1 Haziran 2009 Pazartesi

UEFA Avrupa Ligi 2009-10 SezonuTSL'de sezon sona erdi. Şampiyon belli oldu. UEFA Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu oynamaya hak kazanan ve Bank Asya 1. Lig'e düşen takımlar da.

2008-09 Sezonu'nda bir diğer ilginç çekişmesi ise, UEFA Avrupa Ligi başlığında yaşandı. Değişen format dolayısıyla farklı farklı senaryolar üretildi herkes adına. Fenerbahçe'nin Trabzon deplasmanında Daniel Güiza'nın son dakika golüne takım tarafından verilen reaksiyon muazzamdı bu anlamda. Fenerbahçe, Fortis Türkiye Kupası Finali'nde kaybettiği rakibi Beşiktaş'ın UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılım hakkı almasından dolayı UEFA Avrupa Ligi'ndeki yerini önceden ayırmıştı; ama o gol, 15 gün daha fazla tatil imkânı veriyordu Fenerbahçeli futbolculara.

Toparlayalım. Trabzonspor, son haftada çok önemli bir fırsatı kaçırdı elinden. Ligin üçüncü sırasında çıkıyordu Fenerbahçe karşısına Trabzonspor. UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Ön Eleme oynama vizesi kazanma adına rakibini yenip İstanbul'dan Sivasspor'un puan kaybı haberini bekleyecekti. Galatasaray, 2-1 mağlup etmeyi başardı Sivasspor'u. Büyük bir şanstı bu, Trabzonspor için. Ama olmadı. Fenerbahçe, rakibini 2-1 yendi. Ve sezonu Trabzonspor'un ardından dördüncü basamakta tamamladı. Fenerbahçe'nin bu golü, Galatasaray'ı da beşinci sıraya itti. 2009-10'da sezonu 16 Temmuz'daki İkinci Ön Eleme Turu müsabakaları ile açacak, Galatasaray. Arkada kalan Bursaspor ise, hedeflerini sonraki senelere bırakmış durumda.

34. Hafta sonrasında oluşan fotoğrafa ve UEFA Avrupa Ligi özelindeki son görüntüye bir bakalım:
 • Trabzonspor: Playoff Turu, 20-27 Ağustos
 • Fenerbahçe: Üçüncü Ön Eleme, 30 Temmuz ve 6 Ağustos
 • Galatasaray: İkinci Ön Eleme, 16-23 Temmuz
Fenerbahçe'nin durumu özel. UEFA Ülke Sıralaması'nın 11. basamağında yer alan Türkiye, normal şartlar altında, Kupa Şampiyonu'nu Playoff Turu'dan devreye sokuyor. Ama Beşiktaş, UEFA Şampiyonlar Ligi'ne direkt katıldığı için farklı bir resim çıkıyor ortaya. Bu hâlde; Kupa Şampiyonu'nun hakkı, Kupa Finalisti takıma devrediliyor. Eğer; o takım (ki örneğimizde Fenerbahçe) lig sıralamasında UEFA Avrupa Ligi için gerekli pozisyonu alamamışsa --6.'lıktan aşağısı ya da TSL altındaki ligler-- temsil ettiği ülkenin en düşük UEFA Avrupa Ligi katılım hakkını alıyor bünyesine. Yani: Fenerbahçe, sezonun ilk beş sıra içerisinde tamamlayamasaydı; UEFA Avrupa Ligi İkinci Ön Eleme Turu'ndan başlayacaktı mücadelesine.

Hesapların değişmesine neden olan ise, Daniel Güiza'nın golü. Fenerbahçe, o gol ile dördüncü sıraya yükselince UEFA Avrupa Ligi'ne direkt olarak karşılık gelen bir pozisyona sahip oldu. Dolayısıyla, Türkiye'ye ayrılan ''4. sıra'' kontenjanından --Üçüncü Ön Eleme-- katılıyor turnuvaya. Galatasaray, beşinci sırada. Ve İkinci Ön Eleme'den başlıyor. Bu noktada; Trabzonspor'un şansı ise, Beşiktaş'ın Fortis Türkiye Kupası'nı kazanmasına karşın UEFA Şampiyonlar Ligi'ne de gitme vizesini alması. Beşiktaş'ın bu başarısı sayesinde, Playoff Turu'ndan giriş yapacak UEFA Avrupa Ligi'ne Trabzonspor. (Kupa'yı ilk beş sıra dışından bir takım alsaydı eğer; Playoff Turu, Kupa Şampiyonu'na geçecek ve Üçüncü takım, 3. Ön Eleme; Dördüncü takım da 2. Ön Eleme'den başlarken, Beşinci Takım, Avrupa Kupaları dışında kalacaktı.)

Devam edelim. Ve en alt seviyeden başlayacak olan Galatasaray özelinden bakalım yeni formata.

Birinci Ön Eleme Turu: 2-9 Temmuz 2009
(50 Katılımcı)
 • 16: UEFA Sıralaması'nda 35 ila 51. basamak arasındaki ülkelerin yerel lig ikincileri (L'Tein hariç).
 • 29: UEFA Sıralaması'nda 22 ila 51. basamak arasındaki ülkelerin yerel lig üçüncüleri (L'Tein hariç).
 • 3: UEFA Fair Play Kontenjanı'ndan gelecek üç ülkeden birer takım.
 • 2: UEFA Sıralaması'nda 52 ve 53. basamaklarda yer alan ülkelerin yerel lig şampiyonları
Söz konusu aşamada zayıf takımlar yer alacak. Ama Galatasaray ve Türkiye adına önemli olan şu ki; kuralar 22 Haziran 2009 günü çekilecek ve İkinci Ön Eleme Turu'ndan başlayacak takımlar da muhtemel rakiplerini öğrenmiş olacak. Bu turda yer alan takımlardan en önemlileri: Bnei Yahuda (İsrail), Helsingborgs (İsveç), Spartak Trnava (Slovakya), Slaven Belupo (Hırvatistan), Anorthosis (Güney Kıbrıs Rum Kesimi), FC Lahti (Finlandiya) ve Skonto Riga (Letonya).

İkinci Ön Eleme Turu: 16-23 Temmuz 2009
(80 Katılımcı)
 • 40: UEFA Avrupa Ligi Birinci Ön Eleme Turu'ndan gelecek takım.
 • 22: UEFA Sıralaması'nda 30 ila 51. basamak arasındaki ülkelerin kupa şampiyonları.
 • 18: UEFA Sıralaması'nda 19 ila 36. basamak arasındaki ülkelerin yerel lig ikincileri.
 • 6: UEFA Sıralaması'nda 16 ila 21. basamak arasındaki ülkelerin yerel lig üçüncüleri.
 • 6: UEFA Sıralaması'nda 10 ila 15. basamak arasındaki ülkelerin yerel lig dördüncüleri.
 • 3: UEFA Sıralaması'nda 7 ila 9. basamak arasındaki ülkelerin yerel lig beşincileri.
Bu aşamada Türkiye'den Galatasaray da bulunuyor. TSL'yi beşinci sırada tamamlayan Galatasaray, Kupa Şampiyonu Beşiktaş'ın ilk dört sıraya girememesi durumunda Avrupa Ligi'ne giremiyordu. Ama çok rastlanılan bir durum değil bahsettiğimiz. Dolayısıyla, UEFA Avrupa Ligi'ne özel planların yapılmasında herhangi bri sakınca yok şu an için.

Birinci Ön Eleme Turu'ndan gelecek 40 takım var, İkinci Ön Eleme Turu'nda. Kuralar, yukarıda da söylediğimiz gibi, 22 Haziran'da çekilecek. 16 Temmuz'daki ilk maçların hemen ardından ise Fenerbahçe'nin de yer alacağı Üçüncü Ön Eleme Turu'nun kuraları belli oluyor. Galatasaray, bu aşamada seribaşı konumda. Ve zayıf rakipler bekliyor kendisini. NAC Breda (Hollanda), Metalurh Donetsk (Ukrayna), Basel (İsviçre) ve Gent (Belçika) gibi takımların seribaşı olarak katılacakları İkinci Ön Eleme'de Galatasaray'ın muhtemel rakiplerinden bazıları şunlar: Crusaders (Kuzey İrlanda), Bamgor City (Galler), Torshavn (Faroe Adaları), Flora (Estonya), Rejkjavik (İzlanda), Karabakh (Azerbaycan), Flamurtari (Arnavutluk), Kapan (Ermenistan) ve Topol (Kazakistan).

Birinci Ön Eleme'den terfî edecek bazı takımlar, dengeleri az da olsa değiştirebilirler.

Üçüncü Ön Eleme Turu: 30 Temmuz ve 6 Ağustos 2009 (70 Katılımcı)
 • 40: UEFA Avrupa Ligi İkinci Ön Eleme Turu'ndan gelecek takım.
 • 12: UEFA Sıralaması'nda 18 ila 29. basamak arasındaki ülkelerin kupa şampiyonları.
 • 3: UEFA Sıralaması'nda 16 ila 18. basamak arasındaki ülkelerin yerel lig ikincileri.
 • 6: UEFA Sıralaması'nda 10 ila 15. basamak arasındaki ülkelerin yerel lig üçüncüleri.
 • 3: UEFA Sıralaması'nda 7 ila 9. basamak arasındaki ülkelerin yerel lig dördüncüleri.
 • 3: UEFA Sıralaması'nda 4 ila 6. basamak arasındaki ülkelerin yerel lig beşincileri.
 • 3: UEFA Sıralaması'nda 1 ila 3. basamak arasındaki ülkelerin yerel lig altıncıları.
Bu aşamada Türkiye'den Fenerbahçe ve eğer çok büyük bir aksilik olmazsa Galatasaray da bulunuyor olacak. Üçüncü Ön Eleme Turu ile birlikte resmin içerisine UEFA Sıralaması'nda ilk üç basamağı kapan Premier League, La Liga ve Serie-A temsilcileri de giriyor. Dolayısıyla, daha ciddi bir seviye.

İkinci Ön Eleme Turu'ndan gelecek 40 takım var, Üçüncü Ön Eleme Turu'nda. Kuralar, az önce de söylediğimiz gibi, İkinci Ön Eleme Turu Birinci Maçları'nın hemen ardından 17 Temmuz'da çekilecek. Fenerbahçe ile Galatasaray'ın birlikte yer almasını umut ettiğimiz Üçüncü Ön Eleme Turu'nda her iki takım da seribaşı konumunda bulunuyor. Roma (İtalya), Lille (Fransa), Hamburg (Almanya) ve PSV Eindhoven (Hollanda) gibi takımların seribaşı olarak katılacakları Üçüncü Ön Eleme'de Galatasaray ile Fenerbahçe'nin muhtemel rakiplerinden birkaçı şunlar: Young Boys (İsviçre), Valerenga (Norveç), CSKA Sofya (Bulgaristan) ve Hajduk Split (Hırvatistan).

İkinci Ön Eleme'den terfî edecek bazı takımlar, dengeleri az da olsa değiştirebilirler.

Playoff Turu: 20-27 Ağustos 2009 (76 Katılımcı)
 • 35: UEFA Avrupa Ligi Üçüncü Ön Eleme Turu'ndan gelecek takım.
 • 17: UEFA Sıralaması'nda 1 ila 17. basamak arasındaki ülkelerin kupa şampiyonları.
 • 3: UEFA Sıralaması'nda 7 ila 9. basamak arasındaki ülkelerin yerel lig üçüncüleri.
 • 3: UEFA Sıralaması'nda 4 ila 6. basamak arasındaki ülkelerin yerel lig dördüncüleri.
 • 3: UEFA Sıralaması'nda 1 ila 3. basamak arasındaki ülkelerin yerel lig beşincileri.
 • 15: UEFA Şampiyonlar Ligi Üçüncü Ön Eleme Turu'nda kaybeden takım.
Bu aşamada Trabzonspor devreye giriyor Türkiye adına. Fenerbahçe ile Galatasaray'ın da resme dahil olmaları kendi ellerinde. Diğer iki tur ile aradaki en büyük fark, kazanılacak puanların ülke puanın yanı sıra kulüp puanlarına da dahil olmaya başlaması. Ve tabii ki, Şampiyonlar Ligi'nden takımların girmesi.

