19 Şubat 2009 Perşembe

Üçlü Takas: Chicago, Sacramento ve PortlandNBA'de takas sezonunun son günü. Takımlar, 2008-09 Sezonu'na dair hamlelerini TSİ 22.00'da tamamlamak durumundalar.

Hareketli olur NBA'de bu zamanlar. Muhtemelen, ligdeki birçok GM, şu an telefondalar. Ve rakiplerini ya da kendi antrenörlerini ikna etmek ile meşguller. Birkaç önemli figür bulunuyor, takas malzemesi olarak. Geniş anlamda olmasa da takım ve oyuncu anlamında incelenebilir bu durum. Sacramento Kings de hızlı şekilde söz konusu başlığa giriş yapar.

Takas mevsiminin en gözde takımlarından biriydi, Sacramento Kings. Sezonun geri kalanında oynadığı 54 maçtan yalnızca 11 galibiyet çıkarabilerek bu alanda NBA'in en başarısız takımı olan Kings, kadrosunda bulundurduğu değerli oyuncular nedeniyle diğer ekipler tarafından dikkatle takip ediliyordu. İsim konuşalım. Brad Miller ve John Salmons öne çıkan isimler oldular, takas dedikodularının zirve yaptığı zamanlarda. Bu anlamda, bekleniyordu Brad Miller ile John Salmons'ın içerisinde olduğu bir hamle.

Brad Miller için New Jersey Nets ve New York Knicks ihtimalleri vardı. ABD medyasında çıkan haberlere göre Sacramento Kings, Brad Miller'ın yanına Kenny Thomas'ı ekleyerek New York Knicks'in aklını çelmek istemişti. Buradaki nokta, her iki oyuncunun da 2010 yazında sözleşmelerinin sona eriyor olmasıydı. İki takımın da karlı olabileceği bir alışveriş düşünülüyordu Sacramento Kings tarafında. Nate Robinson ve Malik Rose istekleri ise geri çevrildi. New York Knicks, tüm planlarını LeBron James üzerine kuruyor olabilirdi; ama Nate Robinson'ı da elden çıkarmak mantıklı gözükmüyordu. Görüşmeler bu noktada tıkandı.

New Jersey Nets pazarlıklarında ise Ryan Anderson, Stromile Swift, Trenton Hassell ve Eduardo Najera isimleri geçti. Brad Miller ve John Salmons karşılığında Sacramento Kings'e gelecekti söz konusu oyuncular. Olmadı.

Sacramento Kings'in dikkatli olması gerekiyordu. Elinde John Salmons gibi bir koz vardı. Maaşı yalnızca 5.1 milyon dolar olan ve buna karşılık sezon boyunca maç başına ortalama 18.3 sayı ortalaması ile oynayan John Salmons, saha içerisinden %47.2 ile hücum ediyordu. Diğer opsiyonu da üç sayı yeteneğiydi. %41.8 ile ligin bu konudaki en başarılı isimlerinden biriydi, Salmons. Taliplilerinin olmasını doğal karşılamak lazımdı. Portland Trail Blazers, Oklahoma City Thunder, Dallas Mavericks ve San Antonio Spurs ile adı anıldı. Ama tüm bu takımlar, önceliklerini farklı oyunculara verince Salmons için zaman kalmadı.

En sonunda Sacramento Kings, Chicago Bulls ile uzlaştı. Portland Trail Blazers da üçüncü ortak olarak son anda dahil oldu iki takım arasındaki anlaşmaya.

Neler olduğuna bakalım, ilk olarak.

Chicago Bulls ve Sacramento Kings arasındaki görüşmeler sonunda Brad Miller ile John Salmons Chicago Bulls'a geçti. Bulls, bu iki oyuncu karşılığında Kings'e Andres Nocioni, Drew Gooden, Cedric Simmons ve Michael Ruffin'i verdi. Sacramento Kings ile Portland Trail Blazers takımları ise, Michael Ruffin ve Ike Diogu'nun takası konusunda anlaştılar. Sonuçta ortaya üçlü bir takas çıkmış oldu.

Chicago Bulls (Brad Miller ve John Salmons):

Takastan en avantajlı çıkan takım olmayı başardı.

Kısa vadede, Brad Miller ve John Salmons, çok önemli kozlar olarak kullanılabilir. Bu da Doğu'nun 7. ya da 8. sırası için Chicago Bulls için dev bir anlam ifade ediyor olmalı. Brad Miller'ın pota altındaki pas yeteneğine ihtiyacı vardı Chicago'nun. Joakim Noah ve Tyrus Thomas gibi son derece atletik, genç ve ateşli oyuncuların yanında Brad Miller, seçme şansı olacaktır. Üstelik tecrübesi Chicago Bulls için Playoff yolunda ciddi bir avantaj. John Salmons için de yukarıda söylediklerimiz geçerli. İyi bir şutör ve skorer. Sacramento'daki kadar önemli bir rol sahibi olur mu, bilinmez; ama doğru hamle.

Giden oyunculara bakalım. Burada da uzun vade için karlı olduğu ortaya çıkıyor Chicago'nun. Drew Gooden, sezon sonunda sınırsız serbest. Takım içerisindeki huzursuzluğundan dolayı hakkını kullanacağı biliniyordu. Hatta bizzat kendisinin bu yönde açıklamaları vardı. Bu anlamda, takas malzemesi olarak kullanmak önemli Gooden'ı. Diğer yandan, 2007 yılında 5 yıllık sözleşme yapılan Andres Nocioni'nin dört sezon daha devam edecek kontratından kurtulmak da son derece başarılı bir hamle. Özellikle 2010 yazı için maaş dengenizi kurmak istiyorsanız. Evet, Chicago da katılabilir bu furyaya. Brad Miller'ın 2009-10 Sezonu sonunda sözleşmesi sona eriyor.

Şöyle bakalım. Chicago Bulls'un ne yapmak istediği daha iyi anlaşılabilir.

2008-09 Sezonu: 69.936 milyon $
2009-10 Sezonu: 56.169 milyon $
2010-11 Sezonu: 27.205 milyon $

2010-11 Sezonu öncesi Chicago Bulls, Larry Hughes'ün yaklaşık 14 milyon dolarlık sözleşmesinin yanı sıra Brad Miller'ın da 12.5 milyon dolarlık kontratından kurtulmuş olacak. Bu sezon sonunda anlaşması sona erecek olan Ben Gordon ile tekrar anlaşılırsa 2010-11 Sezonu için görünürdeki tek büyük kontrat Gordon'a ait olur. Bunun dışında sorun yok. 2010 yazında Dwyane Wade veya LeBron James gibi büyük balıkların peşinden koşamaz belki; ama Chris Bosh ve Amare Stoudemire son derece, ideal hedefler olabilir Chicago Bulls adına. Kaldı ki; Chris Bosh'un en güncel açıklaması, Bulls tarafına kayabileceğini gösteriyor.

Chicago Bulls, takastan alnı ak çıktı. Kısa vadede, John Salmons ile Brad Miller'ın sağlayacakları katkının yanı sıra 2010'da Chris Bosh sürprizini görebiliriz bu takas sonrasında.

Sacramento Kings (Andres Nocioni, Drew Gooden, Cedric Simmons ve Ike Diogu)
:

Farklı noktalardan yaklaşarak değerlendirmek gerekir Sacramento Kings'in bu takastaki rolünü.

Sacramento Kings, salı günü Boston Celtics'ten Sam Cassell'i kadrosuna kattı. Ufak çapta bir takastı bu. Kings, sezon başından beri forma giymeyen ve Boston Celtics'teki yaşantısını daha çok yardımcı antrenör olarak devam ettiren Sam Cassell karşılığında Celtics'e 2015 Draftı İkinci Turu'ndaki hakkını şartlı olarak gönderdi. Sacramento'nun takastaki diğer amacı, Boston Celtics'ten aldığı nakit paraydı. Bu nakitle, herhangi bir takasta masaya eli güçlü oturabilirdi Sacramento. Bunun dışında net hedefler yoktu. Kaldı ki; Sam Cassell, bir süre sonra zaten serbest bırakılacaktı.

Sacramento Kings'in Chicago Bulls ve Portland Trail Blazers ile gerçekleştirdiği takastaki ana amacı, ekonomikti. Maloof Kardeşler'den beklenmeyen bir hamle olabilir; ama durum böyle. Drew Gooden, sezon sonu serbest kalacak. Yalnızca 2008-09 Sezonu'nu tamamlayacak Sacramento ile. İki taraf da bunun farkında. O yüzden, Drew Gooden'ı ''ekonomi'' başlığında değerlendirmemek gerekebilir. John Salmons ve Brad Miller'ı gönderdi Sacramento Kings. Maaşlar önemli. Salmons ve Miller'ın kazanacakları toplam ücretin karşılığı 18 milyon dolar gibi bir seviyeye çıkıyordu. Karşılığında alınan Andres Nocino'nin yıllık maliyeti ise 8 milyon dolar. Yani, Kings takastan 10 milyon dolar kar ederek çıkıyor.

2008-09 Sezonu: 73.927 milyon $
2009-10 Sezonu: 66.368 milyon $
2010-11 Sezonu: 29.063 milyon $

Buradaki rakamlar da ilgi çekici. Sacramento Kings, John Salmons ve Brad Miller kozunu San Antonio Spurs, Dallas Mavericks veya Portland Trail Blazers gibi takımlar karşısında da kullanabilir, bu takımlardan kalburüstü oyuncular da alabilirdi. Ama Chicago Bulls ile anlaşma yoluna gidildi. Mutlaka bazı hesaplamalar yapılmıştır. NBA'de takımlarının en kötü zamanlarında bile desteklerini esirgemeyen Sacramento Kings taraftarı, 2012 yılından sonra Kansas City, San Jose veya Anaheim'daki yeni salonlarında izleyecekler takımlarını. Belki de, taraftarlarını kaybetmemek adına birtakım hamleler beklenebilir Sacramento Kings'ten.

Daha iyisi olabilirdi, Kings adına. Bu yüzden, karlı çıktıklarını söylemek mümkün değil. Ama ekonomik anlamda rahatlamış olduklarını düşünebiliriz. Her ne kadar, alınan oyuncular Kings'i müthiş bir takım yapmayacak olsa da.

Portland Trail Blazers (Michael Ruffin ve 1 milyon dolar nakit para):

Portland Trail Blazers'ın esas amacının Michael Ruffin ya da Ike Diogu olmadığını biliyoruz. Onların da farklı hedefleri vardı.

Hedefleri isimlendirilelim. Vince Carter veya Amare Stoudemire. Blazers, takas sezonu boyunca bu iki isme yoğunlaştı. Phoenix Suns'ta Terry Porter'ın görevine son verilmesi ve ardından tekrar Run&Gun'a dönülmesi, Amare'yi bir süre daha Phoenix'te kalmak için ikna etti. Ama Vince Carter konusunda vazgeçmedi Portland. Elindeki en büyük koz Raef LaFrentz'in sezon sonunda bitecek yaklaşık 15 milyon dolarlık sözleşmesi olan Portland, Ike Diogu ile Michael Ruffin'i takas ederek 2 milyon dolar tutarında bir kar sağlamış oldu. (Diogu'nun sözleşmesi 3 milyon dolarken Ruffin, 1 milyon dolar alıyor.) Ekstra olarak da Sacramento'dan gelen 1 milyon dolarlık nakit para ile Portland'ın takastan kazancı, 3 milyon dolara kadar çıktı. Buradaki amaç buydu zaten Portland adına.

Vince Carter için kullanacak zaman kaldı mı, göreceğiz. Son iki saate doğru girilirken dedikodular, tavan yapmaya başladı. En son, Shaquille O'Neal ve Cleveland Cavaliers isimleri geldi yan yana. Neler olacak, bakalım.

Hiç yorum yok: