24 Temmuz 2009 Cuma

2009-10 UEFA Kulüp Sıralaması, GalatasarayGalatasaray, UEFA Avrupa Ligi 2009-10 Sezonu'ndaki ilk galibiyetini dün akşam Kazakistan temsilcisi Tobol karşısında 2-0'lık skor ile almayı başardı.

Geçtiğimiz sezon, UEFA Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu'nda Steaua Bükreş'e geçildikten sonra, UEFA Kupası'nda başarılı bir yol izleyerek geride bırakılan yedi yılın en keyifli Avrupa Kupası serüvenini yaşamıştı, Galatasaray. 2008-09'da kazanılan puanlar, kulübü UEFA Sıralaması'nda tekrar saygın bir seviyeye getirmek adına yeterli sayılabilirdi. Zira sezona 97. sırada başlayan Galatasaray, 37 basamak birden yükselerek 2008-09'daki Avrupa macerasını 60. sırada tamamlıyordu. Buradaki kritik nokta, göz önüne alınan son beş sezonluk değerlendirmenin ortalama bir hâle gelme başlaması olacaktı.

Avrupa Kupaları'ndan uzak kalınan 2004-05 ve UEFA Kupası'na henüz 1. Tur'da Tromsö'ye karşı veda edilen 2005-06 Sezonu, Galatasaray'ın üst sıralara yükselme anlamındaki en büyük engelleri idi (Sırasıyla 1.0750 ve 1.8000 puan). Yeni sezon ile birlikte 2004-05'teki 1.0750 puan kategori dışı ediliyor. Bu anlamda, 2008-09'da kazanılan 15.4000 puan üzerine yapılacak ortalama bir katkı Galatasaray'ı ilk 35-40 takım arasına sokabilir yeniden. Şimdilik, hedef olarak alınması gereken seviye bu en azından. Tobol galibiyeti, yalnızca bir başlangıç. 2009-10 Sezonu'ndan itibaren farklı bir puan uygulaması başlatan UEFA, kulüplere çeşitli olanaklar sağlıyor açıkçası. Galatasaray'ın da çeşitli avantajları var, değerlendirmek futbol takımının kendi elinde.

UEFA Avrupa Ligi'nde alınan beraberlik ve galibiyetlerden dolayı elde edilen puanlar, ülke puanı sınıfına kaydırılıyor. Ön Eleme Turları haricinde galibiyet başına 2, beraberlik başına da 1 olan başarı puanı, yarı yarıya alınıyor bu hesaplamada. Rakamlar özeline dökelim, daha net anlaşılsın. (UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'ndeki bonus puanlarından başlayabiliriz.)

2008-09 Sezonu'nda Türkiye Ligi Şampiyonu olan Beşiktaş, UEFA Şampiyonlar Ligi direkt katıldığı için, UEFA tarafından 4 bonus puanı ile ödüllendirildi. Şampiyonlar Ligi'ne adım atan her takım, gruplarda puan toplayamasa bile, cebine koyuyor bu bonusu. Galatasaray ise, Tobol önünde bir galibiyet ve bir beraberlik ile toplamda 1.5 puanlık bir katkı yaptı ülkemize (Galibiyet: 2/2= 1 ve Beraberlik: 1/2= 0.5).Beşiktaş ve Galatasaray'ın getirdiği puan, 5.5. Sahip olunan bu puan, Avrupa Kupaları'nda Türkiye'yi temsil edecek takım sayısına bölünüyor. Beşiktaş, Sivasspor, Trabzonspor, Fenerbahçe ve Galatasaray. [5.5 puan/5 = 1.1 puan.] Türkiye'nin ülke değerlendirmesinde 1.1 puanı bulunuyor. Takımların kendi paylarına düşen ise, ortaya çıkan sayıyı 0.20 ile çarpılması sonucu görülebiliyor ancak. (Bu sayı, tüm ülke ve kulüp için geçerli.) Dolayısıyla, 1.1 x 0.20 sonucu oluşan görüntüde Galatasaray (ve tabii Türkiye'de bulunan tüm profesyonel futbol takımları), 0.2200 puana sahip oluyor.

Hesaplamalarımıza Galatasaray özelinden devam edelim. UEFA'nın yeni açılımlarından olan Avrupa Ligi'nde takımlar, gruplara gelene dek bonus puanları alıyorlar. Birinci Ön Eleme'de mücadele eden takım 0.25, İkinci Ön Eleme'de bulunan takım 0.50, Üçüncü Ön Eleme'ye yükselmeye hak kazanan takım 1.00, Playoff Turu'na nefesi yeten takım 1.50 ve en sonunda UEFA Avrupa Ligi Grupları'na kapağı atmayı başaran takım 2.00 puan alıyor. Bir bakıma; gruplara dek gelebilen her takım, toplamda en az 2.00 puanı koyuyor cebine. Galatasaray, Üçüncü Ön Eleme Turu'na yükseldiği için 1.00 bonus puan elde etti şimdiden. Ülke puanından gelen 0.2200 ile birlikte ise Galatasaray'ın 2009-10 Sezonu'ndaki toplam puanı, 1.2200.

[Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi'ne 3. Ön Eleme Turu'ndan başladığı için 1.00 puan ile ödüllendirilecek. Playoff Turu'ndan itibaren aramıza katılacak Trabzonspor, 1.50 puan alacak. UEFA Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalabilmek adına mücadele eden Sivasspor'un elde ettiği herhangi bir bonus puan yok şu an için. Çünkü; Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu'nda Anderlecht ile eşleşen Sivasspor, Belçika temsilcisine elenmesi hâlinde UEFA Avrupa Ligi Playoff Turu'na geçiş yapacak. Ve 1.50 bonus puanı burada alacak. Anderlecht'i geçip UEFA Şampiyonlar Ligi Playoff Turu'nu görür ve burada elenirse, UEFA Avrupa Ligi'ne direkt geçiş yapacak. Dolayısıyla, 2.00 bonus puanı ekleyecek hesabına. Anderlecht'in ardından Playoff Turu'nda da başarılı olursa, Şampiyonlar Ligi ve 4.00 bonus puan karşılayacak Sivasspor'u.]

1.0000 bonus ve 0.2200 puanı, sezona 60. basamakta başlayan Galatasaray'ı sekiz sıra birden yukarı atmak için yeterli oldu.

Nedenleri var elbette. Galatasaray, geçtiğimiz sezonu bir barajın altında bitirmişti. Hamburg'a elenmek çok acıydı, evet. Ama o eşleşmeden bir beraberlik ve dolayısıyla elde edilen bir puandan fazlası kazanılabilirdi. Olmadı, yine de 60. sıradaki Galatasaray'ın sıralamada üstünde yer alan ilk dokuz takımdan (Heerenveen, Club Brugge, Spartak Moskova, Auxerre, Palermo, Everton, Rapid Bükreş, Osasuna ve Bolton Wanderers) yalnızca ikisi 2009-10 Sezonu'nda Avrupa Kupalarına katılabilecekti (Spartak Moskova ve Everton). Dolayısıyla; yapılacak en ufak puan hamlesi, Galatasaray'ı üst sıralara taşıyabilirdi. Ki öyle de oldu.Galatasaray'ın karşısında yeni bir grup var artık.

51. basamaktaki Middlesbrough, kulübümüzün önündeki son günlerini yaşıyor olmalı. Avrupa Kupaları'nda yoklar. Üstelik; son beş yıldaki en iyi tek sezon performansı 23.8856 ile 2005-06'ya ait. Middlesbrough'un hemen üzerinde bulunan üçlü grupta yer alan Celtic, Stuttgart ve Everton'ı ilk etapta geçmek, pek kolay gibi görünmüyor. Ancak devam eden altılı, son derece heyecan verici. Osasuna, Bolton Wanderers, Rapid Bükreş, Udinese, Paris Saint-Germain ve Bayer Leverkusen, sezon boyunca ülke puanları ile ayakta durmaya çalışacaklar. Bu öbeğin en başındaki Bayer Leverkusen, 42. sırada ve 37.491 puanı var. Galatasaray'ın ise, 33.590 puanı. 47. Osasuna'nın puanı 34.708. Gruplara kalmayı başarırsa Galatasaray, 34 puan barajını geçecek. Ve Osasuna ile kafa kafaya gelecek. Bu anlamda, ilk hedefin 40'lı sıralar olduğunu söylemek mümkün.

UEFA Avrupa Ligi 3. Ön Eleme Turu'nda rakip, İsrail temsilcisi Maccabi Netanya. Kolay olmayan bir kura. Bir beraberlik ve bir galibiyet ile geçilebilir yine de. Ancak ilgi çekici olan, 2009-10 Sezonu için 53 ülkenin bulunduğu sıralamada İsrail'in (tabii ki şimdilik) 1.875 puanla zirvede yer alması. Bnei Yehuda, Maccabi Haifa (ŞL), Maccabi Netanya ve Hapoel Tel Aviv ile temsil edilen İsrail, toplamda 7 galibiyet ve 1 beraberlikle Güney Kıbrıs'ın önünde lider konumda bulunuyor. (İngiltere, İtalya ve İspanya, Şampiyonlar Ligi'ne gönderdikleri üçer takım dolayısıyla 12'şer puana sahipler. Ve 1.714'er puanla 3. sırayı paylaşıyorlar.) Maccabi Netanya eşleşmesi, zor geçecektir. Özellikle İsrail'deki karşılaşmaya dikkat etmek gerekiyor. Playoff Turu'na kalırsa Galatasaray, seribaşı olmayı sürdürecek. Tabii, puanları toplamayı da.

(Kafa karışıklığı yaratmaması adına, sonunda ufak bir not: Beşiktaş'ın kazandığı 4 puan, bonus olarak yansıyor ülke puanına. Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un puanları ise kulüp puanına. Bonus kategorisinde değil.)

2 yorum:

Oylum Tanış dedi ki...

Birkaç gün öncesinde ben de bu duruma kafa yormuştum baya. Tam oturtamamıştım ama bazı şeyleri. Bu yazı çok iyi geldi. Gayet güzel açıklanmış her şey. Kalemine sağlık. Umarım Galata Saray, bu yıl geçen yılın da üzerine koyacak ve hedeflenilen yerelere gelecek.)

Olric dedi ki...

xs4all.nl incelememi daha bugün yapmışken blogda da aynı tabloları görmek sevindirdi, 'demek ki aklı başında gs'liler bu konularla ilgileniyolar' diyerek kendime de pay biçtim...daha ağzım burnum demeden 60'dan 52'ye çıktık, 100.yıldaki avrupasızlığın sayesinde.2010-11 listesinde şimdiden 39., 2011-12 listesinde şimdiden 33.yüz :) yani en azından geçen seneki gibi ortalama 15 puan koyabilsek 3 sene üstüste, eski günlerdeki yerimizi alıp ilk 20 civarına oturcaz...play/off turunda çok çok kötü bi kura çekmezsek olur gibi geliyo bana.

yeni düzenlemede beğenmediğim tek nokta şampiyonlar liginden elenince kimsenin eve dönmemesi! çok zorlama olmuş, iyice abartmışlar. 3.ön elemeden elenenler avrupaligine, 4.önelemeden elenenler avrupaligine, gruplarda 3. olanlar avrupaligine; oldu olcak şampiyonlar ligi finalisti de uefa finalini kazananla oynasın, sonra versinler kupayı...gs şampiyonlar liginde olsa bu kadar kızarmıydım bilmiyorum tabi :) neyse, eline sağlık, kolay gelsin.