18 Ocak 2009 Pazar

Miracle on the Hudson & Vince CarterPerşembe günü, ABD'nin New Jersey kentinde bulunan Hudson Gölü'nün davetsiz bir misafiri vardı.

Uçuş numarası 1549 olan US Airways uçağı, kalkışından altı dakika sonra bir kuş sürüsüne çarparak motorunda sorun yaşamış ve 3200 feet (980 metre) yükseklikteyken dengesini kaybetmeye başlamıştı. Rota, aslında farklı bir noktayı işaret ediyordu. New York'taki LaGuardia Havaalanı'ndan havalanan uçak, önce North Carolina'da Charlotte kentine uğrayacak, ardından da Washington'ın Seattle-Tacoma kentinde yolculuğunu tamamlayacaktı.

Pilot Chesley Sullenberger, yükselmeye başladıktan yalnızca 90 saniye sonra kuş saldırısına maruz kalmıştı; LaGuardia'ya ama geri dönme şansı yoktu. Ve imkansızı denedi, 1973 yılında Air Force Academy'den mezun olan kahraman pilot. Hudson Gölü'ne inecekti. Yani, Times Square ve Manhattan Şehir Merkezi'nin bir mil uzaklığına. Mucize gerçekleşti. Uçakta bulunan 150 yolcu ile 5 mürettebat, başarılı bir kurtarma operasyonunun ardından ''burunları bile kanamadan'' kazadan sıyrılmayı başardılar. Sullenberger, kahramanlık destanını yazarken uçaktan çıkan 155. isimdi. Operasyon boyunca, kokpit içerisinde tur atmış ve herkesin sağlıklı olduğu haberinin kesinlik kazanmasının ardından kurtarma botlarına binerek hikayesine son noktayı koymuştu.

Sullenberger'in müthiş pilotluk hamlesi, ABD'de geniş yankı uyandırdı. Hayranları, Facebook üzerinden özel gruplar oluşturdular. ABD Başkanı Barack Obama, Hudson Gölü Mucizesi'nin ardından Sullenberger'i telefonla arayarak New York City'yi olası bir felaketten kurtardığı için kendisine teşekkür ettiğini bildirdi. Ve Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Sullenberg'e şehrin anahtarını vereceğini açıkladı.

Dünyanın heyecanla takip ettiği bu müthiş olayın canlı tanıklarından biri de, Hudson Gölü manzaralı evinde oturan Vince Carter olmuştu.

''Evinizin penceresinden baktığınızda görmeyi düşüneceğiniz türden bir şey değildi.'' diyordu, kazanın olduğu öğleden sonra 3 sularında genel olarak 'şekerleme' yapmayı tercih eden Vince Carter. ''Hayır, ayaktaydım. Yatakodasında oturuyordum, ve... TV izliyor olduğumu düşündüm. Tıpkı filmlerdeki gibi bir inişti. Önce burnunu sürttü suya. O anda sudan çıkan sesi bile duyabilirdiniz. İnanmak mümkün değildi. Böyle bir şeye inanamazdınız.'' Vince Carter, muhtemelen iyi bir apartmanda oturuyordu. Antrenmanlar, maçlar, saatler süren uçak yolculukları. Tüm bu yoğun program içerisinde evinde dinlenme şansı bulmuştu Carter. ''Her gün, evinin penceresinden dışarıyı izleyen biri değilim. Bugün, bakmaya karar verdim. Ve Hudson'a inen bir uçak gördüm.''

Bir soru daha var tabii. Vince Carter'ın olaya tepkisi ne olmuştu? Bir süre bekleyip Nets'in antrenman hocalarından Tim Walsh'u aramak, diyorsanız doğru yoldasınız. ''Az önce ne gördüğüme asla inanmayacaksın.'' cümlesiyle müthiş bir haber vermeye hazırlanan Carter'a kontra cevap, o sırada televizyonu açık olan Tim Walsh'tan gelecekti. ''Sanırım, tahmin edebiliyorum.'' Carter'ın telefonunda ''911'', Walsh'a karşılık mı geliyordu acaba?

Kazaya tanıklık ettikten birkaç saat sonra Portland Trail Blazers ile karşılaşmak için Izod Center'ın yolunu tutan Vince Carter, gördüklerinin etkisinden kurtulamamış olacak ki, takımının 105-99 ile sahadan ayrıldığı karşılaşmayı 4-14 saha içi şut isabetiyle tamamlayarak hayal kırıklığı yaratıyordu.

Dün akşam, Boston Celtics karşısındaki performansta da bu uçak kazasının payı var mıydı? Neyse ki, uçağın içinde değildi Carter.

3 yorum:

alessandro del piero dedi ki...

merhabalar,

mümkünse yarınki nba maçlarının tv yayın akışının listesini verebilir misiniz? merakla bekliyoruz..

teşekkürler

ASY dedi ki...

Selamlar,

Bu geceden itibaren yazabiliriz.

18 Ocak Pazar
23:30 Toronto Raptors - Phoenix Suns (NTV Spor, Bant)

19 Ocak Pazartesi
02:00 Oklahoma City Thunder - Miami Heat (NBA Tv)
21:00 Houston Rockets - Denver Nuggets (NTV Spor)
23:30 Atlanta Hawks - Toronto Raptors (NBA Tv, Bant)

20 Ocak Salı
00:30 Memphis Grizzlies - Detroit Pistons (NTV)
03:00 Boston Celtics - Phoenix Suns (NTV Spor)
05:30 Los Angeles Lakers - Cleveland Cavaliers (NTV Spor)

Şimdilik bu şekilde, son anda bir aksilik çıkmazsa.

Eray.

scapula dedi ki...

Eray,

Bana ne Vince Carter'dan, bana ne Tim Walsh'tan... Ama işte şu harika giriş cümlesini görüyorum, akabinde ilgimi çekmeyen bir ton şey okuyorum. Her seferinde de buna benzer şekilde işliyor süreç.

İstersen yayımla, istersen sil. Duramadım söylemeden!

Ata