27 Şubat 2009 Cuma

UEFA 2008-09 Kulüp Sıralaması, GalatasarayFransa'daki ilk maçın ardından son derece stratejik bir konum elde etmişti, Galatasaray.

Sıralamanın 87. basamağında sezona başlamasına karşın Bordeaux beraberliği ile 67. sıraya kadar yükselmeyi başarmıştı. Sahip olduğu konumun önemi ise, önündeki ilk 14 takımdan yalnızca bir tanesinin (Udinese, UEFA Kupası) Avrupa Kupaları'nda devam ediyor olmasıydı. Bu anlamda; yalnızca bir galibiyetin getireceği iki puan bile, birkaç sıra birden üste atabilirdi Galatasaray'ı.

Formül belliydi aslına bakılırsa, sezon başından bu yana. Steaua Bükreş yenilgisinden hemen sonra, bir planlama yapılmalıydı. Bellinzona maçlarında yarım puan bile kaybedilmeyecekti. İki galibiyet ve dört puan. Sonrasında gruplar. Mantıklı hedef, iki galibiyet ve bir beraberlik olurdu. Buradan direkt olarak beş puan çıkarırdı, Galatasaray. Ama üç galibiyete de ''hayır'' denmezdi. Ardından üçüncü tur. Bir beraberlik ve bir galibiyet işimizi görürdü. Dün geceki Bordeaux maçına kadar formül tıkır tıkır işledi.

Deplasman beraberliğini çıkarmayı bilmişti, Galatasaray. Ve bahsettiğimiz kritik seviyeye de gelmişti. Bakalım hemen.

59. Udinese, İtalya - 33.256 puan
60. AS Monaco, Fransa - 32.547
61. Getafe, İspanya - 32.328
62. Beşiktaş, Türkiye - 32.295
63. Anderlecht, Belçika - 32.015
64. A. Wien, Avusturya - 31.565
65. RC Lens, Fransa - 31.547
66. Real Zaragoza, İspanya - 31.328
67. Galatasaray, Türkiye - 30.295

Tek bir galibiyet. İhtiyaç duyulan buydu. Sabri Sarıoğlu'nun golüyle hem tur, hem de iki puan geldi. Son derece anlamlı. Galatasaray, dün kazandığı iki puan ile birlikte, önündeki dört takımı geçmeyi başardı. Real Zaragoza, RC Lens, A. Wien ve Anderlecht. Üstelik; Real Zaragoza ve Anderlecht, sahip oldukları puanın %50'sinden fazlasını içeren 2004-05 Sezonu ile önümüzdeki yıl vedalaşacak. Dolayısıyla, Galatasaray adına bir tehdit oluşturamayacaklar uzunca bir süre için.

Galatasaray, Bordeaux galibiyetiyle birlikte önündeki gruptan dört takımı geçerken Türkiye'nin diğer temsilcisi Beşiktaş ile de puanları eşitledi. Önemli; çünkü sezon başında pek gerçekçi bir hedef olmayabilirdi bu. Beşiktaş, 60. sıradaydı. Ve 87. sıradaki Galatasaray'ın 10 puan (40.469 ve 30.469) önündeydi. Uzun vadede yakalamak kolay sayılmazdı Beşiktaş'ı. Ama Galatasaray, müthiş bir Avrupa sezonunun ardından ezeli rakibi ile puanlarını eşitlemeyi başardı. Ve önünde en az iki maç daha var.

Bordeaux galibiyeti sonrasında 62. sıraya kadar çıktı, Galatasaray. Yine oldukça stratejik bir konuma geldi.
 • Galatasaray'ın önünde yer alan sekiz takımın tamamı, bu sezon için Avrupa Kupaları'na veda ettiler. Bu mutlak bir seçme şansını beraberinde getirecek.
 • Galatasaray'ın hemen ardında yer alan sekiz takım da, yine bu sezon için Avrupa Kupaları'nda yoklar. Müthiş bir avantaj bu. Arkadaki takımlar, 71. sıradaki Manchester City'ye dek, Galatasaray adına herhangi bir şekilde tehdit olamayacaklar.
 • Galatasaray'ın önünde yer alan sekiz takım arasından AJ Auxerre ile AS Monaco, bir sonraki sezon itibariyle sıralamada keskin düşüşler yaşayacaklar. UEFA Kulüp Sıralaması'nda 34.747 puanla 56. basamakta bulunan Auxerre, 2004-05 Sezonu'nda topladığı 18.285 puanın gözardı edilmesinin ardından büyük avantajını kaybedecek. Aynı durum bir diğer Fransız AS Monaco için de geçerli. 60. sıradaki Monaco'nun konumu, 14.285 ve 32.747 şeklinde.
 • Benzer örneklere Galatasaray'ın arkasında kalan takımlar üzerinden devam edebiliriz. Sıralamanın 66. basamağında bulunan A. Wien, son beş sezonda sahip olduğu 31.565 puanın 18.525'ini 2004-05 Sezonu'nda topladı. 67. sıradaki Real Zaragoza ise 31.428 puan topladığı son beş sezondaki en iyi performansı olan 17.487 puana önümüzdeki yıl itibariyle veda ediyor. İspanya temsilcisinin 2009-10 Sezonu'nda da Avrupa Kupaları'nda mücadele edemeyecek olması, ayrı bir avantaj.
 • 26 Şubat gecesinin ardından Galatasaray adına, sıralamada ortaya çıkan en büyük sonuca gelelim. 53. sıradaki Udinese ve 86. sıradaki AS Saint-Etienne. Aradaki basamaklarda, Avrupa Kupaları'nda yoluna devam eden yalnızca 2 takım var: Galatasaray (62) ve Manchester City (71).
 • Galatasaray, 32.295 puanda. Manchester City ise, 27.143. Ama arada kocaman bir fark var. Galatasaray, Türkiye'yi tek başına temsil ederken Avrupa Kupaları'nda; Manchester City, yanına dört İngiliz daha alıyor. Aston Villa ve Tottenham'ın elenmeleri, bu anlamda önemli; fakat yine de ikili averajda Manchester City avantajlı.
 • Buradan devam edelim. Dokuz takımla başladı Avrupa sezonuna, İngiltere. Kazanılan her galibiyette alınan 2 puan, 9'a bölünüyor ve ardından 0,2 ile çarpılıyor. Şampiyonlar Ligi'nde Chelsea, Arsenal ve Liverpool kazandı. UEFA Kupası'nda ise Manchester City. Beraberlikler, Tottenham ile Manchester United'dan geldi. Toplam 11 puan. (11/9= 1,222 ve 1,222 x 0,2= 0,244.) Manchester City, yalnızca ülke takımlarından toplam 0,244 puan elde etti bu hafta. (Bonus puanlar dışında.)
 • Galatasaray'da ise durum farklı. Dört takım var. Alınan iki puan, önce dörde bölünüyor. Ardından 0,2 ile çarpılıyor. Bir bakıma 20'ye bölüm. Ortaya çıkan 0,100 puan. Bu anlamda, Galatasaray'ın Manchester City ile yarışması zor. Beraberlikte ise yarısı. 0,050 puan.
Önünde yeni bir hedef var Galatasaray'ın. Almanya temsilcisi Hamburg. Bir galibiyet ve bir beraberlik, inanılmaz bir avantaj sağlar. Yalnızca, sonuç bakımından 2+1 puan. Ülke puanından gelen 0,150 puan. Toplamda 3,150 puan. Ve çeyrek finalden itibaren alınan bonus puan. Galatasaray, Hamburg'u geçmeyi başarırsa, sezon başında 87. basamaktan yukarı doğru bakarken hayal bile edemeyeceği bir seviyeye ulaşır. Oyun dışı kalan Getafe, AS Monaco, Heerenveen, Club Brugge, Spartak Moskova ve AJ Auxerre geride bırakabilir. Everton ile hesap, İngiliz takımlarının Şampiyonlar Ligi'ndeki performansına kalır.

54. sıradaki Palermo ise, kuvvetle muhtemel geride bırakılır. Zira; UEFA Kupası'nda devam eden tek İtalyan Udinese. AS Roma, Juventus ve Inter de Şampiyonlar Ligi'nde pamuk ipliğine bağlı. Bu anlamda, 35.406 puanlı Palermo'nun iyi bir hedef olduğunu söyleyebiliriz. Ve bir şey daha. Hollanda temsilcisi Heerenveen.

Devam edelim Heerenveen'den. Önemli; çünkü UEFA Kupası 2. Tur Grup Kuraları çekilmeden önce ikinci torbanın son takımı olmuştu, Hollandalı. Kaç puanı vardı? 35.610. Galatasaray, Hamburg'dan galibiyet ve beraberlik çıkarırsa kaç olacak? 35.545. Bonus puan olmadan. Ama burada bir nokta var. Çok önemli. UEFA, sezon başında 0,33 olan ülke puan katsayısını 0,20'ye düşürdü. Yani? Geçtiğimiz sezonun puanlarının takımların bulundukları basamaklara göre farklılık göstermesi, son derece doğal. Burada önemli olan Heerenveen'in sezon başındaki sırası. 71. sıradaydı, Heerenveen. Ve buna rağmen, ikinci torbadan girmeyi başardı kura çekimine.

Burada verelim satır arasını. Galatasaray, 2004-05 ve 2005-06 Sezonu'ndaki hayalkırıklıklarına karşın önümüzdeki sezon muhtemel bir UEFA Kupası İkinci Tur eşleşmesinde (ki Şampiyonlar Ligi olsun isteriz evvela) çok büyük ihtimalle, ikinci torbada olmayı garantiledi. Birinci torba için de şansı var.

UEFA Kupası 2. Tur Kura Çekimi öncesi, birinci torbanın son takımı ise Galatasaray'ın 4. Tur'daki rakibi Hamburg olmuştu. Almanya temsilcisinin sezona başlarken sahip olduğu basamak, 39'du. Ama UEFA Kupası'nda Milan, Sevilla ve Valencia gibi sıradışı takımların yer alması ilginç bir ayrıntı olarak kabul edilebilir. Dolayısıyla, ikinci torbanın üçüncü temsilcisine kadar inmek mümkün bu değerlendirmede. Karşımıza çıkan takım Olympiakos. Yunanistan temsilcisi, sezon başında 44. sırada yer alıyordu. Şimdilik uzak gibi Galatasaray adına. Ama Çeyrek Final'e çıkılabilirse, her şey olabilir.
 • Şampiyonlar Ligi'nde muhtemel durumuna da değinelim Galatasaray'ın. Üçüncü torba olmalı gerçekçi hedef.
 • 2008-09 Sezonu'nda Şampiyonlar Ligi 3. torbasının son takımı Fenerbahçe'ydi. 45. basamakta yer alıyordu, Fenerbahçe. Bir sıra arkasındaki Shakhtar Donetsk'i 1,5 puan ile geçmeyi başarmıştı.
 • Galatasaray, hali hazırda 62. sırada. Ama dediğimiz gibi, Hamburg önünde alınacak tur vizesinin ardından 50'li basamaklarda oldukça saygın bir yere sahip olacak. Bonus puanların katılımıyla birlikte 40'lı sıralar kabul edilecek yeni hedefler olarak. Gerisi, biraz şans. 2009-2010 Sezonu Şampiyonlar Ligi 2. ve 3. Ön Eleme Turu'nda üst sıralardaki takımlardan birkaçının elenmesi beklenecek.
 • Galatasaray'ın belini büken iki sezon: 2004-05 ve 2005-06. Bir an için yok sayalım 2004-05'i. Dört yıl üzerinden yapılan değerlendirmede Galatasaray, 54. sıraya çıkıyor. Hem de şimdilik. Oynayacak minimum iki maç daha varken. 2004-05 ve 2005-06'yı oyun dışı bıraktığımızda ise 38'e kadar yükseliyor. Bu da, UEFA Kupası'nda birinci; Şampiyonlar Ligi'nde ise üçüncü torbanın üst sıraları anlamına gelir. Söz konusu seviyeye çıkabilmek için, 2008-09 Sezonu'na yakın bir performansı en azından iki sezon boyunca uygulamak gerekiyor.
Ağustos ayından beri, basamak basamak ilerliyoruz. Bellinzona. Olympiakos. Benfica. Hertha Berlin. Ve Bordeaux. Önümüzdeki ilk engel Hamburg. Almanları da geçtikten sonra yeni hedefi belirleriz. Şimdilik durum bu şekilde.

3 yorum:

alessandro del piero dedi ki...

merhaba,

listenin tam ve güncel halini nereden bulabiliriz acaba? bir de belki çok hayale dayalı bir soru gibi gelebilir ama galatasaray'ın adının olduğu her yerde umut vardır gerçeğinden hareketle, 2000'dekine benzer bir yoldan ilerleyip kupaya uzandığımız olası bir durumda listenin tahminen kaçıncı sıralarında bulunmamız mümkün olur?

teşekkürler..

mkkadi dedi ki...

Hamburg maçı için yorum yapacaksındır muhakkak ve merakla bekliyorum yazını ama tur için şansları nasıl görüyorsun. Özellikle Servetin ve topalın olmadığı, deplasmanda açık alan bulabilme şansı varken Barosun olmadığı ortamda..

ASY dedi ki...

Del Piero Selamlar,

Listenin tam halini şu adresten bulabilirsiniz: http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method4/trank2009.html

Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası'ndaki her maç gününde güncelleniyor liste. Önümüzdeki sezon, puanlama sistemi ile birlikte UEFA Avrupa Ligi'nin oluşması söz konusu; ama yine de fikir verebilir.

Diğer soruya gelelim. Galatasaray, UEFA Kupası'nı kazandığı 1999-00 Sezonu'na başlamadan önce, 31.175 puanla sıralamanın 68. basamağındaydı. Sezon boyunca 26.875 puan toplayarak 51.925 gibi bir puana ulaştı. Ve 33. sıraya kadar çıktı. Bu, Galatasaray'ın bir sezon içerisinde yaptığı en keskin yükseliş. 1999-00 Sezonu'nda Şampiyonlar Ligi'nden devam edildiği için daha fazla maç şansı da vardı; ama bu sezon da 87. sıradan 62. sıraya çıkıldı. 51 veya 52 gibi bir basamak, benzer başarıların yakalanabileceğini söylüyor. UEFA Kupası'nı kazanırsak da, emin olmamakla beraber, 41 ya da 42 gibi bir sıraya yükselebiliriz.

Tabii bir de 2000-01 ve 2001-02 Sezonu. Galatasaray, devam eden süre içerisinde önce 20.875, ardından da 15.812 puan topladı. Dolayısıyla, iki-üç sene ilk 15 takım arasında kaldı. Şampiyonlar Ligi'nde ikinci torba başarısı da buradan gelmişti.

Toparlayalım. Bu sezon, 40'lı sıralara gelebiliriz UEFA Kupası Şampiyonluğu'nda.

***

mkkadi Selamlar,

Hamburg ile ilgili bir değerlendirme yapma düşüncemiz var, evet.

En keskin özelliğini söyleyebiliriz şimdilik. İç saha ve dış saha performansı. Geçtiğimiz hafta, Avrupa liglerinde ev sahibi olduğu maçlar ile deplasmandaki maçlarda aldıkları skorlar arasında uçurum olan 10 takımı incelemiştik. Hamburg da ilk 20 takım arasındaydı aslında. İç sahada çok başarılılar.Dış sahada ise o kadar değil.

Olic ve Petric ikilisi müthiş bir kombinasyon yakaladılar. Jarolim, orta sahada daha çok ince işleri yapan adam. Her iki kanatta da oynayabilen Trochowski, bu bölgedeki en tehlikeli isim. Ve bir de iki bek. Detaylı konuşacağız elbet, rakibin 1.85 cm'lik boy ortalamasından da bahsedeceğiz. Milan Baros'un Hamburg'da olmaması çok büyük dezavantaj. Seçme şansımız olsa, Ali Sami Yen'deki maç için kullanırdık ''olmama'' hakkını. Zira; Hamburg deplasmanında alınacak bir beraberliğin Galatasaray'a Ali Sami Yen'de turu getireceğine inanıyorum.

Bordeaux öncesi sıkça, Fransa temsilcisinin Galatasaray adına ''uygun'' bir rakip olduğunu söylemiştik. Hamburg'u değerlendirirken de farklı cümleler kurmayacağız. İlk maç çok önemli. Bundesliga'daki beş mağlubiyetini de deplasmanda alan bir Hamburg var. (Dört tanesi üç gol yiyerek.)

Hassas noktayı mutlaka bulacağız.

Eray.