9 Ocak 2009 Cuma

Quicken Loans Arena: Cavaliers vs. CelticsNBA'de gecenin maçı, Cleveland Cavaliers ve Boston Celtics arasında.

TSİ 03.00'da başlayacak karşılaşma, geçtiğimiz sezon Doğu Konferansı Yarı Finalleri'nde oynanan ve galibin yedi maç sonrasında belirlendiği seriden çok daha fazlası anlamına geliyor şu günlerde. Boston Celtics, 27-2 ile giriş yaptığı sezonda 19 maçlık galibiyet serisinin ardından gelen sekiz maçlık periyotta altı kez sahadan mağlup ayrılarak tepetaklak oldu.

Cleveland Cavaliers, güçlü olduğu yerde. Quicken Loans Arena'da. Bu sezon evinde oynadığı tüm karşılaşmalardan galip çıkarak 18 maçlık bir galibiyet serisi yakalayan Cleveland Cavaliers, sezona 18 veya daha fazla maçlık iç saha galibiyet koşusuyla başlayan 12. takım oldu. 1996-97 Sezonu'nda Chicago Bulls'un serisinden sonra da ilk. Tabii, Bulls'un rekoru biraz daha uzun solukluydu. Normal sezondaki 41 ilk saha karşılaşmasından ilk 37'sini galibiyetle tamamlayan Chicago Bulls, bu alanda NBA rekorunu da elinde bulunduruyor.

LeBron James ve arkadaşları, tüm bunları yaparken çok da fazla zorlanmıyor. İşin özü burada. Genel olarak evindeki maçları ilk üç çeyrekteki yüksek performansıyla kazanan Cavaliers, 18 maçlık seride rakiplerine karşı maç başına ortalama 16.6 sayı fark yapmış durumda. Cavaliers'ın bu süreçte bulduğu sayılar ise, rakiplerinin toplamından 299 fazla. Söz konusu alanda da 2002-03 Sezonu'ndan bu yana ortaya çıkan en iyi grafik, Cavaliers'ın sahip olduğu. En son New Jersey Nets, sezonun ilk 18 iç saha maçında bu seviyelere çıkabilmiş ve rakipleriyle arasında 305 sayılık bir fark yaratmayı başarmıştı. İronik olan, New Jersey Nets'in 2002-03 Sezonu'ndaki 19. iç saha maçının Cleveland Cavaliers'a karşı olması. Nets, Cavaliers önünde 102-88 kazanmıştı; ama bir maç sonra Sacramento Kings'e farklı mağlup olacaktı.

Boston Celtics tarafında işler yolunda gitmiyor.

Son üç maçında, New York Knicks, Charlotte Bobcats ve Houston Rockets'a kaybetti, Boston Celtics. Kadronun yaşlı olması, geçtiğimiz sezon yaşanan psikolojik yıpranma, kenardan gelen oyuncuların sınırlı kapasiteleri ve şampiyonluk hasretinin dindirilmesi gibi faktörler, son sekiz maçta bir anda gözler önüne serildi. Art arda mağlubiyetler geldi. Paul Pierce bile yeterli olmadı.

Boston Celtics adına birkaç ilginç ayrıntı var. NBA'de ''Back-to-back'' olarak adlandırılan arka arkaya iki gece sahaya çıkılan serilerde Celtics'in alarm veren arka alanı, Houston Rockets maçında tamamen iflas etti. Charlotte Bobcats'e uzatma bölümünün ardından mağlup olan Boston Celtics, yenilginin üzerinden 24 saat geçmeden evinde ağırladığı Houston Rockets'a ancak üç çeyrek dayanabildi. Dördüncü çeyreği tamamen Rockets'ın üstünlüğüyle geçen karşılaşmada Boston Celtics adına, Rajon Rondo (5) ve Ray Allen (13) toplam 18 sayıyla oynadı. Durum, sürpriz sayılmamalıydı. Çünkü; Rondo ve Allen, ''Back-to-back'' maçlarının ikinci gecelerinde toplamda 20.4 sayı ortalaması yakalamışlardı sezon boyunca. İki oyuncunun ligdeki toplam ortalaması ise 31.1.

Cleveland Cavaliers'ın bu sezonki başarısında iç saha galibiyetlerinin yanında bir sırrı daha vardı. Galibiyet sayıları, mağlubiyet sayılarından az olan takımlar karşısında 19 maçlık bir serisi vardı, Cleveland Cavaliers'ın. Geçtiğimiz hafta Washington Wizards'a mağlup olana kadar devam etti. Biraz çevirelim olayı. Son sekiz maçta 2-6'ya gelen Celtics karşısında Cavaliers, benzer bir konsantrasyon sağlayabilir belki de.

Boston Celtics, bu sezon Rajon Rondo'nun sürpriz çıkışıyla önemli işler başardı. Kenardan fazla destek alamayan Celtics karşısında Cavaliers, yaz mevsiminde tüm eksiklerini iyi tahlil ederek gerekli takviyeleri yaptı ve takıma derinlik kazandırmayı başardı. Milwakuee Bucks'tan alınan Maurice Williams, hem Cavaliers'ın bir numaradaki boşluğunu doldurdu hem de LeBron James'e yardımcı skorer rolünü iyi üstlendi. Kenardan gelen Daniel Gibson, kritik dakikalarda yüksek yüzdeyle oynadı. Charlotte Bobcats önünde 30 sayı ile kazanılan maçta da nadiren kaçırdı, Gibson. Zydrunas Ilgauskas'ın yokluğunda dakikalarını arttıran Anderson Varejao, kariyerinin en iyi performanslarını arka arkaya sergiledi.

Yaz mevsimi boyunca şampiyonluğun sefasını süren Boston Celtics'e karşı Cleveland Cavaliers, hep çalıştı. Şimdi, Doğu Konferansı'nın zirvesinde. Orada kalabilmek için de Boston Celtics'i yenmek zorunda. LeBron James, Paul Pierce karşısında. Geçtiğimiz sezon, Doğu Konferansı Yarı Finalleri 7. Maçı'nda ikili düelloyu kazanmış; ama sahadan galip ayrılan Pierce'ın takımı Celtics olmuştu. Yeni sezonun ilk maçında Celtics'in konuğuydu, LeBron. Paul Pierce ve arkadaşları, şampiyonluk yüzüklerini parmaklarına takarlarken LeBron James, soyunma odasındaydı. Parkeye çıktığında ise galip taraf değişmemişti.

Farklılık yaratmak, LeBron James'in elinde. ''Öylesine bir maç olmadığını biliyoruz'' diyor, süper yıldız. ''Mücadeleye hazırız.'' Biz de LeBron'dan büyük bir performans beklemeye hazırız. Boston Celtics, kazanmak istiyorsa da ortaya şampiyonluk karakterini koymak zorunda.

Hiç yorum yok: