli anlaşma için de Iverson, bir risk olabilirdi. Buna rağmen sezon sonunda sınırsız serbest kalması da iyi olmazdı, Nuggets adına.

Nuggets, Allen Iverson'ı kaybederken karşılığında bir şeyler almak istiyordu.

Detroit Pistons'ın farklı hedefleri vardı. Yıllardır aynı oyuncularla oynuyorlardı ve bu isimler, daha çok görev adamlarıydı. Pistons, 2000'li yıllardaki formülüyle başarıya ulaşmıştı; ama 2007'de Cleveland Cavaliers ve 2008'de de Boston Celtics, Batı Finalleri'nde altı maçlık seriler sonunda Pistons'ı geçmeyi başarmıştı. Mutlaka bu iki yenilginin altında yatan bazı nedenler olmalıydı. Cavaliers'da LeBron James vardı. Boston Celtics'te de Kevin Garnett, Paul Pierce ve Ray Allen.

Detroit Pistons, son altı sezonda Batı Konferansı'nda Final oynarken en büyük sıkıntıyı yıldız oyuncu eksikliği konusunda yaşıyordu. İşler kötü gittiğinde Pistons'ı kurtaracak bir oyuncu yoktu. LeBron James, 2007'de neredeyse tek başına Palace'ı Pistons'ın başına yıkarken Pistons'da James'e ''dur'' diyebilecek kimse yoktu. Geçtiğimiz sezonki Boston Celtics farklıydı mesela, bu anlamda. Paul Pierce çıkmış ve durumu kontrol altına almıştı.

Joe Dumars'ın aklında olan örneklerden biriydi mutlaka, Paul Pierce'ın 2008 Doğu Konferansı Finalleri'nde LeBron James karşısında ayakta kalması. Celtics özelinden farklı bir anlam daha çıkarmış olabilirdi, Joe Dumars. Kevin Garnett ve Ray Allen, 30'lu yaşlarında Celtics'e gelirken ana hedefleri, kariyerlerindeki ilk şampiyonluklarını kazanmaktı. Allen Iverson da kariyerinin son bölümünde Detroit Pistons ile şampiyonluğun tadını almak istiyor olabilir.

Allen Iverson hamlesi, Detroit Pistons adına ufak bir risk içeriyor tabii; ama iç yüzünde durum farklı. Iverson, kontratının son sezonunda. Joe Dumars'ın beklentisi, Iverson'dan geçtiğimiz sezon Garnett'te gördüğümüz istek ve arzuyu hissetmek olacaktır. Başarılı olamazsa da sezon sonunda Iverson ile yollarını ayırarak maaş limitinde yaklaşık 22 milyon dolarlık bir boşluk yaratır ve ertesi sezon için Rodney Stuckey'yi Pistons'ın ilk beşi için hazırlamış olur.

Yalnızca Allen Iverson da değil. Kontratının son sezonunda olan bir başka Pistons oyuncusu da Rasheed Wallace. Wallace'ın 13.6 milyon dolar olan kontratını da toplamdan düşersek Pistons 35 milyon dolar gibi bir seçme şansına sahip hale gelir. Hatta Wallace ile tekrar anlaşılsa bile Carlos Boozer, Mehmet Okur veya Hidayet Türkoğlu gibi önümüzdeki sezon için oyuncu opsiyonuna sahip isimlere kontenjan yaratabilir, Pistons. Özellikle Boozer'ın sıcak paraya dayanamayacağını söyleyebiliriz bu ihtimalde.

Detroit Pistons, 2009-10 Sezonu itibariyle yeni bir temel oluşturmaya çalışıyor.

32 yaşındaki Chauncey Billups ve 34 yaşındaki Antonio McDyess'ın gönderilip Amir Johnson, Jason Maxiell ve Rodney Stuckey gibi genç isimlerin Yeni Pistons'a alıştırılmaya başlanması, bu anlamda önemli. Allen Iverson ve Rasheed Wallace da kısa vadedeki başarı formülü için kadroda yer alacaklar.

Allen Iverson takasının ardından Pistons'ı yeni ilk beş rotasyonu, pozisyonlara göre sırasıyla, Allen Iverson, Rip Hamilton, Tayshaun Prince, Rasheed Wallace ve Jason Maxiell şeklinde olabilir. Bir diğer ihtimalde Amir Johnson'ı izleyebiliriz, dört numara pozisyonunda. Maxiell ve Johnson özelinde olumlu bir takas; ama Hamilton'ın bu şekilde düşünmediğine emin olabiliriz. Hamilton, artık takımdaki bir numaralı skor opsiyonu değil. Yeni rolüne alışması zaman alacaktır.

Denver Nuggets cephesinde ise en mutlu insan, muhtemelen Carmelo Anthony. Allen Iverson sonrası tekrar kulübün bir numaralı oyuncusu. Topu Iverson ile paylaşmak zorunda değil artık. J.R. Smith, ilk beş rotasyonuna gireceği için takasın bir diğer kazananı olacak. Chauncey Billups'ın bu iki oyuncu ilk beşteyken fazlaca şut kullanmasına gerek kalmayacak. Anthony'nin kafası bu konuda rahat olabilir. Kaybeden ise Anthony Carter. Bir numara yokluğunda Nuggets rotasyonunda bulduğu yeri kaybedecek Carter, Billups'ın gelişiyle birlikte.

Genel fotoğrafta Billups, Denver Nuggets'a ihtiyacı olan liderlik karakterini kazandırabilir. 1999-2000 Sezonu'nda Antonio McDyess ile beraber oynadığı Denver Nuggets'taki ikinci dönemine parmaklarındaki şampiyonluk yüzüğüyle başlayacak, Billups.

Liderlik ve şampiyonluk karakteri, önemli hususlar; ama kontrat süresinin uzunluğu Nuggets'ı sıkıntıya sokabilir. 32 yaşındaki Billups'ın Pistons ile yıllık 12 milyon dolardan toplam üç sezonluk sözleşmesi bulunuyordu. Dördüncü sezon için de 14.2 milyon dolara karşılık gelen bir ''takım opsiyonu'' vardı. Tıpkı Antonio McDyess'da olduğu gibi bir sorun yaşanabilir. McDyess da Pistons ile devam eden yaklaşık 14 milyon dolar ve iki sezonluk bir kontrata sahipti.

Uzun vadede karşısına çıkabilir bu durum, Nuggets'ın. Yine de McDyess'ın takastan memnun olmadığı ve kulüpten kendisini serbest bırakmasını talep ettiği konuşuluyor. Kariyerinin iki farklı döneminde Nuggets forması giyen McDyess, Denver'a dönmeyebilir. Beklemek lazım net haberleri alabilmek için.

Tüm bunların ardından sonuç çıkarmaya çalışırsak: Pistons, bir risk aldı. Delicesine eleştirilemeyecek bir risk. Iverson ve Wallace ile NBA Finalleri'ne ulaşmak ilk hedef. Yeni sezonda ise genç bir Pistons ekibi kurmak, öncelikli olan. Nuggets tarafındaki amaç, daha derli toplu bir takım haline gelmek ve bir lidere sahip olmak. Oy şansım olsa, hangi takım için kullanırdım, bilemiyorum. Kararsızım açıkçası; ama yine de -kontrat sürelerinden bağımsız olarak- Nuggets, bir adım öne çıkabilir.

Her şeye rağmen Allen Iverson'ın yeni bir takım ile anlaşması, heyecan verici. Palace'daki ilk maç ise oldukça ironik. Perşembe akşamı, Boston Celtics'e karşı. Neler olacak, bakalım.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Iverson ı sevmem ve pistonsa yakıştıramıyorum bana pistons her zmn nba takımlarından farklı bir avrupa takımı gibi gelmişdir takım ruhuyla oynamaları nedeniyle ama bu ıversonun gelişiyle tamamen deişcek bence denver adına sevindim melo daha rahat olcacağı için eskisi gibi takımını sürükleyebilir son lakers maçında hiç beğenmedim nuggets ı