26 Nisan 2009 Pazar

Chris Lofton: Doğuştan Keskin ŞutörTBL'de cumartesi günü Mersin Büyükşehir Belediye, ligden düşmesi daha önce kesinleşen CASA Ted Kolejliler'i 116-70 mağlup ederken Ahmet Kandemir'in takımında Chris Lofton, 17-22 üç sayı isabeti bulduğu maçı 61 sayı ile tamamlayarak hem takımına galibiyeti getirdi hem TBL Tarihi'ne geçmeyi başardı.

TBL'nin ilgi çekici oyuncularından olan Lofton, Şubat ayında Mersin BŞB'nin Fenerbahçe Ülker'i 96-82 ile geçtiği karşılaşmada da inanılmaz işler yapmıştı. Maçın sonunda artık orta alanı bir adım geçtikten sonra denediği üç sayılık atışlar olmasaydı, 36 dakikalık performansı sonrasında yayın gerisinden 13-17 gibi inanılmaz bir orana sahip olacaktı. 47 sayı ile oynamıştı 8 Şubat günü Lofton. Ama belli ki, daha fazlasını yapabilirdi. TBL'deki veda maçlarını oynayan CASA Ted Kolejliler, bu tecrübeyi çok acı bir şekilde yaşamak durumunda kaldılar. Peki, sürpriz mi Lofton'un bu gösterisi? Evet, ama bir yere kadar. Lofton, bunları yapabileceğini çok daha öncesinden kanıtlamıştı.

Ahmet Kandemir'in 2008 NBA Draftı'ndan çıkardığı büyük ganimet Lofton, gerçek anlamıyla doğuştan bir keskin şutör. ABD'de Kolej Basketbolu'nun önemli figürlerinden. Kariyeri başarılarla dolu. Ama NBA olamamasının bazı nedenleri var. İki sene önce koyulan testis kanseri teşhisi, Lofton'un önündeki engellerden biriydi. Saha içerisindeki etkileri ise farklı. Bir bakıma, Kolej Basketbolu'nda müthiş şutör olan birçok oyuncunun içerisine düştüğü girdap. Bir ve iki numara arasında kalmak. Geçtiğimiz sezon takımı Memphis Tigers'ı NCAA Finali'ne taşıyan ve bu sezon Chicago Bulls'taki performansıyla Yılın Çaylağı seçilen Derrick Rose özelinde bile beklenen sorunların başında geliyordu, bahsettiğimiz durum. Rose, üstesinden geldi. Lofton'un süreye ihtiyacı var.

Biraz daha açalım. NCAA'de inanılmaz işler çıkardıktan sonra NBA'de Kobe Bryant, Allen Iverson, Ray Allen gibi iki numaraları savunmak ya da bir numarada takımın lideri olmak, bazı oyunculara zor geliyor. Bunun altında eziliyorlar. Dolayısıyla, birçok takım bu tarzdaki oyuncuları, sıkışan dakikalarda kenardan getirerek şut sıkıntısını gidermek için kullanıyor. Orlando Magic'in J.J. Redick deneyinde olduğu gibi. Redick, tıpkı Chris Lofton gibi NCAA Tarihi'nin en önemli efsanelerinden olmasına karşın, NBA'deki görevi yalnızca gerekli anlarda şut atmak. Ki Reddick, bahsettiğimiz NCAA Tarihi'nde 457 üç sayı isabeti ile tüm zamanların en iyisi durumunda. İşte, Lofton'un bir diğer sıkıntısı da buydu. NBA'de rotasyon oyuncusu olmaktansa, Avrupa'ya gelerek tecrübe kazanmayı tercih etti.

Doğuştan keskin şutör, dedik. Haksız mıyız, hayır. Lofton, lise yıllarında Amerikan futbolu ve basketbol arasındaki tercihini ikincisinden yana kullanan sporculardan biri. Liseyi okuduğu Kentucky bölgesinde kendi yaş grubunun önemli futbol yıldızları arasında gösterilirken rotasını basketbola çeviriyor ve rekor kitaplarının karıştırılmaya başlanacağı süreci hazırlıyor. NBA'de New York Knicks forması ile akıllara kazınan Allan Houston, Lofton'un idolü. Kariyer gelişimi de Houston ile sürekli paralellik gösteriyor. Başlangıç, Mason County Royals ile. Kentucky bölgesinde bulunan okulda Lofton, daha önce eyaletin Louisville tarafında yer alan Ballard High School forması altında gösterdiği performanslar sonrası tarihe geçen Allan Houston'ın rekorlarını yavaş yavaş kırmayı başaracaktı.

Lofton, 17 yaşındayken Mason County Royals'ı Kentucky Eyalet Şampiyonluğu'na taşıdı. Okul tarihindeki ilk eyalet şampiyonluğunun geldiği turnuva finalinde yayın gerisinden dokuz isabet (9-12) göndererek tüm ezberleri değiştiren Lofton, 39 sayı ile de Kentucky Tarihi'nin unutulmazları arasına girdi. Ve hiç sürpriz olmasa gerek, 2003 yılında MVP Ödülü'nü kazandı. Yıllar sonra Mersin BŞB forması giyeceğini tahmin eder miydi, bilinmez; ama Lofton, lise kariyerini 353-764 üç sayı isabeti, %46.2 isabet oranı ile kapatıyor ve son senesinde de maç başına ortalama 26.7 sayı, 7.4 ribaund ve 3.4 asist rakamları ile oynuyordu. Lisede geçirdiği harika sezonların ardından sıra Kolej'e geldiğinde ise Lofton, bir kez daha Allan Houston'ın yolundan gidecek, Kentucky eyaletinin güçlü takımları Lousville ve Kentucky yerine Tennessee'ye gitmeyi tercih edecekti.

Dört sene içerisinde büyük oyuncuları arasına gireceği Kolej Basketbolu'na hızlı başlayan Lofton, henüz ilk sezonunda 93 üç sayı isabeti ile 1988-89 Sezonu'nda LSU forması altında 84 isabet bulan Chris Jackson'ı geride bırakarak Southeastern Conference (SEC) rekorunu kırıyor ve bu alanda tüm zamanların en iyi başlangıcını yapan ''Freshman'' oyuncusu oluyordu. İlk sezonunda maç başına 3.0 üç sayı isabeti ise, Allan Houston'un 1990-91 Sezonu'ndaki 2.91'lik derecesini geride bırakmak için yeterliydi. 200 denemeden 93 isabet çıkaran Lofton, ilk yılında imzasını atmıştı NCAA'e. %46.5'lik üç sayı isabet oranı, Tennessee Tarihi'nin en iyi ikinci derecesi olarak da tarihe geçecekti. Bir şey daha vardı, ilk sezonunda başardığı. O da Arkansas ve South Carolina maçlarında gönderdiği yedişer üçlük. SEC rekoru olarak geçti kayıtlara.

Chris Lofton, devam eden kariyeri boyunca NCAA'in önemli figürlerinden biri olmayı sürdürdü. Sophomore, junior ve senior sezonlarında ABD medyasının ikinci ve üçüncü All-American takımlarında yer aldı. Yalnızca SEC oyuncularının değerlendirmeye alındığı oylamalarda ise, ilk sezonun ardından gelen üç yıl boyunca sürekli birinci All-American takımında buldu kendisini. 2007 yılında (üçüncü sezonu - junior), SEC Yılın Oyuncusu seçilerek büyük onur yaşadı. Tüm kariyeri boyunca da yedi defa ''Haftanın Oyuncusu'' seçilerek bu alanda SEC rekorunu kırmayı başardı. Anlayacağınız, müthiş bir kolej kariyerine sahipti Mersin BŞB'nin süper yıldızı.

Son olarak, bir de maddeler hâlinde geçelim dört yıl içerisindeki başarılarını:

- 431 ile SEC Tarihi'nin en fazla üç sayı isabeti bulan oyuncusu,
- 431 ile NCAA Tarihi'nin en fazla üç sayı isabeti bulan üçüncü oyuncusu (J.J. Redick 457 ve Keydren Clark 435),
- 2131 ile Tennessee Tarihi'nin en skorer dördüncü oyuncusu,
- %84.2 ile Tennessee Tarihi'nin en yüksek oranlı serbest atış kullanan beşinci oyuncusu,
- %42.2 ile Tennessee Tarihi'nin en yüksek oranı üç sayılık atış kullanan ikinci oyuncusu,
- 193 ile Tennessee Tarihi'nin en fazla top çalan üçüncü oyuncusu,
- 130 ile Tennessee Tarihi'nin NCAA Turnuvası'nda en fazla sayı atan oyuncusu.

Chris Lofton'un değerinin anlaşılması adına düzenlenen tüm bu girizgâhın ardından son bir veri daha verelim.

2008 NCAA Turnuvası'nda takımı Tennessee'yi Final Four'a taşıyamasa da önemli işler başardı, Lofton. Sezon sonunda All-American ikinci takımına seçildi. 2009 yılında NBA'de Yılın Çaylağı seçilen Derrick Rose ve yine bu ödül için adı sıkça anılan Brook Lopez ile O.J. Mayo'nun bile dahil olamadığı bir takımdı bu. NABC tarafından belirlenen All-American ikinci takımında ise, Kevin Love, D.J. White, Eric Gordon ve Roy Hibbert gibi isimlerle beraber anıldı, Lofton.

2007 yılına dönelim. Chris Lofton'un NCAA'deki üçüncü sezonuna. SEC'de Yılın Oyuncusu seçildiği sezona. Yine, All-American ikinci takımında yer buldu kendine. Daha iyi anlaşılması adına, şu sıralar NBA'de ''sophomore'' yılını geçiren oyuncuları örnek vermek daha iyi olabilir. Joakim Noah, Greg Oden, Jared Dudley ve Nick Fazekas ikinci takımda yer alan diğer isimlerdi. Aynı seviyede yer alan oyunculardan (Aaron Brooks, Julian Wright, Aaron Gray, Jeff Green, Kevin Durant, Arron Afflalo, Al Horford ve Sean Singletary) yalnızca Lofton, NBA deneyimi yaşamadı. Bu da ilgi çekici bir diğer not olsa gerek.

Chris Lofton ile biraz daha yakın ilgilenmemizin bazı nedenleri var elbet. Harun Erdenay ve İbrahim Kutluay sonrası şutör olarak yalnızca Serkan Erdoğan'ın eline bakan Türkiye Milli Takımı'nın yeni elemanlarından biri olabilir, Lofton. TBF, daha önce Hidayet Türkoğlu aracılığıyla Orlando Magic'ten J.J. Redick ile temasa geçmiş; ama görüşmeler bir yerden sonra tıkanmıştı. Lofton, bu manada çok güçlü bir aday artık. NCAA Tarihi'nin en fazla üç sayı isabeti bulan oyuncusu olmadı, belki üçüncüsü olur. Rusya Milli Takımı'nın J.R Holden sonrası yaşadığı gelişimi gözler önünde iken Lofton'un takıma yapacağı katkı, Türkiye'yi bir basamak daha üste taşıyabilir. Tabii, görevler ve takım içi dengeler net olarak tanımlandıktan sonra.

Lofton, ligimize renk katıyor. Önümüzdeki sezon devam eder mi, bilinmez; ama günün birinde NBA kariyerinin olmasını merakla bekliyorum açıkçası. Mersin BŞB'ye gelmesi büyük sürprizdi. NBA de olur belki, kim bilir.

1 yorum:

twilost dedi ki...

bence milli takıma alınmalı.. sanırsam tanjevic istemiş zaten çoktan. ne kadar tanjevic'i sevmesem de takımımda(FB Ülker) kalacak.. umarım milli takıma alacağı gibi bizim takıma da getirir.. şayet böyle bir isim çok faydalı olacaktır. kaldı ki türk statüsünde olacak..