20 Mayıs 2009 Çarşamba

Los Angeles Lakers vs. Denver NuggetsNBA'de ''double-header'' geceleri sona erdi. Konferans Finalleri başlıyor. Açılış Batı'da, Los Angeles Lakers ve Denver Nuggets arasında.

Normal sezonu Batı Konferansı Lideri olarak tamamlayan Lakers'ın evine konuk olacak Denver Nuggets, geçtiğimiz sezon Playoff Birinci Turu'nda rakibine 4-0 ile süpürüldüğü günlerden bu yana çok büyük gelişim içerisine girdiğini göstermek istiyor. Ve Carmelo Anthony ile Chauncey Billups önderliğinde NBA'in en sıcak takımı olarak geliyor Staples Center'a. Los Angeles Lakers, biraz daha yorgun. Yedi maça uzayan Houston Rockets serisinin ardından yepyeni bir ekibe karşı konsantre olmak zorunda. Özellikle, takımın yıldızı Kobe Bryant.

Houston Rockets karşısında NBA'deki en iyi iki kanat savunucusu (beraber) ile eşleşmek durumunda kalan Kobe Bryant, takım sistemi içerisinden çıkarak -bilhassa Artest ile olan- ikili karşılaşmaları kendine dert etmişti. Yine de, ortaya dökülen ilginç rakamlar vardı. Kobe Bryant, 11-27 ile şut kullandığı altıncı karşılaşmanın sonunda seri süresince maç başına 29.7 sayı ortalamasını yakalamayı başarıyordu. Üstelik, %46.7'lik saha içi isabet oranı ile. Bu açıdan bakıldığında, istatistiklerin yanıltıcı olduğunu görebilirdiniz. Zira, görünürdeki rakamlar kadar iyi değildi Kobe Bryant. Çok fazla şut kullanıyordu, ki bu durum Lakers'ın hiç de istemeyeceği bir tercihti. Ve teknik faul sayılarında da artış vardı. Carmelo, Nene, Andersen ve Martin'in bunlardan haberi vardır mutlaka.

Kobe Bryant, Los Angeles Lakers'ın serideki en önemli kozu. Hiç kuşkusuz. Hem de normalden çok daha fazlası ile. Denver Nuggets'ın hiçbir şekilde cevabı yok kendisine. George Karl, sürpriz bir karar sonrası Kobe'nin üzerine Kenyon Martin veya Chris Andersen'i göndermezse. Sezon içerisinde dört defa karşılaştı, Lakers ile Nuggets. Ve Lakers, sahadan üç defa galip ayrılırken Nuggets'ta Kobe'yi tutma görevi Dahntay Jones'a kalmıştı. Dört maçın üçünde ilk beş oynadı, Jones. Ama sahada kaldığı toplam süre sayısı, 45 dakikadan ileri gidemedi. Kobe'yi tutmak kolay değildi çünkü. Bu üç maçta toplam 13 faul yaptı, Dahntay Jones. Kobe Bryant ise, Denver Nuggets ile sezon içerisinde yaptığı dört maçta 39 defa serbest atış çizgisine gitti. Maç başına neredeyse 10 kere!

New Orleans Hornets ve Dallas Mavericks'i geçerek 1985 yılından bu yana ilk defa Konferans Finali oynamak için Playofflar'da yalnızca on kez sahaya çıkan Denver Nuggets'ın en stratejik ismi Chauncey Billups. Sezon içerisinde memleketine geri dönen Billups, Denver Nuggets'a tam anlamıyla bir liderlik yapıyor. Çok iyi tanıyor takım arkadaşlarını. Öyle ki; an oluyor, bir geçiş hücumunu üç sayılık atışla noktalarken gördüğünüz Billups, bir sonraki hücumda Nuggets'a yarı saha basketbolu oynatıyor. Ve çok daha başarılı yapıyor bunu. NBA Playoffları'nda genelin aksine hücum ile hayatını devam ettiren Denver Nuggets için Billups'ın maça yapacağı başlangıç önemli. Dengeli skor ile devam eden bir maç olursa; Kobe, son çeyreği Melo veya Billups'ın üzerinde geçirebilir.

NBA Playoffları'nda en verimli hücum eden takım, Denver Nuggets. Maç başına sayı ortalaması, saha içi şut isabet yüzdesi ve üç sayı isabet yüzdesi kategorilerinde açık ara önde bulunuyor, George Karl'ın ekibi.

2009 NBA Playoffs - Points
1. Denver Nuggets, 111.5 ppg
2. Chicago Bulls, 108.3 ppg
3. Boston Celtics, 102.1 ppg
4. Dallas Mavericks, 101.6 ppg
5. Los Angeles Lakers, 101.5 ppg

New Orleans Hornets ve Dallas Mavericks serilerinde maç başına ortalama 111.5 sayı bulan Denver Nuggets, ciddi anlamda müthiş bir dominasyon sağlamış durumda. İkinci sıradaki Chicago Bulls'un toplam yedi uzatma devresi katkılı performansları olmasa ortaya çıkan rakam, 98.1 sayı. Boston Celtics'in 102.1 sayısının düşeceğini söylemeye de gerek kalmayabilir. Bu anlamda; Denver Nuggets'ın en yakın rakibine yaklaşık 10 sayılık fark attığı da ortaya çıkıyor. Benzer durumlar, diğer iki kategoride de söz konusu. 2009 Playoffları'nda toplam 10 maçı geride bırakan Nuggets, 50.3 ile %50 saha içi şut oranının üzerine çıkan tek takım. En fazla yaklaşan takım, Cavaliers (%47.3). Üç sayılık atışlarda da geçiş hücumlarının katkısı büyük. 42.9 gibi hakikaten çok iyi bir yüzde ile oynuyorlar yayın gerisinden.

Carmelo Anthony özelinden devam edelim. Playofflar'da müthiş oynuyor, Melo. Sezon başından bu yana herkesin kesin gözüyle baktığı LeBron James & Kobe Bryant Finali'ni engelleyebilecek yegane isim olduğunu gösterircesine oynuyor. Tıpkı LeBron gibi 2003 yılında NBA kariyerine başlayan Carmelo Anthony'nin Playoff ortalamaları üst düzey. Maç başına ortalama 27.0 sayı, 6.4 ribaund, 4.3 asist ve 2.2 top çalma (%48 saha içi, %44 üç sayı isabet oranı). Belki de potansiyelin tamamına yaklaştı ilk defa Carmelo. Ama sezon içerisinde Lakers'a karşı yaptığı rakamlar ironik. Denver Nuggets'ın rakibi olan 29 takım arasında en fazla zorlandı ve en vasat rakamlarla oynadığı takım. 22-67 (%32.8) saha içi isabet oranı ve 14.5 sayı ortalaması. Yayın gerisinden 3-15 ile şut attığını ekleyelim.

Los Angeles Lakers cephesinde Carmelo Anthony ile eşlecek ilk adam Trevor Ariza. Playofflar'da takımı adına ekstra hücum katkısı sağlayan Ariza'nın Melo savunması üzerindeki konsantrasyonu sahanın diğer tarafındaki performansını etkileyebilir. Lakers'ın Ariza özelinde iyi bir denge yakalaması gerekiyor bu yüzden. Bir de, sertlik gösterebilen bir oyuncu Ariza. Denver Nuggets'ın kötü çocuklarının karşısına dikilebilir. Ama aynısını pota altındaki Pau Gasol yapabilir mi, bilemiyorum. Houston Rockets serisinin en istikrarsız adamlarından biri olmasına karşın gerektiği anlarda sahneye çıkarak işi bitirmeyi bildi, İspanyol oyuncu. Maç başına 18-19 sayı ve 10+ ribaundluk katkı yapmasını bekleyebiliriz yine de seri boyunca. Karşısında Kenyon Martin olacaktır. David West ve Dirk Nowitzki savunmalarında hayli başarılıydı, Martin. Ama Pau Gasol ile Lakers'ın diğer planındaki PF Lamar Odom, çok daha farklı bir ikili.

Chauncey Billups'ın gelişi ve Carmelo Anthony'nin bireysel performansı. Denver Nuggets'ın NBA'deki en sıcak takım olmasının önemli nedenleri. Ama Nene ve bench oyuncuların katkıları olmasaydı, neler olurdu? Chris Andersen, Anthony Carter ve tabii ki JR Smith. Playofflar'da ortalama 22 dakika süre almasına karşın 16.3 sayı gibi saygı değer bir seviyeye çıktı, Smith. Dahntay Jones'un yerine dahil olarak Denver Nuggets'ın diğer yüzünün en önemli isimlerinden biri olacaktır. Geriye doğru giderek Anthony Carter'dan konuşalım. Billups takasından önce Nuggets'ın bir numarası olan Carter, benchten gelen havanın önemli temsilcilerinden; fakat konumuz ''hava'' ise, daha öne çıkması gereken bir isim var. Nuggets'ın sezon içerisinde Lakers'a karşı aldığı tek galibiyette 11 sayı, 12 ribaund ve 7 blok ile oynayan Chris Andersen'in katkısı, rakamların çok daha ötesinde. Aslında, onun tarzına uygun maçlar olacaktır bu seride. Özellikle Pepsi Center'da.

Sonuç.

Los Angeles Lakers'ın saha avantajı önemli. Her ne kadar Nuggets, Birinci Tur'da New Orleans Hornets deplasmanından 58 sayılık fark ile galip dönse de. Daha kritik nokta, Kobe Bryant'a hiçbir cevabı yok Nuggets'ın. Kobe'den çok yüzdeli 30+ sayılık performanslar izleyebiliriz seri boyunca. Ne Dahntay Jones, ne JR Smith, ne de Chauncey Billups. Önemli bir veri değil ama; Kobe, geçtiğimiz sezon Playofflar'da Nuggets'a karşı maç başına ortalama %50 saha içi isabeti, 33.5 sayı, 5.3 ribaund ve 6.3 asist ile oynamıştı. Denver Nuggets'ın zafere giden yolunun şifresi, Chauncey Billups'ta olabilir. 2004 yılında tünelin sonundaki ışığı yakalamıştı, Billups. Lakers'ı nasıl yeneceğini biliyor.

Lakers avantajlı. Ama Chauncey Billups ve Carmelo Anthony faktörlerinin yanı sıra Nene + bench faktörü, Denver Nuggets'ı öne çıkarır. Yedi maç izlemeyi istiyorum açıkçası bir basketbolsever olarak. Birer maç çalabilir takımlar deplasmanda. Ve saha avantajı belirler sonucu.

Tahmin: Los Angeles Lakers, 4-3.

Hiç yorum yok: