19 Aralık 2008 Cuma

UEFA Kupası: Galatasaray ve Olası RakipleriGalatasaray, Metalist Kharkiv'in Benfica deplasmanından galip çıkmasıyla birlikte farklı bir yola girmek durumunda kaldı.

B Grubu'nu lider bitirmesi halinde, UEFA Kupası İkinci Tur Grupları'nı üçüncü sıralarda tamamlayan takımlardan biriyle UEFA Kupası Üçüncü Turu'nda eşleşecek olan Galatasaray, Metalist'in Lizbon'da bitime beş dakika kala attığı golün ardından Şampiyonlar Ligi'nden UEFA Kupası'na geçiş yapan takımların muhtemel rakiplerinden biri haline geldi. Bu anlamda, TSİ 14.00'da çekilecek UEFA Kupası 3. Tur Kuraları'nda Galatasaray'a rakip olabilecek sekiz takım bulunuyor.

Bordeaux, Werder Bremen, Shakhtar Donetsk, Marsilya, Aalborg, Fiorentina, Dinamo Kiev ve Zenit.

UEFA Kupası'nda Üçüncü Tur karşılaşmaları, Şubat ayında oynanacak. Dolayısıyla, önümüzdeki 2 veya 3 aylık dönem içerisinde takımların mevcut kadro ve form durumlarında farklılıklar olabilir. Yine de, ciddi transferler (ki UEFA Kupası veya Şampiyonlar Ligi'nde oynamayan ve gelir gelmez oynadıkları takıma direkt katkı sağlayacak isim bulmak kolay değil) ve önemli sakatlıklar olmadığı takdirde, takımların genel yapılarının değişmeyeceğini dolayısıyla da bu doğrultuda birtakım değerlendirmeler yapılabileceğini söyleyebiliriz.

Galatasaray'ın muhtemel rakipleri ve kura öncesi bir izleme diyelim, bu denememize.

Bordeaux
: Şampiyonlar Ligi A Grubu'nda beklenilen seviyede kaldı. Grup kuraları öncesi Bordeaux adına ideal son, Roma ve Chelsea'nin arkasındaki üçüncülük opsiyonuydu. Öyle de oldu. Galatasaray'ın diğer muhtemel rakipleri göz önüne alındığında fena bir ihtimal değil, Bordeaux. Özellikle, Galatasaray'ın yıldız oyuncularının Benfica ve Hertha Berlin deplasmanlarında gösterdikleri performansları düşününce, Fransa'daki ilk maçın ardından Ali Sami Yen'de turun geçilebileceğini söyleyebiliriz. Açıkçası, oyun yapısı olarak da bozan değil oynamak isteyen bir takım olduğundan Galatasaray için iyi bir rakip olabilir, Fransız temsilcisi.

Werder Bremen: Şampiyonlar Ligi B Grubu'nda oldukça zorlu bir yarışın ardından Panathinaikos'un son maç gününde Anorthosis'i mağlup etmesiyle UEFA Kupası vizesini alan Werder Bremen, sezon boyunca sergilediği istikrarsız performanslarla dikkat çekti. Galatasaray özelinde değerlendirildiğinde Werder Bremen, yine Bordeaux gibi, rakibini durdurmak yerine futbol fikrini karşısındakilere kabul ettirmek isteyen bir takım. Ve bu durum, Galatasaray adına önemli bir ayrıntı. Almanya opsiyonu da kıymetli. Berlin'deki gibi bir görüntü çıkar mı, bilinmez muhtemel bir eşleşmede; ama şurası kesin ki, Werder Bremen, Şubat ayında şimdiki görüntüsünden iyi olacaktır.

Shakhtar Donetsk: Şampiyonlar Ligi C Grubu'nda ufak detayların kurbanı olan Mircea Lucescu'nun takımı, 9 puanla UEFA Kupası'nın yolunu tuttu. Çift karakterli bir takım. Şampiyonlar Ligi'nde Barcelona ve Sporting Lizbon'a iç sahada kaybetmelerine rağmen evinde çok başka oynuyor, Shakhtar Donetsk. Yine deplasmanda Basel ve Barcelona'yı mağlup etmiş olsalar da genel anlamda dış sahada etkisiz bir takım, Ukrayna temsilcisi. Böylesi rakiplerle oynamak, pek kolay değil. Tüm bunların yanında, hızlı Brezilyalılara sahip olmasından dolayı, Galatasaray adına tercih edilmemesi gerekir, Mircea Lucescu'nun teknik direktörlüğünü yaptığı Shakhtar Donetsk.

Marsilya
: Şampiyonlar Ligi D Grubu'nda yalnızca ihtiyaç duyduğu maçlara konsantre olan Marsilya, PSV Eindhoven'ın önünde grubunu üçüncü sırada tamamlayarak UEFA Kupası'na geçiş yaptı. Galatasaray'ın eski çalıştırıcılarından Erik Gerets'in teknik adamlık görevinde bulunduğu Marsilya, iç sahada etkili olan bir takım. Deplasmanda aynı başarıyı gösteremiyor olsalar da başta Mamadou Niang, Bakari Kone ve Hatem Ben Arfa olmak üzere oldukça hızlı oyuncuları kadrosunda bulundurması, Galatasaray'a sıkıntılar yaşatabilecek bir takım haline getiriyor Marsilya'yı. Kurada Galatasaray'dan uzak durması gereken rakiplerden biri olduğunu düşünüyorum, Erik Gerets'in Marsilyası'nın.

Aalborg: Şampiyonlar Ligi E Grubu'nda Celtic'i alt ederek Manchester United ve Villarreal'in ardından üçüncü sırayı alan ve UEFA Kupası'na geçiş yapan Aalborg, yaz mevsiminde bugünlerin hayaliyle yaşıyor olamazdı. Rüya yolculuğuna devam ediyor, Aalborg. Türkiye'de ise bir yanlış anlaşılma olabilir haklarında. Galatasaray karşısında bozan bir rakip olacağı düşünülüyor, Aalborg'un; ama Danimarka temsilcisinin Şampiyonlar Ligi'nde aldığı 6-3 ve 2-2 gibi skorlar, ne demek istediğimizi daha rahat anlatabilir. Kolay gol yiyebilen, açık oynayan bir takım görüntüsü çizmişti Şampiyonlar Ligi'nde Aalborg. Muhtemel bir eşleşmede, deplasman maçında konsantrasyon sorunu yaşamazsa Galatasaray, avantajlı olur.

Fiorentina: Şampiyonlar Ligi F Grubu'nda beklentilerin altında kalan ve UEFA Kupası için gerekli olan üçüncü sırayı, ancak son maç günündeki Steaua Bükreş galibiyetiyle alabilen Fiorentina, geçtiğimiz sezon önemli işler çıkardığı UEFA Kupası'nda devam edecek yoluna. Bordeaux, Werder Bremen ve Aalborg'un aksine çok daha güçlü bir savunma ekolünün temsilcisi olan Fiorentina, Galatasaray adına dişli bir rakip olabilir. Fiorentina karşısında Artemio Franchi'de avantajlı görünen bir skor da alsanız, Ali Sami Yen'deki rövanş için rahat olamayabilirsiniz. Bu anlamda tercih edilmeyecek bir takım, Fiorentina. Daha sonraki turlarda karşılaşalım Mor Menekşeler ile.

Dinamo Kiev: Şampiyonlar Ligi G Grubu'nda oldukça talihsiz maçların ardından Fenerbahçe ile teselli bulan Dinamo Kiev, UEFA Kupası Üçüncü Tur eşleşmelerinin oynanacağı Şubat ayındaki mevsim şartlarından dolayı uzak durulabilecek bir rakip; fakat Fenerbahçe maçlarındaki görüntüsüyle Galatasaray adına umut da olabilir, Ukrayna temsilcisi. Galatasaray'ın kitlendiği Metalist Kharkiv'in ekolünden gelen Dinamo Kiev, Avrupa Kupaları'ndaki tecrübesinden dolayı Metalist'ten farklı duruşu olan bir takım. Oynamak istemeleri durumunda Galatasaray, avantajlı konuma geçer.

Zenit: Şampiyonlar Ligi H Grubu'nda Juventus ve Real Madrid'in arkasında figüranlık yapan Zenit, dördüncü torbadan gelen Bate Borisov'un nispeten zayıf bir rakip olmasının da avantajıyla, UEFA Kupası vizesine almayı başardı. Geçtiğimiz sezonki UEFA Kupası zaferinin ardından işler değişti. Zenit, Rusya Ligi'de yeni sezon için Avrupa Kupası potasına ancak son iki hafta içerisinde girebildi. Liglerinin tamamlanmış olmasının yanı sıra Şubat ayına kadar Andrei Arshavin ve Anatoliy Tymoschuk gibi iki kilit oyuncusunun takımdan ayrılma ihtimalinin bulunması, Zenit'i çekici bir rakip haline getirebilir. Yine de Rus ekolünün Galatasaray'a ters ekollerden biri olduğunu unutmayalım.

Galatasaray, UEFA Kupası'nda üçüncüleri de takip edebilirdi; ama yeni yolu bu şekilde. Konsantre olunması gereken şimdilik bu. Kısa bir değerlendirme yapmak gerekirse, sekiz rakibi belli gruplar içerisine koyabiliriz.

Bordeaux, Werder Bremen ve Aalborg, Galatasaray karşısında oynamayı düşünecek takımlar olabilir. Galatasaray, özellikle Bordeaux ve Aalborg ile eşleşmesi durumunda, deplasmanlardan avantajlı skorlarla dönebilir. Werder Bremen de Galatasaray'ın her iki sahada başabaş maçlar çıkarabileceği bir takım; fakat her şeye rağmen diğer iki rakipten daha güçlü olarak gözüktüğü de gerçek.

Shakhtar Donetsk ve Marsilya, Galatasaray'a ters gelebilecek ekipler. Özellikle iç sahadaki karşılaşmalarda rakiplerine şans vermeyeceklerdir. Hızlı hücum oyuncularına sahip olmaları, Galatasaray'dan uzak durmaları gerektiğini gösteriyor. Muhtemel eşleşmelerde Galatasaray, deplasmandaki ilk maçın ardından evine derin yaralarla dönebilir. Bu anlamda, bu gruptan bir takımın gelmesini tercih etmiyoruz.

Dinamo Kiev ve Zenit, Galatasaray adına yalnızca futbol başlığında duruma yaklaşılırsa ılık bir grup. Dinamo Kiev'den daha iyi bir takım olduğunu söyleyebiliriz Galatasaray'ın. Keza, Zenit'ten de kötü olmadığını. Burada karşımıza çıkan gerçek, hava koşulları ve iklim. Galatasaray'ı muhtemel bir eşleşmede etkileyecektir. Rakiplerin sert futbol ekolleri, Galatasaray adına bir diğer sıkıntı olabilir; ama yine de tercih edilebilirler.

Fiorentina, savunma gücüyle Galatasaray karşısında var olabilir. Galatasaray'ın defans becerileriyle yaşayan takımlar karşısında zorlandığını biliyoruz. Fiorentina'nın hedefi de, tıpkı geçtiğimiz sezon yaptığı gibi, Artemio Franchi'de gol yemeden kazandıktan sonra deplasmanda avantajını sonuna kadar kullanmak olacaktır. Galatasaray, muhtemel 2-0'lık bir yenilginin altından kolay kalkamayabilir. Bu yüzden Fiorentina'yı da istemiyoruz kendi adımıza.

Son durum bu şekilde. Yaklaşık bir saat içerisinde Galatasaray'ın UEFA Kupası Üçüncü Turu'ndaki rakibi belli olacak. Ve tabii, turu geçmesi halinde, Dördüncü Tur'daki muhtemel iki rakibi de. İyi bir kura dileyelim. Dördüncü Tur'da bir kez daha Metalist Kharkiv ile eşleşme ihtimali var, Galatasaray'ın. Kötü olur mu, çok da kötü olmaz.

Bir kez daha, yolunun açık olacağı bir rakip dileyelim Galatasaray'a.

Hiç yorum yok: