24 Kasım 2008 Pazartesi

Mitchell & Colangelo: Yürekleri Ağızlarındaİşte, Toronto Raptors taraftarlarının bakmak bile istemeyecekleri görüntü.

Geçtiğimiz sezonun ardından Toronto Raptors'ın hedefleri daha gerçekçi olacaktı. Chris Bosh'ın seviye atlaması bekleniyordu. 2007-08 Sezonu'ndaki performansıyla T.J. Ford'un sakatlığından dolayı takımdan uzak kaldığı dönemi All-Star seviyesinde oynayan İspanyol Jose Calderon'dan da istenilenler farklı değildi. Bu yüzden T.J Ford'dan vazgeçilmiş ve Calderon, arkasında kendisini fazlaca tehdit etmeyecek (Reno Ukic ve Willie Solomon) iki alternatifle yeni sezona girmişti.

Raptors, T.J. Ford'u elden çıkarırken belli riskleri göze alıyordu. Genel Menajer Bryan Colangelo, iyi bir formülle başarıyı yakalamıştı geride kalan iki sezon içerisinde. Öyle ki, Toronto Raptors'ın asist ve şuta dayanan basketbolu, birçokları tarafından Kanada ekibinin ''Euroleague takımı'' olarak değerlendirilmesine neden olmuştu. Jose Calderon, Anthony Parker, Rasho Nesterovic, Andrea Bargnani gibi kariyerinin önemli bölümünü Avrupa'da geçiren oyuncuların da bu tanımda katkıları vardı tabii. Tüm bunların dışında bir şey eksikti, Raptors takımında. Sertlik.

Pota altında sertliğe ihtiyacı vardı Raptors'ın özellikle. Bu anlamda, T.J. Ford ve Rasho Nesterovic ile vedalaşılırken Indiana Pacers'tan Jermaine O'Neal kadroya kazandırılmıştı. O'Neal, Toronto Raptors'a ön alanda ihtiyacı olan sertliği getirebilecek bir oyuncuydu. Ayrıca, yeni sezonda daha üst seviyelere çıkması muhtemel Chris Bosh ile müthiş bir ikili de oluşturabilirdi; ama bazı şartların tam olarak oturması gerekiyordu formülün kusursuz olarak işleyebilmesi için.

Sezon öncesi Toronto Raptors özelindeki incelemelerde varılan ortak sonuç, sağlıklarının yerinde olması durumunda başarıya ulaşacakları yönündeydi. Jermaine O'Neal ve Chris Bosh'ın muhtemel ortaklığı, Toronto Raptors'ı Boston Celtics, Cleveland Cavaliers ve Detroit Pistons üçlüsünün arasına sokabilirdi. Tabii, Jermaine O'Neal'in kronikleşen ve geçtiğimiz sezonun yarısında kendisini Pacers formasından uzak tutan diz sakatlığının nüksetmemesi gerekiyordu. Dizindeki kat kat bandajlarla sezona başlayan ve aslında hiç de fena gitmeyen O'Neal, Bosh'ın arkasındaki rolünü de benimsemişti. Raptors, kaybettiği maçlarda bile beğeni kazanan bir basketbol ortaya koyuyordu; ama dün akşam yaşanmaması gereken bir şey oldu.

New Jersey Nets maçında Sean Williams ile çarpışan ve oyuna devam edemeyen O'Neal, Boston Celtics karşısında sahaya çıkarak başlı başına bir risk almıştı. Ve arzu edilmeyen son yaşandı. Jermaine O'Neal, ikinci çeyrekte hücum ettikten sonra yere düşerken dizi esnedi. Ardından devam etmek istedi- ki muhtemelen sakatlığına karşı yenilmek istemiyordu. Bir pozisyon sonra, Celtics'in fast-break'inde geriye dönemeyince pes etti ve maçın geri kalanını soyunma odasında tamamladı. Sean Williams ile çarpıştığı Nets maçının ardından geceyi hastanede geçiren O'Neal, bir gün sonra antrenmana çıkmamış, fakat dün akşamki Boston Celtics maçında forma giymeyi tercih etmişti. O'Neal, kendini yere bıraktığı anda Air Kanada Center'a sessizlik hakim oldu. Sakatlığının süresi, Raptors'ın sezon içerisindeki hedefleri ile direkt ilişkili olacaktır.

Jermaine O'Neal'in sakatlığının damgasını vurduğu maçı Boston Celtics, 48 dakika boyunca istediği tempoda oynayarak 118-103 kazandı.

Yayın gerisinden gösterilen müthiş performans, galibiyeti getiren en önemli faktördü belki ama başta Kevin Garnett olmak üzere bazı Celtics oyuncularının gösterdiği profesyonelliğe sığmayan davranışlar, lig çevresinde tepkiyle karşılanmaya devam ediyor. Şampiyonluğun ardından daha olgun olmaları gerekiyordu belki de.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

üzüldüm toronto adına renkli bi takım bence toronto üstlerde görmeyi çok isterim inşllah kısa sürer yazıların cidden harika tekrara teşekkürler