2 Aralık 2008 Salı

Ballon d'Or 2008: Kazanan Cristiano RonaldoManchester United'ın Portekizli yıldızı Cristiano Ronaldo, Ballon d'Or 2008'in sahibi oldu.

Oylamaya katılan 96 gazetecinin 77'si üçer kişilik listelerinin zirvesine Ronaldo'yu yerleştirdi. Ve Portekizli, alınabilecek maksimum 480 puandan 446'sını toplayarak ödüle layık görüldü. Barcelona'dan Lionel Messi, Ronaldo'yu 281 puanla takip ederken Liverpool'un İspanyol oyuncusu Fernando Torres de 179 puanla üçüncülükte kaldı.

''Who are the three best players in the world?'' sorusuna, ''I'm the first, second and third.'' cevabını veren Cristiano Ronaldo'nun tahminlerinden ikisi tutmamış oldu, bu sonuçların ardından. Yine de ilk sıra için, Portekizli oyuncu gibi, birçok kişi fikir birliğine varmıştı. Ödül, hak edene gitti.

1. Cristiano Ronaldo, Manchester United - 446 Puan
2. Lionel Messi, FC Barcelona - 281 Puan

3. Fernando Torres, Liverpool -179 Puan


Alışılagelen sözlerin sarf edildiği bir gece oldu.

''Hayatımın en güzel günlerinden biri.'' diyerek başladı, Cristiano Ronaldo. ''Böylesi bir ödül kazanmak, çocukken düşlediğim bir hayaldi.'' Bir şey daha. ''Endişeli değildim, çünkü geçen sezon yaptıklarımın farkındaydım.''

Cristiano Ronaldo, 1965 yılında Eusebio ve 2000 yılında Luis Figo'nun sahip olduğu bu ödülü kazanan üçüncü Portekizli oldu. Ronaldo, ayrıca Denis Law (1964), Bobby Charlton (1966) ve George Best'in (1968) ardından gelen 40 yıllık süreç içerisinde Ballon d'Or oylamasında zirveye çıkan ilk United oyuncusu olmayı başardı.

Old Trafford haricindeki tüm stadyumlarda ıslıklanan Ronaldo'nun yeni numarası ne olacak, bakalım.

Hiç yorum yok: