26 Aralık 2008 Cuma

Orlando Magic: Bir Christmas Klasiği

Christmas nedeniyle hayli hareketli olan NBA'de günün ilk maçı, Orlando Magic ile New Orleans Hornets arasındaydı.

Magic adına yabancı bir fikstür değildi. Bu sezon, Şükran Günü, Christmas ve Yılbaşı gecesinde sahaya çıkacak tek takım olan Orlando Magic, 1995 yılından bu yana dördüncü kez bir Christmas'a Amway Arena'da başlıyordu. Magic, söz konusu başlıkta Lakers'ın ardından Christmas'ta en fazla iç saha maçı yapan takımdı son 13 yıllık zaman dilimi içerisinde. Neyse ki, iyi bir ayrıntı vardı. Orlando Magic, Christmas'ta oynadığı üç iç saha maçını da kazanmıştı. Dördüncüsü için rakip Chris Paul'ün takımı New Orleans Hornets olacaktı.

Utah Jazz ve Golden State Warriors deplasmanlarında kazandıktan sonra Amway Arena'da San Antonio Spurs, Los Angeles Lakers ve Golden State Warriors'ı mağlup eden Orlando Magic, oldukça formdaydı. Muhtemel bir galibiyet, Magic'e sezon içerisindeki en uzun seriyi getirecekti.

Amway Arena'da oynadığı son yedi maçı kazanmayı başaran Orlando Magic, New Orleans Hornets karşılaşmasına da hızlı başladı. Hidayet Türkoğlu'nun basketinin ardından Rashard Lewis ve Jameer Nelson ile üçer sayılık basketler bulan Orlando Magic, 8-0 ile öne fırlarken Hornets potasındaki üçlük isabetleri, maçın gidişatı hakkında bazı fikirlere sahip olmamızı sağlayabilirdi. Çeyreğin bitimine 7:54 kala Hidayet Türkoğlu'nun skoru 13-2 yapan üç sayılık basketi, kararsız kalanları da ikna etmiş olmalıydı.

Stan Van Gundy, Orlando Magic üzerinde kabul edilebilir bir sistem deniyordu. Dwight Howard gibi dev bir güce sahipti. Howard, tek başına boyalı alanı domine edebilirdi. İlk beşin diğer elemanları ise, Howard etrafında birleşiyordu. Jameer Nelson, Michael Pietrus, Hidayet Türkoğlu ve Rashard Lewis. Dört şutör ve Dwight Howard anlayışı, Orlando Magic'in saygı duyulacak bir seviyeye çıkmasını sağlamıştı. Ve görünen o ki Magic, Hornets karşısında başarının yolunu bu formül üzerinden arayacaktı.

Magic'in 29-14'lük skor üstünlüğü ile geçilen ilk çeyreğin ardından Hornets adına görüntü, daha da karıncalanmaya başlıyordu.

Devrenin bitimine 5:39 kala Jameer Nelson'ın üç sayılık basketiyle 47-27 geri düşen Hornets'ın antrenörü Byron Scott, molada oyuncularına neler söylemişti, bilinmez. Ama 1:56 içerisinde 10-0'lık bir seri ile yüzleşmek durumda kalmak istemeyeceklerinden emin olabilirdik. Hidayet Türkoğlu ve Jameer Nelson'ın üçer sayılık basketlerinin yanı sıra Hornets için kötü haber, Dwight Howard'ın da söz hakkı almaya başlamasıydı. Devre, Magic'in 61-31'lik üstünlüğü ile sona erdiğinde Hornets, geri dönülmez bir yola doğru giriyordu artık.

New Orleans Hornets'ın yapması gereken, üçüncü çeyreğin hemen başında bir reaksiyon göstermekti. Oysaki, çoktan mağlubiyeti kabul etmiş gibilerdi. Çeyreğin ilk 5:32'lik bölümünde Magic'in yalnızca üç sayı bulmasına karşın Hornets, geri dönememişti. Ardından 1:30 içerisinde Magic'in sekiz sayı birden üretmesi, Hornets'ın direncini kırmış olacaktı. Magic, çeyrek sonuna kadar (5:11) saha içi isabeti bulamasa da son çeyreğe 74-55 ile önde girmeyi başarıyordu. James Posey'nin arka arkaya gönderdiği üçlükler, yeterli değildi.

New Orleans Hornets, iyi değildi; ama eksik kalan bir şeyler vardı. Chris Paul, 108 maçlık top çalma serisinin sonuna gelmiş olabilirdi. NBA'deki son 108 maçında en az bir kez top çalan Chris Paul, Christmas'taki Magic maçının ilk üç çeyreğinde bu başarısından oldukça uzakta kalmıştı. Zamanı daralıyordu.

Orlando Magic, son çeyreğe Michael Pietrus ve Hidayet Türkoğlu'nun sayılarının ardından 6-0'lık bir seriyle başlayınca Hornets antrenörü Byron Scott, teslim bayrağını çekecekti. James Posey, David West ve Tyson Chandler'ın yanı sıra Chris Paul de kenara geldi. Paul, serisinin sona erdiğinin farkındaydı. Ve oldukça da üzgündü. Üstelik, yalnızca bu değildi. Sahada kaldığı 32 dakikada sezonun en düşük sayı ve asist rakamlarında kalmıştı, Paul. (12 sayı ve 4 asist.)

Byron Scott'ın aksine Stan Van Gundy, farklı üstünlüğüne rağmen as oyuncularını oynatmaya bir süre daha devam etti. Bitime 8:45 kala Magic, Anthony Johnson'ın turnikesiyle skoru 85-59'a getirdikten sonra 7 dakika 28 saniye boyunca tek bir sayı bile bulamasa da durumu idare etmeyi başardı. Van Gundy, kademeli olarak oyuncularını yanına aldı, dinlendirme fırsatı buldu. Orlando Magic'in sıfır sayı ile geçtiği bölümde New Orleans Hornets'ın yalnızca iki sayı bulabilmiş olması, maçın bir başka kilit noktası olmalıydı.

New Orleans Hornets adına Christmas, felaket bir maç performansı ile başlamıştı. 48 dakika boyunca 28-84 ile hücum eden Hornets, sezonun en kötü şut yüzdesini Christmas'a saklamış olmalıydı. Hücumdaki başarısız görüntü, doğal olarak skora da yansıyınca Hornets, yalnızca 68 sayı üretebildi ve sezonun en düşük sayısı ile yüzleşmek durumunda kaldı.

Orlando Magic, maç boyunca yayın gerisinden yüksek yüzdeyle hücum etti. Hidayet Türkoğlu, Jameer Nelson, Rashard Lewis, Michael Pietrus ve J.J. Reddick ile 13 üç sayı isabetinden toplam 39 sayı çıkaran Magic, iki sayılık atışlarda 17-42 ile oynadı. Buradan da anlaşılacağı gibi, Magic, üç sayı çizgisinin gerisinden daha fazla sayı buldu. (39-34) Dört şutör ve Dwight Howard formülünde boyalı alan dışında yer alanlar, Christmas'ta biraz daha formdalardı. Orlando Magic'in bu performansına, sezon içerisinde ilk kez rastlanıyordu. Geçtiğimiz sezon ise, dört kez karşılaşılan bu örneğin ikisinde yine Magic'in ismi vardı.

Hidayet Türkoğlu, 6-12 saha içi isabeti, 20 sayı, 6 ribaund, 5 asist ve 1 blokluk performansıyla maçın adamı oldu.

Orlando Magic, arka arkaya altı maç kazanarak sezonun kendi adına en uzun galibiyet serisini elde etti. Dahası, kulüp tarihinin en iyi sezon başlangıcının (23-6) altına da imzasını atmış oldu, Orlando Magic 2008-09 takımı.

Daha fazlası için mücadele etme zamanı gelmiş olabilir, Magic adına.

Hiç yorum yok: