24 Aralık 2008 Çarşamba

Apertura 2008: Şampiyon Boca JuniorsArjantin Apertura 2008'de Boca Juniors, Üçlü Playofflar'ın son maçında Tigre'ye 1-0 kaybetmesine karşın 23. şampiyonluğuna ulaşmayı başardı.

Tigre, sezon içerisinde hem San Lorenzo, hem de Boca Juniors'ı mağlup etmesine rağmen Playofflar'ın en zayıf halkası olarak görülüyordu. Boca Juniors ise, ilk maçında San Lorenzo karşısında 3-1 kazanırken 90. dakikada Cristian Chavez ile gelen golün ardından hayal ettiğinden bile fazlasına sahip olabilirdi. Galibiyet ve beraberlik opsiyonlarının yanı sıra tek farklı mağlubiyetler bile Boca Juniors'ı şampiyon yapacaktı; ama psikolojik avantajlar, Boca'nın lehineydi. Ve şampiyonluğun bir galibiyetle gelmesi beklenebilirdi.

Sezonun önemli bölümünü sakatlıklarla geçiren Martin Palermo, tribündeydi. San Lorenzo maçında takımının ikinci golünü atan Rodrigo Palacio kulübede. Beşer sarı kartlı Juan Roman Riquelme ve Fabian Vargas, cezalı duruma düşmüşlerdi. Orta sahanın iki önemli isminin yokluğunda Boca Juniors, oldukça zorlanabilirdi. Sebastian Battaglia'ya Vargas'ın yokluğunda daha fazla iş düşecekti. Juan Roman Riquelme'nin boşluğu ise, Leandro Gracian ile doldurulmaya çalışılacaktı. San Lorenzo karşılaşmasında rakip takım oyuncusu Andres Silvera ile çarpışan Juan Forlin, Boca Juniors'ın bir diğer eksiğiydi.

Tigre adına en büyük soru işareti kaledeydi, Boca Juniors maçı öncesi. San Lorenzo ile oynanan maçın son dakikalarında gördüğü kırmızı kartla takımını yalnız bırakan Daniel Islas'ın yerinde Luis Ardente görev yapacaktı. Uzun süredir resmi maça çıkmayan Ardente'nin performansı, merakla bekleniyordu. Leandro Lazzaro, 11'deydi. Beş sarı kartlı Diego Castano'nun yokluğu ise, maç öncesindeki beklentilerimiz doğrultusunda, Jonathan Blanco ile ikame edilmeye çalışılacaktı.

Boca Juniors'ın forvet oyuncusu Lucas Viatri, takımlarının beraberlik veya tek farklı mağlubiyet için oynamayacağını tek hedeflerinin galibiyet olduğunu söylüyordu, karşılaşma öncesinde. Boca, bu bakış açısıyla başladı maça, aslına bakılırsa. Topu kontrol eden ve oynama niyetini gösteren taraftı. Claudio Morel Rodriguez ve Jesus Datolo gibi iki üst düzey kanat oyuncusunun bulunduğu sol tarafını kullanmak istiyordu, Boca. Tigre'nin karşılığı da bu yöndeydi. Martin Morel, Tigre'nin en büyük kozuydu. Boca Juniors'da Juan Roman Riquelme'nin karşılığı Tigre'de Martin Morel'di. Tıpkı Riquelme gibi Morel de, sağa yakın oynuyor ve takımının liderliğini yapmaya çalışıyordu.

Boca Juniors, ilk bölümde oyuna hakim gibi görünse de, ilk gol pozisyonuna 21. dakika Luciano Figueroa'nın kaleciyi bulan şutuyla sonlanan bir kontraatakta bulabilmişti. Tigre, söz konusu dönemde, orta sahasını boş bırakıyor ve Boca Juniors'a kolay çıkış şansı veriyordu. Juan Roman Riquelme'nin yokluğu, Tigre'nin şansıydı. Sebastian Battaglia veya Leandro Gracian, Kaptan'ın görevini tam olarak üstlenememişti. Tigre de ilk yarıdaki en ciddi pozisyonuna son dakikalardaki bir karşı atakta yakaladı; ama Morel'in pas yerine şut tercihi, Tigre'yi muhtemel bir golden etti. İlk yarıda, Arjantin Futbolu'ndan beklediğimiz sertlik veya mücadele yoktu ortada. Şampiyonluk stresi, oyun karakterlerini de etkilemişti belli ki.

Juan Roman Riquelme, Martin Palermo, Fabian Vargas ve Juan Forlin'den yoksun Boca Juniors adına bir kötü haber de Jesus Datolo'dan geliyordu. Datolo, sakatlığı nedeniyle ikinci yarıda takımındaki yerini alamayacaktı. Yerine, Fabian Vargas'ın cezasından dolayı alternatifler arasında ismi geçen Alvarao Gonzalez dahil olmuştu. İkinci yarının ilk on dakikalık bölümü geride kaldığında Boca Juniors teknik direktörü Carlos Ischia, Luciano Figueroa ve Rodrigo Palacio arasında da bir değişikliğe gitti. İki değişiklik hakkını kullanmıştı, Ischia.

Boca Juniors, Lucas Viatri'nin maç öncesindeki açıklamalarını unutmuş olmalıydı. Tigre tribünleri, Boca Juniors'ınkilerden baskın çıkmıştı. Buenos Aires'in büyük ağabeylerine meydan okuyorlardı adeta. İkinci yarının ilk 15 dakikalık bölümünden sonra oynamaya başlayan Tigre olmuştu. Viatri, her ne kadar galibiyet için sahaya çıkacaklarını söylemiş olsa da, artık durumu idare etmek gerekiyordu Boca Juniors adına. Tempoyu düşürmeye çalıştılar. Tam da başarmak üzereydiler ki, Julio Caceres ve kaleci Javier Garcia arasındaki anlaşmazlıkta kendisine fırsat yaratan Leandro Lazzaro, Tigre'yi 1-0 öne geçirdi. Tigre'nin bir gole daha ihtiyacı vardı.

Mauricio Caranta'yı aramış olabilirdi bu pozisyonda, Carlos Ischia. Öyle ki, Türkiye'de olsa, yıllarca konuşulacak bir hamlede bulundu Tigre golünün ardından. Pozisyonda hatası bulunan Javier Garcia, saha içerisinde gözyaşlarıyla mücadele ederken Ischia, kalecisini kenara aldı ve 20 yaşındaki Josue Ayala'yı sahaya sürdü. O anda, Kolombiyalı Escobar örneği aklımızdan geçmedi değil. Ischia, kenara gelen Garcia'ya sarılarak moral verdi ve oyuncusunu teselli etti. Arjantin'de futbol çok başkaydı gerçekten. Hiç kuşkusuz, kalan 23 dakika da Garcia adına bir ömürden fazla olacaktı.

Tam, ''Bu nasıl Arjantin Ligi maçı, hala kırmızı kart çıkmadı!'' diye düşünmeye başlamışken Rodrigo Palacio, imdada yetişti. Kendisine yapılan faulün ardından rakip lehine düdük çalınmasını protesto eden Palacio, itirazlarını devam ettirince art arda iki sarı kart görerek oyun dışında kaldı. Aslına bakarsanız, maç içerisinde bir iki pozisyon vardı kırmızı kartı gerektiren.

Boca Juniors, kalan dakikalarda 1-0'lık mağlubiyeti korumayı başardı. Cristian Chavez'in golünün ne kadar önemli olabileceğini daha önce değerlendirmeye çalışmıştık. Chavez, Boca'ya şampiyonluğu getiren isim oldu bir anlamda. Tigre, sezon içerisinde 3-2 mağlup ettiği Boca Juniors'ı bir kez daha yendi; ama 3-2'den fazlasını yapması gerekiyordu. 1-0 yetmedi. tarihindeki ilk şampiyonluğa çok yaklaşmıştı Tigre, olmadı. Yine, tarihinin en iyi derecesiyle yetinmek durumunda kaldı.

River Plate adına kabus gibi geçen Apertura 2008'de Boca Juniors şampiyonluğa ulaştı. Clausura 2009'da River telafi, Boca da ünvanı koruma hedefinde olacak. Ve Dev rekabet, yeni bir boyut kazanacak.

Hiç yorum yok: