3 Aralık 2008 Çarşamba

Olympiastadion, 21.45: Hertha v GalatasarayGalatasaray, bu akşam çok rahat çıkabileceği Hertha Berlin karşısında en az bir puana mecbur şekilde Berlin'deki yolculuğuna başlıyor.

Tıpkı 1999 yılının Ekim ayında olduğu gibi, bir kez daha.

Hertha Berlin, Galatasaray'dan farklı bir yol izleyerek UEFA Kupası Grupları'na ulaştı. Galatasaray, 2007-08 Sezonu'nda Türkiye Ligi'ni zirvede bitirdikten sonra, Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu'nu geçememiş ve kendisini UEFA Kupası 1. Turu'nda bulmuştu. İsviçre'nin Bellinzona takımı karşısında alınan iki galibiyetin ardından yeni bir hikayenin kahramanıydı, Galatasaray.

Hertha Berlin ise, geçtiğimiz sezon Bundesliga'yı 10. sırada tamamlamasına karşın UEFA'nın Almanya'ya tanıdığı Fair-Play kontenjanından yararlanarak UEFA Kupası'na katılmaya hak kazandı. Hertha Berlin'in yolu uzundu. İki ön eleme turu ve 1. Tur'un ardından Galatasaray'ın da yer aldığı grupta buldu kendisini, bir zamanlar Doğu ve Batı Almanya'nın duvarlarını yıkan futbol ekolü.

UEFA Kupası B Grubu'ndaki ilk iki maçında Benfica ile 1-1 berabere kaldıktan sonra, Metalist Kharkiv deplasmanından da 0-0'lık eşitlikle dönen Hertha Berlin, son dönemdeki Werder Bremen mağlubiyeti haricinde oldukça formda ve son yıllardaki en iyi Bundesliga performansını göstermeye devam ediyor. Bu anlamda, oldukça zor bir karşılaşma olacak Galatasaray adına; ama her takımın olduğu gibi Hertha Berlin'in de artı ve eksileri bulunuyor. İlerleyen bölümde, bu noktalar üzerinde durmaya çalışacağız.

Galatasaray'da Ayhan Akman, sarı kart cezalısı olduğu için Hertha Berlin karşısında forma giyemeyecek. Ayhan Akman'ın yokluğunda benzer bir formülle izleyeceğiz Galatasaray'ı.

Savunmanın merkezinde Emre Aşık ve Servet Çetin oynayacaktır. Fernando Meira, tekrar orta sahaya gelebilir. Partnerinin de Barış Özbek olmasını bekleyebiliriz. Hacettepe karşısında 4-2-3-1'in merkezinde Ayhan Akman ile birlikte görev yapan Barış Özbek, rakibin golüne kadar olan bölümde Galatasaray'ın sezon başından bu yana aradığı mücadele gücünü getirmişti takıma. Yine de bir soru işareti. Bu bölgede daha sakin ve top tekniği yüksek oyuncularla oynamak gerekiyor. Barış, kendisini iyi tanıyan bir futbolcu. Ve bu yüzden yapamayacağı işleri denemeyecektir; ama Türkiye Ligi'nde, 4-2-3-1'in merkezinde, gayet faydalı olacak futbol stili, yüksek seviyede Galatasaray'a nasıl bir getiri sağlayacak, bilemiyorum. Hertha Berlin maçı, önemli bir test olabilir Barış Özbek adına.

Orta sahadaki rötuşlar dışında Galatasaray'ın farklı bir sistem veya anlayışla sahada olması, sürpriz sayılacaktır. Bu görüntü üzerinden yorumlayabiliriz yalnızca Galatasaray'ı şimdilik.

Hertha Berlin'in formda olduğunu söylemiştik. Sezon başından bu yana sistem anlamında birkaç deneme yapan İsviçreli teknik adam Lucien Favre, doğru yolu 4-4-2 ile buldu. Son 11 maçında yalnızca Werder Bremen'e (5-1) mağlup olan Hertha Berlin, dört maçtır kazanıyor. Son üç karşılaşmada ise, aynı 11 oyuncuyla sahaya çıkıyor. Öyle ki, Marko Pantelic'ten bile vazgeçilebiliyor istikrar adına.

Hertha Berlin'i pozisyon pozisyon incelemeden önce, genel olarak takım yapısı ile ilgili bazı sonuçlara ulaşabiliriz. Hücum seven bir ekip, Hertha Berlin. Her Alman takımının bir miktar tercih ettiği gibi. Ofansif anlamda oldukça etkili silahlara sahipler. Orta sahadan başlayan ve forvete kadar uzanan. Cicero, Raffael, Patrick Ebert, Andriy Voronin ve Marko Pantelic, Galatasaray adına sıkıntı yaratabilecek oyuncular; fakat Lavre, tüm bu isimleri aynı anda kullanamıyor ve tercih yapmak durumunda kalıyor.

Jaroslav Drobny olacaktır bu akşam, Hertha Berlin'in kalesinde. Savunmada tercih sıkıntısı yok. Sezon başından beri süregelen bir düzen var. Kanat savunucuları, Sofian Chaded ve Marc Stein. Merkez ikilide, son dört karşılaşmada Arne Friedrich ve Josip Simunic oynuyor. Yüksek toplarda başarılı olacaklardır. 1.95 m. boyundaki Simunic ve 1.85'lik Arne Friedrich'i geçmek adına Cassio Lincoln ve Milan Baros gibi top tekniği yüksek isimlere ihtiyaç olacaktır. Friedrich ve Simunic'in muhtemel yokluğundaki ilk alternatif ise Brezilyalı Kaka. Metalist maçında Hertha savunmasının merkesinde yer alan oyuncu, savunma dörtlüsündeki tüm isimleri yedekleyebiliyor.

Orta sahada fedakar isimlere ihtiyacı oluyor, Hertha Berlin'in. Galatasaray'la paralel özellikler taşıyorlar bu anlamda. Pal Dardai, hücum gücü yüksek mevkiidaşlarının arkasını toplayan oyuncu. Orta saha merkezinde görev alan Gojko Kacar da Hertha Berlin'in Bundesliga'daki en golcü iki isminden biri.

Hertha Berlin, 4-4-2 ile yayılıyor sahaya. Yine de, yukarıda söylediğimiz gibi, Galatasaray genleriyle de karşılaşabiliyoruz Hertha Berlin'in oyun yapısını incelediğimizde. Pal Dardai ve Gojko Kacar'ın kontrol ettiği orta sahanın kanatlarında iki etkili isim görev yapıyor. Sağ tarafta Maximilian Nicu ve solda Brezilyalı Cicero. Nicu'nun sakatlığı nedeniyle, bu akşamki mücadelede oynayamayacağı söyleniyor. Bu anlamda, bir diğer önemli silah Patrick Ebert sahne alabilir Galatasaray karşısında. Sol taraftaki Cicero ise, Galatasaray için büyük tehlike. Takımımıza ters gelebilecek bir oyun yapısına sahip.

4-4-2'nin en ucunda üç alternatif söz konusu. Andriy Voronin, Marko Pantelic ve Raffael.

Lucien Favre'nin ülkesi takımlarından Zürich ile şampiyonluk yaşadığı kadronun önemli isimleri arasında yer alan Brezilyalı Raffael, Hertha Berlin'in galibiyetle tamamladığı son üç Bundesliga maçında Andriy Voronin'in partneri olarak görev yaptı. Tıpkı vatandaşı Cicero gibi Raffael de kontrol edilmesi zor bir isim. Hertha Berlin, mutlak galibiyete ihtiyaç duyduğu ve sahasında olduğu için hücum gücü yüksek bir kadroyla sahaya çıkarsa Raffael, formülün önemli bir elemanı olur. Andriy Voronin'in hastalığı ise, Marko Pantelic'e forma şansı doğurabilir.

Hertha Berlin, 14-15 kişilik rotasyonla oynayan bir takım. Herhangi bir eksiklik önemli sorunlar yaratabilir, kendileri adına. Son karşılaşmalarda klasikleşmeye başlayan ve art arda galibiyetleri getiren takımda bulunan Nicu, Cicero ve Voronin gibi isimlerin muhtemel yokluğu, Galatasaray'ın işini kolaylaştırabilir.

Hertha Berlin v Galatasaray
Olympiastadion, 21.45


Galatasaray'da Arda Turan, Harry Kewell, Cassio Lincoln ve Milan Baros'un sistemin içerisine girmeli. Benfica deplasmanında sorunsuz uygulanan formülde Galatasaray, top rakipteyken minimum 10 kişiyle topun arkasına geçerken hücumda forvet sayısını 4'e çıkarmayı başarmıştı. Bu akşam da, aynı şekilde devam etmek gerekiyor. Benzer yapıda iki ekip. Üstünlüğünü kabul ettiren takım, sahadan istediği sonuçla ayrılacaktır.

Bir zamanlar, UEFA Kupası'nda Final hedefinin koyulduğu yerdi, Berlin. Ve şimdi de farklı bir yolda değil, Galatasaray.

1 yorum:

scapula dedi ki...

Eray,

6'da Eren'le Taksim'de buluşup maç öncesi birer ikişer biraları götüreceğiz. Yalnız biraz geç kalacağım. Haliyle o da bana neden geç kaldığımı soracak. Sorumlusu sensin abicim. "Maç yazısı yolda" dediğinden beri bekliyorum, Eren çoktan evden çıktı. Artık akşam sen verirsin hesabını. :)

Sevgiler,
Ata