15 Şubat 2009 Pazar

2009 NBA All-Star Saturday Night, Phoenix2009 NBA All-Star Hafta Sonu'nda Cumartesi gecesi.

D-League All-Star'ın ardından gece, hareketleniyor. Takım şut yarışması, Yetenek yarışması, 3 sayı yarışması ve en sonunda Smaç yarışması. Dört organizasyon ile ilgili kısa kısa bilgiler verelim.

1. Haier Shooting Stars (Takım Şut Yarışması):

Haier Shooting Stars'ın amacı, saha içerisinde daha önce belirlenen altı lokasyonun her birinde en kısa sürede isabet kaydetmek. Dört takım yarışacak. Takımlar, üçer kişiden oluşuyor. Biri hali hazırda NBA yıldızı, biri kulübün WNBA yıldızı ve diğeri de kulübün eski bir yıldızı.

Altı aşamalı parkur, sağ çaprazdan atış ile başlıyor. Takımların oyuncularına verdikleri roller önemli. A, B ve C şeklinde isimlendiriliyorlar. İlk şut, A oyuncusuna ait. İkinci aşamada sol çapraz atışı var. Sağ çapraz uzaklığı 10 adım iken sol çağrazda mesafe 15 adıma çıkıyor. C oyuncusu, üçüncü bölgede NBA üç sayı atış çizgisinde şansını denerken 18 adımlık uzaklıkta baseline atışı dördüncü aşamada çıkıyor karşımıza. B oyuncusunun görevi, beşinci aşamada sol dipten üç sayılık atış isabetinde bulunmak. Ve son aşama. Orta sahadan şut. A, B ve C takımları sırayla deneyecekler.

2009'daki katılımcılar da hayli etkileyici sayılırlar.
 • San Antonio: Tim Duncan, David Robinson ve Becky Hammon.
 • Detroit: Aaron Afflalo, Bill Laimbeer ve Katie Smith.
 • Los Angeles: Derek Fisher, Michael Cooper ve Lisa Leslie.
 • Phoenix: Leandro Barbosa, Dan Majerle ve Tangela Smith.
Geçtiğimiz sezonun şampiyonu San Antonio, kadrosunu koruyarak geliyor Phoenix'e. 2005 yılından bu yana düzenlenen organizasyonda iki kez birinci olan [2006 ve 2008] San Antonio, bu sene de kazanması halinde Haier Shooting Stars'ta arka arkaya şampiyon olan ilk takım olmayı başaracak. 2006'daki 25.1 saniyelik rekorda katılımcılardan biri Tony Parker'dı; ama geçtiğimiz sene Twin Towers, bunun bir sorun olmadığını göstermişti.

Bir ilginç ayrıntı daha. 2006'da şampiyon olan San Antonio'da Steve Kerr de görev alıyordu. Kerr, şimdilerde Phoenix Suns'ın Genel Menajeri. Phoenix demişken. 2005 yılındaki ilk organizasyonun şampiyonu, iddialı bir kadroyla katılıyor yarışmaya. Efsanevi dış şutör Majerle, 2005 yılındaki başarıda rol sahibiydi. Phoenix Mercury'nin 2007'deki WNBA Şampiyonluğu'nda son derece önemli bir isim olan Tangela Smith ile Leandro Barbosa da iyi parçalar. Geçtiğimiz sene hayalkırıklığı yaratan Detroit ve ilgi çekici bir üçlüyle gelen Los Angeles arasında favorimizin Phoenix olduğunu söyleyebiliriz.

Phoenix ve San Antonio kalır finale. Tahminimiz bu şekilde olsun.

2. Playstation Skills Challenge (Yetenek Yarışması):

Playstation Skills Challenge organizasyonunda da katılımcılar, süreye karşı yarışacaklar. Belli aşamalar var, yine burada da. NBA'in en yetenekli oyun kurucularının arasından dört tanesi yer alacak bu organizasyonda.

Yarışmacılar, parkurlarına sol dipten bir turnike ile başlayacaklar. Ardından üçlü bir slalom var. Önce sola, sonra sağa ve en sonunda yine sola olacak şekilde. Üçüncü aşama, uzun mesafeli göğüs pası. Oyunculara burada beşer hak verilecek, yapılamaması halinde diğer noktaya geçilecek. Dördüncü bölge, 20 adım uzaklık ve cepheden dış şut. Burada da beşer hak söz konusu. Sonrasında bir kez daha uzun mesafeli pas. Ne kadar hızlı olurlarsa, o kadar iyi. Tekrar üçlü bir slalom. Ve en sonunda sol turnike. Parkuru en çabuk tamamlayan iki oyuncu, finale yükselir. Finalde de aynı şartlar geçerlidir.

2009'daki katılımcılar şu şekilde gerçekleşti:
 • Devin Harris, New Jersey Nets
 • Tony Parker, San Antonio Spurs
 • Derrick Rose, Chicago Bulls
 • Mo Williams, Cleveland Cavaliers
Organizasyonda daha önce yarışacağı açıklanan Orlando Magic'ten Jameer Nelson, omzundaki sakatlık nedeniyle çekilmek durumunda kaldı. Yerine Mo Williams davet edildi. Bu sezonki yarışmacılar ilginç. 2005 yılından bu yana ilk defa, bir önceki senenin şampiyonu organizasyonda yer almıyor. 2008'de Utah Jazz'den Deron Williams, parkuru en kısa zamanda tamamlayan isim olurken finalde New Orleans Hornets'tan Chris Paul'ü geçip şampiyonluğa uzanmıştı. İlki 2003 yılında yapılan yarışmada yalnızca Dwyane Wade, iki defa (2006 ve 2007) şampiyon olabildi.

2009 yılındaki yarışmalara gelince. Tony Parker, dört isim arasında daha önce bu organizasyonda yer alan tek oyuncu. Parker, 2003 yılında Atlanta'daki All-Star'da parkuru 45.5 saniyede tamamlayarak alanındaki en başarısız isim olmuştu. Şimdi, durumlar biraz daha farklı. Ama favori mi, bence hayır. Mo Williams, biraz kapalı kutu. Şutlarda başarılı olacaktır mutlaka. Tabii, paslarda diğer yarışmacılar kadar öne çıkar mı, bilinmez. Burada oyum Derrick Rose'a gidecek. Chicago Bulls'un çaylak oyuncusu, önce Miami Heat maçında ve hemen ardından Rookie Challenge'da yer aldı. Yorgunluk, mutlaka söz konusudur. Ama bu yarışma için her şarta sahip görünüyor.

Tony Parker zorlayacaktır. Yine de, Devin Harris ile Derrick Rose Finali oldukça heyecanlı olur.

3. Foot Locker 3-Point Shootout (3 Sayı Yarışması):

NBA All-Star Hafta Sonu'nun klasiklerinden biri. 22 yıldan bu yana her All-Star organizasyonun içerisinde yer alan 3 Sayı Yarışması'nda da amaç tabii ki zamana karşı yarışmak ve sonucunda en kısa sürede en fazla puana sahip olmak.

Kısaca kurallardan bahsedelim burada da. Yayın gerisinde beş ayrı bölge. Her bölgede beşer top. Toplardan dördü tek renk. Ve birer puan. Sekmelerdeki beş toptan biri ise, renkli. Money-ball. Bu toplar, ikişer puan. Toplamda mümkün olan maksimum puan 30. Her yarışmacının birer dakika süresi bulunacak. Yarışmacılar, sürelerini istedikleri gibi kullanabilirler. İlk altılı içerisinde en başarılı olan üç isim, finale ismi yazdırır. Eğer, ilk aşamada eşitlik olursa; eşitlik bulunan taraflar arasında 24 saniyelik bir yarışma daha olur ve beraberlik bozulana dek yarışma devam eder.

2009'daki katılımcılara da bir göz atmış olalım:
 • Mike Bibby, Atlanta Hawks
 • Daequan Cook, Miami Heat
 • Danny Granger, Indiana Pacers
 • Jason Kapono, Toronto Raptors
 • Rashard Lewis, Orlando Magic
 • Roger Mason, San Antonio Spurs
Jason Kapono, üçüncü şampiyonluğunun peşinde. Toronto Raptors'ın forveti, bu gece de kazanıp 2007 ve 2008 yılındaki birinciliklerine bir yenisini daha eklerse, tarihte 3 Sayı Yarışması'nı üç sene arka arkaya kazanan ilk oyuncu olmayı başaracak. Daha önce, Larry Bird [1986-88] ve Craig Hodges [1990-92] bu seviyeye çıkabilmişlerdi. Kapono, geçtiğimiz sene New Orleans'daki yarışmanın finalinde ulaştığı 25 sayı ile de bu alanda rekoru eline geçirmişti.

Kapono, hiç kuşkusuz, 2009 yarışması için de en büyük aday. Diğer yarışmacılara bakalım. Mike Bibby, öne çıkan isimlerden. Atış stilinden dolayı pek fazla zorlanmayacaktır. Daequan Cook, sürpriz yapmak isteyebilir. Rashard Lewis'i ayırmak lazım. Daha önce de katılmıştı, Lewis. Ama Orlando Magic'teki görüntüsünden yola çıkarak sonuca ulaşmak zor. Takımında sistem gereği oldukça fazla dış şut kullanıyor. Güçlük çekebilir bu gece. Danny Granger da benzer durumda aslına bakılırsa. Tabii, biraz daha iyi şutör. Roger Mason ise, Spurs'te ceza şutlarını değerlendiren adam. Burada neler olacak, bakalım.

Finalistlere Jason Kapono ve Mike Bibby'yi yazalım kendi adımıza. Üçüncü isim Danny Granger olabilir.

4. Sprite Slam Dunk Contest (Smaç Yarışması):

İşte, tam bir All-Star klasiği. All-Star Hafta Sonu'nda Pazar maçından sonra en fazla merak edilen organizasyon. İçerisinden Dee Brown, Michael Jordan, Dominique Wilkins, Vince Carter, Tracy McGrady, Jason Richardson ve Dwight Howard gibi efsaneler çıkaran dev organizasyon.

Cumartesi organizasyonlarındaki diğer yarışmalardan bağımsız olarak, bu kez zaman değil önemli olan. Görsellik ve eğlence. Dört aday var, birbirleriyle yarışan. İki tur halinde gerçekleşiyor yarışma. Dört yarışmacının ilk turda ikişer hakları bulunuyor. Dört kişilik jüri, oyuncuların smaçlarını 10 üzerinde notlarla belirliyor. İki hakkında en fazla puanı alan iki yarışmacının adresi ise, Final. Şartlar burada da aynen geçerli. Eşitlik olması durumunda, oyuncuların yedek fikirlerine başvurmaları de oldukça eğlenceli. Beraberlik bozulana kadar devam edilir ve yalnızca tek bir şampiyon olur.

2009 yılı katılımcılarının her birinin ayrı hikayesi var:
 • Dwight Howard, Orlando Magic
 • Nate Robinson, New York Knicks
 • J.R. Smith, Denver Nuggets
 • Rudy Fernandez, Portland Trail Blazers
Dwight Howard, geçtiğimiz sezon efsaneler arasına giren Superman kostümünün ardından ulaşmıştı şampiyonluğa. Boyu dolayısıyla ilk etapta ön yargı ile karşılaşan Howard, 2008'de tüm şüpheleri ortadan kaldırmıştı. 2007'deki haksızlığın karşılığı aldı, Howard. Şimdilerde daha fazlasını istiyor. Ve yine iddialı. Birkaç ipucu var; ama bence sürpriz kalması iyi. Salonun ilk andaki tepkileri, her zaman özel olmuştur. Bu yüzden bekleyelim. 2009'da hangi kahramana bürünecek, bakalım.

Nate Robinson, kısa boyuyla sözde sempati toplayan bir yarışmacı. Organizasyonun en kara yılı olan 2006'da diğer finalistin Andre Iguodala'nın hakkının yenilmesinin ardından şampiyonluğa ulaşmıştı. Spud Webb de bu uğurda kullandığı isimlerden biriydi. Aranın ardından tekrar yarışmacı, Nate. Pek fazla numarasının olduğunu sanmıyorum. J.R. Smith adına, pek de hesapta olmayan bir yarışma. Son anda katıldı; fakat birkaç ilginç smaç izleyebiliriz kendisinden. İspanyol Rudy Fernandez, halk oylamalarıyla katılıyor yarışmaya. 1984'ten bu yana düzenlenen organizasyondaki ilk Avrupalı. Ve en merak edilen isim.

Organizatörlerin gönlünden geçen Dwight Howard ve Nate Robinson Finali. Umarım J.R. Smith veya Rudy Fernandez'den biri olur Final'de. Fernandez ve Howard yarışırsa ironik. Pekin'de ipucunu vermişti, Rudy.

Öğleden sonra yorumlama fırsatımız olur. Bakalım. Dakikalar kaldı artık.

Hiç yorum yok: