11 Aralık 2008 Perşembe

Carmelo Anthony: 12 Dakikada 33 SayıNBA'de dün gecenin adamı, Denver Nuggets'ın süper yıldızı Carmelo Anthony oldu.

Detroit Pistons ile girilen Allen Iverson merkezli takasın ardından Denver Nuggets'ın bir numaralı skor opsiyonu olması beklenen Carmelo Anthony, takas sonrasındeki ilk dönemde Pistons'tan gelen Chauncey Billups'ın gölgesinde kalmıştı. Allen Iverson'ın takımdan ayrılmasının ardından Denver Nuggets'ın tekrar Carmelo Anthony'nin takımı olması bekleniyordu; ama Melo, beklentilerin altındaydı. Ta ki dün geceye kadar.

Denver Nuggets, Pepsi Center'da Minnesota Timberwolves'u ağırlayacaktı. Kağıt üzerinde zorluk derecesi düşük bir karşılaşma olarak görülüyordu, Denver Nuggets adına; fakat başlangıç öyle olmadı. Geçtiğimiz haftalarda Detroit Pistons'ı deplasmanda 26 sayı farkla mağlup etmeyi başaran Minnesota Timberwolves, benzer bir tarifeyi Denver Nuggets üzerinde de uygulama niyetinde gözüküyordu, karşılaşmanın ilk yarısında. Nuggets'ın hücum silahları sessiz kalmış ve Carmelo Anthony, takımına yalnızca 9 sayılık bir katkı yapabilmişti.

Minnesota Timberwolves'un 56-44'lük üstünlüğüyle geçilen ilk yarının ardından Carmelo Anthony'nin söyleyecek sözleri olmalıydı.

Denver Nuggets, ikinci yarıya 9-0'lık seriyle başlayarak farkı üçe kadar indiriyor ve skoru da 56-53'e çekmeyi başarıyordu. Bu bölümde Carmelo Anthony, çizgiden 2-2 ile oynamış ve bir de smaçla takımı adına toplam dört sayı üretmişti. Diğer beş sayı Chauncey Billups ve Danthay Jones'tan geliyordu. Bu andan sonra Nuggets, üçüncü çeyrekte 31 sayı daha buldu. Ve bu 31 sayıdan 29'u Carmelo Anthony'den geldi. Nuggets'ın 60-53 geriye düştüğü bölümde bulduğu 15-2'lik serinin tamamında Carmelo Anthony'nin izleri vardı. Dahası çeyrek boyunca saha içinden 12-15 ile hücum eden Melo, takımının bu süreç içerisinde bulduğu 13 basketin 12'sinin altına da imza atıyordu.

2003 NBA Oyuncu Seçimleri'nde LeBron James ve Darko Milicic'in arkasında Denver Nuggets tarafından üçüncü sırada tercih edilen Carmelo Anthony, yıllar boyunca jenerasyonunun gerisinde kalmıştı. New York Knicks maçında karıştığı kavga ve istikrarsız kariyeri, üst seviyelere çıkmasına mani olmuştu; ama tüm bunlar, Melo'nun dün geceki performansıyla NBA Tarihi'ne geçmesine engel teşkil etmeyecekti. Yıllar önce, NBA Rekorları'nı incelerken gördüğüm 33 sayısının özel bir yeri olmalıydı, NBA Tarihi'nde. Carmelo Anthony, Minnesota Timberwolves maçının üçüncü çeyreğinde attığı 33 sayı ile rekorlar kitabını girmiş olacaktı.

San Antonio Spurs'ten George Gervin'in artık yeni bir ortağı var bu anlamda.

9 Nisan 1978 günü New Orleans Jazz deplasmanındaki maçın ikinci çeyreğinde San Antonio Spurs adına 33 sayı üreten George Gervin, son 20 yılda NBA'in bir çeyrekte en fazla sayı atan oyuncusu ünvanını elinde bulunduruyordu. Carmelo Anthony, George Gervin'in rekorunu paylaşacak bundan böyle. En azından bir süre.

NBA Tarihi'nde bir çeyrekte 30 sayı üzerine çıkan iki oyuncu daha bulunuyor.

Yine Denver Nuggets. Ve yine 9 Nisan 1978. David Thompson, Detroit Pistons maçının ilk çeyreğinde 32 sayı atarak söz konusu başlıkta ilk sırayı alamasa da kendisine saygın bir yer edinmeyi başarmıştı. Bir diğer isim, Wilt Chamberlain. Kimin için sürpriz olabilir ki? 2 Mart 1962 günü, Philadelphia Warriors formasıyla New York Knicks'e karşı ilk üç çeyrekte 61 sayı ürettikten sonra son çeyreğe de 31 sayı sığdırarak 100 sayıya ulaşan Wilt Chamberlain, dün geceye kadar bu başlıktaki en iyi üçüncü performansın sahibiydi. Carmelo Anthony'nin ardından Chamberlain de bir basamak aşağı düşmüş oldu.

Denver Nuggets, Carmelo Anthony'nin dev yardımlarıyla Minnesota Timberwolves'u 116-105 mağlup etmeyi başardı. Melo, 33'ü üçüncü çeyrekte olmak üzere toplam 45 sayı üretti ve 11 ribaund da aldı.

Carmelo, dün gece oldukça iyiydi. Peki, yarın veya öbür gün? İstikrar. Melo'nun yakalaması gereken.

2 yorum:

Parma Maniac dedi ki...

Eğer 30 sayı ve üzeriyse söz konusu olan durum, Kobe Bryant da Utah Jazz ve Dallas Mavericks karşısında üçüncü çeyreklerde 30 sayı atarak o paragrafa girmesi gereken isimlerden biri..

ASY dedi ki...

Selamlar,

''30 sayı üzeri'' olarak düzeltelim, o halde. Teşekkürler.

Eray.