6 Ocak 2009 Salı

Kevin Martin: Kenardan Gelen Patlayıcı GüçNBA'de şampiyonluk için mücadele eden bir takımda rol oyuncusu olup, All-Star seviyesine yakın yerlerde mi olmak istersiniz, yoksa daha mütevazi bir NBA takımında her gece sahadan yenik ayrılmanıza karşın en skorer oyuncu olmayı mı?

Klasik bir sorudur. ABD'deki temsilcilerimize baktığımızda net örnekle bulmak kolay olmayabilir. Mehmet Okur, 7 yıllık NBA kariyerinde iki ayrı takım için oynadı. Detroit Pistons'ta iyi bir altıncı adamdı. Genç yaşına ve Larry Brown gibi veteran oyuncu hayranı bir antrenöre rağmen, ciddi roller aldı. Sonunda parmağına şampiyonluk yüzüğünü takarak Utah Jazz'in yolunu tuttu. Salt Lake City'de ilk beşin değişmez ismi. All-Star da oldu; ama söz konusu başlık üzerinden bir sonuca ulaşmamız çok da mümkün değil.

Hidayet Türkoğlu, 9 sezondur NBA'de. Sacramento Kings, San Antonio Spurs ve Orlando Magic. Hidayet'in misyonu daha farklıydı. Bir rüyayı gerçekleştirmişti adeta. Kendisinden önce NBA havası alan Mirsad Türkcan'ın sahanın herhangi bir yerinde göründüğü anlarda bile heyecanlanan Türk basketbol seyircisinin ABD'deki temsilcisiydi. İlk iki sezonunda Sacramento Kings adına X-Factor oldu. Müthiş işler çıkardı. Los Angeles Lakers ile oynanan unutulmaz seride uzatmalara giden maçlarda sürekli sahaydı. Ardından hamlesini yaptı ve San Antonio Spurs'e gitti. Bir sezon kaldı. Şampiyonluk için mücadele etti. İyi de bir rol oyuncusu oldu, Teksas'ta; ama daha sonra Orlando Magic'e geçti.

Hidayet'in basketbol fikri, girişte yönelttiğimiz sorunun ikinci kısmına biraz daha yakın. En azından, böyle hissettiğimi söyleyebilirim. Zaman içerisinde olgunlaştı, Hidayet. Ama ilk gençlik yıllarında içinden çıkılamayacak seviyeye gelen egoları, kendisini bitirebilirdi. Şimdilerde, bir rol modeli. Orlando Magic'de yaşadığı gelişimin bir sonucu. Hidayet, Spurs'te görev adamı olmaktansa Magic'e geçerek esas adam olmak istedi. Ve Magic'in iyi yapılanması sonucu, şampiyonluğa oynayan bir takım içerisinde buldu kendini.

NBA, güç dengelerinin oluşumu adına her daim çeşitli önlemler alsa da (Draft Lottery veya Salary Cap gibi), bazı takımların bir şekilde dominant hale gelmesine engel olamıyor. Doğanın kuralı bu. Şimdilerde bir tarafta Los Angeles Lakers, Boston Celtics ve Cleveland Cavaliers gibi takımlar varken diğer yanda da Minnesota Timberwolves, Oklahoma City Thunder ve Sacramento Kings var.

''Mütevazi bir NBA takımında, her gece sahadan mağlup ayrılmasına karşın, en skorer oyuncu olmak.'' Bu tanımın karşılığını birkaç NBA takımında bulabilirsiniz. Oklahoma City Thunder'dan Kevin Durant, akıllara ilk gelen isim olabilir; ama şu günlerde Sacramento Kings'in skorer oyuncusu Kevin Martin, adaşından rolü çalmış durumda. Sakatlıktan hızlı dönüş yapan Martin, takımının mağlubiyetle tamamladığı son iki gecedeki performansıyla NBA Tarihi'ne geçmeyi başardı.

Cumartesi gecesinden başlayarak konuşmamız gerekiyor.

Sacramento Kings, Indiana Pacers deplasmanındaydı. Açık hücumu seven iki takımın mücadelesi, skorer oyuncular adına bulunmaz birer fırsat olabilirdi. Indiana Pacers, rakibini 122-117 ile geçerek duruma net bir örnek verdi. Pacers'ta altı oyuncu çift haneli sayılara ulaşırken Danny Granger, 35 sayıyla takımının en skorer ismi oldu; ama genel fotoğrafta Kevin Martin, kenarda başladığı ve 37 dakika sahada kaldığı karşılaşmayı 13-24 saha içi şut isabetiyle 45 sayı ile tamamlayarak esas adam karakterini aldı. Ne var ki, takımı yine mağlup olmuştu.

Sacramento Kings'in takım olarak başarısızlığı, Kevin Martin'in bireysel performansının üst seviyelere çıkmaması adına bir engel değildi. Martin, 2008-09 Sezonu'nda kenardan gelmesine karşın 40 sayının üzerine çıkan ilk isim olmayı başarmıştı. Ayrıca, 1985 yılında Kansas City'den Sacramento'ya taşınan Kings'in yeni evindeki ilk oyuncu olmuştu, söz konusu başlıkta. Kings adına, bir maça kenarda başlamasına rağmen 40 sayı veya üzerinde performans sergileyen son oyuncu Mike Woodson'dı. Şimdilerde Atlanta Hawks antrenörlüğü yapan Woodson, takımı Kansas City Kings'in 1983 yılında Houston Rockets'ı mağlup ettiği karşılaşmada kenardan gelip 32 dakika sahada kalarak rakip potaya 48 sayı göndermişti.

NBA genelinde ise Darius Miles, Kevin Martin'in seviyesine çıkan son örnek olarak kalıyordu kayıtlarda. 19 Nisan 2005 günü, takımı Portland Trail Blazers'ın Denver Nuggets'a 119-115 mağlup olduğu karşılaşmaya yedek başlayan ve daha sonra 40 dakikalık şans bulan Miles'ın 47 sayılık performansı, takımının galibiyeti için yeterli olmuyordu.

Genel görüntüye bakabiliriz, bu noktada:

1. Nick Anderson, Magic - (Nisan 23, 1993) - 50 Sayı
2. Mike Woodson, Kings - (Şubat 20, 1983) - 48 Sayı
3. Mike Dunleavy, Rockets - (Aralık 6, 1980) - 48 Sayı
4. Darius Miles, Blazers - (Nisan 19, 2005) - 47 Sayı
5. Larry Bird, Celtics - (Nisan 12, 1985) - 47 Sayı
6. Andrew Toney, Sixers - (Mart 7, 1982) - 47 Sayı
7. Kevin Martin, Kings - (Ocak 3, 2009) - 45 Sayı
8. Ricky Pierce, Bucks - (Aralık 5, 1989) - 45 Sayı
9. Cliff T. Robinson, Nets - (Mart 9, 1980) - 45 Sayı
10. Bubbles Hawkins, Nets - (Şubat 9, 1977) - 44 Sayı

Martin, 45 sayılık Indianapolis performansının ardından dün gece de New Jersey Nets deplasmanında boy gösterdi.

Birinci çeyreğin ilk altı dakikasını kenardan izleyen Kevin Martin, geri kalan sürede saha içerisinden 8-9 ile oynayarak 25 sayı üretti (ki yayın ardından 4-4 ile şut kullanıyordu) ve takımının Nets karşısında soyunma odasına 55-43'lük skor üstünlüğüyle gitmesini sağladı. Martin'in skorer oyunu, bu kez Sacramento Kings'i zafere taşıyabilirdi. Tabii Martin, ikinci yarıda 3-12 saha içi şut isabetiyle oynamasaydı. New Jersey Nets, son haftaların formda ismi Devin Harris'i de sakatlığa kurban verdiği ilk yarının ardından, ikinci yarıdaki performansıyla sahadan 98-90 galip ayrılan taraf oldu.

Martin, 38 dakika saha kaldığı karşılaşmayı 36 sayı, 4 ribaund ve 4 asistle tamamladı. Böylece, arka arkaya kenardan geldiği iki maçta toplam 81 sayıya ulaşarak bu alanda NBA Tarihi'nin bir numaralı ismi olmayı başardı:

(Her ne kadar, Sacramento Kings, ilk 35 maçlık periyotlar göz önüne alındığında 8-27 ile tarihinin en kötü başlangıcını yapmış olsa da.)

1. Kevin Martin, Kings, 81 Sayı, 2008-09
2. Calvin Murphy, Rockets, 80 Sayı, 1980-81
3. Larry Bird, Celtics, 76 Sayı, 1984-85
4. Fred Brown, Sonics, 71 Sayı, 1976-77

Kevin Martin, son iki maçta da görüldüğü gibi, sakatlığın etkilerini üzerinden atıyor. Sacramento Kings antrenörü Kenny Natt, bu gece Chicago Bulls deplasmanına çıkacak olan takımında Kevin Martin'e ilk beşte şans verebileceğini söyledi, dün geceki karşılaşmanın ardından. Nets'e karşı maça başlayan beş Kings oyuncusunun toplam sayısının 33 olduğunu düşünürsek, belki de geç alınmış bir karar bu.

Son olarak.

Kevin Martin'in Sacramento Kings ile sözleşmesi 2013 yılının yazına kadar devam ediyor. Kings, dev bir takasa girmez veya tüm ligin kaderini değiştirecek bir çaylak bulamazsa Martin, bir süre daha benzer hikayelerin kahramanı olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Hiç yorum yok: