28 Haziran 2009 Pazar

Shaquille O'Neal: Bir Meydan Okuma Daha!NBA'de tüm zamanların en renkli karakterlerinden biri olan Shaquille O'Neal, yine tek bir hamle ile 2009 NBA Draftı'nın gerçekleşeceği geceyi eline geçirdi.

2008-09 Sezonu'nun son gününde Kobe Bryant, Shaquille O'Neal olmaksızın ilk şampiyonluğunu kazanıyordu. Bu durum, Shaq'in harekete geçmesi adına yeterli bir nedendi. Lakers ile 2000, 2001 ve 2002 yıllarında art arda üç defa zirveye çıkan Shaq, 2006 NBA Finalleri'nde Miami Heat'in süper yıldızı Dwyane Wade'in partneri olarak Florida ekibi ile bir şampiyonluk daha yaşamıştı. Lakers'tan ayrıldıktan sonra Kobe ile arası hep açık olan Shaq, 2009 NBA All-Star Haftasonu'nda sergilediği sıcak tavırla sürpriz senaryoların ortaya çıkabileceği izlenimini verse de kendisine bambaşka bir yol seçerek Cleveland Cavaliers'a gitti.

Şubat 2008'e dönelim. Shaquille O'Neal, uzun bir aranın ardından ilk defa All-Star olamıyordu. Miami Heat ile kazandığı NBA Şampiyonluğu'nun değeri ise, çoktan unutulmuştu. Hamleye ihtiyacı vardı yine. Ve bir kez daha tek başına gösteriyi çalıyordu. Los Angeles Lakers'ın Memphis Grizzlies'in yıldızı Pau Gasol'ü almasından hemen sonra Miami ve Phoenix arasında Shaquille O'Neal takası gerçekleşecekti. Shaq, transferin resmî olarak açıklandığı gece Phoenix Suns'ın New Orleans Hornets ile oynadığı maçı kulüp localarından izlerken ayağa kalkarak yüzük parmağını gösteriyordu taraftarlarına. Olmadı ama. Kobe Bryant ve Dwyane Wade ile şampiyonluklar yaşayan Shaq, Steve Nash'i bu zevkten mahrum bırakıyordu.

Phoenix Suns ve Shaquille O'Neal ilişkisi, daha en başından, ideal bir birliktelik sayılmazdı. Birtakım nedenler vardı elbet. İki taraf özelinde de. Dönemin Suns antrenörü Mike D'Antoni ve Genel Menajer Steve Kerr arasında anlaşmazlıklar oluşuyordu bu yüzden. Kerr, Phoenix Suns'ın sahip olması gereken playoff sertliğinden dolayı istiyordu Shaq'i. D'Antoni ise, bir sistem kurmuştu. Ve Shaq karşılığında Miami Heat'e gidecek olan Shawn Marion, bu sistemin en önemli parçalarından biriydi. Tabii, diğer yandan Suns'ın galibiyet oranı %50'nin üzerindeki takımlarla oynadığı 15 maçta aldığı 10 mağlubiyet vardı kağıt üzerinde. Tim Duncan, Yao Ming, Carlos Boozer, Tyson Chandler, Pau Gasol ve Andrew Bynum'a Boris Diaw'dan biraz daha iyi bir cevap gerekiyordu, ek olarak.

Shaquille O'Neal'in ihtiyacı vardı böyle bir takas hamlesine. Rakamları da bunu işaret ediyordu açıkçası. Kariyerinin ilk 15 sezonluk bölümünde maç başına 36.6 dakika alan Shaq, bu süre içerisinde 25.9 sayı gibi muazzam bir ortalama yakalarken 2007-08 Sezonu'nun Şubat ayına kadar olan bölümünde rakamları 28.5 dakika ve 14.2 sayıya kadar düşüyordu. Toplamda, gerçekleşmesi gerekiyordu bu takasın. Ama Shaq'in Playoff sertliği kazandırmak için geldiği Phoenix Suns, 2008-09 Sezonu'nu 82 maç ile tamamlayınca bir ayrılık daha kaçınılmaz oldu. Aslında beklenen bir sonuçtu. Run&Gun ile çok rahat playoff yapan Suns, post-season'da zorlanıyordu. Shaq ile tam tersi olabilirdi. Karşılaştığımız tablo da bunu gösteriyor zaten.

Cleveland Cavaliers, LeBron James ve Shaquille O'Neal. Harika, heyecan verici bir birliktelik bu. İçerisinde çok sayıda basketbol hikâyesi bulundurabilecek cinsten.

Geçtiğimiz sezon takas gecesinin son dakikalarında gündeme gelmesine karşın gerçekleşmeyen alışverişte Cavaliers, Shaquille O'Neal karşılığında Sasha Pavlovic ve Ben Wallace'dan vazgeçerken Phoenix Suns'a 2010 NBA Draftı'ndaki ikinci tur seçme hakkı ile 500.000 $ nakit para da göndermeyi kabul etti. 2010-11 Sezonu öncesi oyuncu opsiyonuna sahip olacak LeBron James'in şehirden ayrılmaması adına her türlü fedakârlığı yapması beklenen GM Danny Ferry, yıldızını mutlu etmek adına böylesi bir hamlede bulundu. Tabii diğer yandan, daha evvel 2009-10 Sezonu sonunda basketbolu bırakacağını açıklayan Shaquille O'Neal ile de şampiyonluk gelmezse, LeBron'un gidişini engellemek çok daha güç olacaktır.

Kobe Bryant, Dwyane Wade ve LeBron James. NBA'in hâlihazırdaki en büyük üç yıldızı ile takım arkadaşlığı yapmış olacak, Shaquille O'Neal. İlk ikisi ile şampiyonluk yaşamıştı. Üçüncüsü ise, yeryüzünde NBA Şampiyonluğu'nu herkesten daha fazla isteyen bir insan. Gelecek sezon, bu anlamda müthiş bir meydan okuma.

2008-09 Sezonu'nda tüm rakiplerini sürklase ederek NBA Doğu Konferansı Finalleri'ne kadar yükselen Cleveland Cavaliers, Doğu'da kendisine ters gelebilecek tek takım olan Orlando Magic'e toslamıştı. Dwight Howard özelindeki Magic karşısında Cavaliers'ın verebileceği cevap sayısı oldukça azdı çünkü. Şimdi, Shaquille O'Neal oradaki duruşuyla bile başlı başına karşı koyabilir Magic pota altına. Zydrunas Ilgauskas, Ben Wallace, Anderson Varejao, Darnell Jackson ya da JJ Hickson. Tamamı faul problemi ile yüzleşmek durumunda kalıyordu Dwight Howard ile olan eşleşmelerinde.

Shaq, Cavaliers ilk beşine yerleşecektir. Bu hamle sonrasında Zydrunas Ilgauskas'ın geleceği ise belirsiz. Dakikaları paylaşabilirler. Ya da 11.5 milyon $ olan kontratındaki oyuncu opsiyonu hakkını kullanabilir, Ilgauskas. Ama bu seviyede bir sözleşme bulması pek kolay değil. Bu yüzden, devam etmek isteyecektir Cavaliers ile. Diğer tarafta, Chicago Bulls sayesinde kazandığı kontratın sefasını süren Ben Wallace, 15 milyon $ olan gelirinden basketbolu bırakarak vazgeçebilir. Phoenix Suns ise, maaş sınırında dev bir avantaja sahip olur böylece.

Shaquille O'Neal'in Cleveland Cavaliers'da giyeceği forma numarası da belli oldu. NBA kariyerine başladığı Orlando Magic'de 32 numaralı forma ile mücadele eden Shaq, Los Angeles Lakers'a takas olduğunda Magic Johnson (32) ve Kareem Abdul-Jabbar'ın (33) emekli edilen formaları nedeniyle 34 numarayı sırtına geçirmiş ve yeni forma numarası ile üç şampiyonluk birden yaşamıştı. Miami Heat'te 32 numaraya geri döndükten sonra ise Phoenix Suns'ta da 32 ile devam etmişti, Shaq. Cleveland Cavaliers'da ise kolej kariyerini hatırlayacak. NBA'deki --muhtemelen-- son sezonunda 33 numarayı kullanarak lise ve kolej yıllarına geri dönüyor, Shaquille O'Neal. En azından forma numarası anlamında.

Sonuç.

Shaq, işte tam da bu yüzden NBA'in en sevilen yüzlerinden biri. Keşke, hiç bırakmasa basketbolu. (Aslında bir sürpriz de bekliyorum, sakatlık veya çok büyük bir başarısızlık olmadığı takdirde.) 37 yaşında bile gündem olmayı başarıyor. Ve öyle bir seçim yapıyor ki... 2009-10 Sezonu, çok enteresan bir hikâyeye sahip daha şimdiden. LeBron James ve Shaquille O'Neal, Ohio üzerindeki o laneti kırarak eyalete büyük spor organizasyonlarındaki ilk şampiyonluğunu kazandırmak adına yola çıkacaklar. Başaramazlarsa, 2010-11 Sezonu'nda her ikisi de farklı yerlerde olabilirler.

Hiç yorum yok: