17 Aralık 2008 Çarşamba

Chris Paul: O Bir Top Hırsızı

NBA'de dün gece New Orleans Hornets'ın deplasmanda Memphis Grizzlies'i 91-84 mağlup ettiği karşılaşmayı 18 sayı ve 9 asist ile tamamlayan Chris Paul, oyunda kaldığı 39 dakika içerisinde 5 top çalarak NBA Tarihi'nin bu kategorideki en uzun maç serisine ortak olmayı başardı.

Sezondaki 25. maçında 16. mağlubiyetini New Orleans Hornets karşısında alan Memphis Grizzlies, karşılaşmanın birinci çeyreğinin ilk bölümünde Rudy Gay ve O.J. Mayo ile rakibine direnmeye çalıştı. Gay'in 7 ve Mayo'nun da 4 sayı ürettiği periyot içerisinde skor 11'de eşitlendi; fakat devam eden 6:48'de kenardan gelen oyuncularının büyük katkısını yanına alan New Orleans Hornets, yakaladığı 15-0'lık seriyle ilk çeyreği 26-11 ile önde kapadı. Grizzlies'in 11 sayılık performansı, takımın sezon içerisindeki en başarısız ''tek çeyrek'' hücum istatistiği oluyordu.

Memphis Grizzlies, ikinci çeyreğin başında rakibinin as oyuncularının kenarda olmasını değerlendirmek istedi. Periyoda 9-2'lik seri ile başlayan Memphis Grizzlies, skordaki farkı tek hanelere indirince New Orleans Hornets antrenörü Byron Scott, mola almak durumunda kaldı. Molanın ardından boyalı alanı zorlayan New Orleans Hornets, rakibinin yaptığı hataları serbest atış çizgisinde cezalandırmayı başardı. Grizzlies, Marc Gasol'den hücumda istediği verimi alamıyordu. İkinci çeyreğin son bölümünde üçüncü faulünü yapan Gasol, devreyi sıfır sayı ile kapatacaktı. Skorda ise New Orleans Hornets'ın 49-42'lik üstünlüğü vardı.

Üçüncü çeyreğin başlangıcı Memphis Grizzlies adına, dejavu etkisi yaratabilirdi. 9-2'lik giriş, bu kez daha anlamlıydı. Skor 51'de eşitlenmişti. Söz konusu zaman dilimi içerisinde yalnızca David West ile skor bulabilen New Orleans Hornets, rakibinin arka arkaya yaptığı faullerin ardından yine West'in ellerinden bulduğu serbest atışlarla nefes aldı. Takip eden posizyonda gelen Rasual Butler'ın üç sayılık basketi, işleri tekrar yoluna koydu. Çeyreğin sonuna dek, iki takım arasındaki çekişme devam etti. Memphis, New Orleans attıkça direnmeye çalıştı; fakat son çeyreğe 61-60 ile önde giren taraf New Orleans Hornets olacaktı. Yine de tek sayılık üstünlük bile, Hornets'a bazı anlamlı istatistikleri hatırlatabilirdi. Hornets, son çeyreğine skor avantajıyla girdiği son 14 maçın 13'ünü kazanmayı başarmıştı. Bir yenisi daha gelebilirdi, Grizzlies önünde.

İkinci ve üçüncü çeyreğe 9-2'lik serilerle başlayan Memphis Grizzlies, skorda öne geçememişti; fakat dördüncü çeyrek başındaki 5-2'lik atak, Grizzlies'ı 53-50 ile öne taşımak adına yeterliydi. New Orleans Hornets, karşılaşma öncesi beklemediği bir dirençle yüzleşmek durumunda kalmıştı belki de. Dolayısıyla, daha fazla efor sarf etmelilerdi. O.J. Mayo ve Rudy Gay, Grizzlies direnişinin önderliğini yapıyorlardı. Bitime 3:16 kala skor, O.J. Mayo'nun basketiyle 81'de eşitlendi; fakat devam eden süre içerisinde Hornets'ın yakaladığı 7-0'lık seri, deplasman ekibinin son 19 saniyeye 88-81 önde girmesini sağlıyordu. Hakim Warrick'in üçlüğü ise, maçın biraz daha fazla oynanmasına neden olacaktı yalnızca.

New Orleans Hornets, 91-84 kazandı. Maçın anlam kazanması ise, Hornets'ın galibiyetinden dolayı değil. Chris Paul, Nisan 2007'de başladığı top çalma serisinde 105 maça ulaştı dün gece. Ve bu alandaki NBA Rekoru'nun sahibi olan Alvin Robertson'a yetişmeyi başardı. Kasım 1985'ten Aralık 1986'ya kadar sahaya çıktığı 105 NBA maçının her birinde en az bir top çalma ile oynayan Robertson, bu süre içerisinde toplam 393 kez rakiplerinden top çalmıştı. Chris Paul ile Alvin Robertson arasında 111 top çalmalık bir fark olsa da, Paul'ün de ciddi rakamları var bu konuda. NBA'deki dördüncü sezonunu yaşayan Paul, sahaya çıktığı 243 maçın 224 tanesinde istatistik kağıdının top çalma başlığını doldurmayı başardı.

''Ben, bir tarih meraklısıyım. Özellikle de konu NBA olunca.'' diyordu maçın ardından Chris Paul. ''NBA hakkındaki tarih kitaplarında adınız geçiyorsa eğer, büyük bir iş başarmışsınız demektir. Böylesi çılgın bir rekoru kırmak adına bir fırsat yakalamış olmak, benim için büyük onur.''

Chris Paul'ün yeni bir hedefi var artık. O da rekora tek başına sahip olmak. Aktif oyuncular arasında kendisine yetişebilecek herhangi bir isim bulunmuyor şimdilik. Hatta öyle ki, Alvin Robertson ve Chris Paul'ün ardından gelen oyuncu Michael Jordan. Ve top çalma serisi 77 maç. Paul'ün rekoru kırmak için karşısına çıkacağı takım ise, San Antonio Spurs. Alvin Robertson'ın 105 maçlık rekorunu gerçekleştirdiği takım. Anlamı varmış demek ki, şu son zamanlardaki moda mottonun.

''NBA. Where amazing happens.''

Hiç yorum yok: