14 Mart 2009 Cumartesi

Syracuse Orange: Zafere Giden Uzun YolPerşembe gecesi, NCAA'de tarihî bir eşleşme vardı.

March Madness, 19 Mart gecesi başlıyor. Ama hazırlığı Madison Sqaure Garden'da yapıldı bile. Big East Turnuvası'nda 20. sıradaki Syracuse Orange, 4. sıradaki Connecticut Huskies'i altı uzatma sonunda 127-117 mağlup etti. (Orange, bir gece sonra West Wirginia Mountaineers'ı 74-69 ile geçerken de sonuca birinci uzatmanın ardından gidebildi.)

Garden'daki UConn karşılaşmasından birkaç ilginç not verelim:
  • NCAA Tarihi'nde üçüncü defa bir maçın galibi, altıncı uzatmanın sonunda belli oldu. Daha önce 1953 yılında Niagara ve Siena, 1955 yılında da Minnesota ile Purdue takımları arasındaki eşleşmelerde benzer bir durum yaşanmıştı.
  • 1981 senesinde Cincinnati ile Bradley takımları arasında oynanan ve normal süresi 61-61'lik beraberlikle sona eren karşılaşmadan 75-73 galip ayrılan Cincinnati, sonuç için yedi uzatmanın tamamlanmasını beklemişti. Yedi uzatmada toplam yalnızca 26 sayı çıkması ayrı bir hikâye iken üçüncü uzatmanın sayı atılmaksızın geçilmesi en büyük efsane olmalıydı.
  • 2009'a dönelim. Syracus Orange'ın Sophomore oyuncusu Jonny Flynn 67 dakika oyunda kalarak 34 sayı, 11 asist ve 6 top çalma üretti. Connecticut Huskies'ten A.J. Price ve Syracuse Orange'tan Eric Devendorf 61'er dakika süre aldılar.
  • Maçta iki takım oyuncularına toplam 66 defa faul düdüğü çalındı. Syracuse Orange ve Connecticut Huskies'ten dörder oyuncu beşer faulle oyun dışı kaldı.
  • Karşılaşma, 3 saat ve 46 dakika sürdü. Syracuse Orange, galibiyetini kutlamaya başladığında gece yarısı 1 saat ve 22 dakika önce geçilmişti.
Daha fazla ayrıntıya inmemizi sağlayacak kaynaklar da var; fakat şimdilik böyle kalsın. Zira; Carmelo Anthony'li kadrosuyla 2003 yılında NCAA Şampiyonu olan Syracuse, Big East Turnuvası Finali'nde bu gece Louville Cardinals'ın karşısına çıkıyor. Big East'in bir numarası Louville karşısında kazanmaları hâlinde 2009 NCAA Erkekler Turnuvası'na katılma hakkını (otomatik) elde edecekler.

( 15.03.2009, Ekleme: Big East Turnuvası'nda kazanan Louisville Cardinals oldu. MVP Ödülü, Syracuse Orange'tan Jonny Flynn'e gitti.)

2 yorum:

siriusjames dedi ki...

Uzatma konusunda NBA için de böyle bilgiler verme imkanınız var mı acaba?

ASY dedi ki...

Selamlar,

Bu soruya ilk anda verilecek cevap, Aralık 1983'te Detroit Pistons ve Denver Nuggets arasında oynanan karşılaşma olmalıdır.

NBA Tarihi'nde iki takımın toplamda en fazla sayı attığı maç. Üç uzatma sonunda 186-184 kazanmıştı, Detroit Pistons. (370 sayı.) Dört oyuncunun birden 40 sayı ve üzerine çıkması, maçın bu anlamda da tarihe geçmesini sağlamıştır.

Daha sonra araştırmak ve üzerine konuşmak gerekebilir.

Son olarak. Syracuse Orange, Lousville Cardinals'a mağlup olarak NCAA Turnuvası'na otomatik katılma şansını elinden kaçırdı. Bu hakkı kazanacak 30 takımdan birçoğu belli oldu, zamanımız olduğunda toparlamaya çalışacağız.

Eray.