8 Nisan 2009 Çarşamba

NCAA 2009: North Carolina Tar HeelsNCAA'de 2009 yılının şampiyonu, North Carolina Tar Heels oldu.

Mart Çılgınlığı'nın son durağı olan 6 Nisan gecesi UNC, beklentilerin karşılığını fazlasıyla verdi. Ve baştan sona üstün götürdüğü karşılaşmanın ardından, iki ciddi favoriyi eleyerek NCAA Finali'ne yükselen Michigan State'i 89-72 mağlup etmeyi başardı. North Carolina'nın beşinci NCAA Şampiyonluğu'na ulaştığı gecede ilgi çekici rakamlar da çıktı ortaya. Kısaca geçelim üzerinden.
  • Maça oldukça hızlı başlayan North Carolina, saha içinden kaydettiği ilk altı isabeti beş oyuncu üzerinden buldu.
  • İlk yarının ikinci bölümünde Michigan State'in yaptığı top kayıpları, North Carolina'ya fırsat verdi. Ve Tar Heels, devre sonuna kadar yüksek tempoda oynayarak soyunma odasına 55-34'lük üstünlük ile gitti.
  • North Carolina, ilk 20 dakika içerisinde bulduğu 55 sayı ile NCAA Final rekorunu kırmayı başardı. Daha önce 53 olan rekor ile birlikte gelen 21 sayılık fark da, bu anlamdaki en iyi derece oldu.
  • 40 dakika boyunca 89 pozisyondan 21 top kaybı ile dönen Michigan State, yalnızca bu başlıktan rakibine 25 sayı atma imkanı verdi.
  • 1982 yılında Michael Jordan'lı kadrosuyla şampiyonluğa ulaşan North Carolina Tar Heels, Mart 2009'da en büyük olana dek oynadığı tüm karşılaşmaları en az 10 sayı farkla kazanmayı başardı.
  • North Carolina'nın söz konusu süreç içerisinde yakaladığı 121 sayılık fark, tüm zamanların en iyi ikinci derecesi. (Kentucky '96, +129 sayı ile lider.)
  • Mart Çılgınlığı öncesi ABD televizyonlarında Bracket dolduran Başkan Barack Obama'nın da şampiyonluk adayı olan North Carolina'da Ty Lawson, sekiz top çalma ile NCAA Final-Four (tek maç) rekorunu kırmayı başardı.
  • Michigan'daki Final-Four'da 10 top çalma ile rekoru egale den Lawson, turnuva boyunca gösterdiği 100 sayı, 30 ribaund ve 20 asistlik performansla 1997 yılından beri bu seviyeye çıkan beşinci oyuncu oldu.
  • North Carolina'nın süper üçlüsü Ty Lawson (21 sayı), Wayne Ellington (19 sayı) ve Tyler Hansbrough (18 sayı) ortaya koydukları rakamlarla 2008 ve 2009 yılındaki NCAA Turnuvası maçları göze alındığında altıncı defa, aynı maç içerisinde, 15 sayı barajını birlikte aştılar.
  • NCAA Final-Four 2009'da Most Outstanding Player Ödülü, North Carolina'dan Wayne Ellington'a gitti.
Final'de 89-72 kaybeden Michigan State, ekonomik krizin derinden vurduğu Detroit halkına unutulmaz bir armağan verme fırsatını değerlendiremedi. Ama bu seviyeye gelene dek oynadıkları ve devirdikleri takımlar karşısındaki mücadeleleri ile sempati topladılar. Final maçında taraftarlarının yarattıkları atmosfer de unutulmaz arasına şimdiden girdi. (72922 kişi, NCAA Rekoru.)

Final-Four'un Yarı Final ayağında North Carolina'ya mağlup olan Villanova Wildcats, 1985 yılında Patrick Ewing'li Georgetown takımına karşı sergilediği reaksiyondan uzak kaldı. Tüm spor tarihinin en büyük zaferlerinden birini altına 1985 senesinde imza atan Villanova, belli ki ''Cinderella'' hakkını o zamanlarda kullanmıştı. Yarı Final'de kaybeden diğer okul UConn Huskies, önümüzdeki sezon daha iyisini yapmak isteyecektir mutlaka. Tabii, üçüncü sınıf öğrencisi Hasheem Tabeet olmadan. İşin tadı da burada işte.

Son bölüme geçişi bu şekilde yapalım. Oklahoma'dan Blake Griffin, bu akşam NBA 2009 Draft'a katılacağını açıkladı. Muhtemelen, bir numarada seçilecek Griffin. Sezon boyunca, 30 double-double ile NCAA Tarihi'nin bu alandaki en iyi ikinci ''tek sezon'' performansını gösteren oyuncu (ki birinci sırada 31 ile David Robinson var), 1978-79 Sezonu'nda 505 ribaund toplayan Indiana State forveti Larry Bird'ün de yalnızca bir ribaund arkasında kaldı. Dediğimiz gibi, bunları saklayalım. Griffin, muhtemelen birinci seçilecek. Ve tekrar konuşacağız.

North Carolina'dan Tyler Hansbrough da önümüzdeki sezon NBA'de mücadele edecek. Zira, o artık bir mezun ve son sezonunda NCAA Şampiyonluğu yaşayacak kadar şanslı. Diğer yandan; üçüncü sınıf öğrencileri Ty Lawson ve Wayne Ellington'un durumu henüz belli değil. Avrupa'dan Brandon Jennings (Çok iyi bir lise kariyerinin ardından NCAA yerine İtalya'ya geçmiştir) ve Ricky Rubio'nun da katılımıyla kalburüstü bir çaylak sınıfının geldiğini söyleyebiliriz.

Sonuç. Ne diyorduk, North Carolina. Sürpriz olmadı. Önümüzdeki sezon neler olacak, bakalım.

Hiç yorum yok: