15 Şubat 2009 Pazar

'09 Playstation Skills Challenge: Derrick RoseNBA All-Star Saturday Night, Üçlük ve Smaç Yarışmaları öncesinde iyiden iyiye ısınmaya başlıyordu. Bu kez, parkede NBA'in en başarılı oyun kurucuları arasından seçilen dört isim vardı. Yapmaları gereken ise, yeteneklerini sergilemek ve bunu en kısa süre içerisinde başarmaktı.

NBA 2009 Playstation Skills Challenge katılımcıları şu oyunculardan oluşuyordu:
  • Devin Harris, New Jersey Nets
  • Mo Williams, Cleveland Cavaliers
  • Derrick Rose, Chicago Bulls
  • Tony Parker, San Antonio Spurs
Yarışmada sahne alan ilk isim New Jersey Nets'in sezon içerisinde yapmış olduğu çıkışla dikkat çeken oyuncusu Devin Harris oldu. Harris, parkurda çok fazla zorlanmamasına karşın 36.9 saniyelik bir süre sonunda yarışmayı bitirebildi. Aslına bakılırsa, final için çok da yeterli sayılacak bir derece değildi. Harris'in yapması gereken, kendisinden sonra parkura çıkacak olan Mo Williams, Derrick Rose ve Tony Parker'dan en az ikisinin 36.9'dan kötü bir sürede parkuru tamamlamasını beklemek olacaktı.

Devin Harris'in ardından gelen ikinci isim Mo Williams oldu. Williams'ın All-Star olamaması, Cavaliers medyası ve LeBron James'in büyük eleştirilerine neden olmuş, Jameer Nelson'ın sakatlığı sonrası adının adaylar arasında geçmemesiyle birlikte de olaylar daha büyümüştü. Neyse ki; Williams, Chris Bosh'un sakatlığı nedeniyle All-Star'dan çekilmesi sonrası yer bulabildi kendisine. Dahası, Playstation Skills Challenge'da da benzer bir durum vardı. Yarışmaya daha önce katılacağı açıklanan ve sakatlığı sonrası turnuvadan çekilmek durumunda kalan Jameer Nelson'ın yerine yarışıyordu Mo Williams. Fena da değildi. 36.9'un ardından çıktığı parkurda top toplayıcı çocuğun gazabına uğramasaydı belki de finale çıkacaktı. Ama 37.5 saniye, Derrick Rose ile Tony Parker'a konsantre olmasını sağlıyordu Mo Williams'ın.

Derrick Rose, kendi adımıza yarışmadaki favorimizdi. Ve beklentilerimizi karşılayan bir performans vardı ilk turda. Rose, yedi aşamalık turu 33.3 saniyede tamamlayarak Devin Harris'e 3.6 ve Mo Williams'a da 4.2 saniyelik farklar atıyordu. Bu sonuç, Derrick Rose'u finale çıkarmak adına yeterli olacaktı. Son yarışmacı Parker, bu parkura uygun bir isim değildi. Ve gerçeği 2003 yılındaki ilk organizasyonda kanıtlamıştı. Parker'ın Atlanta'daki 45.5 saniyelik derecesi, tüm zamanların en başarısız performansıydı. Üzerine kimse çıkamamıştı. Ta ki dün geceye kadar. Tony Parker, 45.5'ten de kötüsünün olabileceğini gösterdi. Yedi aşamalık parkuru 50.8 saniyede tamamlayan Fransız, tribündeki eşi Eva Longoria'ya Sevgililer Günü hediyesini veremedi. En azından bu yarışmada.

Playstation Skills Challenge öncesindeki beklentimiz, finalin Devin Harris ile Derrick Rose arasında oynanması ve Derrick Rose'un da şampiyon olması yönündeydi. Öngörülerimizin ilk aşaması tamamlanmıştı. İkili finaldeydi.

33.3 saniye - Derrick Rose, Chicago Bulls
36.9 saniye - Devin Harris, New Jersey Nets

Finalde söz hakkı alan ilk isim, ilk turdaki derecesi nedeniyle, Devin Harris oldu. Harris, yedi aşamalık parkurun altı noktasında oldukça başarılı gözükmesine karşın, 20 adım uzaklık ve tepeden kullanılan şutta zorlandı. Harris, ilk isabetini bulana kadar dört şut denemek durumunda kaldı. Ki beşinci topun ardından oyuncuların daha fazla şut kullanmasına izin verilmiyor. Burada yaşadığı sıkıntı, Harris'in süresini 39.7 gibi başarısız bir seviyeye taşıdı.

Devin Harris, sezon içerisinde şut konusunda her ne kadar önemli bir gelişim göstermiş olsa da, Playstation Skills Challenge'da karşısına çıkıyordu bu durum. Artık Derrick Rose'un işi daha kolaydı. Harris'in takıldığı şut istasyonunu yalnızca ikinci denemesinde bulduğu isabetle geçen Rose, ''outlet pass'' aşamasında zorlanmasına karşın parkuru 35.3 saniyede tamamlamayı başardı. Rose'un son turnikede yapmış olduğu smaç ise, ilgi çekiciydi. ''Dwyane Wade'i her defasında gösterisini smaçla tamamlıyorken görüyordum.'' Derrick Rose, Skills Challenge'da iki kez şampiyonluğa ulaşan tek isim olan Wade'den etkilenmişti. Ve bunu gizlemiyordu.

Derrick Rose, 2009 NBA Playstation Skills Challenge'da birinci sırayı alarak bu yarışmayı kazanan ilk çaylak oyuncu olmayı başardı. Önümüzdeki sezon, Dallas'ta ünvanını korumak adına sahaya çıkacak, Derrick Rose.

Sırada: Foot Locker Three-Point Shootout.

Hiç yorum yok: