6 Nisan 2009 Pazartesi

Jason Kidd: 15 Sezon ve 10148+ Asist

NBA'de dün gecenin maçında Dallas Mavericks, Phoenix Suns'ı American Airlines Center'da 140-116 mağlup ederek normal sezonun bitimine beş maç kala rakibi ile arasındaki galibiyet sayısı farkını dörde çıkardı.

Mavericks ile Suns arasındaki ikili averaj da Dirk Nowitzki ve arkadaşlarından yana. Dolayısıyla, Phoenix Suns için sezonun sona erdiğini söyleyebiliriz. Steve Nash, Grant Hill ve Shaquille O'Neal. NBA'in 35 yaş üstü efsaneleri, 2009 Playoffları'nda olmayacak. Ya da Shaq, çaylak sezonundan bu yana ilk defa bir sezonu ''Post-season'' yaşamadan tamamlayacak. Bunlar işin moral bozan tarafı. Diğer yandan Phoenix Suns, yaz mevsimindeki Amare Stoudemire ve Alvin Gentry özelinde yaşanması muhtemel sorunlara çare düşünedursun Dallas Mavericks, yeniden hayata dönüyor. Mavericks, 2006 yılında 2-0'dan kaybedilen NBA Şampiyonluğu ve 2007'deki tüm zamanların en iyi altıncı normal sezonunun ardından Golden State Warriors'a (#8) elenmek gibi büyük travmalar sonrasında şansını zorlayacak 2009 Playoffları'nda.

Yalnızca Playoff bileti anlamına gelebilirdi iki takım adına da, dünkü karşılaşma. Ama Dallas Mavericks'in dominant performansı, takıma iki senedir aradığı ve eksikliğini net olarak çektiği özgüveni geri getirmiş olabilir. Geçtiğimiz hafta sonu, Cleveland Cavaliers deplasmanında 74 sayıda kalan Dallas Mavericks, dün akşam üçüncü çeyreğin bitimine 4:55 kala 100 sayıya ulaştı. Buraya kadar yaşananlar da tarihe geçti.

Mavericks, ilk çeyrekte 39 sayı bulduktan sonra ikinci 12 dakikalık bölümde skora 42 sayı daha ekledi. İlk yarının bitimine 8:30 kala Phoenix Suns'tan Leandro Barbosa, skoru 46-45'e getirip farkı bir sayıya indirdikten sonra 24-3 gibi müthiş bir seri yakaladı, Jason Kidd yönetimindeki Dallas Mavericks. Tüm bir sezonun emeği, işte tam da bu peryotta alındı. Ve dahası, birçok ilgi çekici rakam çıktı ortaya. Phoenix Suns maçı öncesi 10128 asist ile bu kategorideki tüm zamanlar sıralamasında Magic Johnson'ın arkasında dördüncü basamakta yer alan Jason Kidd'in bir seviye daha yükselebilmesi adına 14 asiste ihtiyacı vardı. Tek bir maç yeterli olur muydu, karşılaşma öncesi tartışmalar bu yöndeydi. Ama rakip de rekor için oldukça uygun görünüyordu.

İkinci çeyreğin son bölümünde, Dirk Nowitzki'ye verdiği pas ile maç içerisindeki 14., 15 sezonluk NBA kariyerindeki 10142. asisti yaptı Jason Kidd. Daha sonra, American Airlines Center'da bu başarısı anons edilirken takım arkadaşı Dirk Nowitzki'nin serbest atış çizgisinde olmasından dolayı seyircilere alkışlamamaları yönünde telkinde bulunan jest ve mimikler gösterse de onları susturamadı. Hatta, yayıncı kuruluş ESPN yorumcularından ve tüm zamanlar sıralamasında 10334 asist ile ikinci basamakta bulunan Mark Jackson da ayakta alkışlıyordu Jason Kidd'i. Bu bir NBA rekoruydu belki; ama Mavericks tarafındaki mucize ilk yarının son saniyesinde gerçekleşti.

1.7 saniye kala topu pota altından oyuna sokan Jason Kidd, sakatlıktan yeni çıkan Josh Howard'ı gördü. Howard, ABD'lilerin tabiri ile, 71 adım uzaklıktan şutu gönderdi. Ve ilk yarının skorunu belirledi. Bu, Kidd'in maç içerisindeki 16. asistiydi. Aynı zamanda bir de kulüp rekoru. Kidd, 16 asist ile Mavericks'in bu kategorideki ''en iyi ilk yarı performansı '' ve ''normal sürede tamamlanan bir karşılaşmadaki en yüksek asist sayısı'' rekorlarını eline geçirdi. Üçüncü çeyreğin bitimine 1:58 kala kenara geldiğinde 20 asiste ulaşmıştı, Kidd. 19 sayıda kalarak 20+ sayı ve 20+ asist seviyesine çıkamasa da kariyerinde 20 veya daha fazla asist yaptığı ikinci maçını oynuyordu. Ama dün akşamki müthiş gösterisine karşın, son çeyreği kenarda izlediği için çaylak sezonundaki 25 asistlik performansının üstüne çıkamadı Kidd. (Şubat 8, 1996 vs. Utah Jazz.)

Jason Kidd'in önünde artık yalnızca iki isim var: John Stockton (15806) ve Mark Jackson (10334).

Tüm zamanlar sıralamasında ikinci basamakta bulunan Mark Jackson, kariyeri boyunca 20+ asist barajını yalnızca bir defa, (Ocak 1997, vs. Denver Nuggets, 22 asist) aşabilmişti. NBA Tarihi'nde bu seviyeye ikiden fazla çıkan 18 oyuncu bulunuyor. Listede, aktif olarak basketbol yaşantısını sürdüren ise üç oyuncu var: Steve Nash (5), Deron Williams (4) ve Chris Paul (3). 20+ asist barajını geçen en yaşlı ikinci oyuncu olan Jason Kidd (36 yıl ve 13 gün), yaz mevsiminde kontrat hakkını kullanırsa Lenny Wilkens'ın rekorunu (36 yıl ve 30 gün) geliştirebilir.

Phoenix Suns adına rüyanın sonu. Dallas Mavericks, yeni planlar yapabilir. Önlerindeki fikstür de buna müsait. Utah Jazz, dün akşam New Orleans Hornets deplasmanında rakibini sürklase ederek kazandı. (Jason Kidd ve Steve Nash sonrası, Deron Williams ve Chris Paul rekabeti götürecek bizi, neyse ki.) Jazz, olası bir mağlubiyette Mavericks'in arkasına düşecekti. Ama Mavericks, moralini bozmamalı. Zira, çarşamba akşamı Utah Jazz'i konuk edecekler. Ardından da New Orleans Hornets'i.

Jason Kidd, Dirk Nowitzki, Josh Howard ve Mark Cuban, sezon içerisinde 0-3 oldukları Los Angeles Lakers'tan kaçmak istiyorlarsa; önlerindeki Utah Jazz ve iki New Orleans Hornets maçından en iyi sonuçla çıkmalılar.

Hiç yorum yok: