15 Şubat 2009 Pazar

'09 Foot Locker 3-Point Shootout: Daequan CookNBA All-Star Saturday Night, zirveye doğru hızla ilerliyordu.

Haier Shooting Stars ve Playstation Skills Challenge sonrası sıra, Foot Locker Three-Point Shootout organizasyonuna gelmişti. Altı yarışmacının katılacağı turnuvada ilk turda en başarılı üç dereceyi alan oyuncular finale yükseliyorken bu turdaki olası bir puan eşitliğinde 24 saniyelik bir ekstra yarışma söz konusu oluyordu. Final Turu'ndaki beraberliklerde ise süre, 60 saniyeye kadar çıkacaktı.
  • Rashard Lewis, Orlando Magic
  • Mike Bibby, Atlanta Hawks
  • Daequan Cook, Miami Heat
  • Danny Granger, Indiana Pacers
  • Roger Mason Jr., San Antonio Spurs
  • Jason Kapono, Toronto Raptors
Yarışmada sahne alan ilk isim, Orlando Magic'in forveti Rashard Lewis oldu. Lewis'in şut stili, yarışmaya uygun olmayabilirdi. İki anlamda. Lewis, Orlando Magic'in sisteminden dolayı gereğinden fazla dış atış kullanıyordu. Bu birincisi. Diğeri de başlı başına stili. Shawn Marion ve Kevin Martin'i bir kenarda bırakırsak, oldukça özgün bir görüntüye sahip oluyordu Lewis şut kullanırken. İlk dört şutunda isabet bulamaması, öngörülerimizi haklı çıkaracak gibiydi; ama birinci noktadaki son topta (money-ball) basketi bulunca durumu toparlamayı başardı Lewis. Toplamda da 17 puana (2-1-6-5-2) ulaşarak finalin kapısını araladı.

Lewis sonrası Mike Bibby çıktı sahaya. Bibby, şut stili anlamında yarışmada söz sahibi olabilecek isimlerden biriydi. Birinci sekmeden çıkardığı üç puan, hiç de fena değildi bu manada. Ardından içerisinde bir money-ball bulunan üç puan daha kazanan Bibby, tepeden tulum çıkarmayı başardı. Tıpkı Lewis gibi. İlk üç sekmeyi geçtiğinde toplam 12 puana ulaşmıştı, Bibby. Son iki bölgede biraz daha başarılı olabilseydi, finale yükselmesi işten bile olmazdı. Ama mümkün görünen 12 puandan yalnızca 2'sini alabildi, Atlanta Hawks'ın yıldızı. Ve 14 puanda kalarak şansını zora soktu.

Miami Heat'te Dwyane Wade'in asistleriyle hayatını devam ettiren Daequan Cook, sürpriz isimlerinden biri olabilirdi 2009 yılındaki yarışmanın. Cook da Bibby gibi, birinci sekmeden 3 puanla çıkmayı başardı; ama ritm kazanmasını sağlayan performans, ikinci bölgede gerçekleşti. Buradan 6 tam puan kazandı, Cook. Bir şey daha. Art arda iki money-ball kazanmıştı. Ve bu da özgüven açısından önemliydi. İki puanlık şutu üçüncü sekmede de isabete çeviren Cook, son iki bölgeye 14 puanla gidiyordu. Mike Bibby'yi yakalamıştı bile. Ve genel görüntüsüne dört puan daha ekleyerek 18'e (3-6-5-2-2) ulaşıyordu.

Danny Granger. Indiana Pacers'ın skorerinin tarzı da farklıydı. Takımındaki rolü gereği, üç sayı çizgisinin gerisinde sıkça görülmesi alışılagelen bir pozisyondu. Ama böylesi bir yarışmada zamana karşı şuta kalkması, mutlaka yeni bir tecrübe olacaktı Granger adına. Birinci sekmede Granger'ı kurtaran, iki puanlık top oldu. İkinci bölümü iki ve üçüncü bölümü de dört puan ile geçtikten sonra dördüncü aşamada sıfır çekti, Granger. Ayağa kalkabilmesi adına son sekmede tam puan alması gerekiyordu. Bu ihtimalde, en azından Mike Bibby'nin önüne geçme şansı vardı; ama olmadı. 14 puanla (3-2-4-0-4) tamamladı, Pazar günü de sahaya çıkacak olan Granger.

Roger Mason Jr., Daequan Cook ile aynı kategoride değerlendirilebilirdi. Mason, sezon içerisinde San Antonio Spurs adına ceza şutlarını atan ve zaman zaman bu anlamda tavan yapan (Phoenix Suns karşısında bulduğu son saniye basketinin ardından galibiyeti takımına getirmesi) Mason, Phoenix'te ciddi bir sınava çıkıyordu. TNT yorumcularına göre, yarışmanın favorisiydi; ama reelde öyle miydi? Üç puanla geçti ilk sekmeyi, Mason. Burada daha iyi olabilirdi, takımındaki görüntüsünü bakılırsa. Tepede sıfır çekmesi de bu anlamda sürpriz değildi. Dördüncü sekmede beş puan toplaması ise, geç kalmış bir hamleydi. Toplamda 13 puan (3-2-0-5-3) ile tamamladı Mason. Final şansını yok etti.

Jason Kapono. Yarışmanın belki de tek ciddi favorisiydi. Hedefi, bir kez daha şampiyon olarak Larry Bird ve Craig Hodges'un ardından bu yarışmada arka arkaya üç kez zafere ulaşan ilk isim olmaktı. Birinci noktada dört puan ile başlayıp tepeden tam puan çıkarması, beklentileri daha da arttırdı. Beşinci noktayı geçtiğinde 15 puana ulaşmıştı. Kapono öncesindeki üçlüde Cook [18], Lewis [17] ve Bibby [14] vardı. Kapono'nun beşinci sekme öncesinde sayıya çevirdiği money-ball, Bibby'nin umutlarının kırıldığı an olarak geçti kayıtlara. Kapono, son noktada ise kendisini fazla sıkmadı. Ve toplam 16 puan (4-1-6-4-1) ile finale çıkan üçüncü isim olmayı başardı.

Üçlü finali katılımcıları şu şekilde ortaya çıkmıştı:

18 puan - Daequan Cook, Miami Heat
17 puan - Rashard Lewis, Orlando Magic
16 puan - Jason Kapono, Toronto Raptors

Üçlü finalde, daha önceki turda topladığı puan nedeniyle, sahne alan ilk isim Jason Kapono oldu. Kapono, geçtiğimiz sene finalde 25 puan kazanarak bu alandaki NBA rekorunu eline geçirmeyi başarmıştı. Bu kez, daha az konsantre gözüküyordu. Ama buna rağmen ilk dört sekmeden toplam 13 puan çıkarmayı bildi, Kapono. Yarışmadaki diğer adaylara bakıldığında hiç de fena bir sayı değildi bu. Tabii, beşinci noktada biraz daha başarılı olabilseydi. Burada yalnızca bir puan alabildi, Raptors'ın forveti. Ve toplam 14 puan (3-3-3-4-1) ile yarışmayı tamamladı. Şampiyonluğu koruyabilmesi adına Lewis ve Cook'un performanslarını beklemek durumundaydı artık.

Rashard Lewis, çıktı ardından sahaya. Lewis, ilk iki noktada oldukça başarısızdı. Bu da sürpriz sayılmazdı aslında. Yine üçüncü bölümde ayağa kalkmayı başarması da. Lewis, takımında hızlı hücumları tepeden bitirme opsiyonuna sahip oluyordu çoğu zaman. Dün geceki finalde, iki bölgeden toplam iki puan çıkardıktan sonra ayağa kalkabilmesi zordu; ama gecenin belki de son topu öncesi 13'e ulaşmayı başarmıştı. Money-ball zamanıydı artık. Lewis, atışta isabet kaydetmesi durumunda Kapono'nun iki yıldır süren hanedanlığına son verecekti. Ve çok kötü başladığı parkurda, bir şekilde, 15'e ulaşmayı başardı Lewis. 15 puan (1-1-4-4-5), Kapono'yu geçmek adına yeterliydi.

Lewis'in geçmesi gereken bir isim daha vardı. Son olarak, söz hakkı alan oyuncu Daequan Cook olacaktı. Cook da Lewis'in yolunu izledi. Oldukça kötü başladı. İlk iki bölgeden yalnızca üç puan çıkarabildi. Üçüncü sekmedeki money-ball, geri dönüşünün simgesi olmalıydı. Son noktaya geldiğinde ise toplam 10 puanı vardı Cook'un. Lewis adına şampiyonluk için geri sayıma başlanmalıydı belki de. Çünkü, ilk şutunu kaçırmıştı Cook. Geri dönebilmesi için kalan dört topta başarı sağlaması ve en azından tie-break oynaması gerekiyordu. Ve mucizeyi gerçekleştirdi. Son top öncesi 13 puana ulaşan Cook, money-ball sonrası 15 puanı (1-2-4-3-5) toparlamış oldu.

Kapono, belki de hiç konsantre değildi; ama 14 puan bile yeterli olacaktı neredeyse. Üçlü final sonrası ortaya çıkan tablo:

15 puan - Deaquan Cook, Miami Heat
15 puan - Rashard Lewis, Orlando Magic
14 puan - Jason Kapono, Toronto Raptors

Şampiyonu Rashard Lewis ve Deaquan Cook arasındaki 60 saniyelik tie-break belirleyecekti. İlk olarak Rashard Lewis sahne aldı. Ve yarışma öncesindeki beklentilerimize nihayet cevap verdi. İlk iki bölgede sıfır çeken Lewis, devam eden iki sekmede money-ball ile ayakta durmaya çalışsa da parkuru yalnızca 7 puan (0-0-4-2-1) tamamlayabildi. Cook adına sorun yoktu. Henüz ikinci sekmedeki money-ball sonrası şampiyonluğunu ilan etti, Miami Heat'ten Daequan Cook. Ve sahneden toplam 19 puan (3-5-5-3-3) ile ayrıldı. Gecenin en yüksek skoru ile.

''Oldukça zor bir galibiyetti'' dedi ödül töreni esnasında Deaquan Cook. ''Jason Kapono gibi müthiş yarışmacılara karşı mücadele ettim. Ve kazandım.'' Bazen, değişiklik iyidir. Tebrikler D-Cook.

Sırada
: Sprite Slam Dunk Contest.

Hiç yorum yok: