6 Aralık 2008 Cumartesi

Dwight Howard ve Smaç CanavarlarıSokak Basketbolu'nun zirvesi ABD'deki klişeler nedir, bilemeyiz; ama Türkiye'deki durumla ilgili bazı fikirlerimiz var elbette.

Sahaya girersiniz. İki pota da doludur. Bir tarafta, civardaki alışveriş merkezlerinden 8 ila 12 ay arası taksitlerle alınmış Iverson formaları, kollarda bileklikler ve bacaklarda uzun şortlarla ikişerli veya üçerli maç yapan bir grup vardır. Diğer yanda ise, rastgele şut atan diğer basketbol sevdalıları. İlginçtir, kimse birbiriyle konuşmaz. Cool şekilde şut kullanmaya devam eder. Sonra kullanılan şut ilgisiz bir noktaya gider, toplar karışır.

Topunuz çemberden sekip yarı sahanın herhangi bir noktasına gittiğinde şut kullanan gruptan bir arkadaş alır topunuzu, bakar önce topa ve ardından ya potaya gönderir ya da gayet estetik bir şekilde size geri verir topunuzu. Yavaş yavaş kaynama noktasına gelmektesinizdir. Bu arada şut atmaya devam edersiniz. Ellerinde futbol toplarıyla yaş ortalaması 5 ve 12 arasında değişen bir grup gelir. İlk soru bellidir, ''Abi, sen bi' kulüpte oynuyor musun?'' Klasiktir, ama kendinize has bir cevap bulursunuz. Boyunuz uzunsa o malum sorudan kaçamazsınız. ''Smaç basabiliyor musun, abi?''

Böylesine uç bir hayaldir, smaç yapmak. Top elinizdeyken çembere tutunabiliyor ve topu çemberin içerisinden geçirebiliyorsanız, bulunduğunuz sahanın idolü olmuşsunuzdur artık. Türkiye'deki hali bu en azından. Fazlası için NBA'den devam etmemiz gerekebilir. Ve konuşmaya başlayacaksak, listenin başına Dwight Howard'ı koymalıyız.

Orlando Magic'in yıldızı Dwight Howard, geçtiğimiz sezonki All-Star Haftasonu'na yaptığı smaçlarla damga vurmuş ve her sene ilginin biraz daha azaldığı Cumartesi Gecesi'ni renklendirmeyi başarmıştı. Üstelik, önemli bir farkla. Howard, daha önce Smaç Yarışması'nda zirve çıkan isimlerden oldukça uzun bir oyuncuydu. Spud Webb, Jason Richardson, Fred Jones, Nate Robinson ve Gerald Green gibi örneklerle karşılaştırdığımızda sırtına Superman pelerini geçiren ve göklerde uçan 2.13'lük bir adam, oldukça radikal bir fikir olarak karşılanabilirdi.

Dwight Howard, 2007'de kazanamadığı ödülün 2008'deki sahibi olmuştu; ama sezon içerisinde çok daha fazlasını yapacaktı.

Orlando Magic'in bir numaralı hücum opsiyonu olan Howard, sezon boyunca Jameer Nelson ve Keith Bogans gibi sıradan oyun kurucularla oynamasına karşın saha içerisinde en mutlu olduğu anları Hidayet Türkoğlu'nun büyük katkılarıyla 267 kez yaşadı. Howard, 2007-08 Sezonu boyunca 267 smaç yaptı. Magic dışındaki 29 takımdan 8'i Howard'ın smaç istatistiklerinin altında kaldı. Howard'ın açık ara lider olduğu kategorinin ilk 5 sırasında yer alan isimler şu şekildeydi:

1. Dwight Howard, 267
2.
Amare Stoudemire, 208
3.
Tyson Chandler, 192
4.
Kenyon Martin, 150
5.
Andre Iguodala, 137

Dwight Howard ve diğerleri arasında önemli farklar vardı. Üstelik, bu durumdan zararlı çıkmış olması gereken Howard'dan başkası değildi. Howard'ın arkasından gelen iki isme bakalım. Amare Stoudemire ve Tyson Chandler. Howard, Jameer Nelson ile oynamak durumundayken Amare'nin yardımcısı Steve Nash'ti. Tyson Chandler'ın Chris Paul ile takım arkadaşı olması da Howard'ın bir diğer dezavantajıydı. Run and Gun oynayan Denver Nuggets'ın ön alan oyuncusu Kenyon Martin ve oyunu smaç üzerine kurulu Andre Iguodala'nın ilk 5'te yer alması, sürpriz sayılmayabilirdi.

2007-08 Sezonu boyunca ligde bulunan 353 oyuncu en az bir kere smaç yaptı. Türkiye'nin NBA'deki temsilcilerinden Hidayet Türkoğlu, 24 smaçlık performansı ile 111. sırayı Josh Howard ve Zydrunas Ilgauskas'la paylaşırken Utah Jazz'den Mehmet Okur, 22 smaç ve Hilton Armstrong, Brad Miller ve Johan Petro ile 116. sırada bitirmişti sezonu.

Dwight Howard, normal sezonda forma giydiği maçlarda yapmış olduğu 267 smaç ile bu kategorideki liderliğini ilan etmişti. Karşılaşma başına ortalama smaç sayıları hesaplandığında da farklı bir durum yoktu ortada. Howard, açık ara liderliğini sürdürüyordu. İlk beşteki görüntüde diğer dört isimden üçü, statülerini kaybetmemişti; ama sakatlık veya ceza gibi birtakım engeller, bazı oyuncuların listeye girmelerini engellemiş olabilirdi. Maç başına yapılan smaç sayılarının sıralaması incelendiğinde bir isim özelinde söz konusu durumla karşılaşacaktık.

1. Dwight Howard, 3.26
2. Amare Stoudemire, 2.63
3. Andrew Bynum, 2.51
4. Tyson Chandler, 2.43
5. Kenyon Martin, 2.11

Geçtiğimiz sezon sakatlık belasından en fazla çeken takım olan Los Angeles Lakers'ın genç pivotu Andrew Bynum, forma şansı bulduğu kısa dönem içerisinde pota altında müthiş bir güç olabileceğini göstermeyi başarmıştı. Bynum, dizindeki problem nedeniyle sezonun önemli bölümünü kenarda geçirmiş olmasaydı, toplam smaç sayısında ilk beş arasında yer alacaktı. Maç başına yapmış olduğu 2.51 smaç, bu anlamda bazı şeylerin ipucu olarak kabul edilebilirdi.

Genel kategoride yapmış olduğu toplam 137 smaçla beşinci sırada yer alan Andre Iguodala, Andrew Bynum'ın performansıyla birlikte maç başına blok sıralamasında ilk beşten düşen tek isim oluyordu; ama sırası 6 değil, 7 olarak göze çarpıyordu. Kenyon Martin ile Andre Iguodala arasındaki isim Shawn Marion'dı. Phoenix Suns'ta Mike D'Antoni ve Run and Gun Basketbolu için yaratılmış olan Marion, sezon içerisinde takas olduğu Miami Heat'te yavaşlasa da sezon boyunca toplam 130 smaç yapmış ve maç başına da 2.06'lık bir smaç ortalaması yakalamayı başarmıştı.

Andrew Bynum'ın sakatlığı, Los Angeles Lakers'ın sezondaki kaderini direkt olarak etkileyecekti. Daha sonra Lakers'a katılan Pau Gasol ile kurması muhtemel ortaklık, bir sonraki sezona kalmıştı; ama Bynum'ınkinden daha büyük hayalkırıklığı yaratan bir başka sakatlık daha vardı. 2008 NBA Drafti'nin 1 numarası Greg Oden, microfracture belasına yakalanmıştı ve sezon boyunca takımı Blazers'a yardımcı olamayacaktı. Oden, forma şansı bulsaydı ilk sezonunda, hiç kuşkusuz, ligin en fazla smaç yapan çaylakları arasındaki yerini de alırdı; ama yokluğu, 2 numaralı seçimi, zirveye taşıyordu.

1. Kevin Durant, 87 (2769 dk.)
2.
Jamario Moon, 74 (2169 dk.)
3. Al Horford, 68 (2538 dk.)
4. Sean Williams, 61 (1280 dk.)
5. Joakim Noah, 55 (1533 dk.)

NBA'deki ilk sezonunu geçiren oyuncular özelinde bazı değerlendirmeler yapıldığında, öncelikli olarak dikkate alınması gereken kriterlerin başında oyuncunun sahada kaldığı süre gelmektedir. Smaç kategorisinde de durum farklı değil. Geçtiğimiz sezon 2769 dakika ile en fazla süre alan çaylak olan Seattle Supersonics'in forveti Kevin Durant, yapmış olduğu 87 smaçla zirveye çıktı.

Takipçileri, Toronto Raptors'tan Jamario Moon ve Atlanta Hawks'tan Al Horford oldu. İlk beş içerisinde yer alan isimler, sürpriz sayılmazlar. Yine de dakikaları önemsediğimizde durum değişiyor. Yukarıdaki beş oyuncuyu takip eden Carl Landry, sezon içerisinde bulduğu kısıtlıyı süreye (709 dakika) 51 smaç sığdırmayı başardı. Landry, bu rakamlara göre her 13.9 dakikada 1 smaç ortalaması ile oynadı. Genel fotoğrafa baktığımızda, üçüncü sıradaki Tyson Chandler'ın smaç/dakika oranı 1/14.5 olunca Landry'nin ne kadar patlayıcı bir oyuncu olduğunu daha rahat anlayabiliriz.

Oyuncu değerlendirmesinden takım görüntüsüne doğru geçiş yapmaya başlayalım. Nasıl tahminler vardır, bilemiyorum. Açıkçası, bana sorulmuş olsa böyle bir soru, bazı kriterleri koyardım önüme.

Bir kere hızlı oynaması gerekir, smaç kategorisinde zirveye çıkacak takımın. Denver Nuggets, Golden State Warriors ve Phoenix Suns, önemli adaylar haline gelirler bir anda; ama Warriors, dış atışa yönelik bir takımdır. Bu anlamda geride kalabilir. Nuggets ve Suns ile yola devam edilir. Ardından bu takımın Dwight Howard'a sahip olması gerekir. Orlando Magic, listeye alınır. Genç ve atletik oyuncu sayısı kontenjanından da New Jersey Nets ve Philadelphia 76ers. Mantıklı seçimler bunlardır. Çok fazla şaşma veya hedeften sapma olmaz, bahsedilen yollardan devam edildiğinde. Bakalım listemize.

1. Denver Nuggets, 483
(K. Martin 136, C. Anthony 123, M. Camby 65, L. Kleiza 61, JR Smith 36)
2. Los Angeles Lakers, 475
(P. Gasol 104, A. Bynum 88, K. Bryant 80, L. Odom 66, R. Turiaf 49)
3. Philadelphia 76ers, 452
(A. Iguodala 137, S. Dalembert 135, T. Young 42, J. Smith 34, R. Evans 29)
4. New Jersey Nets, 416
(R. Jefferson 90, J. Boone 71, V. Carter 71, S. Williams 61, S. Swift 48)
5. Orlando Magic, 415
(D. Howard 267, M. Evans 73, R. Lewis 27, H. Turkoglu 24, K. Dooling 14)

Denver Nuggets'ın zirvede olması sürpriz değil. Hızlı oynuyorlar ve Suns ya da Warriors'ın aksine şutör bir takım olmaktansa boyalı alanda kalmayı tercih ediyorlar. Bu seçim, kendilerini zirveye taşıyor mu? Evet, ama yalnızca smaç kategorisinde. Üstelik, burada gizli bir lider de var. Andrew Bynum ve Trevor Ariza gibi toplam 94 maç kaçıran iki önemli hücum oyuncusundan yoksun kalan Lakers, hiç kuşkusuz daha yukarıda olabilirdi. Philadelphia 76ers'ın söz konusu seviyede kalmasını kadrosunda 25 yaş altı 8 oyuncu bulundurmasına bağlayabiliriz.

Birkaç önemli soru var, bu noktada. 267 smaçla açık ara lider olan Dwight Howard'ın takımı Orlando Magic'in kendisine ancak beşinci sırada yer bulabilmesi. Tamamen oyun yapısıyla ilgili. Antrenör Stan Van Gundy'nin 4 şutör ve Dwight Howard stratejisi, Magic'i uzun süre oyunun içerisinde tutmuştu. Bu bağlamda bir diğer örnek New Orleans Hornets. Chris Paul ile yeniden doğan Tyson Chandler, geçtiğimiz sezon havada süzülen tüm topları smaçla tamamlamıştı; fakat pota altındaki partneri David West'in ana görevi, yüksek posttan şut kullanmaktı. Bu yüzden Hornets, altıncı sırada kaldı.

İşin bir de diğer tarafı bulunuyor tabii, tüm bunların yanında. En fazla smaç yapan, keyifli basketbol oynayan oyuncu ya da takımlar, izleyicinin hoşuna gidebilirdi; ama San Antonio Spurs, yıllardır NBA'in açık ara en ''sevimsiz'' takımı kabul edilirken smaç kategorisinde bazı gerçekleri yüzümüze yüzümüze çarpıyordu. 2007-08 Sezonu'nda NBA'in en az smaç yapan beş takımı kimlermiş, bakalım.

26. Houston Rockets, 216
(Yao 83, C. Landry 51, T. McGrady 43, D. Mutombo 16, G. Green 7)
27. Los Angeles Clippers, 202
(C. Kaman 41, C. Maggette 37, A. Thornton 35, T. Thomas 25, J. Powell 20)
28. Indiana Pacers, 195
(T. Murphy 37, D. Granger 28, J. O'Neal 28, J. Foster 27, D. Harrison 20)
29. Minnesota Timberwolves, 193
(A. Jefferson 95, R. McCants 23, K. Snyder 18, R. Gomes 16, C. Smith 15)
30. San Antonio Spurs, 82
(T. Duncan 43, M. Ginobili 14, M. Finley 6, B. Barry 4, I. Udoka 4, I. Mahinmi 3)

San Antonio Spurs'ün smaç kategorisinde ligin en başarısız takımı olması, kimse için bir sır sayılmazdı; ama bu kadarı fazla olabilirdi. San Antonio Spurs, 82 smaçla 29. sıradaki Minnesota Timberwolves'un 111 smaç arkasında yer alıyordu, 2007-08 Sezonu sonunda. Ligdeki 29 oyuncu, bu anlamda San Antonio Spurs'ü geride bırakmıştı. Spurs'ün son 10 yıldaki hanedanlığı, smaç istatistiklerine sökmüyordu. Bir ilginç not, sezon boyunca 23 dakika forma şansı bulan Ian Mahinmi'nin 23 smaç ile sezonu tamamlamasıydı.

Philadelphia 76ers'ın kadrosunda 25 yaşın altı 8 oyuncu bulundurmasının, smaç kategorisinde elini güçlendirebileceği üzerinden konuşurken Minnesota Timberwolves'u unutmuş olmalıyız. Timberwolves'da kota 9'a kadar çıkıyor; ama bu isimler, saha içerisinde fazla yükseğe çıkamıyor. Sondan üçüncü Indiana Pacers, zaten Troy Murphy ve Jeff Foster'a sahipken bir de Jermaine O'Neal'dan sakatlığı dolayısıyla yararlanamayınca üst sıralara bakamadı bile. Aynı durum, Elton Brand özelinde Los Angeles Clippers ve Yao Ming özelinde Houston Rockets adına da geçerli olabilirdi.

Geçtiğimiz sezon pota altını domine eden Dwight Howard, bu sezon da yüksekten uçmaya devam ediyor; fakat şimdilik daha mütevazi sayılarla. Howard ve Denver Nuggets'ın Brezilyalı oyuncusu Nene arasında gidip gelen liderlik üzerinde LeBron James, Amare Stoudemire, Kenyon Martin, Dwayne Wade ve Andrew Bynum gibi isimlerin de iddiası bulunuyor. Howard'ın işi biraz daha zor.

2 yorum:

PCLioN dedi ki...

Arkadaşım, smaç konulu yazının ana resmi smaç değil! Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu...

Çaktırma, benim de arşivimde duran bir fotoğraftır bu. Ayrıca çok güzel bir araştırma olmuş yine...

ASY dedi ki...

Uğur,

Teşekkür ederim.

Darryl Dawkins, Dominique Wilkins, Karl Malone, Dr. J ve Magic Johnson, ''smaç'' demişse, smaç kabul ederim ben de ;)

Howard, yeni bir anlam katmıştı o gün smaç kavramına.