3 Ocak 2009 Cumartesi

Orlando Magic: Sihirli Rakamlar

NBA'de Orlando Magic, Amway Arena'da oynanan karşılaşmada Floridalı hemşehrisi Miami Heat'i son çeyrekteki etkili savunmasıyla 86-76 mağlup ederek bu sezon evindeki galibiyet serisini dokuz maça çıkarmayı başardı.

Üç gece önce, 2008 yılındaki son maçına Cleveland Cavaliers karşısında çıkan Miami Heat, rakibinin en önemli oyuncusu LeBron James'in doğum gününde 104-95 kazanıp geçtiğimiz yılki bozuk psikolojinin üstesinden gelme yolunda önemli bir adım daha atmıştı. LeBron James, NBA kariyerinde üçüncü kez doğum gününde sahaya çıkmasına karşın bir 30 Aralık gecesini daha mağlubiyetle kapatıyordu. 38 sayı ve 7 asistlik performansı, Florida'dan galibiyetle dönmek için yeterli değildi. Diğer yanda Wade, 21 sayı, 5 ribaund ve 12 asistle ikili düelloyu kaybetmişti; ama Miami Heat, takım olarak çok daha iyiydi.

Dwyane Wade ve arkadaşları, dün gece benzer bir senaryonun içerisine dahil oldular. Wade, 38 dakika sahada kaldığı karşılaşmayı 16-29 saha içi isabeti, 33 sayı, 7 ribaund ve 6 asistle tamamladı. İlk üç çeyrek boyunca Miami'nin ihtiyacı olan tüm şutları atan Wade, maçın kırılma noktalarında sahneye çıkamadı. Tüm sayılarını ilk üç çeyrekte atmıştı. Ve son 12 dakikaya atacak sayısı kalmamıştı. Maça 12-18 saha içi isabetiyle başlamasının ardından son 6 denemesinde isabet kaydedemeyecekti. Son çeyrekte, Orlando antrenörü Stan Van Gundey'nin üzerine gönderdiği ikili sıkıştırmalar, Miami Heat'in en skorer oyuncusunun direncini kırmak için yeterliydi.

Çarpıcı birer örnek var karşımızda. Cleveland Cavaliers, LeBron James'in 38 attığı karşılaşmada Miami Heat'e mağlup olurken, üç gece sonra Miami Heat, Dwyane Wade'in 33 sayı ile oynadığı maçtan yenilgiyle ayrılıyordu.

Klasik bir tabirle sıyrılmak kolay olabilir, belki. Ne diyelim, takım oyunu mu? Önemliymiş hakikaten. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Orlando Magic, 30 sayı ve üzerindeki bireysel performanslar konusunda iyi bir savunma takımı. Oldukça enteresan ayrıntılar var bu başlıkta, Orlando Magic ile ilgili olarak. 2008-09 Sezonu'nda Orlando Magic karşısında, tek bir maçta 30 sayı ve üzerinde sayı üreten dört oyuncu vardı dün geceye kadar. Kevin Martin (Sacramento Kings), Chris Bosh (Toronto Raptors), Brandon Roy (Portland Trail Blazers) ve Kobe Bryant (Los Angeles Lakers). Dün gece, bu dört isme Miami Heat'ten Dwyane Wade de eklendi.

Neler olmuş bu maçlarda, bir de skorlara bakalım.

Kasım 1, 2008 Orlando Magic v Sacramento Kings: 121-103 (Kevin Martin, 31 Sayı)
Kasım 18, 2008 Orlando Magic v Toronto Raptors: 103-90 (Chris Bosh, 40 Sayı)
Aralık 9, 2008 Orlando Magic v Portland Trail Blazers: 109-108 (Brandon Roy, 33 Sayı)
Aralık 20, 2008 Orlando Magic v Los Angeles Lakers: 106-103 (Kobe Bryant, 41 Sayı)
Ocak 2, 2009 Orlando Magic v Miami Heat: 86-76 (Dwyane Wade, 33 Sayı)

Orlando Magic, rakip takımdan bir oyuncunun 30 sayı veya üzerinde skor yaptığı tüm maçları kazanmış oldu ve dün gecenin ardından 5-0 gibi saygı duyulacak bir seviyeye geldi. Tabii, genel görüntüde daha da anlamlı bir tablo var.

Miami Heat ile oynadığı son 10 maçı kazanan Orlando Magic, 2008-09 Sezonu'ndaki ilk 33 maçından 26 galibiyet çıkararak 20 yıllık Kulüp Tarihi'nin en iyi sezon başlangıç rekorunu egale etmiş oldu. (33 maçlık periyot göz önünde bulundurulduğunda.) Magic; Nick Anderson, Anfernee Hardaway, Donald Royal, Horace Grant ve Shaquille O'Neal'lı kadrosuyla NBA Finalleri'ne kadar yükseldiği 1994-95 Sezonu'nda 33 maçlık bölümde yalnızca 7 kez sahadan mağlubiyetle ayrılmıştı. Takip eden 1995-96 Sezonu'ndaki 60-22'lik normal sezon performansında da (Kulüp Tarihi'nin en iyisi), ilk 33 maçı 26 galibiyetle geçmeyi başarmıştı, Magic.

Orlando Magic adına, büyük düşünmenin yolunu açan gecede takımın skor dağılımı Rashard Lewis, Jameer Nelson ve Dwight Howard arasında gerçekleşti. Rashard Lewis 5-12 saha içi isabeti, 17 sayı ve 5 ribaund, Jameer Nelson 5-10 saha içi isabeti, 16 sayı ve 5 asist, Dwight Howard 6-11 saha içi isabeti, 15 sayı ve 15 ribaund ile oynadı. Gecenin hayal kırıklığı yaratan ismi ise Hidayet Türkoğlu'ydu. NBA kariyerinin en düşük şut yüzdesiyle (%7.1) 1-14 atan Hidayet, karşılaşmayı 7 sayı, 11 ribaund ve 5 asistle tamamladı. Galibiyetin görünmez kahramanlarından Courtney Lee, Dwyane Wade üzerinde yoğunlaştırdığı savunmasının yanında rakip potaya 10 sayı göndermeyi bildi.

Bazı takımlar vardır, Playofflar'da aşama kaydederler. Birkaç vites birden yukarı çıkarlar; çünkü son 16'da her hücum değerlidir. Pozisyon ve basket orantısı, oldukça değerlidir. San Antonio Spurs, Los Angeles Lakers ve Cleveland Cavaliers da bu ekolün son dönemdeki net temsilcileridir.

Orlando Magic, Florida'da krallığını ilan etti. Bir kez daha. Florida'dan çıkıp Doğu ve daha ilerisinde tüm ABD'de varlığını ispat etmek istiyorsa, geçtiğimiz sezon Playofflar'da yaptığı hataları tekrarlamaması gerekiyor. Yoksa, diğer tarafta, normal sezonda iyi olmasına karşın bir Playoff takımına evrilemeden mevcut sistemiyle yürümeye devam eden takımlar arasında yerini alacak. Ardından kaos, takaslar ve yeni sistem sancısı.

Bundan fazlasını yapabilir, Orlando Magic.

Hiç yorum yok: