1 Mart 2009 Pazar

Şubat '09: Mehmet Okur'dan NBA RekoruNBA'de Şubat ayının son saatlerine Türk basketbolcular damgalarını vurdular.

Philadelphia 76ers deplasmanında zor duruma düşen takımını ''all-around'' performansıyla (7-11 saha içi şut isabeti, 23 sayı, 6 ribaund ve 7 asist) ayağa kaldıran Hidayet Türkoğlu, NBA'de gecenin en iyi uluslararası oyuncusu seçilirken Utah Jazz'den Mehmet Okur da farklı bir kategoride adını duyurmayı başardı.

Jazz adına hiç de keyifli bir gece değildi aslına bakılırsa. 1985 yılından bu yana kulübün sahibi olan 64 yaşındaki iş adamı Larry H. Miller, 20 Şubat günü uzun süredir savaşmakta olduğu şeker hastalığına yenik düşmüş ve hayata gözlerini yummuştu. NBA'de geleneklerine en bağlı kulüp Utah Jazz'in sembol isimlerinden biriydi, Larry H. Miller. Ve tıpkı antrenör Jerry Sloan'ın eşinin kaybedildiği dönemdeki gibi Miller'a da vefa borcunu ödedi, Salt Lake City halkı. Vefatının ardından gelişen sekiz gün boyunca, Energy-Solutions Arena'da bekletilmişti Miller. Dün geceki Sacramento Kings maçı öncesinde yaklaşık 90 dakika süren bir cenaze töreni düzenlendi, Utah Jazz'in son 24 yıldaki sahibine.

''Son derece zor oldu bizim için. Özellikle de bir maç günü öncesi'' diyordu, karşılaşmayı 26 sayı ile tamamlayarak kariyer rekoru kıran Ronnie Brewer. ''Tüm aileyi burada görmek, duygusal anlar yaşamamıza neden oldu. Ama sahaya çıktığımız anda bu sadece bir iş. Ve işimize konsantre olmak zorundayız.''

Brewer, haklıydı. Utah Jazz, tüm gece boyunca harika bir iş çıkardı. Yalnızca dün geceye özel değil aslında. Şubat ayında 11 defa sahaya çıkan Utah Jazz, arka arkaya yedinci galibiyetini aldı, Sacramento Kings karşısındaki 102-89'luk skorla. 2009 yılının ikinci ayındaki genel görüntüde ise 10 galibiyet ve 1 mağlubiyet karşılığı var. Utah Jazz adına kulüp tarihinin en iyi üçüncü ''bir ay'' performansı. Daha önce; Ocak 1995 ve Mart 1997'de 14-1 ile zirve yapan Utah Jazz, 1997 yılının Nisan ayını da 10-1 ile geçmişti.

Utah Jazz'de birkaç önemli oyuncu performansı vardı dün gece. Aralık ayındaki Minnesota Timberwolves maçında 25 sayı üreten Ronnie Brewer, Sacramento Kings'e karşı 26 sayı ile oynayarak bu alanda kariyer rekorunu kırmayı başardı. Diğer yandan; 8 Şubat gecesi Golden State Warriors deplasmanında 116-96 kaybedilen karşılaşmada yaptığı 10 asistin ardından Utah Jazz'in yedi maçlık galibiyet serisi boyunca maç başına en az 10 asist üreten Deron Williams, söz konusu kategoride sezonun en uzun serisine sahip oyuncusu oldu. (Dün geceki 11 asistlik performansıyla birlikte.) NBA'de daha önce New Orleans Hornets'in yıldızı Chris Paul, sezon içerisinde yedi maç arka arkaya 10+ asist barajını geçmişti.

Konu başlığına gelelim artık. Ve Mehmet Okur hakkında konuşmaya başlayalım.

Utah Jazz'in pivotu, 9-12 gibi harika bir saha içi şut isabet oranı ile oynadığı karşılaşmayı 26 sayı ve 5 ribaundla tamamlayarak takımının 102-89'luk galibiyetinde önemli rol sahibi oldu.

Tabii, yukarıdaki rakamlarda ilginç bir ayrıntı gizli. Görebilmek için yayın gerisine bakmak gerekiyor. Zira; oradan kusursuz bir istatistikle oynadı, Mehmet Okur: 4-4. Okur'un dün geceki üç sayı performansını tüm Şubat ayına yaydığımız da ortayan çıkan oran ise 21-31. Bu, yeni bir NBA rekoru. Milli basketbolcu, NBA Tarihi'nde bir ay boyunca -en az 20 şut kullanma şartıyla- en yüksek yüzdeyle üçlük kullanan isim olmayı başardı. 2009 yılının ikinci ayında yayın gerisinden %67.7 ile hücum eden Okur, Steve Smith'in Kasım 2001'de San Antonio Spurs formasıyla gerçekleştirdiği %65.9'luk performansı (27-41) tarihe gömdü.

Mehmet Okur'un Şubat ayı süresince üç sayılık atışlarda gösterdiği performans şu şekilde:

Şubat 2: v Charlotte Bobcats, 2-2
Şubat 5: v Dallas Mavericks, 1-4
Şubat 6: v Sacramento Kings, 1-2
Şubat 8: v Golden State Warriors, 1-2
Şubat 11: v Los Angeles Lakers, 3-6
Şubat 19: v Boston Celtics, 2-3
Şubat 21: v New Orleans Hornets, 3-3
Şubat 25: v Minnesota T'Wolves, 4-5
Şubat 28: v Sacramento Kings, 4-4

Oldukça dengeli ve başarılı bir tablo var ortada.

Deron Williams'ın da bu görüntüdeki payı büyük, aslına bakılırsa. Mehmet Okur ve Deron Williams, Utah Jazz hücumlarında tepede son derece basit bir ''pick-and-roll'' oynuyorlar. Mehmet Okur'un dış şut silahına rakip pivotların karşılık verememesi, Jazz'e bu anlamda müthiş bir avantaj sağlıyor. Dolayısıyla da Okur, Jazz'in karşısındaki takımlara oldukça zor anlar yaşatıyor.

Durum bu şekilde. Mart ayında program doğal olarak biraz daha yoğun. Maç sayısı, 11'den 15'e çıkacak. 5 maçlık Doğu turnesinin de içerisinde bulunduğu dokuz karşılaşmayı deplasmanda oynayacak, Jazz. Yumuşak uzunlara sahip olan ya da hızlı hücum prensibini benimseyen rakipler, Mehmet Okur'a seçme şansı getirebilir. Bu anlamda; Golden State Warriors, Toronto Raptors, Oklahoma City Thunder, Phoenix Suns ve New York Knicks maçlarını Mehmet Okur özelinde daha bir ayrı izleyebiliriz.

NBA Tarihi'nde yeri var artık Okur'un. Fazlası için Mart ayında %67.7'nin üzerine çıkması gerekiyor. İmkansız değil, bakalım.

Hiç yorum yok: