4 Şubat 2009 Çarşamba

Orlando Magic: Jameer Nelson ve PlanlarOrlando Magic adına yolunda giden işler, Jameer Nelson'ın sakatlığıyla çıkmaza girdi.

NBA'de bu sezon kariyer yılını geçiren Nelson, All-Star 2009'da Doğu Takımı kadrosuna girmeyi başararak bir basamak daha yukarı çıkmıştı ki, Pazartesi akşamı oynanan Dallas Mavericks maçında yaşadığı şanssızlık ile frene basmak durumunda kaldı. Sezon boyunca %50 şut isabet oranı ile hücum eden oyuncu, Mavericks pivotu Erick Dampier ile ribaund mücadelesi sonrası, kolundan sakatlandı ve acıyla gittiği soyunma odasından bir daha geri dönemedi.

İlk belirlemelere göre, Nelson'ın ameliyat olmaması halinde, 3 ila 12 hafta arası sahalardan uzak kalacağı söylentileri dolaştı ortalıkta. Ameliyat ihtimali ise, sezonu kapatmakla eş değerdi. Ve açıklama, Orlando Magic Genel Menajeri Otis Smith'ten geldi. Nelson, ameliyat olmayı kabul etmişti. Birçok ayrı senaryo çıkarılabilirdi buradan. Birincisi ve en günceli, All-Star kadrosundaki kontenjanın hangi oyuncuya gideceği yönündeki sorunun cevabı. Boston Celtics'ten Rajon Rondo ve Ray Allen, Philadelphia 76ers'tan Andre Iguodala, Cleveland Cavaliers'tan Mo Williams ve New Jersey Nets'ten Vince Carter. Adaylar şimdilik bu şekilde. Tabii, bir de yalnızca Orlando Magic'e özel olan durumlar da var. Şu sıralar, Orlando'da Jameer Nelson'ın yerinin nasıl doldurulacağı en büyük merak konusu.

Üç alternatifi var, Orlando Magic'in.

Birincisi ve en muhtemeli, mevcut point-guard Anthony Johnson ile işi götürebilecek veteran bir guard. Bu anlamda, ufak çaplı bir takas görebiliriz, 19 Şubat'a kadar. İkincisi, eldeki kadrodan takasta kullanılabilecek en değerli parça olan Hidayet Türkoğlu'nu paket içerisine koyup geniş kapsamlı bir oyuncu değişimine girmek. Üçüncüsü, Anthony Johnson'ı mevcut kadrodaki isimlerden biriyle yedeklemek. Burada öne çıkan isimler ise, Courtney Lee, Hidayet Türkoğlu ve düşük olasılık JJ Reddick. İlk ihtimalden başlayalım.

Orlando Magic, veteran sözleşmesine razı olabilecek ya da halihazırda bu tarz bir kontra zaten sahip olan bir point-guard arayışına girebilir. Akla yatkın olanı bu. Jameer Nelson'ı tamamen ''devre dışı'' bırakmayacaklardır. Bunun için de, sezon sonuna kadar durumu kurtarabilecek ve Nelson da döndüğünde kadroda farklı rollere sahip olabilecek oyuncular aramak mantıklı. Bu anlamda, yine akıllara gelen ilk isim Stephon Marbury. Ardından Jamaal Tinsley. Sonra; Jason Williams, Carlos Arroyo, Chucky Atkins, Earl Watson, Eddie Gill, Jannero Pargo, ve Reymond Felton.

= Stephon Marbury: 21 milyon dolar değerindeki kontratıyla sezon başından bu yana, NBA'de en fazla konuşulan isimlerden biri. New York Knicks antrenörü Mike D'Antoni'nin takımda istemediği Marbury'nin Knicks ile bir geleceği yok. Orlando Magic ile de olmasına imkan yok.

Yine de iki ihtimal, Magic ve Marbury birlikteliğinin önünü açabilir. New York Knicks, ya serbest bırakacak oyuncusunu ya da ''buy-out'' için ikna etmeye çalışacak. Böylelikle, uygun bir pozisyonda olabilir Marbury, Magic için. Tabii, yine de kolay değil. Büyük risk. Artık Marbury'nin kolay kolay düzeltmeyeceği bir imajı var NBA'de. Magic gibi, takımdaşlığın önde olduğu ve basketbolu sistemin oynadığı bir takımda Marbury'nin soyunma odasına yapacağı negatif katkıyı, tasarlamak çok da zor olmasa gerek.

= Jamaal Tinsley: Indiana Pacers ile kayıp geçen yılların ardından tekrar gündemde; ama sokak basketbolunda efsane olduğu günler çok uzakta. Üstelik, sakatlığı büyük sıkıntı. Menajeri, oyuncusunun tamamen sağlıklı olduğunu söylese de, soru işaretleri devam ediyor. Tüm bunlara rağmen, kağıt üzerinde, iyi bir alternatif.

Stephon Marbury'nin durumundan farkı, Indiana Pacers ile şimdilik devam ediyor olması. Önümüzdeki üç sezon için, takımından 21 milyon dolar alacak; fakat Orlando Magic'in ''ikinci bir guard'' kadroya katabilmek adına böylesi bir yükün altına girmeyeceğini söyleyebiliriz. Tabii, ufak kapsamlı bir takasla işler yoluna girebilir. Burada da gündeme iki isim geliyor. Brian Cook ve Keith Bogans. Cook'un kontratını kullanmak isteyecektir, Magic. Bogans'ı da ekleyince maaşlar eşitleniyor. Peki, Magic altına girer mi bu anlaşmanın? Sanmıyorum. Bu yüzden, yine bir ''buy-out'' beklentisi başlar. Ama Tinsley, aranılan adam değil.

= Jason Williams: Listedeki en ilgi çekici isimlerden biri. Sezon başında Los Angeles Clippers ile anlaştıktan sonra Eylül ayında, sürpriz bir kararla, basketbola veda ettiğini açıklamıştı. Hakları, halen Los Angeles Clippers'ta. Takasa bile girilmeden Magic'e kazandırılabilir. Çünkü Clippers ile ''veteran'' kontratı imzalayan Williams, basketbola devam etseydi, içerisinde bulunduğumuz sezonda 1.2 milyon dolar kazanacaktı. Orlando Magic'in sıkıntıya gireceği bir rakam değil.

Üstelik, Williams opsiyonunu değerli kılan birkaç ayrıntı daha var. Eski bir Florida Gators oyuncusu, Williams. NCAA'deki kariyerinden dolayı eyaleti tanıyor. Miami Heat'te Stan Van Gundy ile çalışması, ayrı avantaj. Geçtiğimiz sezon kariyerinin en yüksek ikinci skoruna, 34, Orlando Magic karşısında ulaşması da, oldukça enteresan. Sistem içerisine girebilecek ve Magic'in halihazırdaki formülünün devam etmesini sağlayabilecek bir oyuncu. 2007-08 Sezonu'nda, Boston Celtics'in P.J. Brown özelinde gerçekleştirdiği deneyin bir benzerine tanıklık edebiliriz Williams ile.

İlk ihtimal içerisindeki diğer opsiyonlardan kısa kısa bahsedelim.

= Carlos Arroyo: Geçtiğimiz sezon Orlando Magic forması giyiyordu. Yaz mevsiminde serbest bırakıldı. İsrail'den Maccabi Tel Aviv ile sözleşme imzaladı; ama yeni takımında mutsuz olduğu ve kontratının satın alınması durumunda Magic'e dönebileceği konuşuluyor. En kuvvetli alternatiflerden biri şu anda.

= Chucky Atkins: Oklahoma City Thunder'daki iki uygun seçimden biri. Önümüzdeki iki sezon için 3.2 milyon dolarlık bir kontratı bulunuyor. Bu anlamda, herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Diğer tarafta, yine Oklahoma City Thunder'dan Earl Watson opsiyonu var. Watson'ın sözleşmesinde yazan rakamlar, biraz daha fazla. İki sezon için 6 ila 7 milyon dolar arası bir para kazanacak Thunder'dan Watson. Brian Cook ve Keith Bogans, tekrar devreye sokulabilir. Yine de çok lazım değil.

= Jannero Pargo: Los Angeles Lakers, Toronto Raptors, Chicago Bulls ve son olarak New Orleans Hornets'ta ortalama bir rol oyuncusuydu. İhtimaller dahilinde olduğu konuşulsa da imkansıza yakın bir konumda şimdilik, NBA'e transferi. Sezon başında, Rusya'dan Dinamo Moskova ile yıllık 4 milyon dolardan sözleşme imzalamıştı. Daha sonra, parasını alamadığı gerekçesiyle Rusya'dan ayrıldı. Ve Ocak ayının sonunda Olympiakos'a transfer oldu. Moskova ve Pire arasında, NBA'den en az beş takımın ilgilendiği haberleri vardı Pargo ile. Ama Avrupa'da kalmayı tercih etti. Geri dönmesi zor.

Türk basketbolseverleri yakından ilgilendiren ihtimali incelemeye başlayalım şimdi de.

Orlando Magic, geniş kapsamlı bir takasa girecekse eğer, elindeki tek değerli ismin Hidayet Türkoğlu olduğunu biliyor olmalı. Birkaç farklı açıdan. Birincisi, Hidayet son derece kıymetli bir oyuncu. 2 ve 3 numara oynayabiliyor. Top getirme özelliğinden dolayı, zor anlarda 1 numaraya kayabiliyor. 2.06'lık boyu, sırtı dönük oynama ve eşleşme avantajını beraberinde getiriyor. Dış atışı var, iyi bir pasör ve daha bir çok şey. İkincisi ise, sezon sonunda ''opt-out'' hakkı bulunuyor. Yani, isterse sözleşmesinin son yılındaki oyuncu opsiyonunu kullanarak piyasayı kolaçan edebilir. Bu anlamda, Magic'in Hidayet'i bedavaya kaptırma ihtimali de gözler önünde. Tüm bunlar birleşince; Hidayet Türkoğlu, oldukça iyi bir takas kozu haline geliyor.

Ve gündemdeki formül:

Steve Blake + Channing Frye + Sergio Rodriguez = Hidayet Türkoğlu + Anthony Johnson.


Hidayet Türkoğlu ve Orlando Magic birlikteliği, son iki sezondur harika gidiyor. Hidayet, belki de tüm NBA'de en mutlu olabileceği takımda. Ayrılmak kolay değil. Çünkü yeni bir alışma süreci ve daha fazlası olarak birçok soru işareti; fakat bu nokta Hidayet Türkoğlu'nun Magic dışındaki takımlar içerisinde kendisine önemli rol üstlenebileceği belki de bir numaralı ekip, Portland Trail Blazers.

Genç oyunculara sahipler. Ateşle oynuyorlar. Gelecek onların. Hidayet; Jerryd Bayless, Rudy Fernandez, Nicolas Batum, LaMarcus Aldridge ve Greg Oden gibi oyunculara Brandon Roy ile birlikte liderlik yapabilir. Magic'teki Dwight Howard deneyimden yola çıkarak Greg Oden ile oldukça iyi anlaşacağını ve Oden'a sınıf atlatma imkanı yaratacağını söylemek de mümkün olabilir. İyi bir bileşim yani, Blazers ve Hidayet Türkoğlu. Diğer yandan, Orlando Magic de Hidayet'i bedavaya kaybetme riskini yok etmiş olur. İki tarafın mutlu çıkabileceği bir anlaşma.

Orlando Magic'in kazanacaklarına da bakalım. Steve Blake, kariyerinin en iyi dönemlerinden birini geçiriyor. Tam anlamıyla bir point-guard gibi oynuyor. Ama sakatlığı nedeniyle bir süre ara vermek durumunda kaldı. 19 Şubat'a kadar takas gerçekleşir ve Blake de uygun olursa, iyi bir alternatiften öteye gidebilir Magic için. Diğer oyun kurucu Sergio Rodriguez ise, vatandaşı Rudy Fernandez'in takıma katılmasına karşın, Blazers'tan ayrılmak istiyor. Potansiyeli yüksek bir oyuncu. Magic'in sisteminde kendisini bulabilir. Son isim, Channing Frye da patlayıcı karaktere sahip bir rotasyon oyuncusu. Magic'in Trevor Ariza'dan sonra kaybettiği bu karakteri tekrar getirebilir, Amway Arena'ya.

Son olarak, eldeki en düşük ihtimali konuşalım.

Orlando Magic, eldeki kadrodan bazı çözümler arayabilir. Anthony Johnson ve Mike Wilks rotasyonu, yeteri kadar tatmin edici değil. Bu anlamda, takasa girilmezse, takım içinden Hidayet Türkoğlu, Courtney Lee veya J.J. Reddick'in ''yedek point-guard'' rolünü üstlenebileceği konuşuluyor. Kuvvetli bir değerlendirme olmasa da.

Magic, sıkıntılı. Neler yapacağı merak konusu. Cevapları alabilmek adına en azından All-Star sonrasına kadar beklememiz gerekebilir. O sıralar NBA, çok hareketli olur.

3 yorum:

PCLioN dedi ki...

Eraycım, harika bir yazı. Hidayet için en iyi olasılığın Portland olduğu konusunda ben de seninle hemfikirim. Umarım bu takas gerçekleşir.

Yine de Orlando'nun biten kontratları takas etme konusunda kabız bir takım olduğunu atlamamak lazm. Otis Smith bu açıdan oldukça ketum bir GM...

Cenky dedi ki...

Sevgili Sözen Smith'i göreve geldiğinden beri çok yakından takip eden biri olarak yapacağı hareketin en fazla Cook'lu bir takas ya da Arroyo-J-Will ikilisinden birini takıma getirmek olacağını söyleyebilirim. Hidayet'i takas etme riskini alabileceğini sanmıyorum, çünkü en ufak bir başarısızlıkta anında bileti kesilir.

Öte yandan 3 küsür yıldır Orlando Magic yazan bir NBAsever olarak müthiş bir analiz yapmışsın tebrik ediyor ve kendime kızıyorum bunca zamandır senin bloguna rastlayamadığım için. Artık her gün buradayım :D

ASY dedi ki...

Cenky Selamlar,

Teşekkür ederim.

Reymond Felton, Beno Udrih veya Earl Watson gibi bir takviye yapılacaksa Brian Cook kesin olarak gönderilecektir. Yanına Keith Bogans'ı da alarak. Bu kısa yol. Diğer yandan, Hidayet Türkoğlu'nu hiçbir şey alamadan kaybetmek, pek de karlı olmaz Magic adına. Normal olan, büyük bir takasa girilecekse, Hidayet'in masaya konması olur.

Hidayet açısından da bakalım. Son iki sezonda NBA'in en değerli isimlerinden biri oldu. ''Opt-out'' hakkını kullanmak isteyecektir. 7 milyon dolardan fazlasını alabilir çünkü. En azından piyasaya bakmak isteyeceğini düşünüyorum. Tabii, biraz riskli. Eğer, kimseyle anlaşamaz veya Magic'e dönerse, 7 milyon dolardan daha az bir rakama oynamak durumunda kalacak NBA kurallarına göre. Ama X bir takımın Hidayet'e 10 milyon dolarlık bir teklif yaptığını düşünelim. Burada Otis Smith'in nasıl davranacağı oldukça önemli. Bu seviyeye çıkarlar mı, bilemiyorum.

Yine fikrimi tekrarlayayım. Bence, Carlos Arroyo veya veteran bir guard ile açık kapamaya çalışacaklar. (Tabii, Anthony Johnson'ın müthiş performansı da ilgi çekici.)

Sevgiler,
Eray.