20 Şubat 2009 Cuma

New York ve Chicago: Tek Tarih 2010NBA'de takas sezonunun çok daha hareketli geçmesi beklenen son gününde, büyük çaplı hiçbir hamle yapılmadı.

New Jersey Nets ve Vince Carter devam ediyor. San Antonio Spurs, Dallas Mavericks ve Portland Trail Blazers ile çok anıldı Carter, ama olmadı. Shaquille O'Neal ile Phoenix Suns da beraberliklerini sürdürüyorlar. Cavaliers, süre sona ermek üzereyken Sasha Pavlovic ve Ben Wallace ile kandırmaya çalıştı Suns'ı. Bu da gerçekleşmedi. Diğer yandan, biten kontratları nedeniyle piyasanın gözde isimleri olan Raef LaFrentz ve Wally Szczerbiak gibi oyuncular da takımlarında kaldı.

2008-09 Sezonu'ndaki takas döneminin son gününde yapılan anlaşmaların tamamı, parayla ilgiliydi.

Para deyince, akla gelen ilk takım New York Knicks ise doğal olarak boş geçmedi geceyi. İki ayrı takas hamlesi geldi New York Knicks'ten, Chicago Bulls ve Oklahoma City Thunder takımlarının taraf olduğu. Giden oyuncular; Jerome Jones, Anthony Roberson, Tim Thomas ve Malik Rose. Gelenler de Larry Hughes ve Chris Wilcox. Chicago Bulls cephesiyle başlayalım.

New York Knicks'in hedefi belli. 2010 yazına kadar oyuncu maaşlarını minimuma indirmeye çalışıyorlar. LeBron James, Chris Bosh ve Steve Nash gibi bir üçlünün peşinde, New York Knicks. Ana hedef, tabii ki LeBron; ama ardından gelişen olaylar ve Donnie Walsh ile gelinen nokta sonrasında NYK, LeBron'un yanına Chris Bosh veya Amare Stoudemire gibi bir ekleme yapma lüksüne de sahip oldu. Steve Nash ise, daha çok oluşan kadro ve hedeflerin getirdiği rüzgarla ''veteran'' sözleşmesine imza atma ihtimali bulunan dev isimlerden biri olarak kabul edilebilir. Larry Hughes hamlesi de bunlarla ilgili.

İki sezon için alacağı toplam 26 milyon dolar dolayısıyla can sıkıcı bir konuma sahipti Hughes, Chicago'da. Üstelik, geçtiğimiz sezon Cleveland Cavaliers'tan beraberinde getirdiği beklentilerin de oldukça altında kalmıştı. Hughes'tan kurtulmak istiyordu, Chicago. En büyük avantajı, sözleşmesinin 2008-09 ve 2009-10 Sezonları ile sınırlı olmasıydı. Bu anlamda, New York Knicks'in iyi bir aday olacağı düşünebilirdi. Rotasyonu fazlaca düşünmeden elindeki oyuncuları göndermeye devam eden Knicks, Larry Hughes ile kadrosunu güçlendirebilmek adına Jerome Jones, Anthony Roberson ve Tim Thomas ile yollarını ayırdı.

2010 yazı öncesi Chicago Bulls ve Sacramento Kings'in maaş durumlarını vermiştik, bir alttaki mesajda. Söz konusu durum, New York Knicks'te son derece ilgi çekici bir hal alıyor. Bakalım hemen.
  • 2008-09 Sezonu: 97.465 milyon dolar
  • 2009-10 Sezonu: 69.022 milyon dolar
  • 2010-11 Sezonu: 18.160 milyon dolar
2010-11 Sezonu ve New York Knicks hakkında konuşmaya devam edelim. Aslına bakarsanız, bahsedilen 18.160 milyon doların da farazi olduğunu söyleyebiliriz. Şöyle ki; bu mebla oluşturan oyuncular: Eddy Curry, Jared Jeffries, Danilo Gallinari ve Wilson Chandler. Açalım biraz daha.

Eddy Curry, bir önce Knicks yönetiminin Stephon Marbury ile birlikte en büyük hatalarından biri. Antrenör Mike D'Antoni, sezon başından beri kendisine şans dahi vermiyor. Ama 3 sezon ve 30 milyon dolardan fazla bir kontrata sahip, Curry. Yalnız buradaki ince detay, Curry'nin 2009-10 ve 2010-11 Sezonu için ''opt-out'' hakkına sahip olması. Oyuncu opsiyonu. Yani, sezon sonunda Knicks'ten ayrılıp farklı bir takımla anlaşabilir. Ama kendisine Knicks'in ödediği parayı kimse vermeyeceği için bu yolu seçmeyecektir, Curry. Yine de hiç yoktan bir takas malzemesi olarak bile işe yarayabilir. Bunu koyalım cebimize.

Curry için söylediklerimizi, Jared Jeffries'e özel olarak da kullanabiliriz. Walsh, takas sezonunun son gününde Jeffries'e takım bulmak adına çok yoğun bir çaba sarfetti, olmadı. Jeffries'in de iki sezonluk kontratından sonraki ilk yılda oyuncu opsiyonu bulunuyor. Yaklaşık 7 milyon dolarlık bir ücret. Daha fazlasını kazanabilir mi, bilemeyiz; ama Knicks'teki ömrü, 2010 yazına kadar devam etmeyecektir muhtemelen. Diğer yandan Danilo Gallinari ve Wilson Chandler'da durum farklı. Buradaki opsiyon, oyunculara değil; takıma ait. Futboldan da alıştığımız ''X+1 yıllık sözleşme'' gibi düşünebiliriz. Knicks, devam etmek isterse tekrar sözleşme imzalayabilir bu iki isimle.

Toplayalım sonuçları. Oldukça enteresan. 2010 yazında New York Knicks'in maaş toplamı, 0 (sıfır) milyon dolar olabilir söz konusu dört ismin opsiyonları kullanılmadığında. Tabii; yalnızca şu an için. Mevcut takımdan David Lee ve Nate Robinson ile uzun vadeli bir kontrat yapılabilir. Bir yıl için toplam 4 milyon dolar alan iki oyuncunun sözleşmeleri iyileştirilir. Ya da ciddi bir takasta önemli kozlar olarak New York Knicks'in elini güçlendirirler.

Genel bir bakış daha yapalım. NYK kadrosunda 2009-10 Sezonu sonunda sözleşmesi nihayete erecek oyuncular:
  • 13.65 milyon dolar - Larry Hughes
  • 10.02 milyon dolar - Al Harrington
  • 9.500 milyon dolar - Cuttino Mobley
  • 9.352 milyon dolar - Quentin Richardson
  • 6.031 milyon dolar - Chris Duhon
  • 2.911 milyon dolar - Nate Robnson
  • 2.682 milyon dolar - David Lee
* Bu isimlere, 2008-09 Sezonu sonu itibariyle Knicks ile yollarını ayıracak 20 milyon dolarlık adam Stephon Marbury de eklenebilir.

Larry Hughes ve New York Knicks'in sahadaki muhtemel ilişkisinden konuşalım biraz da. Knicks, iki yıl için yüklü bir kontrat aldı; ama arka alanı güçlendirmek zorundaydı. Mike D'Antoni, her ne kadar ilginç tercihlerde bulunuyorsa da Knicks'in iyi bir iki numaraya ihtiyacı vardı. Chris Duhon ile Nate Robinson'ın arka alanda yetersiz kaldığını görmek zor değildi. Hughes'un potansiyeli ve sözleşmesinin 2010'da sona erecek olması, Knicks'i çeken nedenlerdi. Tutarsa işe yarayacaktır. En azından Chicago'dakinden iyi olabilir, Hughes. D'Antoni ve sistemi için fena sayılmaz.

Chicago Bulls cephesinde, beklenen takas hamleleri gerçekleşmedi. John Salmons ve Brad Miller'ı alarak oldukça iyi bir iş çıkaran Bulls, All-Star sonrası takımdan ayrılacağı düşünülen Kirk Hinrich'i kadroda tuttu. Üstüne bir de John Salmons'ı alınca Larry Hughes'tan kolayca vazgeçebildi. Kirk Hinrich, Ben Gordon ve Derrick Rose gibi arka alan oyuncularına yapılan kısa forvet Salmons takviyesi, böylesi bir lüks sundu Chicago'ya. Ve New York Knicks'ten Tim Thomas, Anthony Roberson ile Jerome James alındı. Üç oyuncunun ortak özellikleri, sözleşmelerinin 2009-10 Sezonu sonunda bitiyor olması. Takas sezonunun kazananı oldu, Chicago Bulls. 2010 için harika bir yer edindiler kendilerine. Üstelik, Playoff yarışı adına da beş oyunculuk rotasyona sahip oldular.

Tüm bunların ardından New York Knicks, bir de Oklahoma City Thunder ile takasa girdi günün sonunda.

Sözleşmesi 2009 yazında bitecek olan Malik Rose, Thunder'dan Chris Wilcox ile değiştirildi. Biraz rotasyonu geniş tutma hedefi ile ilgili olabilir, Knicks'in bu hamlesi. Rose'dan faydalanamayan Knicks, Wilcox'ı alarak ileri bir adım atmak istemiş olsa gerek. Wilcox, Rose'dan daha iyi oyuncu. Ama D'Antoni sisteminde hızlı ve şutu olan oyuncular daha kıymetli. Wilcox ise topu potaya doğru gönderdiğinde genellikle çembere tutunuyor. Bu anlamda, bir zorluk çekecektir. Knicks adına, iyi bir hamle yine de; fakat daha iyisi olabilirdi.

Chris Wilcox, Thunder'ın New Orleans Hornets'tan almak istediği ama sakatlığı nedeniyle transferini gerçekleştiremediği Tyson Chandler'a karşılık Joe Smith ile birlikte Hornets'a önerilen diğer isimdi. Thunder, Malik Rose ile bir reaksiyon göstermek istedi. Wilcox'u da elden çıkardı. Joe Smith'in geri dönme ihtimali ise, şimdilik muamma. Boston Celtics ile ''free-agent'' olarak anlaşabilir, Smith.

Sonuç. Beklenenler olmadı. 2010-11 Sezonu'na kadar vakit mi geçirilecek yoksa, NBA'de?

Hiç yorum yok: