31 Ocak 2009 Cumartesi

Avrupa Liglerinin En ''Başarısız'' 10 KalecisiPremier League'de Manchester United'ın Hollandalı kalecisi Edwin van der Sar, geride bırakmak üzere olduğumuz hafta içerisinde göstermiş olduğu performansla tarihe geçmeyi başarmıştı.

Kariyerinin son bölümünde tekrar zirveye çıkan van der Sar, 5-0'lık galibiyetle çıkılan West Bromwich Albion deplasmanında bir kez daha kalesini gole kapayarak Premier League'de gol yememe serisini 1032 dakikaya çıkardı. Daha önceki rekor, 1025 dakika ile Chelsea'nin Çek kaleci Petr Cech'e aitti. Mutlaka, iki kalecinin de büyük takımlarda oynuyor olmak gibi önemli avantajları var; ama 38 yaşındaki van der Sar'ın gerçekleştirdiği başarının da hakkını vermek lazım. Kasım 2008'de 2-1 kaybedilen Arsenal maçında Samir Nasri'den yediği golün ardından hiçbir topu filelerinden çıkarmak durumunda kalmadı, Hollandalı. Ve rekorunu geliştirmesi, tamamen kendi elinde.

van der Sar, bu sezon Manchester United adına çıktığı 15 Premier League maçını gol yemeden tamamladı. Bu kategoride de önündeki isim Petr Cech. Çek kaleci, 2004-05 Sezonu'nda 24 maçta tekrarladığı başarısıyla, Premier League rekorunu elinde bulunduruyor. İşin eğlendirici tarafı bu. Kazananı takdir edersiniz, uzun seriler ve kırılamaz rekorları izlersiniz; fakat diğer taraftan da madalyanonun öteki yüzüne bakmanız gerekebilir. Manchester United taraftaları, şu sıralar oldukça keyifli. Takımları tüm maçları gol yemeden kazanıyor neredeyse. Peki, ya Avusturya'daki Altach taraftarları? Onlar, Old Trafford sakinleri kadar şanslı değiller.

2008-09 Sezonu'ndaki 22 lig maçında kalesinde 66 gol gören Altach, dakika başına gol ortalamasında Avrupa'nın, vasat üstü ligleri göz önüne alındığında, en başarısız savunma takımı. Herhangi bir kalecinin tüm kariyerini bitirebilir, Altach. Diğer ekip ve kalecilere de bir bakış atabiliriz, bu anlamda. Neler çıkacak, bakalım. (Bir oyuncunun listeye girebilmesi için en az 720 dakika süre alması gerekmektedir.)

10. German Lux, Mallorca: La Liga'da sezon boyunca puan tablosunun son üç sırasında yer alan Real Mallorca'dan bir oyuncunun buralarda olması, çok da büyük sürpriz olmasa gerek. Arjantinli kaleci Lux, River Plate'den Avrupa'ya geçerken kariyerinde böylesi listelerin unsurlarından biri olacağını düşünüyor muydu, bilinmez; ama takımının kötü performansının karşılığını bu şekilde almak durumunda kalıyor. La Liga'da aldığı 764 dakikalık süre içerisinde 19 gol yiyen Arjantinli, her 40.2 dakikada bir kalesinde gol görüyor.

9. Levente Szantai, Rakospalotai EAC: Macaristan Ligi'nde sergilediği performansla üst seviye ligdeki sayılı günlerini geçiren Budapeşte temsilcisi Rakospalotai EAC'nin talihsiz kalecisi, Szantai. Yeni sezonda takımıyla birlikte geçirdiği 810 dakikalık beraberlikte kalesinde toplam 21 gol gören Macar kaleci de listede kendisine hatırı sayılır bir yer kapmış durumda. Ortalamaya vurulduğunda ise, ''38.6 dakika ve 1 gol'' sonucu çıkıyor karşımıza. Tüm bunlara rağmen, Rakospalotai'de hayat devam ediyor.

8. Martin Eisl, SV Kapfenberg: Değerlendirmeleri yaparken birkaç ayrıntıyı dikkatli incelemek gerekebilir. Avusturya Bundesliga gibi liglerde belli takımlar, diğer ekiplerden ayrılıyorlar. Hem ekonomi, hem de kulüp karakteri bakımından. Bu anlamda, Red Bull sponsporluğundaki Salzburg, Rapid Wien, Austria Wien ve Strum Graz gibi ekipler ve aşağıdakiler arasındaki makas, oldukça açık. 10 takımlı ligin sekizinci sırasındaki Kapfenberg'in kalesini korumaya çalışan Martin Eisl de kötü kaderin temsilcilerinden. 1350 dakika ve 39 gol.

7. Serdar Kulbilge, Kocaelispor
: Listedeki en tanıdık isim; fakat buna rağmen, ligin ilk bölümünde sürekli bir kaos ortamı içerisinde yer alan Kocaelispor'un yanlış futbol fikrinin sonucudur, Serdar Kulbilge'nin dakika ve gol ortalamasında Avrupa'nın en başarısız kalecilerinden biri olması. Puan tablosunun dibine demir atan Kocaelispor'un birçok maçında takımının en iyi isimlerden biri olmayı başaran Serdar Kulbilge, 14 maçta aldığı 1360 dakika içerisinde yediği 34 golle yedinci sırada. (Her 37.1 dakikada bir gol.)

6. Harald Wapenaar, Sparta Rotterdam: Böylesi bir listede Hollanda'dan birkaç takım ve kalecinin olması gerekirdi. Eredivisie'de her sezon, bir veya iki hatta zaman zaman üç ekip çıkar, sezon genelinde diğer kulüplerden ayrılarak puan sıralamasının en altında yer alan. Sparta Rotterdam, bir seviye daha üstte olabilir; ama bu durum Eredivisie'nin en fazla gol yiyen ikinci takımları olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 38 yaşındaki kaptan Wapenaar, takımı için görev yaptığı 1036 dakikada kalesinde gördüğü 28 golle altıncı sırada.

5. Thomas Borenitsch, SV Mattersburg: SV Kapfenberg'in kalecisi Martin Eisl ile aynı kaderi paylaşıyor, Borenitsch. 22 haftası geride kalan Avusturya Bundesliga'da rakiplerinin geliştirdiği 49 hücumu savuşturamayı başaramayan Mattersburg'ta görev aldığı 1260 dakika içerisinde toplam 35 gol yiyen 1.93 m. boyundaki Thomas Borenitsch, Avusturya'da futbol sezonunun bir an evvel sona ermesini istiyor olabilir. Tüm bu rakamlara karşın, 2000 yılından beri Mattersburg kalesinde olan Avusturyalı'nın kulüple herhangi bir sorunu gözükmüyor.

4. Jeroen Verhoeven, FC Volendam: Sparta Rotterdam kalecisi Wapenaar'ı değerlendirirken üzerinde durduğumuz başlık, FC Volendam'a daha net oturuyor. Volendam, bu sezon Eredivisie'nin konuk takımı. Sezon başından bu yana gösterdikleri performansla ''Play-out'' için bile umut vermiyorlar. Buna rağmen, Verhoeven'in ligin en fazla gol yiyen takımı Volendam'da sezon başından bu yana tek bir dakika bile kaçırmaması, oldukça enteresan. 19 maç, 1710 dakika ve 48 gol. Her 35.6 dakikada bir gol. Etkileyici.

3. Andreas Michl, SC Rheindorf Altach: Avrupa Ligleri'nin en başarısız 10 kalecisini incelemek isterken listeye Avusturya'dan üç takımın birden girmesi, sürpriz mi? Bence hayır. Avusturya Bundesliga özelinde konuştuğumuz durumun net göstergesi. Avrupa'da en marjinal skorların (8-1, 7-2, 6-3, 6-5 gibi) görüldüğü ligden bahsediyoruz. Böylesi bir senaryoda, kimsenin Altach kalesinde olmak isteyeceğini sanmıyorum. Antrenör Georg Zellhofer de öyle düşünmüş olacak ki, sezon boyunca iki kalecisini birden değişmeli olarak kullandı. Birinci sıra için bekleyelim.

2. Sergio Sanchez, Real Sporting de Gijon
: Sanchez'in listeye girebilmesi için 2008-09 La Liga Sezonu'nda takımının ilk dört maçında kaleyi koruması yeterliydi. Getafe 1-2, Sevilla 3-4, Barcelona 1-6 ve Real Madrid 1-7 maçlarında Gijon kalesinde olan Sanchez, sezon boyunca görev aldığı 8 maçta yediği 21 golün 19 tanesiyle bu seri içerisinde yüzleşmek durumunda kaldı. Devam eden dört maçlık seride (ki sezonun çeşitli periyotlarında) yalnızca iki gol yemesi ise, ayrı bir detay. Yine de 720 dakika ve 21 gol, ikincilik adına oldukça iddialı.

1. Mario Kressnitzer, SC Rheindorf Altach: İngiltere karşısında Türkiye formasıyla iki ayrı maçta sekizer gol yiyen Yaşar Duran ve Fatih Uraz arasındaki ilişkiye benzer görüntüler içerebilir, Andreas Michl ile Mario Kressnitzer birlikteliği. Altach'ın 22 maçta yediği 66 golü paylaştı, bu ikili. Tabii, birkaç farkla. Michl, 1170 dakikada 34 gol görürken kalesinde; sezon boyunca yalnızca 810 dakika görev alan Kressnitzer, 32 gol ile takım arkadaşını gölgede bıraktı. Ne talihsiz bir durum, Altach kalecisi olmak! Neyse ki; Kressnitzer, Austria Lusteanu'ya geçerek bu işkenceden kurtuldu; ama Michl, o kadar şanslı değil.

Hiç yorum yok: