7 Mayıs 2009 Perşembe

Şampiyon Galatasaray Spor Kulübü!Geride bıraktığımız haftanın en önemli kahramanlık hikâyelerinden biriydi, Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı'nın geçtiğimiz sezon kazanılan Şampiyonlar Ligi Kupası ve Kıtalararası Kupa sonrasında Türkiye'ye yurt dışından üçüncü bir kupa daha getirmesi.

Futbol ve erkek basketbol takımının oldukça sıkıntılı bir periyot yaşadığı bu süreçte Galatasaray'ın gerçek anlamda bir Spor Kulübü olduğunu göstermesi açısından, son derece önemliydi TSB Takımı'nın bir defa daha Avrupa'da zirveye çıkması. Galatasaray, böylece 2008-09 Sezonu'na iki adet Avrupa Kupası sıkıştırmış oldu ki; birinin Engelsiz Aslanlar'dan diğerinin de Bayan Basketbol'dan gelmesi, bu başarıların ayrı birer anlamı olabileceğini gösteriyor. Günümüzde hâlâ evlerinden dışarı çıkamayan sayısız kız çocuğu ve engelli oldukları için hayata küsen birçok insanın bulunduğu bir ülke olan Türkiye'de, bu iki takımın üstlendiği misyon, gerçekten çok özel.

Engelsiz Aslanlar'ın başarısı ile ilgili biraz daha fazla konuşmak lazım. Yaptıkları işin açık ara en iyisi durumundalar. Rakipleri bulunmuyor hakikaten. Ve bu bir taraftar olarak harika bir duygu. Geçtiğimiz sezon mağlubiyet almadan kazanılan Avrupa Şampiyonluğu'nun ardından bu sezon gelen tek mağlubiyet, ''nazar boncuğu'' olarak kabul edilebilir. 2008 ve 2009 yılında kazanılan ''Champions Cup'', yine geçtiğimiz sezon müzemize kazandırılan Kıtalararası Kupa ile Türkiye sınırlarına üç enternasyonel kupa getirmeyi başaran Galatasaray TSB Takımı, Kulüp'e toplam 6. Uluslarası Kupa'nın gururunu yaşatmayı da bildi.

Futbol takımının kazandığı UEFA Kupası ve Avrupa Süper Kupası'nın yanı sıra, Engelsiz Aslanlar'ın yaptıkları hat-trick ve Kızlar'ın Avrupa Şampiyonluğu, spor branşlarında toplam 11 Uluslarası Kupası bulunan Türkiye'ye de hayatî bir katkı yapmayı başardı.

Farklı bir açıdan bakalım bir de olaya bu noktada. 1976'dan beri düzenlenen TSB Şampiyonlar Kupası yarışmalarında son iki sezon şampiyonunun karşısında ''Galatasaray'' isminin olması, harika. Gerçekten harika. Ama derinlemesine incelendiğinde bir detay görme imkânımız var. 15 ayrı kulüp Avrupa Şampiyonluğu zaferinin tadını almış, 39 yıllık Kupa geçmişinde. Ve bu kulüpler arasında yalnızca 6 tanesi birer defa çıkmışlar zirveye. Kalan 9 kulüp ise, bir kereden fazla ''en büyük'' olmuşlar.

5- BC Verkerk Zwijndrech, 4- Dordrecht, 3- RSV Lahn Dill, SC Antilope Utrecht, CS Meaux, AS Berck, Santa Lucia Sporta, 2- BV Aalsmeer ve Galatasaray SK.

Yukarıdaki dokuz takımı alabileceğimiz ortak parantez, her birinin belli sekanslar yakalayarak şampiyonluklara ulaşmış olmaları. Beş defa bu onuru yaşayan BC Verkerk Zwinjnderch takımı, tüm şampiyonluklarını altı sezon içerisinde (1991, 1992, 1993, 1995 ve 1996) alırken; üç kez zirveye çıkan takımlardan Lahn Dill (2004, 2005 ve 2006) ve Meaux (1999, 2000 ve 2001) şampiyonluklarını aralıksız serilerle kazandılar. 1983 ve 1984 yılındaki şampiyonlukları ile öne çıkan BV Aalsmeer'in yanı sıra hat-trick yapan tüm takımlar en fazla beş yıllık periyotlar hâlinde aldılar tüm kupalarını.

Kupa'yı bir defadan fazla kazanan takımlar arasında ilk şampiyonluğundan sonra ikinci şampiyonluk için en çok bekleyen kulüp, Dordrecht. 1979 yılında Hollanda temsilcisi, 1987'de tekrar zirveye çıkarken 1988 ve 1990 senesinde de Kupa'ya uzanarak ana fikrimizi destekleyen bir performans ortaya koymuş oluyordu. Evet. Tekerlekli Sandalye Basketbolu'nda tüm sektörü domine eden bir kulüp yok. Hiçbir zaman da olmadı. Real Madrid, Milan, Barcelona veya Liverpool bulmak pek kolay değil. Dönem dönem çıkan takımlar, iyi kadrolar ve tabii ki maddî destek.

Sonuca gelelim. Çok keyifli, Avrupa'dan mütemadiyen Kupa getiren bir kulüp taraftarı olmak. Sevdik biz bu işi. Ve diyoruz ki, sürekli olsun. Tekerlekli Sandalye Basketbolu için ayrılan bütçe, yalnızca bu kanaldan sürdürsün akış seyrini. Gitmesin başka yerlere. Onlar kazanmaya ve biz de onlarla sevinmeye devam edelim.

Tebrikler Engelsiz Aslanlar!

Hiç yorum yok: