20 Aralık 2008 Cumartesi

Devin Harris ve Tatlı İntikam



NBA'de dün gece, romantik bir eşleşme vardı.

East Rutherford'da Dallas Mavericks'i ağırlayan New Jersey Nets'te antrenör Lawrence Frank, bitime 2:11 kala point-guard Devin Harris'i oyundan alırken ev sahibi takım taraftarları, karşılaşmayı kenardan takip eden Mavericks Patronu Mark Cuban'a sevgilerine gönderiyorlardı. ''Thank you Cuban!''

Mutlaka nedenleri vardı, New Jersey Nets taraftarlarının. New Jersey Nets, dün gece Dallas Mavericks'i 121-97 mağlup edip Mavericks karşısında tarihinin en farklı ikinci galibiyetini elde ederken geçtiğimiz şubat ayında Dallas Mavericks'ten takas karşılığında kadroya katılan Devin Harris, 14-25 saha içi isabetiyle 41 sayı ve 13 asist üretmeyi başarıyordu. Oldukça ironik bir geceydi, Dallas Mavericks ve Mark Cuban adına. Nets taraftarları, kulübü yeniden ayağa kaldırdığı için Cuban'a minnet duyuyorlardı; ama geçmişteki emeklerinden dolayı teşekkür etmeleri gereken bir isim daha vardı.

Jason Kidd, 2001 yılında Phoenix Suns'tan New Jersey Nets'e geçmeden önce Nets, NBA'in kaybeden takımlarından biriydi. Yeni sezona, bir önceki sezondan kalan 26-56'lık galibiyet ve mağlubiyet sayısıyla başlayan New Jersey Nets'in kaderi, tek bir ismin katılımıyla değişmişti. Jason Kidd, 6.5 sezon sürecek Nets kariyerinin ilk yılında Nets'i 26 galibiyetten 52 galibiyete çıkarırken sezon sonunda New Jersey Nets, kendisini NBA Finalleri'nde Los Angeles Lakers'ın rakibi olarak buluyordu. Üstelik yalnızca bu da değil, bir sonraki sezon Nets'in NBA Finalleri'ndeki rakibi San Antonio Spurs olacaktı. Daha fazlası olmasa da, (Nets iki Final serisinde toplam iki galibiyet alabilmişti) New Jersey Nets'in tek kişilik hamlesi, kulübün arka arkaya iki kez NBA Finalleri'ne ulaşmasını sağlamış, daha önemlisi, Nets'e ''kazanan'' karakterini getirmişti.

Rod Thorn, efsanevi bir genel menajerdi. Geçtiğimiz sezon, rakiplerinin Pau Gasol ve Shaquille O'Neal hamlelerinin ardından panik halinde olan Mavericks menajeri Mark Cuban'ı oltasına düşürmek istiyordu. Cuban'ın arzusu Jason Kidd'di. Ve Cuban'ın saf tarafı, Nets genel menajeri Thorn adına bulunmaz bir fırsattı.

Marc Cuban, Jason Kidd'i Dallas'a getirme konusunda oldukça kararlıydı; fakat elindeki ''potansiyel Kidd'', Devin Harris'ten vazgeçmek istemiyordu. Bir yolunu da bulmuştu. Cuban, Devean George'un içerisinde olduğu formülle Kidd'i kadrosuna katarken aynı zamanda Harris'i de elinde tutabilirdi. Cuban ve Thorn anlaşmıştı; ama George, sözleşmesinde yazılı olan hakkını kullanarak takası veto edecekti. Cuban, Kidd için vazgeçme fikrini kabul etmemiş ve nihayetinde, sonunu düşünmeden bir takas anlaşmasının altına imzayı atmıştı.

Jason Kidd + Antonie Wright + Malik Allen = Devin Harris + Keith Van Horn + DeSagana Diop + Maurice Ager + Trenton Hassell + 3 milyon dolar nakit para + 2008 ve 2010 1. Tur Draft Hakkı.

Devin Harris, Dallas Mavericks'ten ayılmak istemiyordu. Ama yapacak bir şeyi de yoktu. Mark Cuban, gözünü karartmış ve kadrosundaki en yüksek potansiyel Devin Harris'ten vazgeçmişti. 2006 yılında Miami Heat'e kaybedilen şampiyonluğun ardından sağlıklı düşünemiyordu, Cuban. Hedefi, kısa süreli başarı ve sezon sonunda şampiyonluktu. Karşısındaki Rod Thorn ise, daha o günlerden 2010 yazının hesaplarını yapmaya başlamıştı. Hiç şüphesiz, uzun vadede bu alışverişten karlı çıkacak taraf, New Jersey Nets olmalıydı. Ve dün gece, söz konusu durumun en canlı tanıklarından biri Mark Cuban olacaktı.

Dallas Mavericks adına karşılaşma öncesi, olumlu birkaç ayrıntı vardı her şeye rağmen.

Dirk Nowitzki ve Josh Howard, maç başına toplamda ortalama 47.4 sayıyla ligin en skorer ikilisiydi. Bu anlamda, ciddi birer kozdu ikisi de Dallas Mavericks için. Diğer yanda, Devin Harris ve Vince Carter'ın 46.3 sayılık performansları, ikiliyi Nowitzki ve Howard'ın ardından ikinci sıraya taşıyordu. En dinamik iki ikilinin ilginç bir kapışması olabilirdi, New Jersey Nets ve Dallas Mavericks arasındaki mücadele.

Dallas Mavericks'in maçtaki ilk sekiz sayısı, Nowitzki ve Howard'dan gelirken Nets'in ilk çeyrekteki otuz üç sayısından yirmi dokuzunun altına imza atan Harris ve Carter ikilisi, New Jersey Nets'in Mavericks maçı özelinde fikirlerinin neler olabileceği konusundaki ipuçlarını vermeye başlıyordu. Dallas Mavericks, New Jersey Nets'e Howard ve Nowitzki'nin yanı sıra Jason Kidd ve Jason Terry ile direnmeye çalışıyordu, ama Harris ile Carter kararlıydı. Devin Harris, Dallas Mavericks benchinin arkasında maçı izleyen Mark Cuban'ı ilk çeyrekte 15 sayı ile selamlıyordu. Vince Carter da 14 sayıyla bu bölümün yıldızlarındandı.

İkinci çeyrekte New Jersey Nets, vites arttırmıştı. Devin Harris ve Vince Carter'ın zaman zaman rotasyon gereği kenara gelmesine rağmen, son 3:32'de 14-3'lük bir seri yakalayan Nets, soyunma odasına 64-51'lik skor üstünlüğü ile gidiyordu. Devin Harris, 26 sayı ulaşmıştı bile. Vince Carter da eski günlerini hatırlatan bir performans sergiliyordu, 19 sayı attığı ilk yarının ardından.

Dallas Mavericks'in ikinci yarının hemen başında bir reaksiyon göstermesi beklenebilirdi. Devin Harris, double-double yolunda önemli adımlar atarken Mavericks, Dirk Nowitzki ve Jason Terry'nin katkılarıyla 10-2'lik bir seri yakalayıp farkı 70-63 ile yedi sayıya kadar indirmeyi başarıyordu, Mavericks; ama direksiyonun başına geçen Harris, kontrolü kısa süre içerisinde ele almaya başlamıştı. Vince Carter ve Yi Jianlian'ın ekstra katkısı, Nets'in kapıyı kapatmasını sağlıyordu bu bölümde. Nets'in 90-77 önde girdiği son çeyrekteki skor ise, yine ev sahibi ekip lehine 31-20 olacaktı.

Devin Harris ve Vince Carter, bitime 2:11 kala kenara geldiğinde bir kahramanlık hikayesi yazılmış oluyordu, başrolünde Devin Harris'in bulunduğu.

Devin Harris, 41 sayı ve 13 asistlik performansıyla bu sezon, 40+ sayı ve 10+ asist barajını tek bir maçta geçebilen üçüncü NBA oyuncusu oldu. Daha önce San Antonio Spurs'ten Tony Parker, uzatmalara giden Minnesota Timberwolves maçında 55 sayı ve 10 asist ile oynamış ve Dwyane Wade de takımının Toronto Raptors'a kaybettiği 19 Kasım gecesi 40 sayı ve 10 asist üretmeyi başarmıştı. Devin Harris, 5-9 üç sayı isabetiyle kariyer rekorunu kırdığı geceyi Nets Tarihi'nde 40 sayı barajını geçip en fazla asist yapan oyuncu olarak tamamladı. Daha önceki rekor 1994 yılındaki Washington Wizards maçında 42 sayı ve 12 asist ile oynayan Kenny Anderson'a aitti.

Vince Carter, gecenin bir diğer yıldız ismiydi. 11-18 saha içi isabetiyle 34 sayı, 10 ribaund ve 6 asist üretti, Carter. Harris'in son dönemdeki müthiş performansı, Carter'ı da kendine getirdi. New Jersey Nets'te de Ocak 1997'den bu yana ilk kez bir maçta hem 40 hem de 30 sayı barajının üzerine çıkan iki oyuncu mücadele etmiş oldu. (Kendall Gill 41 sayı ve Robert Pack 33 sayı.)

Dallas Mavericks'te Dirk Nowitzki, 7-19 şut isabeti ve 24 sayı ile oynadı. Josh Howard, 13 şut denediği ve 4 isabet bulabildiği maçı 12 sayı ile tamamladı. Devin Harris'in gölgesindeki Jason Kidd, 17 sayı ve 7 asistle mücadele etti. Mavericks adına en efektif katkı, kenardan gelen Jason Terry'den. 9-17 saha içi şut isabeti, 23 sayı, 6 ribaund ve 3 asist.

Devin Harris, Dallas Mavericks'in patronu Mark Cuban'a acı bir ders verdi.

''New Jersey'deki herkesin hedefinin bir NBA takımına genel menajer olabilmek olduğunu sanıyorum.'' diyor Cuban, East Rutherford tribünlerinden kendisine gelen teşekkür tezahüratları hakkında. ''Dolayısıyla, kendilerinin bu konudaki uzmanlıklarını paylaşmak istemelerinin nedenini anlayabiliyorum.'' Cuban'ın biraz daha aklıselime ihtiyacı olduğu kesin.

New Jersey Nets, Devin Harris ve Vince Carter'dan bu şekilde katkı almaya devam ederse, kulüp adına Brooklyn öncesi yeni bir dönem başlayabilir. Ve hiç de fena olmaz.

Hiç yorum yok: