31 Ocak 2009 Cumartesi

FedEx Forum, 03.00: Grizzlies v LakersNBA'de 2007-08 Sezonu'nun dönüm noktalarından biriydi, Memphis Grizzlies ve Los Angeles Lakers arasındaki Pau Gasol merkezli takas anlaşması.

Pau Gasol'ün Lakers'a geçişinin hemen ardından sezon sonundaki Celtics ve Lakers Finali'nin muhtemel senaryosu yazılmaya başlanırken Batı Konferansı'nın iddialı takımları, bu takasın incelenmesi gerektiği düşüncesini savunuyorlardı. Lakers, en kritik bölgesine müthiş bir takviye yapmış ve operasyonu neredeyse bedavaya tamamlamıştı. Hemen hatırlayalım: Kwame Brown, Javaris Crittenton, Aaron McKie, Marc Gasol, 2008 ve 2010 birinci tur draft hakkı.

Sıfır fedakarlıktı Lakers'ınki. Aaron McKie, yalnızca maaş dengesini kurabilmek adına gözüküyordu formülde. Crittenton, inactive listesinin vazgeçilmezlerindendi. Kwame Brown ise Lakers'ta belki de ilk kez işe yarıyordu. Yüksek maaşı, Gasol'ü Lakers'a getirmek adına kilit unsurlardan biriydi. Ve bir ek vardı. Pau Gasol, 6.5 yıllık Grizzlies kariyerinin ardından Los Angeles Lakers'a geçerken arkasında bir başka Gasol daha bırakıyordu. O Gasol de, kardeşi Marc'tan başkası değildi. Marc, kendisinden beş yaş büyük ağabeyinin ilerlediği kariyer yolunu takip edecekti, hakları Lakers'tan Grizzlies'e geçtikten sonra.

Marc'ın Tennessee'ye gelişinin ardından Memphis Grizzlies ve Los Angeles Lakers arasındaki takas, nispeten anlam kazanmaya başlıyordu. Mutlaka iyi bir hikayeydi. Pau Gasol, 2001 NBA Draftı'nın üçüncü sırasında Atlanta Hawks tarafından seçilirken, ''en yüksek sıradan lige giriş yapan Avrupalı'' ünvanını kazanmış ve o günlerden bu yana, NBA'in Avrupalı oyunculara bakış açısı fazlasıyla değişmişti. Artık, iki İspanyol kardeşin NBA'de birbirlerine rakip olma ihtimalleri bile vardı.

Memphis Grizzlies, Marc Gasol için hiç de fena bir tercih sayılmazdı. İspanyol oyuncunun sezonun ilk bölümündeki performansı da, bu görüşü destekler nitelikteydi. 3 Kasım 2008 günü, Memphis Grizzlies'in evi FedEx Forum'da Golden State Warriors'ı 90-79 mağlup ettiği karşılaşmayı, 9-11 saha içi isabeti, 27 sayı ve 16 ribaundla tamamlayan Marc Gasol'ün Grizzlies Tarihi'nde ''New Gasol Era'' olarak adlandırılabilecek dönemi başlatacağı yüksek sesle dile getiriliyordu. Karşılaştırıldığı isim, son derece tatmin ediciydi. NBA kariyerindeki henüz dördüncü maçta 25 sayı ve 15 ribaund barajını geçmeyi başaran Marc, Kasım 1992'de bu başarıyı gerçekleştiren Shaquille O'Neal'dan sonra NBA'deki ilk örnek oluyordu, söz konusu başlıktaki.

Orlando Magic ve Shaquille O'Neal birlikteliğinin ilk beş gecesinde Kocaoğlan'ın rakamları ise şu şekildeydi:

Kasım 6, 1992: 4-8 saha içi isabeti, 12 sayı, 18 ribaund ve 3 blok
Kasım 7, 1992: 8-16 saha içi isabeti, 22 sayı, 15 ribaund ve 4 blok
Kasım 10, 1992: 15-25 saha içi isabeti, 35 sayı, 13 ribaund ve 3 blok
Kasım 12, 1992: 12-19 saha içi isabeti, 31 sayı, 21 ribaund ve 4 blok
Kasım 14, 1992: 9-16 saha içi isabeti, 29 sayı, 15 ribaund ve 3 blok

Shaquille O'Neal ile aynı satır içerisinde isminin geçmesi bile, son derece değerli bir hatıra olmalıydı Marc Gasol için. Çünkü, şu yukarıdaki rakamlara bakarak konuşmak çok da kolay olmasa gerek.

Shaq'ten çıkarak farklı bir sonuca daha ulaşabiliriz, Marc Gasol ile ilgili. Gasol'ün kariyerinin dördüncü maçında sergilediği 27 sayı ve 16 ribaundluk performans, Gasol ailesi adına da ayrı bir gurur kaynağı oluyordu. Marc'tan önce, defalarca 25 sayı ve 15 ribaund barajlarının üzerine çıkan Pau ile birlikte ''Gasol Biraderler'', NBA'de bu başarıyı gerçekleştiren üçüncü ''ağabey ve kardeş'' oluyorlardı. Harvey Grant ve Horace Grant ile Chuck Person ve Wesley Person'ın ardından kulübün beşinci ve altıncı üyeleri de belliydi artık.

İki kardeşin NBA seviyesindeki ilk eşleşmeleri ise, 22 Aralık 2008 gecesi gerçekleşiyordu. Yalnızca bu anlamda bile ilgi çekici bir maçtı, Memphis Grizzlies'in Los Angeles Lakers'ı evinde ağırladığı karşılaşma. Fakat daha fazlası da vardı. Pau Gasol, Grizzlies'de geçirdiği 6.5 yıl süresince -içerisinde sayı, ribaund ve blok gibi başlıkların da bulunduğu- 12 ayrı istatistiksel kategoride kulüp tarihinin en başarılı ismi olurken Grizzlies organizasyonundan All-Star seçilmeyi başaran ilk oyuncu olarak da tarihe geçmişti. Grizzlies organizasyonu, her ne kadar eski yıldızlarına minnet duygularını sergilemek için uğraşsa da, FedEx Forum'daki taraftarların pek de kadirşinas olduklarını söylemek mümkün değildi.

Pau Gasol, küçük kardeşi ve eski takımıyla NBA'de ilk kez yüzleştiği maçı, 15 sayı, 7 ribaund ve 6 asist ile tamamlarken Marc Gasol, 8 sayı, 7 ribaund ve 2 asistte kalıyordu.

22 Aralık, bu şekilde geçmişti. Sırada bir yenisi var. Bu gece, yine FedEx Forum'da.

Değişen bir şeyler var mı? Memphis, Gasol'e hak ettiği saygıyı gösterecek mi? Yoksa, Kobe bir kez daha herkesten rol çalarak maçın yıldızı mı olacak? Göreceğiz.

1 yorum:

Sheed dedi ki...

bu maç da 2008-09 sezonunun dönüm noktası olmuş olabilir :(