4 Aralık 2008 Perşembe

2008-09 UEFA Kulüp Sıralaması, GalatasarayGalatasaray, geçtiğimiz sezonlardaki hatalarından ders almış şekilde devam ediyor UEFA Kupası'nda yoluna.

Şampiyonlar Ligi'nin kapısından döndükten sonraki formül belliydi. Gruplara katılamayarak kaybedilen üç bonus puan, Bellinzona karşısında alınacak iki galibiyet ve dört puan ile telafi edilmeliydi. Ardından gruplarda minimum 2 galibiyet ve 1 beraberlik ya da 3 galibiyet gibi bir performans. Galatasaray'ı düzlüğe çıkaracak sonuçlar bu şekildeydi. Ve ne mutlu ki, tüm bunları üst seviyede başardı Galatasaray.

Galatasaray'ın bu sezon Avrupa Kupaları'nda kazanmış olduğu puanların dökümünü yapmış ve bazı verilere ulaşmaya çalışmıştık.

Metalist Kharkiv maçında alınan mağlubiyet ve Fenerbahçe'nin Porto karşısında puan alamaması, Galatasaray'ın daha yukarılara çıkmasını engellemişti. Üstelik Metalist Kharkiv, Türkiye'nin ülke puanı sıralamasındaki direkt rakibiydi. Beşiktaş'ın ardından Galatasaray'dan da ekstra galibiyetler kazanması, Türkiye adına son derece şanssız gelişmelerdi. Galatasaray özelinde yapılacak şey, Berlin'den puan ile dönmekti.

Hertha Berlin'i deplasmanda 1-0 mağlup eden Galatasaray, 87. sıradan başladığı sezonda dün gecenin ardından 67. basamağa kadar yükselmeyi başardı.

Oldukça kritik bir eşikte, Galatasaray. Metalist Kharkiv'i mağlup etseydi, Hertha Berlin karşısında kazanır mıydı, bilinmez; ama Galatasaray, eğer 4 maç ve 12 puan yapmış olsaydı, hem sezon içerisinde Barcelona ile birlikte Avrupa Kupaları'nda en fazla puan toplayan iki takımdan biri olacak hem de dev bir avantaj yakalayacaktı. Yine de Hertha Berlin galibiyeti, Galatasaray'ı son derece stratejik bir seviyeye getirdi.

Galatasaray, iki taraflı düşünmek zorunda. Madde madde ilerleyelim.
  • 67. sırada, Galatasaray. Takip eden iki takım, İtalya'dan Sampdoria ve Norveç'ten Rosenborg, UEFA Kupası'nda mücadele ediyorlar.
  • Sampdoria, üç maçta dört puanla dördüncü sırada. Üst tura çıkabilmesi için son hafta Sevilla'yı mağlup etmesi gerekiyor. Aksi takdirde diğer maçtan gelecek haberi beklemek durumunda.
  • Rosenborg, üç maçta bir puanla beşinci sırada. İşi çok zor. Bu akşam, Kopenhag deplasmanında kazanmak zorunda. Kaybederse, Galatasaray için tehdit olmaktan çıkacak.
  • Sampdoria ve Rosenborg'un ardından gelen Blackburn Rovers, Sparta Prag, Lazio, Lokomotiv Moskova ve Rapid Bükreş, Avrupa Kupaları'nda yer almıyorlar.
  • 75. sıradaki Feyenoord, UEFA Kupası Grupları'ndaki ilk üç maçından puan alamayınca Avrupa Kupaları'na veda etti. 76. sıradaki AEK ve 78. sırayı paylaşan Celta Vigo ile Real Betis de bu sezon Avrupa'da yoklar. 77. sıradaki Hertha Berlin'in devam etme şansı, oldukça az.
İki taraflı düşünmenin ilk ayağı bu şekilde. Galatasaray, arkasına güvenle bakabilir. 67. sıradaki Galatasaray'ın 80. sıradaki Nancy'ye kadar uzanan bir seçme şansı var. Aradaki 12 takımın Galatasaray'a herhangi bir şekilde tehdit oluşturması pek kolay değil. Ülke puanlarının 0.33 yerine 0.20 ile çarpılıyor olması da Galatasaray'ın bir diğer avantajı.

Geriye baktığımızda yalnızca 83. sıradaki Manchester City'nin (23.610) bir hamle yapacak olmasını bekleyebiliriz, ilerleyen turlarda.

Arka sıralardan gelen takımlar özelinde, böyle bir görüntü oluşuyor son durumda. Galatasaray, 3. Tur'dan ileri giderse, arkasındaki takımlarla arayı iyice açacak. Üstelik, 2008-09 Sezonu'nun ilk yarısında toplanılan 11.200 puanın gelecek sezonlar adına müthiş bir sermaye olduğunu da düşünebiliriz. Öyle ki bel büken iki Avrupa sezonu hesaplamadan çıkarıldığında Galatasaray, torba bile atlayabilir UEFA Kupası ya da Şampiyonlar Ligi kura çekimlerinde.

Şimdi biraz ileri bakalım.

Galatasaray'ın hedefinin grup maçları sonunda Beşiktaş'ın da içerisinde bulunduğu yedili kümeye yaklaşmak olması gerektiğini söylemiştik. Tam da orada şu an Galatasaray. Yine ilerleyelim, madde madde.
  • Galatasaray'ın önünde bulunan yedi takım, Avrupa Kupaları'nda yer almıyorlar.
  • Real Zaragoza, Lens, Austria Wien, Getafe, Anderlecht, Beşiktaş ve Monaco'nun oluşturduğu sistemin tepesiyle Galatasaray arasında hemen hemen 3 puanlık bir fark bulunuyor (32.262 ve 29.245).
  • Galatasaray'ın bu yedili arasına girebilmesi adına 3. Tur'da bir galibiyet ve bir beraberlik formülüne ihtiyacı olacaktır. Bunun için, liderlik ve iyi kura gerekebilir. Eğer, UEFA Kupası Finali'ne ulaşılamayacaksa, şimdilik hedefin 50'li sıraların kıyısına yanaşmak olacağını söyleyebiliriz.
  • Galatasaray, önündeki yedilinin arasına girer ve 3. Tur'dan sıyrılmayı da başarırsa, şu anki görüntüde beraber olan altı takımlık bir barajla karşılaşır.
  • Dinamo Kiev, Spartak Moskova, Sporting Braga, Udinese, Club Brugge ve Heerenveen takımlarından en az dört tanesi, 2008-09 Sezonu'nun ikinci yarısında da mücadelelerine devam edecekler. Bu anlamda kısa vadedeki hedef, 50'li sıralar olmalı.
Galatasaray adına stratejik hesaplamalar, iki sezon sonrası için yapılacaktır.

1.0750 ve 1.800'den kurtulacak Galatasaray'ın birçok rakibi, bu iki sezonda 15 ila 25 arasındaki puan seviyelerine çıkmış. Real Zaragoza, Austria Wien, Monaco, Auxerre, Palermo, Rapid Bükreş, Parma, Lille, Middlesbrough ve Steaua Bükreş gibi 20'li sıralardan 60'lara kadar uzanan aralıkta seyreden birçok takım, Galatasaray karşısında dezavantaja düşecek.

Galatasaray'ın önümüzdeki iki sezondaki performansı da oldukça önemli, içerisinde bulunduğumuz sezonun ilk yarısında kazanılan 11.200 puanın anlam kazanabilmesi adına.

Turları geçelim, puanları toplayalım. Çeyrek Final'e geldiğimizde de bonusları cebimize koyalım. Gerisi kolay, hesaplaması da keyifli olacaktır.

4 yorum:

franchi dedi ki...

boş geçen iki sezonun puanları yerine önümüzdeki iki sezon 12-13 puan aldığımız takdirde yine 20'li sıralara yaklaşırız.. elimizdeki bu kadroyu iyi değerlendirmemiz lazım, uefa'da en az 2 tur atlasak ve bunu 2 galibiyet 1 beraberlik 1 yenilgi ile gerçekleştirsek bile yeterli olacak..

Jordi Metal dedi ki...

Bende 1 ay kadar önce şöyle bişeyler yazmıştım.Hatta ben gelecek senelerde ortalama olarak kazanılacak puanların bu seneki gibi olduğunu düşündüğümde ilk 30u bile zorlayacağımızı düşünüyorum.

http://hakanbaysal.blogspot.com/2008/11/galatasarayn-lke-puanlar.html

os dedi ki...

galibiyetlerden sonra en zevklisi takım puanıyla ilgili yazıları okumak :) hakikaten son cümle gibi hesaplamakta keyifli oluyor :)

ASY dedi ki...

Selamlar,

Galatasaray, oldukça iyi bir Avrupa sezonu geçiriyor.

Geçtiğimiz sezonki hatalar, dedik. Az çok biliyoruz. Sion deplasmanındaki karşılaşma, Bordeaux ve Helsingborg mağlubiyetleri, Austria Wien ile Leverkusen beraberlikleri. Galatasaray, yine 3. Tur'da elenebilirdi, ama minimum altı puanlık bir farkla. Bu anlamda, oldukça stratejikler kayıplar yaşadı Galatasaray.

2008-09 Sezonu'ndaki tek fire, Steaua Bükreş ile Sami Yen'de oynanan karşılaşma olarak düşünülebilir. Tabii yolumuzu UEFA Kupası olarak kabul ediyorsak. Geçtiğimiz sezon Sion maçlarında yitirilen iki puan, Bellinzona maçlarında tekrarlanmadı. Grupta da iki galibiyet ve bir beraberliğe razıyken üç galibiyet aldık. Ve hiç kuşkusuz, çok daha fazlası da olabilirdi.

Yani, dediğiniz gibi, ortalama puanlar bizi aynı seviyede tutarken rakiplerin de kaybıyla üst sıralara taşıyacaktır.

2007-08 Sezonu'nu 12-13 gibi bir puanla kapatabilirdik, olmadı. Fenerbahçe'nin üstün performansının katkıları da vardı oysaki. Şimdi durum farklı. Galatasaray'ın alacağı her puan, bonus tadında olacak; fakat kuvvetle muhtemel yeni sezonda tek Türk olarak devam edecek mücadelesine Avrupa Kupaları'nda.

Grubu lider tamamlamak önemli. Sonrasında iyi bir kura. Bir galibiyet ve bir beraberlik. Sezon başından bu yana üzerinde durulan formül. 4. Tur ve olursa Çeyrek Final, gerçekçi hedefler şimdilik. Bu seviyeye çıktığında Galatasaray, sezonu 17-18 gibi bir puanda bitirebilir. Önümüzdeki sezonlar için de miras yaratmış olur.

Yine de ironik bir durum var ortada. Sezon başında, konu başlığı için fotoğrafları 60 ila 80. sıradan keserken, şimdi 47. sıraya kadar çıktık. :)

Şu iki sezon bir çıksın. Daha da yukarılara ilerleyeceğiz.

Sevgiler,
Eray.