Üçüncü Ön Eleme'den gelecek 35 takım ile Şampiyonlar Ligi hakkını kaybeden --muhtemelen Sivasspor da olacaktır-- 15 takımın yanına şu anda Playoff Turu'nda yer alması kesinleşen 26 takım var, Playoff Turu'nda. Bu seviyede yerlerini şimdiden ayıran takımlardan bazıları şunlar: Everton ve Aston Villa (İngiltere), Valencia ve Villarreal (İspanya), Genoa ve Lazio (İtalya), Werder Bremen ve Hertha Berlin (Almanya), Amkar ve Zenit (Rusya), Benfica (Portekiz), Heerenveen ve Ajax (Hollanda). Trabzonspor, bu aşamada muhtemelen seribaşı olamayacak. UEFA Kulüp Sıralaması'nda 35. basamakta yer alan Fenerbahçe'nin seribaşı olması kesin, İkinci Ön Eleme Turu'nu geçmesi hâlinde. 60. sıradaki Galatasaray da yüksel ihtimalle seribaşı olur. Sivasspor'un işi, burada da zor.

Üçüncü Ön Eleme ve Şampiyonlar Ligi'nden gelecek takımlar, dengeleri ciddi anlamda değiştirebilir.

Grup Aşaması: 17 Eylül ve 17 Aralık 2009 (48 Katılımcı)

 • 38: UEFA Avrupa Ligi Playoff Turu'ndan gelecek takım.
 • 10: UEFA Şampiyonlar Ligi Playoff Turu'nda kaybeden takım.
Bu aşamada Türkiye'den dört takım birden olabilir. Ama diğer yandan takım da bulunmayabilir. Yeni sezonda UEFA Avrupa Ligi'nin ne kadar zor bir hâle geldiğinin kanıtı bu olsa gerek. Kuralar, 28 Ağustos 2009 günü çekilecek. Ve 48 takım, 4'erli 12 gruba ayrılacak. Gerisi, Şampiyonlar Ligi misâli. Takdir edersiniz ki; söz konusu seviyede mücadele edecek takımları şimdiden öğrenmemiz mümkün değil.

Final Dönemi: 18-25 Şubat 2010 (32 Katılımcı)
 • 12: UEFA Avrupa Ligi Grup birincileri.
 • 12: UEFA Avrupa Ligi Grup ikincileri.
 • 8: UEFA Şampiyonlar Ligi Grup üçüncüleri.
48 takımı UEFA Avrupa Ligi Grupları'nda ilk iki sıraya alan toplam 24 takım, UEFA Avrupa Ligi'nde son 32'ye kalıyor. Aradaki 8 katılımcılık fark ise, UEFA Şampiyonlar Ligi'nden. Grup aşamasına kalan ve 8 gruba ayrılan 32 takımdan gruplarını üçüncü sırada tamamlayan 8'i, UEFA Avrupa Ligi'ne transfer oluyor. Ve iki ayaklı eleminasyon serileri başlıyor. Kuralar, grup maçlarının hemen ardından 19 Aralık günü çekilecek. Gerisi, bildiğimiz gibi. 32, 16, 8, 4, 2 ve Şampiyon.

Final Dönemi: Son 16, Çeyrek Final, Yarı Final ve Final

 • Son 16: 11-18 Mart 2010 (Kuralar, 19 Aralık 2009 günü)
 • Çeyrek Final: 1-8 Nisan 2010 (Kuralar, 19 Mart 2010 günü)
 • Yarı Final: 22-29 Nisan 2010 (Kuralar, 19 Mart 2010 günü)
 • Final: 12 Mayıs 2010 (HSH Nordbank Arena, Hamburg)
Son görüntü şu: Bu sezon, çok daha zorlu bir mücadeleye tanıklık edecek, Avrupa. Eski adıyla UEFA Kupası, yeni adıyla UEFA Avrupa Ligi'nin 2003, 2004 yıllarından sonra düşen marka değeri, tekrar kazandırılacak. Yol uzun. Hem de çok. Çeşitli sürprizler yaşanacaktır, bu serüven boyunca. Yeter ki, kötü bir sürpriz olmasın .

2009-10 Sezonu UEFA Avrupa Ligi heyecanı, 22 Haziran 2009 günü çekilecek İkinci Ön Eleme Turu'nun müstakbel eşleşmeleri ile başlıyor. Üç hafta var yani. Hadi bakalım. (Dün bitmemiş miydi TSL yahu?)

12 yorum:

franchi dedi ki...

kafası karısanlar icin bu karısıklıga son verebilecek cok guzel bir yazı bu.. fm 2009 oynayanlar yeni eleme sistemine alıskınlar oyun sayesinde ama diger futbolseverler pek yabancı bakıyordu bu sisteme..

beni gulduren nokta yazının son cumlesi oldu.. lig bitti, finalleri de atlatıyoruz ve o da ne, uefa heyecanı 1 hafta sonra hemen baslamıs bile..

Redman dedi ki...

Kupa statusu ile ilgili detayli bilgi cok hos olmus. Onumuzdeki hafta icin planim oturup, arastirma yaptiktan sonra bu tarz birseyler karalamakti. Gordum ki hic gerek kalmamis, sen herseyi yazmissin zaten.

Bu arada link degisimi icin de tesekkurler, biz de begenerek takip ediyoruz Ali Sami Yen'i.

Emre Hesapdar dedi ki...

Şöyle bir baktım ama bulamadım, yeni sistemde de ön elemelerde kazanılan puanlar ülkeye mi yazılıyor ve tabiki playoff takiler?

SozenE. dedi ki...

Franchi,

Teşekkür ederim.

Açıkçası, benim de kafam karışıktı uzun süredir. Ancak toparlayabildim. Ama dediğin gibi, oldukça erken açılacak yeni sezon.

Bizim finallerimize denk geliyor. Araya sıkıştıracağız artık. NBA Finalleri'nden ise üç gün sonra UEFA Avrupa Ligi kuraları çekilecek.

Dünya veya Avrupa Şampiyonası olmamasına rağmen, tatil yok yani :)

***

Redman,

Teşekkürler, güzel sözlerin için.

Uzun süredir çok iyi işler çıkarıldığını görüyordum Amerika Deplasmanı'nda. Bizim de takip edildiğimizi bilmek hoş oldu tabii.

Şampiyonluğunuzu kutlarım ayrıca.

***

Emrecim,

Bildiğim şu: İkinci ve Üçüncü Ön Eleme Turları'nı UEFA Kupası tadında düşünmek gerekiyor.

Yani? Oradaki gibi, bu aşamalarda alınacak galibiyetler 1, beraberlikler ise 0.5 puan üzerinden değerlendirilecek. Ve yalnızca ülke puanına eklenmiş olacak. Playoff Turu ile de hem kulüp hem de ülke puanına katkı yapılabilecek.

Böyle olması gerekiyor. Ama benim gözüm biraz korktu açıkçası. Yol çok uzun.

Selamlar herkese,
Eray.

Jordi Metal dedi ki...

Bizimkiler ozaman sezonu önümüzdeki ay başı açacak demek anca yetişirler. Burda en çok iş yönetime düşüyor. Acil olarak TD belirlenmeli ve transferler yapılmalı. Bunca zamandır TDnin belirlenmemiş olması yine geçen seneki gibi bir kaos yaratabilir.

pclion dedi ki...

Emre'nin sorusunu ben araştırmıştım, kendi yazımda da bahsedecektim ama yeri gelmişken burda da söylemek lazım. Geçtiğimiz sezona göre ön eleme puan sistemi değişti.

Galatasaray 2. ön eleme turunda alacağı galibiyet başına 0.5, 3. ön eleme turunda 1, play-off turunda 1.5 puan alacak. Beraberlikte ise bunların yarısı.

Kaynak: http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/calc.html

Yazı şahane olmuş Eray bu arada, ellerine sağlık...

Sade dedi ki...

iş yerindeki eleme ve gazetelerdeki anlaşılmaz tartışmasal yazılara son noktayı bu yazıyla koyduk. Eline sağlık.

Trabzonspor'un playofflarda seribaşı olmaması ve yakın geçmişteki talihsizlikleri ile bana pek ümit vermiyor.

Ancak Galatasaray ve FEnerbahçe sanırım elemeleri garip bir durum olmadığı sürece geçerbilirler.

Umarım 3 takımda elemelerin geçebilirler ve Sivassporda ilk kez katıldığı ŞL'ne umarım vize alabilir. Biraz puan toplayabilelim gümbürtüye gidicez Allah muahafaza.

Sade dedi ki...

iş yerindeki eleme ve gazetelerdeki anlaşılmaz tartışmasal yazılara son noktayı bu yazıyla koyduk. Eline sağlık.

Trabzonspor'un playofflarda seribaşı olmaması ve yakın geçmişteki talihsizlikleri ile bana pek ümit vermiyor.

Ancak Galatasaray ve FEnerbahçe sanırım elemeleri garip bir durum olmadığı sürece geçerbilirler.

Umarım 3 takımda elemelerin geçebilirler ve Sivassporda ilk kez katıldığı ŞL'ne umarım vize alabilir. Biraz puan toplayabilelim gümbürtüye gidicez Allah muahafaza.

Cem Kalay dedi ki...

Öncelikle biraz kafa karışıtıcı olan Avrupa ligi yeni statüsü konusunda bizleri biligilendirdiğiniz için teşekkürler. Bu yazı sayesinde kafamda soru işaret kalmadı :)

Erken sezon açılışını ben birazda ceza olarak algılıyorum bizim takım için. Bizler için ise fazla ara verilmemesi işin iyi yanı oldu. Geçen sezon şampiyonlar liginde eleme turu için çok geç kalınmıştı, Forvet ve kaleci konusunda.

Bu sezon ise önceden bitmiş transferler konuşuluyor. Bu işin iyi yanı. Yeni teknik direktörün eğer olacaksa tabi, hemen bugün belli olması gerkir diye düşünüyorum. Yoksa gecikmeler, bir hüzün daha yaşatabilir ve geçen sezon olduğu gibi avrupadan elendi bu takı diye bütün sezon heba olabilir.

SozenE. dedi ki...

Jordi Metal,

Evet, sezon çok erken açılacak. 20 günlük bir izin söz konusu sanırım. Ama milli maçlar dolayısıyla birçok oyuncu, daha az tatil yapacak.

Yararlı mı olacak, yoksa zararlı mı, açıkçası tam bilemiyorum. Teknik direktör arayışları kısa süre içerisinde tamamlanmak zorunda. Ama istenilen şartlarda bir isim bulunamazsa, korkarım ki; ''Türkiye'yi iyi bilen...'' mottosu altında bir-iki isim gündeme alınabilir.

Tabii; diğer ihtimal ise, ligin ilk üç sıra içerisinde tamamlanamayacağını önceden planlamış bir yönetim olasılığı. İşler, böyle daha kolay olur(du).

***

Uğur,

Çok önemli bir ekleme, teşekkür ederim.

Ama... Anladığım kadarıyla Playoff Turu da ''Ön Eleme'' başlığında değerlendiriliyor. Dolayısıyla, kulüp puanı kazanabilmek adına grup maçlarına kadar beklememiz gerekecek. [* For the team ranking the match results in qualifying rounds do not count.] Galibiyet başına puanların artması güzel; fakat gruplardan önce kulüp puanına da katkı yapılsa fena olmazdı.

Bu konu üzerine biraz daha konuşabiliriz, ilerleyen zamanda sanırım.

***

Sade,

Teşekkür ederim.

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılması ile Türkiye şimdiden belli bir puan aldı bile. (Geçtiğimiz sezon 3'tü bu puan. 3/5 x 0.2 gibi bir hesaplama ile geliyor.) Galatasaray ve Fenerbahçe'nin de işi kolay değil. Ama Trabzonspor ile Sivasspor, beklentilerin üzerine çıkamazlarsa; sezon boyunca acısını çekebilir, Türkiye. (Alınan puanlar 5'e bölünecek çünkü.)

Yeter ki, şu grup aşamasına bir gelelim.

***

Cem Kalay,

Teşekkür ederim, sağolun.

Yukarıda da söylediğim gibi, tam olarak bilemiyoruz şu an için. Galatasaray SK Yönetimi, sezonun seyri esnasında hazırlıklı olmalıydı bu duruma. Eğer öyleyse, kâr bizim için. Ama değilse, zor bir sürece de hazırlıklı olalım.

Takım özelinde de... Sanırım, erken form tutabiliriz. Kötü olacağını sanmıyorum ama, bakalım.

Selamlar herkese,
Eray.

Jordi Metal dedi ki...

O zaman şuanki mevcut takımımızdaki oyuncuların birkaçında emeği olan Ersun Yanal öne çıkar gibime geliyor. Plase A. Avcı :D

pclion dedi ki...

Haklısın Eray, dikkatli okumamışım. Verdiğim puanlar turlar geçilince ekleniyor takım puanına, yani gruplara kalırsak 4.5 puan alacağız.