4 Mart 2009 Çarşamba

Dwyane Wade v LeBron James, 41-42NBA'de sezonun en ateşli oyuncu rekabetlerinden Dwyane Wade ile LeBron James çekişmesinin Miami ayağında sahadan gülerek ayrılan LeBron James ve arkadaşları oldu.

Takas döneminin birinci yarısında Cleveland Cavaliers, Milwakuee Bucks'tan Mo Williams'ı kadrosuna katarken üç önemli planı vardı. GM Danny Ferry, Williams'ın gelişiyle birlikte Cavaliers'ın uzun süredir doldurmakta sıkıntı çektiği bir numaralı pozisyonda iyi bir oyuncuya sahip olacağını düşünüyordu. Bu birincisiydi. İkincisi, yokluktan dolayı point-guard bölgesinde oynayan Delonte West, iki numaraya kayabilirdi. Burada; Mo Williams'ın dış şut özelliği de cazibelerinden biriydi. Ama asıl amaç, LeBron James haricinde ikinci bir skor tehdidi yaratmak ve en kritik anlarda bu formülün üzerinden gidebilmekti.

Wilt Chamberlain'in 1962 yılında Philadelphia Warriors (şimdilerde Golden State) formasıyla New York Knicks potasına 100 sayı bırakarak NBA Tarihi'nde bu kategorideki rekoru eline geçirmesinin 47. yıldönümünde Cleveland Cavaliers'ın 2008-09 Sezonu'na özel planı, ''tıkır tıkır'' işledi.

Karşılaşmanın sona ermesine 7:52 kala Miami Heat'in süper yıldızı Dwyane Wade, Sasha Pavlovic'in kötü pasında araya girdi. Ve devamında skoru takımı lehine 91-80'e getiren imza turnikelerinden biri attı. Kırılma noktası olarak kabul edilebilirdi belki de. Ama bu dakikadan sonra sahneye çıkan Mo Williams, takım arkadaşı LeBron James ile Dwyane Wade arasındaki rekabetin tüm kaderini değiştirmeyi başardı. Önce bir üçlük, ardından LeBron James'e bir asist. Ve bir üçlük daha. Yalnızca 42 saniye içerisinde Mo Williams üzerinden sekiz sayı bulmuştu, Cleveland Cavaliers. Miami Heat, molaya gidiyordu; ama daha fazlasının gerçekleşeceğinden kimsenin haberi yoktu. En azından bir süreliğine.

Ben Wallace'tan yoksun Cleveland Cavaliers savunması, mola sonrası gelişen 2 dakika ve 29 saniyelik bölüm içerisinde Miami Heat'e sayı imkanı vermeyince Heat antrenörü Erik Spoelstra 20 saniyelik bir mola daha almak durumunda kalıyordu. Bu arada; Cavaliers, Ilgauskas ile iki sayılık bir basket bularak farkı bire indirmiş ve mola öncesinde de Mo Williams ile 92-91'lik üstünlüğü sağlamıştı. Miami Heat adına her şey için çok geçti. Arkasına aldığı rüzgardan maç sonuna kadar yararlandı, Cavaliers. Son bölümde Heat, Dwyane Wade ile çabalasa da Cavaliers'tan Mo Williams, serbest atış çizgisinde hata yapmayınca takımına 107-100'lük galibiyeti getirdi.

40 dakika süre aldığı karşılaşmayı 10-19 saha içi isabeti, 30 sayı, 7 ribaund, 7 asist ve 2 top çalma ile tamamlayan Mo Williams, maçın bitimine 7:13 kala başladığı serisini 15 sayı atarak sonlandırdı. Cavaliers adına, ''X Factor'' rolünü hakkını vererek oynadı.

Özel bir geceydi Williams için; ama başrol oyuncuları her daim göz önünde olurdu. LeBron James, 44 dakikalık repertuvarını 42 sayı, 8 ribaund ve 4 asist gibi rakamlarla oluştururken 10 defa geldiği serbest atış çizgisinden hatasız oynadı. Üstelik; 6-7 ile son derece özel bir üç sayı performansı da koydu ortaya. Diğer yandan; Miami Heat adına 41 sayı, 7 ribaund, 9 asist ve 7 top çalma gibi akıl almaz rakamlar ile boy gösteren Dwyane Wade, rakibi LeBron James kadar şanslı sayılmazdı. Mario Chalmers ve Jermaine O'Neal'in katkıları yeterli olmadı Miami Heat için. Yine de; LeBron ve Wade, kişisel performanslarıyla ayrı başlıkları da hak ettiler.

NBA'de son üç sezondur -uzatmalara gitmeyen maçlar göz önüne alındığında- yalnızca iki defa, aynı maçta rakip iki takımdan birer oyuncu 40 veya daha fazla sayı üretebilmişti. Dün gece sınıf mevcudu, altıya çıktı. 8 Aralık 2007'de Josh Howard (Dallas Mavericks, 47) ve Deron Williams (Utah Jazz, 41); 23 Ocak 2009'da ise Kevin Durant (Oklahoma City Thunder, 46) ve Eric Gordon (Los Angeles Clippers, 41) birbirlerine karşı 40 sayı barajını geçen oyuncular olmuşlardı. Artık; kulübün yeni üyeleri var. Kariyerleri boyunca 18 defa karşı karşıya gelen LeBron James ve Dwyane Wade ikilisi, birçok farklı alanda daha ilginç istatistiklere imza atacaklardır.

Bir şey daha. Dwyane Wade özelinde ilginç bir ayrıntı.

Miami Heat'in süper yıldızı, karşılaşmayı 41 sayı, 7 ribaund ve 9 asistle tamamladı. Cumartesi gecesi New York Knicks karşısında da benzer rakamlar söz konusuydu: 46 sayı, 8 ribaund ve 10 asist. Bu anlamda, NBA Tarihi'nde arka arkaya en az iki maçı 40+ sayı, 7+ ribaund ve 9+ asistle tamamlayan dördüncü isim oldu, Dwyane Wade.

Michael Jordan, Nisan 1989'daki Detroit Pistons (112-114), Atlanta Hawks (100-109) ve Indiana Pacers (105-109) maçlarında arka arkaya üç defa çıkmayı başarmıştı bu seviyeye:

07.04.1989, v Detroit Pistons: 40 sayı, 7 ribaund ve 11 asist
09.04.1989, v Atlanta Hawks: 40 sayı, 10 ribaund ve 12 asist
13.04.1989, v Indiana Pacers: 47 sayı, 11 ribaund ve 13 asist

[Jordan dışında Pete Maravich (Ocak 1975) ve Oscar Robertson (Ocak 1964) söz konusu başlıktaki diğer isimler.]

LeBron James, takım arkadaşı Mo Williams'ın büyük yardımıyla Dwyane Wade ile arasındaki kişisel rekabette galibiyet sayılarını 9-9'a getirmeyi başardı. Toplam skorda 530-491 ile önde olan LeBron James, ribaund (97-95) ve asistlerde de (135-117) üstünlüğünü koruyor. Sezon içerisindeki ilk iki maçta ev sahibi takımlar kazanmıştı. Cavaliers, Florida'da kazanarak rakibinin servisini kırdı.

Normal sezondaki son eşleşme, 7 Mart'ı 8 Mart'a bağlayan gece 02.30'da. (NTV, naklen yayın.) Wade, karşılık vermeye çalışacaktır. LeBron James de sinirlenirse, yeni bir hikaye daha çıkabilir bu rekabetten.

Hiç yorum yok: