15 Mayıs 2009 Cuma

Houston Rockets: Seri Staples'a Taşınıyor!Salı gecesi Staples Center'da kulüp tarihinin en farklı playoff mağlubiyetini (118-78, egale) deneyimleyen Houston Rockets, Toyota Center'da Los Angeles Lakers'ı baştan sona önde götürdüğü karşılaşmanın ardından 95-80 mağlup ederek seriyi yedinci maç için tekrar Los Angeles'a taşımayı başardı.

Serinin dördüncü maçındaki istek ile geceye başlayan Houston Rockets, Luis Scola'nın harika oyunuyla henüz ilk dakikalarda farkı yaratıyordu. Tracy McGrady'siz oynamaya alışmıştı, Rick Adelman'ın takımı. Dikembe Mutombo'nun hüzünlü vedası da çok etkilemeyecekti performanslarını. Ama Yao Ming'in sezonu kapaması, Houston Rockets'ın tüm dengesini bozabilirdi. Çinli pivotun yokluğundaki ilk maçta Lakers'a söz hakkı vermeyen Rockets adına 40 sayılık Staples Center hezimetinin ardından en kritik isimlerden biri olmuştu, Luis Scola. Ve hiç kuşku yok ki; Arjantinli'nin hızlı başlangıcı, Rockets'a umut vermeliydi.

Pau Gasol, Andrew Bynum ve Luke Walton. Lakers'ın pota altındaki üç oyuncu da birinci çeyreğin ilk bölümünde birer faul yapmak durumunda kalmışlardı, Luis Scola ile olan eşleşmelerinde. Ama bu yeterli olmadı. Scola'nın müthiş başlangıcı, Houston Rockets'a 17-1'lik üstünlüğü getirdi maçın başında. Çeyreğin bitimine 6:20 kala Kobe Bryant, Lakers'ın saha içerisinden ilk sayısını bulduğunda Houston Rockets'ın cevabı hazırdı. Luis Scola, Shane Battier'den aldığı pas ile Pau Gasol'e meydan okudu ve Rockets adına maçtaki 8. saha isabetini buldu. Rockets, bu seviyeye yalnızca 12 şut kullanarak ulaşırken kısa bir süre sonra Lakers'ın 12. saha içi şut denemesi Kobe Bryant'tan geldi. Kaçırdı Kobe. Ve 1-12 oldu, Lakers.

Houston Rockets adına 8-12 ve Lakers adına da 1-12 olan saha içi şut isabet oranı, ev sahibi ekibe yedi dakikalık ilk bölümde 21-3 gibi harika bir avantaj getirmek için yeterliydi. Çeyrek sona erdiğinde ise Houston Rockets lehine gelişen 27-15'lik bir avantaj söz konusu olacaktı. Luis Scola'nın 12 dakikalık performansı fena değildi: 14 sayı ve 7 ribaund. Daha ilgi çekici olan, Yao Ming'den yoksun Houston Rockets'ın ilk 23 sayısından 16'sını boyalı alanda bulmasıydı. Beşinci maçın ardından serinin bir daha Los Angeles'a dönmeyeceğini düşünenler, tahminlerini tekrar değerlemeye başlamış olmalıydılar.

Houston Rockets adına Los Angeles Lakers önündeki en büyük avantaj, Playoff sertliğini gösterebilecek oyuncularının fazlalığı olarak gösterilebilirdi. Ron Artest ve Luis Scola'nın yanı sıra, Aaron Brooks'un kariyerinin en iyi günlerini yaşıyor olması, Kyle Lowry ve Carl Landry gibi bench oyuncularının katkısı da Houston Rockets'ı öne taşıdı. Lakers, rakibinin sertliğine karşılık veremiyordu. Diğer yandan; maça hasta hasta çıkan Shane Battier, Kobe Bryant üzerindeki etkisini artırmaya başlayacaktı. Henüz ilk çeyrekte saha içinden sekiz şut kullandı, Kobe. Ardından devam etti. 12'ye geldiğinde bulduğu isabetli şut sayısı ise yalnızca 3'tü.

Shane Battier ve ikili sıkıştırmalarla Kobe Bryant'ın ritmini bozan Houston Rockets, Los Angeles Lakers'ın zayıf tarafını yakalamıştı. Kobe, sadece şuta konsantre olduğunda takımın tüm dengesi bozuluyor; Pau Gasol, Derek Fisher, Andrew Bynum ve Lamar Odom gibi isimlerin vasat oynadıkları zaman Kobe, takım arkadaşlarını oyuna sokamıyordu. Houston Rockets, bu yoldan yürümüştü Staples Center'daki serinin ilk maçını 100-92 kazanırken. Kobe Bryant'ın saha içinden kullandığı 31 şut, Houston Rockets'ın yolunu açacaktı.

Los Angeles Lakers ve Kobe Bryant ilişkisine bu açıdan da bakmak lazım. Lakers, Kobe'nin 30 veya daha fazla saha içi şut denemesinde bulunduğu 11 playoff maçının 9'unu kaybetmişti.

Shane Battier'in ikili savunması, Kobe Bryant'ı bir kez daha 30+ şuta doğru götürüyordu belki de. Ama Battier'den fazlası, devrenin bitimine 2:02 kala geldi. Ron Artest ve Kobe Bryant ikilisi, o kadar sabıkalıydılar ki; aslında çok da elektrikli olmayan bir pozisyondan iki faul kararı birden çıktı. Lakers hücumdayken Artest, topsuz alanda Kobe Bryant'a faul yaptı. (Faul yoktu.) Ardından Kobe'ye de teknik faul çıktı. (Bu karar da hatalıydı.) Artest ve Bryant ikilisine çalınan faullerden Kobe'ninki daha önemliydi muhtemelen.

Kobe Bryant; Utah Jazz ve Houston Rockets serilerinde toplam beş kez teknik faul ile yüzleşmek durumunda kaldı. NBA kurallarına göre, bir playoff sezonunda yedi defa teknik faul alan oyuncu, otomatik olarak bir maç oynamama cezası alıyor. Ve bu karar, sezon başından beri LeBron James - Kobe Bryant Finali'ni bekleyenler için kırmızı alarmdı. Tabii, Lakers'ın evvela pazar akşamı Houston Rockets'ı geçmesi gerekiyor. Ama Batı Konferansı Finali'nin bir ayağında Denver Nuggets'ın olduğunu unutmamak gerekir. JR Smith, Chris Andersen, Kenyon Martin ve Carmelo Anthony'li kadrosuyla modern zaman Bad Boys, Kobe Bryant'a iki teknik daha aldırabilir muhtemel bir Batı Konferansı Finalleri eşleşmesinde.

Devam edelim. Los Angeles Lakers, Houston Rockets'ın 52-36 önde girdiği ikinci yarının hemen başında 9-0'lık seri ile maçı tekrar ortaya getirebileceğine inandı. Ki Rockets, çok rahat götürdüğü serinin dördüncü maçında bile Lakers'a karşı yakalanma tehlikesini yaşamıştı. Akıllardaydı mutlaka bu durum. Rockets, ikinci yarının ilk yedi dakikasında yalnızca bir saha içi isabeti bulunca Lakers, çeyreğin bitimine 5:20 kala farkı ikiye kadar indirmeyi başardı (52-54). Ardından kenardan ekstra gücü aldı Houston Rockets. Carl Landry'nin basket ve faulden bulduğu üç sayılık oyun, takımını tekrar ayağa kaldırdı.

Maç boyunca 6-6 saha içi isabeti ile 15 sayı ve 9 ribaund üretmeyi başaran Carl Landry, Houston Rockets'a aradığı desteği verdikten sonra ev sahibi ekip, Lakers'ı bir daha asla yaklaştırmadı yanına. Ve sahanın bir diğer yıldızı Aaron Brooks'un bitime 3:44 kala bulduğu iki sayılık atıştan sonra Rockets, maçın sonuna kadar farkı çift hanelerde tutmayı başardı. Luis Scola, 10-17 saha içi isabeti, 24 sayı ve 12 ribaundla ile Houston Rockets adına sıkışan anlarda sahneye çıkarak en önemli isim oldu. Ama Brooks da 8-13 ile hücum edip skora 26 sayı ekleyerek öne çıkmayı başardı.

Üç ayrı figür, Brooks-Scola-Landry, Houston Rockets'a galibiyeti getirirken Ron Artest'in yanlış şut seçimleri, takımın önünü kesti çoğu zaman. Rockets, çok daha erken koparabilirdi maçı. Artest'in kendi takımından hiçbir oyuncunun boyalı alanda bulunmadığı an bile şut gönderme hevesi olmasaydı. Lakers kötüydü ve topladığı ribaundlar ile geçiş hücumlarını yapamadı; ama Rick Adelman'ın bir şekilde buna çare bulması ve Artest'i Rockets'in hücum sistemi içerisine sokması gerekiyor. Aksi hâlde, Yao Ming ve Tracy McGrady'nin olmadığı, Artest'in de 6-17 ile şut kullandığı Houston Rockets'in Los Angeles Lakers'ı 95-80 mağlup etmesi kolay kolay gerçekleşmeyecektir.

Los Angeles Lakers'da Kobe Bryant, 11-27 ile 32 sayı buldu. Ama takımın mücadelesinden memnun değildi. Kendisi de kötüydü, fakat haksız da sayılmazdı. Jordan Farmar'dan farklı (13 sayı, 5-10) herhangi bir bench desteği alamadı, Lakers. Luke Walton, Sasha Vujacic ve Shannon Brown, toplam 1-11 saha içi isabeti ile 4 sayılık bir katkı yapabildiler. Kariyerinde 163 playoff maçı ve 3 NBA Şampiyonluğu bulunan Derek Fisher, yalnızca iki sayı bulurken Andrew Bynum, aldığı 19 dakikalık süre içerisinde 0-3 saha içi isabeti ve 0 sayı ile oynadı.

Los Angeles Lakers ve Houston Rockets, serinin yedinci maçı için pazar akşamı TSİ 22.30'da Staples Center'da karşılaşacaklar. Konuşulması gerekenler olacaktır mutlaka.

Hiç yorum yok: