28 Haziran 2009 Pazar

{Parker, Manu, Duncan} + Richard Jefferson2009 NBA Draftı öncesinde en iddialı takas hamlesi, San Antonio Spurs cephesinden geldi.

Playofflar'daki hüsranın ardından Milwakuee Bucks'ın yıldızı Richard Jefferson'ı kadrosuna katan Spurs, bu oyuncu karşılığında Kurt Thomas, Fabricio Oberto ve Bruce Bowen'dan vazgeçmek durumunda kaldı.

NBA'de son iki sezonun takas anlaşmalarına damgasını vuran takımlar, New York Knicks ve New Jersey Nets. Golden State Warriors'dan Atlanta Hawks'a geçen Jamal Crawford gibi, Bucks kariyerinin ardından Spurs forması giyecek olan Richard Jefferson da benzer yollardan geçti. New Jersey Nets Genel Menajeri Rod Thorn'un kemer sıkma stratejisinden nasibi almıştı, Jefferson. 2010-11 Sezonu başında takıma LeBron James, Chris Bosh, Dwyane Wade, Amare Stoudemire, Chris Bosh, Dirk Nowitzki ve Joe Johnson gibi yıldızların bulunduğu pazardan birilerini kazandırmak isteyen Thorn, büyük kontratları bir bir temizliyordu.

(New Jersey Nets ve Rod Thorn'un izlediği yol, verimli bir konu. Bir sonraki mesajda bile değerlendirebiliriz, kim bilir.)

Bir gerçek daha var. Milwakuee Bucks, malî sıkıntı içerisinde. Önümüzdeki üç sezon boyunca yaklaşık 48 milyon $ kazanacak olan Richard Jefferson'ın kontrat şartlarını yerine getirebilmeleri de kolay değildi bu anlamda. Kâr etmek, ilk amaçları olacaktı. Fırsatı değerlendiren ise San Antonio Spurs.

2000'li yılların ilk bölümünde sağladığı dominasyon ve kurduğu hanedanlık ile başarılı bir jenerasyon yakalayan Spurs kadrosu, her geçen yıl birer yaş daha ihtiyarlıyordu. Takım özelindeki en önemli eleştiriydi bu. Yeni hamlelere ihtiyaç vardı. Bruce Bowen gibi ortalamanın üzerinde bulunan bir savunmacıdan bile vazgeçildi bu yüzden. Neden? Çünkü yaşlıydı. Ve aslında eskisi kadar çabuk değildi. Orta mesafe şutlarda her daim ün sahibi olan Kurt Thomas ile pota altı opsiyonlarından Fabricio Oberto elden çıkarılıyordu, Jefferson için.

Milwakuee Bucks, Fabricio Oberto'yu kadrosuna kattıktan kısa süre sonra Detroit Pistons ile bir anlaşma yaptı. Ve Arjantinli oyuncu karşılığında Pistons'dan Amir Johnson'ı aldı. Bucks'ın hedefi net: Tasarruf. Michael Redd ile Andrew Bogut'un sakat geçirdiği sezonda maç kaçırmayan ve 19,6 sayı ortalaması yakalayan Richar Jefferson'dan vazgeçmenin farklı bir anlamı olamazdı yoksa. Sözleşmeleri sona eren Charlie Villenueva ve Ramon Sessions için de belli bütçeler ayrılması gerekiyordu. Özellikle sezon boyunca gösterdiği ekstra performans sonrası (maç başına yalnızca 28 dakika ortalama ile 12.4 sayı, 5.7 asist) Sessions, daha iyi bir kontrat alacaktır.

San Antonio Spurs tarafından da bakmak gerekiyor bu anlaşmaya. Tony Parker, Manu Ginobili ve Tim Duncan üçlüsüne harika bir ekleme oldu, Richard Jefferson. Şampiyonluk için son derece önemli bir hamle bu.

Michael Finley ve Bruce Bowen ile hücum anlamında oldukça verimsiz gözüken SF pozisyonunda ciddi seçme şansına sahip olacaktır, San Antonio Spurs. 2010-11 Sezon sonu için pusuda bekleyen birçok takımın aksine Gregg Popovich ve ekibinin planları az çok belli gibi. Takımda yıllık 10 milyon $ seviyesinin üzerinde kazanan dört oyuncu bulunuyor (Tim Duncan 22.2 milyon $, Richard Jefferson 14.2 milyon $, Tony Parker 12.6 milyon $ ve Manu Ginobili 10.7 milyon $). Önümüzdeki sezon için söz konusu isimlerden verilebilecek tek fire, Manu Ginobili. Sınırsız serbest olacak, Arjantinli.

2009-10 Sezonu'nda yaklaşık 69 milyon $ gibi bir maaş listesine sahip olan Spurs, lüks vergisi sınırını aşmamak adına yeni takviyeler yapamayacak. Bir sonraki sezon özelinde de değişen bir şey yok. Parker, Duncan ve Jefferson üçlüsünün 44 milyon dolarlık masrafı var yalnızca. Dolayısıyla, 2010 Yazı'ndaki o çılgınlıktan uzak kalacak Spurs. Tek hedef, Manu Ginobili ile uzun süreli bir anlaşma imzalamak olacaktır. Tabii, rol oyuncularını da unutmamak gerekir. Roger Mason Jr. ve Matt Bonner'ın sözleşmeleri de 2009-10 Sezonu sonu itibari ile bitiyor. İyi bir planlama sonrasında iki oyuncunun kadroda tutulması sağlanabilir.

Sonuç. San Antonio Spurs adına, şampiyonluk hedefi için özel bir anlaşma oldu. Tekrar oyuna dönebilirler önümüzdeki sezon.

Hiç yorum yok: