11 Aralık 2008 Perşembe

Jason Richardson = Raja Bell + Boris DiawNBA'de dün gece Phoenix Suns ve Charlotte Bobcats arasında beş oyuncuyu kapsayan bir takas gerçekleşti.

Phoenix Suns'ın Genel Menajeri Steve Kerr, Charlotte Bobcats'in yıldız ismi Jason Richardson'ı kadroya katarken Raja Bell ve Boris Diaw, Michael Jordan ve Larry Brown'ın ekibine katıldı. Maaşların dengelenmesi adına iki oyuncu daha yer aldı, söz konusu oyuncu alışverişinde. Phoenix Suns'tan Sean Singletary, Charlotte Bobcats'e geçti. Bobcats de Suns'a Jared Dudley ve 2010 NBA Drafti'ndeki ikinci tur seçim hakkını verdi.

Jason Richardson, Raja Bell ve Boris Diaw üçlüsünün ana isimler olduğu takasın uzun vadede iki takımın da kaderini etkileyeceğini söylemek çok kolay değil. Hatta Bobcats veya Suns'tan hangisinin bu işten karlı çıktığı sonucuna nasıl ulaşabiliriz, bilemiyorum; ama takasın Phoenix Suns'ın ihtiyaçlarından dolayı oluştuğunu anlayabiliriz, Steve Kerr'in açıklamalarından. ''Değiştirmemiz gereken şeyler vardı'' diyordu Kerr. ''Arka alanda skor yapabilecek ve Steve Nash'in üzerindeki baskıyı azaltabilecek bir oyuncu arıyorduk.''

Teorik olarak yanlış bir düşünce değil tabii; fakat geçtiğimiz sezon Shaquille O'Neal ve Shawn Marion takasında aldığı eleştiriler Steve Kerr'i doğal şüpheli haline getirmişti. Dün geceki hamlesinin de uzun süre düşünüldükten sonra alınan bir karar olmadığını tahmin edebiliriz, kendisi her ne kadar aksini iddia ediyor olsa da.

Phoenix Suns'ın vazgeçtiği oyunculardan başlayalım.

Raja Bell, Mike D'Antoni'nin ardından mutsuz günler geçiren bir Phoenix Suns oyuncusuydu. Terry Porter'ın sistemine adapte olamadığını açık açık dile getiriyordu. Bell'i fedakar bir takım oyuncusu olarak hayal edemeyeceğimizi de düşünürsek kalması, Suns'a faydadan çok zarar getirebilirdi. Üstelik, son yıllardaki savunma becerisinden eser yoktu. Bir bakıma, o yılların kredisiyle iyi bir savunmacı olarak lanse ediliyordu artık. 32 yaşındaydı ve 2 yıllık daha kontratı vardı. İyi bir takasla elde çıkarılması kabul edilebilirdi. Keza, Phoenix Suns'ta savunma yapan tek isim olarak görülüyordu, ama yeni sezonla birlikte bu özelliğini de kaybetmek üzereydi.

Boris Diaw, Charlotte Bobcats adına takasın ana parçası olarak dikkat çekiyor. Her ne kadar öne çıkan isim Raja Bell olsa da. Mike D'Antoni'nin sisteminde All-Star seviyesine kadar çıkan Boris Diaw, Terry Porter ile birlikte başarısız olabilirdi. Sezona fena da başlamamıştı; ama ardından gelen takas dedikoduları, konsantrasyonunu bozdu. Larry Brown'un takımı için bir kazanç. Birden fazla pozisyonda oynayan efektif bir oyuncu, Boris Diaw. Yine de bu Terry Porter ve Steve Kerr için geçerli bir sebep değil. Geçtiğimiz sezondan itibaren başlayan Run'N'Gun basketbolunun izlerini silme operasyonun bir parçası olan Fransız oyuncunun Suns'tan gönderilmesinin sebebini Steve Kerr, Diaw'ın yumuşaklığı olarak gösteriyor.

Sean Singletary, Steve Nash'in yokluğunda bu sezon birkaç maçta ilk beş çıkma şansını yakalamıştı. İyi kullanamadı kendisine verilen süreleri. Ardından arkadan gelen Goran Dragic, Sean Singletary'nin rolünü kaptı. Steve Kerr, tercih yapmalıydı. Steve Nash'in alternatifi olarak Goran Dragic'i seçti. Sean Singletary de Charlotte Bobcats'in yolunu tuttu. Kerr, Nash'in üzerindeki baskının azaltılması özelinde bir hamle yaptıklarını söylüyordu. Bu anlamda Dragic yeterli olur mu, bilinmez; ama boş kalan bir oyunculuk kontenjan için veteran bir point-guard ile anlaşılacağı haberleri dolaşıyor şimdilik ortalarda.

Jason Richardson ve Phoenix Suns birlikteliği üzerinden gidelim biraz da.

Phoenix Suns, yüzünü değiştirmeye kararlı gibi gözüküyordu. Shawn Marion, Boris Diaw ve Raja Bell'in gönderilmesi bu durumla ilgiliydi; ama gelinen son noktada karşımıza çıkan isim Jason Richardson. J-Rich, iyi bir oyuncu ve mutlaka Phoenix Suns'a büyük katkılar sağlayacaktır. Üç sayı çizgisinin gerisinden %45 ile hücum etmesi, geçiş hücumlarında oynadığı takımlara seçme şansı vermesi ve kendi pozisyonunu yaratabilmesi, bu anlamda elimizdeki somut veriler. Peki işin diğer tarafı, yani savunma? O konuda fazlaca üzerinde duracağımız bir şey bulunmuyor. Leandro Barbosa ve Alando Tucker'ın kapasitelerinin üzerine çıkmalarını beklememiz gerekebilir, savunma anlamında.

Jason Richardson, hücum yeteneklerini rahatlıkla sergileyebileceği bir takıma gidiyor; ama ilk skor opsiyonu olacağını düşünüyorsa biraz daha sakin kafayla olayları değerlendirmesi gerekebilir. Steve Nash, Grant Hill, Amare Stoudemire, Shaquille O'Neal ve hatta kenardan gelen Leandro Barbosa. Beş oyuncu da kariyerleri boyunca savunma yönlerinden çok hücuma yatkınlıklarıyla öne çıkmış isimler. Bu başlıkta Phoenix Suns'ın artık altı oyuncuya sahip olacağını söyleyebiliriz. Üstelik, takımın en iyi iki savunmacısının elden çıkarıldığını düşünürsek, işler sarpa sarabilir Suns adına.

Raja Bell ve Boris Diaw'ın gönderilmesi, kabul edilebilirdi. Jason Richardson da fena bir hedef değildi; ama daha fazlası olamaz mıydı, kesinlikle olurdu. Steve Kerr, anlık başarıların peşinden gidiyor göreve geldiğinden bu yana. Richardson'ın üç yıl sürecek 40 milyon dolarlık yeni kontratının yeni sahibi, Phoenix Suns. Raja Bell'den dört yaş genç olduğu da doğru, ama kıyaslanan isim yanlış. Raja Bell olmamalıydı, Jason Richardson ile aynı kefeye konan oyuncu. Steve Kerr, bir sezondan vazgeçip New Jersey Nets'te Rod Thorn'un yaptığı gibi gençleştirme operasyonuna yönelebilirdi; ama yapamadı. Belki bir başka zaman.

Jared Dudley, son oyuncu hamlelerinin ardından boyu kısalan Phoenix Suns'ın kenar destekleri arasındaki yerini alacak. Takastan karlı çıkan isimlerden biri. Shaquille O'Neal'in arka arkaya oynanan maçlardan birinde kenarda tutulma stratejisi, çaylak Robin Lopez'e daha fazla süre olarak geri dönüyordu. Jared Dudley, olmasaydı Lopez, 30 ila 40 dakikalara kadar da çıkabilirdi. Dudley, her ne kadar pivot pozisyonunu yedekleyebilecek bir isim olmasa da Robin Lopez'i Amare Stoudemire ve Shaquille O'Neal'in arkasında tek alternatif olmaktan kurtarabilir.

Charlotte Bobcats'e de değinelim son olarak.

Boris Diaw ve Raja Bell ikilisi, Charlotte Bobcats'e savunmada aradıkları gücü getirecektir hiç kuşkusuz; ama hücumdaki belki de tek opsiyon olan Jason Richardson'ın ardından diğer potada neler yaşanacak, tasarlamak çok kolay değil. Charlotte Bobcats, Jason Richardson'ın sakatlığı nedeniyle forma giyemediği sezonun ilk bölümünde hücum verimliliği açısından ligde 30. sırada yer alıyordu. Richardson'ın dönmesiyle dört sıra birden atlanmış ve 26. basamağa kadar çıkılmıştı. J-Rich olmadan yeni hayatına alışması kolay olmayacak, Charlotte Bobcats'in. Raja Bell'den beklemiyorlardır umarım Jason Richardson'dan aldıkları hücum katkısını.

Charlotte Bobcats adına mantıklı olarak görülebilecek bir nokta ayrıntı var, yine de. 2010 yazından konuşup duruyoruz sürekli. Jason Richardson'ın üç senelik kontratı vardı. 2010-11 Sezonu sonunda sona erecekti, Charlotte Bobcats ile ilişkisi. Alınan isimlerden Boris Diaw'ın sözleşmesi de dört senelik, 2011-12 Sezonu sonuna kadar; fakat Raja Bell, iki senelik anlaşmaya sahip kulübüyle. Yani, 2010 yazında Bobcats, maaş limitinde bir boşluk yaratabilecek.

Raja Bell ve Jason Richardson'ın kontratlarından 5.4 milyon dolarlık bir tasarruf sağlayacak, Charlotte Bobcats. Aynı dönemde kontratı sona eren diğer isimler, Adam Morrison, Reymond Felton, Sean May ve D.J. Augustin. Bobcats, bu oyunculardan bir veya ikisiyle sözleşme yapmazsa tasarruf miktarı 14-15 milyon dolarlara kadar çıkabilir. LeBron James, Dwyane Wade veya Chris Bosh'un aklı başka yerlerde olacaktır mutlaka; ama Charlotte Bobcats, oldukça yoğun olacak serbest oyuncu pazarında kendisine uygun bir parça bulabilir, 2010 yazında.

Charlotte Bobcats, Jason Richardson'dan yoksun çıktığı ilk maçta, dün gece New Orleans Hornets'a 105-89 mağlup olurken ilk üç çeyrekte yalnızca 57 sayı gönderebildi Hornets potasına. İşaret mi bu, bilinmez. Phoenix Suns ise, anneannesini kaybeden Shaquille O'Neal'in de yokluğunda, Los Angeles Lakers'a yedi kişiyle direnmeye çalıştı; ama olmadı. Lakers, 115-110 kazandı.

Kısa vadede dün geceki iki maç da bir çözüme ulaştırmayacak bizleri; fakat ilerleyen haftalarda net fikirlere sahip olabiliriz. Şimdilik, bir süre daha beklememiz gerekecek.

Hiç yorum yok: