23 Aralık 2008 Salı

Apertura 2008: Tigre vs. Boca JuniorsArjantin Apertura 2008'de şampiyon, bu gece TSİ 00.30'da belli oluyor.

Racing Club'ın sahası Estadio Juan Domingo Peron'da Club Atletico Tigre ile Boca Juniors karşılaşıyor. Üçlü Playofflar'ın ilk ayağında San Lorenzo'ya 2-1 mağlup olan Club Atletico Tigre, Cumartesi akşamı Boca Juniors'ın San Lorenzo'yu 3-1 ile geçmesinin ardından şampiyonluk şansını bu geceye taşımayı başardı. Şimdi, hamle yapma zamanı.

Playofflar başlamadan önce Boca Juniors'ın fikstür avantajının olduğunu, fakat San Lorenzo'nun muhtemel bir Tigre galibiyetiyle Boca Juniors karşısına şampiyonluğunu ilan etmek için çıkabileceği ihtimali üzerinde durmuştuk. Düşündüğümüz gibi oldu, aslına bakarsanız. San Lorenzo, Tigre'yi ilk maçta 2-1 yendi ve Boca Juniors'ın maçını şampiyon olarak tamamlama opsiyonunu yanına aldı. Alınacak her türlü galibiyet San Lorenzo'yu Apertura 2008 Şampiyonluğu'na taşıyacak, muhtemel bir beraberlikte ise görüntü, Tigre ve Boca Juniors arasındaki mücadelenin ardından netleşebilecekti.

San Lorenzo, sezon boyunca ofansif üstünlüğü ile ayakta kalmayı başarmıştı. Andres Silvera ve Gonzalo Bergessio ikilisini destekleyen Pablo Barrientos ve Santiago Solari, San Lorenzo'nun Boca Juniors karşısındaki en büyük kozlarıydı. Diğer yanda ise ofansif futbol anlayışı kulüp DNA'larına kadar işleyen Boca Juniors vardı. Hücum ederek yaşayan iki takımın karşılaşmasından Boca Juniors, sahadan 3-1'lik galibiyetle ayrıldı.

Boca Juniors, ilk yarının son dakikasında Lucas Viatri'nin bulduğu golle soyunma odasına 1-0 önde giderken San Lorenzo, 60. dakikada Santiago Solari ile beraberliği yakalamış; ardından 76. dakikada Rodrigo Palacio ve 90. dakikada da Cristian Chavez, Boca Juniors'ı 3-1'lik galibiyete ulaştıran golleri atmıştı. San Lorenzo adına 2-1 ile 3-1 arasında çok büyük anlam farklılıkları olmayabilirdi; ama Tigre için durum farklıydı. Üçlü Playofflar'da, sezon içerisindeki tercihin aksine, iki takım arasındaki muhtemel bir puan eşitliğinde genel gol averajına bakılıyor. Üç maçta da aynı skorun çıkması ve üçlü bir puan denkliği olması durumunda ise sezon içerisindeki maçlarda karşılaşılan skorlar dikkate alınıyordu. Bu anlamda, Apertura 2008'de Boca Juniors ve San Lorenzo'yu mağlup eden Tigre, önemli bir avantaj yakalayacaktı.

Boca Juniors, San Lorenzo karşısında bulduğu son dakika golüyle bu geceki Tigre maçında tek farklı mağlubiyet opsiyonunu da cebine koymuş oldu. Tigre'nin tarihindeki ilk Nacional A Şampiyonluğu'na ulaşabilmesi için, Boca Juniors'ı en az iki farklı skorla mağlup etmesi gerekiyor. Boca Juniors, tek farklı mağlubiyetin yanı sıra, beraberlik ve galibiyet durumunda da Apertura 2008'i şampiyon tamamlamış olacak.

CA Boca Juniors v CA Tigre
Estadio Juan Domingo Peron, 00:30

Boca Juniors'da Tigre maçı öncesi önemli eksikler bulunuyor. 11 sarı ve 2 kırmızı kartın çıktığı San Lorenzo karşılaşmasında sarı kart gören Fabian Vargas ve Juan Riquelme, cezalı duruma düştüler. İkili, bu gece Tigre önünde Boca Juniors'a katkıda bulunmayacaklar.

Sebastian Battaglia ile birlikte Boca Juniors orta sahasına sertlik kazandıran Fabian Vargas'ın yerine Cristian Chavez'in ilk 11'de başlaması bekleniyor. San Lorenzo maçının son dakikasında attığı golle skoru belirleyen Chavez dışındaki diğer alternatif, Alvaro Gonzalez. Boca Juniors, lideri Juan Roman Riquelme'nin boşluğunu ise Leandro Gracian veya Nicolas Gaitan ile doldurmaya çalışabilir. Luciano Figueroa ve Lucas Viatri'nin arkasında, 4-3-1-2'nin hücuma dönük orta saha pozisyonunda, Leandro Gracian'ın oynaması muhtemel. Nicolas Gaitan ismini yakın zamanda daha fazla duymaya başlayacağız, ama bu maç için erken olabilir.

Arjantin Apertura ve Clausura'daki futbol yapısını göz önünde bulundurduğumuzda, bir maçta çıkarılan 5 sarı ve 1 kırmızı kartın ardından söz konusu karşılaşmanın ''centilmence'' geçmiş olabileceğini düşünebiliriz. San Lorenzo'nun Tigre'yi 2-1 mağlup ettiği mücadelede kırmızı kart ile oyun dışında kalan Daniel Islas, Boca Juniors maçında takımındaki yerini alamayacak.

San Lorenzo karşısında Tigre'nin tek golünü atan 34 yaşındaki Leandro Lazzaro'nun bu akşamki mücadeleye ilk 11'de başlaması bekleniyor. Daniel Islas'ın cezası nedeniyle Tigre kalesi, Luis Ardente'ye emanet olacak. Tigre'deki bir diğer değişiklik ise, orta sahada. San Lorenzo maçında bu sezonki beşinci sarı kartını gören Diego Castano'nun yerinde Jonathon Blanco görev alacak. 23. şampiyonluk için sahaya çıkacak Boca Juniors önünde tarihindeki ilk şampiyonluğu kazanmak adına mücadele edecek olan Tigre, La Bombonera'daki 3-2'lik galibiyetten fazlasını yapmak zorunda.

Boca Juniors, kadro ve fikstür avantajını iyi kullandı. Stres seviyesi oldukça yüksek olan San Lorenzo maçından 3-1'lik galibiyetle çıktı. Psikolojik avantaj, kesinlikle Boca'nın yanında. San Lorenzo'ya 2-1 mağlup olduktan sonra son bir şans daha bulan Tigre'nin sırtındaki yük büyük. Altından kalkması kolay değil.

Boca Juniors, şampiyonluğa çok yakın. Ve muhtemelen, beraberlik veya tek farklı mağlubiyetle değil, Tigre'yi mağlup ederek ulaşacaklar 23. zaferlerine.

Hiç yorum yok: