12 Ocak 2009 Pazartesi

Hack-A-Shaq: Geçerliliğini Kaybeden FormülNBA'de Phoenix Suns, Los Angeles Clippers'ı 109-103 mağlup ederken ev sahibi Clippers, arka arkaya 11. mağlubiyetini aldı.

Amare Stoudemire, 26 sayıyla en skorer oyuncuydu. 21 sayıyla oynayan Grant Hill, son bölümdeki gayretiyle takımına maçı getiren isimlerden biri oldu; ama Clippers karşısında en özel performansın sahibi Shaquille O'Neal'dan başkası değildi. Cuma gecesi, takımı Phoenix Suns'ın Dallas Mavericks'i 128-100 ile geçtiği karşılaşmada 27 dakika sahada kalarak 25 sayı ve 10 ribaund üreten O'Neal, yedi kez gittiği serbest atış çizgisinde hiç hata yapmayarak uzun süre sonra ilk kez kusursuz bir serbest atış isabet oranı ile sahadan ayrılmayı başarmıştı.

Shaquille O'Neal, dün geceki Clippers karşısında da sıcaklığını koruyordu. ''Hack-A-Shaq'', bir çözüm olabilir mi artık, bilinmez; ama bitime 2:05 kala takımının galibiyet yolunda dev bir adım atmasını sağlayan Shaq, üç sayılık oyununda serbest atışı isabete çevirirken bu alandaki serisini de 12'ye çıkarıyordu.

Dallas Mavericks maçında çizgiden 7-7 ile oynayan Shaquille O'Neal, 1990'lı yılların ilk bölümünde başlayan NBA kariyerinde dördüncü kez 7 veya daha fazla serbest atış kullandığı bir maçta hiç kaçırmayarak (Orlando Magic'te iki kez 12-12 ve Los Angeles Lakers'ta bir kez 13-13) işleri yoluna koyabileceğini gösterirken dün akşam da Phoenix Suns karşısında 5-5 atarak gelişimin yaşının olmadığını kanıtladı. 2000-01 Sezonu'nda Los Angeles Lakers forması giydiği dönemde arka arkaya 13 faul atışında isabet kaydettikten sonraki en uzun serisini elde etmiş durumda, Shaquille O'Neal.

Bir şey daha. 17 yıllık kariyerinde yalnızca ikinci kez, arka arkaya iki maçta %100 serbest atış isabet oranıyla sahadan ayrıldığını söyleyelim. Daha önceki rekoru:

Nisan 2, 2004: Dallas Mavericks, 1-1
Nisan 4, 2004: San Antonio Spurs, 1-1

''İsmimin NBA Tarihi'ndeki en skorer beş oyuncu arasında yer alabilmesi için çaba gösteriyorum. Bu yüzden yapabildiğim kadar kolay sayı yapmalıyım.'' diyor, kariyerindeki son 12 serbest atışında isabet kaydeden Shaquille O'Neal. ''Lise yıllarımda, gayet iyi bir serbest atıcıydım; fakat sonraları daha iyi olabilmek adına bildiğimden farklı yollar denemeye başladım. Bazı şeyleri değiştirdiğiniz zaman, kötü şans sizi bir şekilde bulur. Şimdilerde, işleri yoluna koyabiliyorum. Hem de çok çok zaman önce kullandığım yolla.''

Shaquille O'Neal, Los Angeles Lakers forması giyerken Clippers maçlarını hep ayrı oynardı.

1992-93 Sezonu'nda Orlando Magic ile NBA'e adım attıktan bir sezon sonra ligdeki tüm ezberleri bozan dominant oyunu, kendisine normal sezondaki en skorer oyuncu ünvanını getirebilirdi. Sezon boyunca harika oynamıştı; ama sezonun son gecesinde Los Angeles Clippers ile karşılaşan San Antonio Spurs'te David Robinson'ın ürettiği 71 sayı, Shaq'e aradığı ünvanı almasına engel olmuştu. Shaquille O'Neal, Clippers'tan intikamını 1999-2000 Sezonu'ndaki 61 sayılık performansıyla aldı. Lakers'taki müthiş Clippers maçlarından birini sergilemiş gibi duruyordu yalnızca; ama belki de kişisel bir hesabı vardı Clippers ile. Kim bilebilir ki?

Son olarak, Clippers'ın içler acısı halinden de bahsedelim.

Sezon öncesini en hareketli geçiren kulüplerden biri olan Clippers, 11 maçtır kazanamıyor. 2009 yılının ilk altı maçı mağlubiyetle kapatıldı. 2006 Batı Konferansı Yarı Finalleri'nde Phoenix Suns'ı yedinci maça kadar zorlayan Clippers'ın yerinde yeller esiyor. Baron Davis ve Marcus Camby, çare olmadı. Böyle giderse, 1989 yılında Don Casey döneminde 0-14 ile kapatılan Ocak ayının bir benzeri daha yaşanacak. Clippers'ın önündeki fikstürde, beşi arka arkaya olmak üzere, sekiz maçın yedisi iç sahada. Artık, hamle yapma zamanı. Daha da geç olmadan.

(Bu arada, Shaq'in serbest atış serisinin devam edip etmeyeceğini merak edenler, cevaplarını yarın gece Arizona'daki Atlanta Hawks karşılaşmasında alabilirler.)

Hiç yorum yok: