22 Kasım 2008 Cumartesi

New York Knicks: Donnie Walsh İş BaşındaNew York Knicks'de Isiah Thomas'ın kötü mirasını temizleme işlemi devam ediyor.

Donnie Walsh ve New York Knicks'in tüm planları, 2010 üzerine. Geçtiğimiz sezon Knicks'in başına geçerken kimsenin kendisini kahraman olarak görmemesi gerektiğini söyleyen Walsh, şimdiden 2010 için New Jersey Nets ve diğer rakiplerinin önüne geçmiş durumda. Walsh, NBA'de Cuma gecesinin bir numaralı aktörü olmayı başardı. Önemli kontratlara sahip olan iki oyuncu, Jamal Crawford ve Zach Randolph elden çıkarıldı.

Geceyi Jamal Crawford hamlesi ile açtı, Knicks. Crawford, 2010-11 Sezonu için maaş azaltma politikası izleyen Knicks adına bir engeldi. Her ne kadar, yeni antrenör Mike D'Antoni'nin basketbol modelinde kendine bir yer edinmeyi başarmış da olsa Crawford, üç sezonluk kontratıyla Knicks için ideal bir gelecek hedefi değildi. Bu anlamda, Crawford'dan vazgeçilebilirdi. Ve Crawford, Golden State Warriors'tan Al Harrington ile takas edildi.

New York Knicks'in Al Harrington tercihi, tesadüf değildi. New York Knicks'ten önce 16 sezon Indiana Pacers'ın Genel Menajeri olarak görev yapan Donnie Walsh, Al Harrington'ı NBA'e getiren isimdi. 1998 NBA Draftı'nda 25. sırada Indiana Pacers tarafından seçildiğinde henüz 18 yaşında olan Harrington, birçok şeyi Donnie Walsh'a borçlu olmalıydı. Harrington, daha sonra 2004 yılında Atlanta Hawks'a geçtiğinde ve ardından 2006'da tekrar Indiana Pacers'a kazandırıldığında da Pacers'da bu işlere Donnie Walsh bakıyordu.

Donnie Walsh cephesinden böylesi bir anlamı vardı, Al Harrington'ın. Profesyonel manada ise iki farklı çıkar sağlayabilir Harrington üzerinden, New York Knicks. Biri saha içerisinde. Harrington, Mike D'Antoni'nin sevdiği tarzda basketbol oynayan bir isim. Warriors'ın mucizevi Playoff koşusunda Don Nelson'ın sisteminde harika bir rol oyuncusu haline bürünen Harrington'ın D'Antoni ile de mutluluğu yakalayacağını söyleyebiliriz.

Hızlı hücum ve dış atışlardaki başarısının yanı sıra Harrington'ı özel kılan bir diğer önemli husus da 3 ve 4 numarayı birlikte idare edebilecek olması. İtalyan antrenörün Phoenix Suns'ta yarattığı Boris Diaw mucizesinden yola çıkarak Harrington'ın Knicks adına son derece stratejik bir oyuncu olabileceği sonucuna da ulaşabiliriz. Ve takasın en değerli yanı. Tabii ki Harrington'ın kontratının yalnızca iki sezon sürecek olması.

Al Harrington, 2008-09 ve 2009-10 Sezonu'nda Knicks forması giydikten sonra serbest kalacak ve Walsh'un ekibi, yaklaşık 20 milyon dolarlık bir tasarruf yapmış olacak. Jamaal Crawford'un üç sezon boyunca yaratacağı 30 milyon dolarlık masraf ile kıyaslandığında Knicks'in LeBron James'e veya 2010 yılında serbest kalabilecek diğer oyunculara ayıracağı ekstra 10 milyon dolar kalıyor geriye. Bu anlamda, Donnie Walsh'un önemli bir iş başardığını düşünebiliriz.

Al Harrington ve Jamaal Crawford takasına Golden State Warriors cephesinden bakalım şimdi de.

Jamaal Crawford, önemli bir skorer. Üstelik kariyerinin istatistiksel anlamdaki en iyi sezonunun üzerinden de yalnızca birkaç ay geçti. Golden State Warriors'ın hedefi, New York Knicks'in aksine, kısa vade üzerine. Batı'da Los Angeles Lakers'ın rakibi olması beklenen New Orleans Hornets, Houston Rockets ve Utah Jazz'in istikrarsızlığı, Dallas Mavericks ve San Antonio Spurs'ün keskin düşüşleri, Denver Nuggets'ın da Chauncey Billups hamlesiyle çıkışa geçmesinin ardından Warriors'ın bir değişikliğe ihtiyacı vardı.

New York Knicks ve Golden State Warriors'ın ortak noktada buluşmaları çok zor olmamıştır bu anlamda. Warriors'da Nelson, Baron Davis'in gidişi ve Monta Ellis'in sakatlığı sonrası, yeni formüller denemek zorundaydı. En sonunda da Warriors'ın kimyasına en uygun olan yapıya geri döndü. Al Harrington, sırt ağrıları nedeniyle bir süredir Warriors'a faydalı olamıyordu. Jamaal Crawford gibi bir hücum silahı uğruna vazgeçilebilecek bir oyuncuydu. Öyle de oldu.

Jamaal Crawford, Monta Ellis'in dönüşüne kadar Warriors'ın oyun kurucusu olarak görev alabilir. Stephen Jackson, Anthony Morrow ve Stephen Jackson'ın da varlığını düşünürsek Warriors, koşan uzun Andris Biedrins ile birlikte, tekrar 2007 Playoffları'ndaki görüntüsüne kavuşabilir.

Post-season'da yer almak istemeleri, bu takasa girmelerindeki en önemli neden. Warriors, Batı'nın dev ekiplerinin döküldüğü bu ortamda kısa vadeli bir formülle hedefe gitmek istiyor. Yine de Crawford'un üç sezonluk kontratı sorun olabilir. Tabii Crawford, oyuncu opsiyonunu kullanmazsa. Monta Ellis, Jamaal Crawford, Anthony Morrow, Stephen Jackson ve Corey Maggette. Don Nelson'ı ciddi bir rotasyon sorunu bekliyor olabilir, sezonun son bölümünde. Tek çare, dört kısa ve tempolu oyun gibi gözüküyor. Neler olacak, bakalım.

New York Knicks adına gecenin tek hamlesi, Jamaal Crawford'ı gönderip Al Harrington'ı almak değildi.

Golden State Warriors ile girilen oyuncu alışverişinin ardından Knicks, Los Angeles Clippers'ın kapısını çaldı. Hedef, Zach Randolph'u elden çıkarmaktı. Zor bir operasyondu. Ama bunu da başardı, Donnie Walsh. Los Angeles Clippers'tan Cuttino Mobley ve Tim Thomas, kadroya katılırken Zach Randolph ile birlikte Mardy Collins, Clippers'a gönderildi. Knicks, bu hareketin ardından Randolph'un üç sezonluk kontratı ve 48 milyon dolarlık maliyetinden kurtulmuş oldu.

New York Knicks adına bu hamlenin en stratejik noktası, Zach Randolph'un 2010-11 Sezonu'ndaki 17.3 milyon dolarlık maaşını yok etmesinin yanı sıra Clippers'tan gelen Tim Thomas ve Cuttino Mobley'nin de 2010 yazında serbest kalıyor olmaları oldu. Bir bakıma, Jamaal Crawford ve Al Harrington özelinde 10 milyon dolarlık bir tasarruf yapan Knicks, bu hamlesiyle de 17 milyon doları cebinde tuttu. Knicks, artık LeBron James, Dwayne Wade, Chris Bosh, Dirk Nowitzki, Yao Ming ve Amare Stoudemire gibi oyuncuların serbest kalmasının muhtemel olduğu 2010-11 Sezonu öncesi, pazardaki en kuvvetli takım.

Golden State Warriors ve Los Angeles Clippers ile girilen takasların ardından New York Knicks'in 2010 yazındaki muhtemel görüntüsünü incelemeye başlamadan önce Los Angeles Clippers adına da takasın detaylarına inmeye çalışalım ve sona doğru ilerleyelim.

Zach Randolph'un ardından Clippers, Marcus Camby veya Chris Kaman ikilisinden yalnızca birini mutlu edebilecek. 48 milyon dolarlık kontrat sahibi olan Zach Randolph, yedek oturmayacaktır. Bu konuda Camby veya Kaman'ın da hevesli olmasını bekleyemeyiz. Muhtemelen bir takas daha gelebilir. Chris Kaman'ı kullanırsa Clippers, masaya eli kuvvetli oturacaktır. Bu ihtimalde, sezon başında Elton Brand'in yerle bir ettiği Clippers, yeni bir projeye sahip olabilir. Marcus Camby de farklı anlamlarda yararlı bir parça.

Dönelim New York Knicks'e.

Walsh, tüm gemileri yaktı. LeBron James, artık daha sıcak yaklaşacaktır New York City'ye. Aslında bir New York Yankees taraftarı olduğunu söyleyerek sinyali göndermişti Knicks'e, LeBron; ama tüm bunların ardından kendisine gösterilen ilgiye kayıtsız kalmayabilir. Knicks, iyi başladığı sezonugözden çıkardı belki de; ama böylesi gerekiyordu. Artık şu kesin ki, LeBron olmasa bile New York, 2010 yazında pazardan eli boş çıkmayacak.

Yine de ilginç bir tablo söz konusu. New York Knicks'in elinde 2010-11 Sezonu için kullanabileceği yalnızca dört oyuncu bulunuyor. Birincisi ve en belalısı, Eddy Curry. 33 milyon dolarlık kontratı var, Curry'nin; ama alıcısı yok. Jared Jeffries, Danilo Gallinari ve Wilson Chandler, Knicks ile 2010-11 Sezonu'nda kontratı olan diğer oyuncular. 2008-09 Sezonu için ''Qualifying'' ile oynayacak David Lee ve Nate Robinson'ı da yukarıdaki dört oyuncunun arasına ekleyebiliriz. Knicks, bu iki isimle de anlaşmanın bir yolunu bulacaktır.

Son olarak New York Knicks'in sezonlara göre maaş limitine bir bakalım:

2008-09: 98,997,575 $
2009-10: 69,589,278 $
2010-11: 18,160,263 $


Yani, daha ne olsun? Donnie Walsh, kısa zamanda önemli işler başardı. Üstelik, tüm bunları yaparken takımın başına Mike D'Antonio gibi kalburüstü bir antrenör getirdi. Knicks, tüm planlarını 2010 üzerine kuruyor olabilir; ama ellerinde bu sezon ve önümüzdeki sezon için uygulayabilecek bir basketbol modeli de var. Şimdilik fena da gitmiyorlar.

Madison Square Garden da mı aramıza katılıyor sonunda. Acaba?

2 yorum:

franchi dedi ki...

takas olayı pek kafamı karıştırmıştı iki gündür.. şimdi herşey çok daha iyi oturdu yerine.. 2010'da lebron james'i getirmek istediklerini biliyordum ama bu kadar sistemli ve ciddi çalıştıklarından haberim yoktu..

2010 yılında hedeflerine ulaşmaları mümkün gözüküyor şimdilik.. uygulanan sistem farklı olsa da miami gibi geçici bir rüzgar olmak da var işin ucunda..

ASY dedi ki...

Selamlar,

Oldukça sistemli çalışılıyor. Isiah Thomas'ın kötü mirasının işlerini yavaşlatacaklarını düşünüyordum açıkçası, ama halletmeye başladılar yavaş yavaş.

Jamaal Crawford ve Zach Randolph'un ardından 80 milyon dolarlık bir hareket alanına sahip oldular. Sezon sonunda, oturduğu yerden 22 milyon dolar kazanan Stephon Marbury de serbest kalacak. Bu anlamda da bir rahatlamanın olacağını söyleyebiliriz.

80 milyon dolarlık kontenjanın önemli bir bölümü LeBron James için kullanılacak. LeBron, şu anda bir takımın tüm tarihini değiştirebilecek tek oyuncu belki de, NBA'de. Bu yüzden geçici bir rüzgar olacaklarını tahmin etmiyorum. Kaldı ki, LeBron'a yaklaşık 20 ila 25 milyon dolarlık bir kontrat sunulsa dahi Knicks'in seçme şansı olacak.

Yukarıda değindiğimiz 80 milyon dolarlık kontenjanın belli bölümleri David Lee, Nate Robinson ve 2009 Draftı'nda Knicks'e katılacak oyuncular için ayrılacak; ama aynı yaz mevsiminde Dwayne Wade, Chris Bosh, Steve Nash, Tracy McGrady, Dirk Nowitzki, Amare Stoudemire ve Joe Johnson gibi oyuncuların da serbest kalma ihtimali var.

LeBron James ve Chris Bosh'a maksimum kontrat önerilebilir - ki böyle olacağını düşünüyorum. Artı olarak Steve Nash de veteran kontratıyla Madison Square Garden'a gelebilir.

Sonuç olarak, 2010-11 Sezonu'nda farklı bir Knicks izleyeceğiz. Burası kesin.

Eray.