19 Mayıs 2009 Salı

Hidayet Türkoğlu: Yedinci Maç Adamı!Orlando Magic, Boston Celtics'e karşı sahip olduğu avantajların farkına serinin yedinci maçında vardı. Ve tarih boyunca 25 defa ''yedinci maç'' oynayan (20-5) rakibini deplasmanda 101-82 mağlup ederek NBA Tarihi'ne geçecek bir performans sergiledi. Geçtiğimiz sezonun şampiyonu Boston Celtics, yaz mevsimindeki planlamalarını yapmaya başlayabilir.

Dwight Howard özelinde birçok sıkıntı yaşamıştı Orlando Magic, Doğu Konferansı Yarı Finalleri'nde. Aslında, takımın üzerinden gitmek istediği formül belliydi. Tıpkı son iki sezonda olduğu gibi. Dört şutörü (Rafer Alston, JJ Redick, Hidayet Türkoğlu, Rashard Lewis) özellikle yayın gerisinde kullanmak ve boyalı alanda da Dwight Howard'ın gücünden yararlanmak. Bu dengeyi bir türlü sağlayamamıştı, antrenör Stan Van Gundy. Hatta öyle ki; Boston'da kaybedilen beşinci maçın ardından iş, Howard'ın medya önünde Van Gundy'yi eleştirmesine kadar varmıştı. Hemen her maça Howard faktörünü kullanarak başlayan Orlando Magic, devam eden bölümde en önemli kozunu aklının ucuna bile getirmiyordu.

Orlando Magic, son 5 dakika 39 saniyesine 85-75 önde girdiği beşinci karşılaşmada sahadan 92-88'lik mağlubiyetle ayrılırken Howard krizi tavan yapmıştı. Son çeyreğin ikinci bölümünde yalnızca bir defa hücumda iken topla buluşmuştu zira, Howard. Ama tekrar Florida'ya taşınan serinin altıncı maçında ise, bambaşka bir Howard çıkmıştı sahneye. Playoff kariyerinde beşinci defa 20 sayı ve 20 ribaund barajını aşan yıldız (23 sayı-22 ribaund), takımını galibiyete ulaştıran isim oluyordu. Yine de eksik parçalar vardı. Arkadaki dörtlü, yeteri kadar etkili değildi en azından. Hidayet Türkoğlu, maçı bitiren üç sayılık basketi atmasına rağmen, son derece kötü bir şut yüzdesi ile oynamıştı gece boyu. Magic'in şutör tarafından ayakta kalan tek isim Rashard Lewis'i bir kenara bırakırsak, kalan üçlünün saha içinden 7-29 ile hücum ettiği görülüyordu. (Hidayet 3-13, Redick 0-7, Alston 4-9). Neyse ki; yedinci maça gelindiğinde yenilmez kombinasyonu yakalayacaktı, Magic.

Stan Van Gundy'nin takımı, çok hızlı başladı karşılaşmaya. Önce Rafer Alston, ardından Hidayet Türkoğlu. İsabetli üç sayılık atışlar, Orlando Magic sisteminin vazgeçilmeziydi. Ve geceye sıcak bir giriş yapmak, deplasmanda oynayan Hidayet Türkoğlu ve arkadaşları adına çok anlamlı olacaktı. Boston Celtics, rakibine seri boyunca sürpriz katkılar veren Glen Davis ile çare bulmaya çalışsa da Orlando Magic, devreye ikinci yolu sokuyordu. Arka arkaya iki hücumda Dwight Howard, smaçla tamamlıyordu pozisyonları. Önemli olan da buydu hiç kuşkusuz. Mesaj verilmişti belki de. Magic, hem içeriden hem de dışarıdan vuracaktı rakibini. Boston Celtics'in daha fazla yanıtı yoktu Orlando Magic'e. Ve seri boyunca, ilk defa net şekilde görülüyordu bu.

Rafer Alston. Hidayet Türkoğlu. Rasherd Lewis. Hidayet Türkoğlu. Orlando Magic, yayın gerisinden 4-4 ile başlayınca skorda 22-9 öne fırlaması sürpriz olmamalıydı. Altıncı maçta saha içinden %36.6 ile hücum edip (30-82) yayın gerisinden %23.1'de (6-26) kalan Magic, Celtics'in yaptığı 19 top kaybından yararlanmıştı. Ama dün gece buna gerek bile yoktu. Çeyreğin bitimine 3:29 kala Rafer Alston, takımı adına kaçan ilk üç sayılık atış denemesinin altına imzasını atarken telafi, çeyrek sonunda Mikael Pietrus'dan geliyordu. Seri boyunca Magic'e kenardan gelerek ekstra katkılar sağlayan Fransız oyuncunun üç sayılık basketi, ilk çeyreğin skorunu 27-17 olarak belirlemişti. Orlando Magic 5-6 ile üç sayı kullanıyordu ilk 12 dakikalık bölüm içerisinde.

İkinci çeyreğin hemen başında Magic, saha içerisinde bir değişikliğe gidecekti. Hidayet Türkoğlu, topu rakip sahaya taşıyan isimdi takımında. Ve Magic, durumun faydalarını kısa süre içerisinde görüyordu. Dört dakikalık ilk bölümde iki basket bulmuştu Hidayet, iki de asist yapmıştı takım arkadaşlarına. Hayat, Magic adına gayet güzel ilerliyordu. Ta ki önce Hidayet'in ardından da Howard'ın devre bitmeden üçer faule ulaşmalarına kadar. Devrenin bitimine 6:39 kala kenara geldi, Hidayet Türkoğlu. Boston Celtics de iyi değerlendirdi Magic'in en etkili oyuncusunun yokluğunu. Yaklaşık üç dakikalık bir sekans yakalayan Celtics, 10 sayılık farkı (39-29), dörde kadar indirmeyi başardı (42-38). Ama Rafer Alston, takımının vazgeçilmez silahını devre bitmeden bir kez daha kullanacaktı. Üç sayılık basket sonrası Magic, soyunma odasına 45-38 önde gidiyordu.

20 yıllık geçmişinde yalnızca üçüncü kez bir ''yedinci maç'' oynayan Magic, doğru yolu bulmuştu bir kere. Rafer Alston, Hidayet Türkoğlu ve Rashard Lewis'in yanına JJ Redick'in de hücum katkısı gelince Magic, son çeyreğe 2:57 kala farkı tekrar çift hanelere getirmeyi başarmıştı. Bu bölümden sonra, dönemsel bir atak daha yaptı Boston Celtics. Kariyerin en vasat playoff serilerinden birini oynayan Ray Allen'ın üç sayılık basketine Rajon Rondo'nun beş sayısı eklendi. Ve fark beş sayıya kadar indi (66-61). NBA'de en fazla şampiyonluğu bulunan, tarihi boyunca 3-2 öne geçtiği 32 playoff serisinin tamamını kazanan ve evindeki yedinci maçlarda 17-3 gibi harika bir galibiyet-mağlubiyet oranına sahip olan Boston Celtics için beş sayılık fark, rakibin çok iyi olduğu bir karşılaşmanın son çeyreği öncesi hiç de fena sayılmazdı açıkçası.

Ama olmadı. Oyun kurucusu Hidayet Türkoğlu önderliğinde son çeyreğe 11-0 önde giren Orlando Magic, cevapları geç de olsa bulduğunu gösteriyordu. Periyot boyunca 15-16 sayılık farklarda seyreden skor üzerine Boston Celtics'in son denemesi, bitime 5:09 kala geldi. Doc Rivers'ın molası sonrası Celtics, Rajon Rondo'nun asistleri ve Ray Allen ile Paul Pierce'ın beş sayısının ardından skoru 90-73'ten 90-78 getirecekti. 4:11 kala bu defa Stan Van Gundy mola istedi. 20 saniyelik bu mola, Hidayet Türkoğlu'nun maçı gayrıresmî olarak sonlandıran üç sayılık basketi atması için yeterliydi. 93-78'in ardından bir daha asla arkasına bakmadı, Hidayet Türkoğlu liderliğindeki Orlando Magic. Hidayet'in üçlüğü, aynı zamanda 11-0'lık bir serinin de başlangıcıydı çünkü.

Maçın yıldızı, 9-12 saha içi isabeti, 25 sayı, 5 ribaund ve 12 asist ile oynayan Hidayet oldu. Belki de tüm kariyerinin en iyi performansıydı. Rakamsal anlamda olmasa da, sahadaki duruşu ve özgüveni dolayısıyla. Takımını sırtında taşıdı, son bölümde ''kazanan'' taraf olmasını sağladı. Playoff tecrübesinin önemi çok büyük elbette. Unutulmasın ki; Hidayet, NBA'deki henüz ikinci sezonunda Los Angeles Lakers ve Sacramento Kings Batı Finalleri serisinde sahaya çıkan 10 oyuncudan biri oluyordu. Ardından San Antonio Spurs ve şimdi de Orlando Magic. Hedefleri olan takımlarda oynadı sürekli Hidayet Türkoğlu. Ve en sonunda gerçek anlamıyla bir ''karakter'' kazandı. (Dün geceki maç, Hidayet'in oyuncu opsiyonunu Magic için kullanması gerektiğini de göstermiştir bana kalırsa.)

48 dakika boyunca %61.9 (13-21) ile üç sayı kullanan Orlando Magic adına galibiyeti getiren diğer bireysel performanslar şu şekilde oluştu: Rashard Lewis 19 sayı, 5 ribaund, 4 asist. Mikael Pietrus 3-3 üç sayı isabeti, 6-7 saha içi isabeti, 17 sayı. Dwight Howard 12 sayı ve 16 ribaund. (İronik olan, ''Pivotunuz maç boyunca 10 şut kullanabiliyorsa kazanamazsınız!'' benzeri bir açıklama yapan Dwight Howard'ın gece boyunca sadece dokuz defa şut denemesinde bulunmasıydı.) Boston Celtics tarafında ayakta kalmaya çalışan isimlerden Ray Allen, 23 sayı ile oynarken saha içerisinden 4-13 gibi çok başarısız bir oran yakalayan Paul Pierce'ın 16 sayısı da Celtics'e yetmedi.

Gecenin ilk maçında Lakers, Rockets'ı 89-70 yenerken rakibinin hücumda nefes almasına bile izin vermemişti. Magic ise 101-82 kazanarak en farklı yedinci maç zaferlerinden birine imza atınca ''Efsanevî Yedinci Maç Hikâyeleri'' beklentilerimiz suya düştü. Ama en azından, çok önemli bir bireysel performans vardı dün gece. Ve hiç de yabancı değildi.

Hiç yorum yok: