14 Temmuz 2009 Salı

Dallas Mavericks: Jason Kidd & Shawn MarionNBA'de ölü sezonun en hareketli takımlarından biri, Dallas Mavericks.

Mark Cuban, karakteri gereği özellikle kısa vadede başarı için maddî sınırları her yıl olduğu gibi yine zorluyor. Jason Kidd, Shawn Marion, Marcin Gortat ve Brandon Bass özelinde ciddi gelişmeler yaşadı Mavericks, geçtiğimiz hafta içerisinde.

Cuban'ın acil olarak çözmesi gereken problemin odağında Jason Kidd yer alıyordu. Şubat 2008'de Devin Harris başta olmak üzere birçok varlığından vazgeçen Mavericks, Kidd'den kolay ayrılamazdı. Geçtiğimiz sezon, Playofflar'dan hemen önce form tutan Mavericks takımının lideriydi, Kidd. Ve son zamanlarda hiç olmadığı kadar dengeli bir takım görüntüsü içerisine girmişti Kidd'in önderliği ile, Mavericks. Cuban'ın aklında kalmıştı mutlaka o günler. Ama diğer yandan Kidd gibi bir değeri bünyesine katmak isteyen birçok takımın olması da sürpriz sayılmamalıydı.

Portland Trail Blazers Genel Menajeri Kevin Pritchard, Hidayet Türkoğlu'na vakit ayırırken aslında iyi bir point-guard ihtiyacının bulunduğunu biliyordu. Yine de Kidd'e istediği kontratı vermek veya arzuladığı şartları oluşturmak kolay değildi Pritchard adına. Kaldı ki; New York Knicks'in usta yöneticisi Donnie Walsh, Kidd konusunda epey bir yol almıştı. Göreve geldiği günden bu yana, iki sezondur, hayatını Knicks'in korkunç kontratlarını temizlemeye adayan ve şimdiye kadar oldukça büyük bir başarı elde eden Walsh, 2010 adına hazırladığı tüm avantajlardan Kidd için vazgeçebilirdi. Walsh, belki de 2010-11 Sezonu öncesi bir yıldız oyuncu az alma pahasına pazarlığa oturuyordu veteran oyuncu ile.

Walsh'un önünde bir seçenek vardı. Diğer yandan; iki sezondur usta işi yaptığı anlaşmalar, kafasını karıştırıyor olabilirdi. 2009-10 Sezonu için oyuncularına toplam 73.8 milyon $ maaş ödeyecek olan Knicks, önümüzdeki sezon itibariyle 21.9 milyon $ seviyesine kadar inecek. Aradaki 52 milyon $'lık farkın LeBron James, Chris Bosh ve bir yıldız oyuncu özelinde paylaştırılabileceği uzun zamandır konuşuluyordu. (Manu Ginobili, Joe Johnson veya Steve Nash sınıfında olabilir o üçüncü oyuncu.) Planı riske atmak, Knicks'in bir sonraki sezon için oluşturduğu programı etkileyebilirdi. Bu yüzden, Kidd'e ancak MLE sınıfına denk gelen bir meblağ önerebildi Knicks. Üç sezonluk kontrat karşılığında 19 milyon $.

Dallas Mavericks'in 36 yaşındaki yıldız oyuncusuna teklifi ise, daha cüretkâr olacaktı. Aynı dönem için 25 milyon $.

NBA'de tüm zamanların en fazla asist yapan üçüncü ismi Kidd, önümüzdeki üç sezon boyunca daha üst sıralara çıkmak adına Mavericks ile yoluna devam edecek. (38-39 yaşında üç yıllık bir kontrat daha alırsa, üzülen olmayacaktır muhtemelen.)

Mark Cuban, bir numaralı sorunu çözüme kavuşturduktan sonra Jason Kidd'in yanına olabilecek en iyi takviyelerden birine yöneldi. Phoenix Suns sonrası kariyeri serbest düşüşe geçen Shawn Marion. Geçtiğimiz sezonu Miami Heat ve Toronto Raptors formaları ile geçiren Marion, Suns zamanında kazandığı kontratın son senesinde 17.8 milyon $ seviyesine çıksa da, kariyerinin devam eden bölümünde böylesi bir ücret kazanamayacağının farkındaydı. 2009-10 Sezonu için ise, serbest bir oyuncu olarak giriyordu piyasaya. Dallas Mavericks, dört takım ve Hidayet Türkoğlu'nun da dahil olduğu bir takas sonrası Marion'ı kadrosuna kattı.

Buna göre; Mavericks, nakit para ile birlikte Antonie Wright ve Devan George'u Raptors'a gönderirken karşılığında bir miktar nakit para, Shawn Marion, Kris Humphries ve Nathan Jawai'yi aldı. Takasın tamamlaması adına alışveriş zinciri içerisine dahil edilen takımlardan Orlando Magic, sign-and-trade yoluyla Hidayet Türkoğlu'nun Toronto Raptors'a gidişine şahit ederken Dallas Mavericks ve Toronto Raptors'dan nakit para tahsil etti. Memphis Grizzlies'a kalan ise, Dallas Mavericks'den Jerry Stackhouse ve Toronto Raptors'dan 2016 NBA Draftı'nda ikinci tur seçme hakkı kazanmak, Greg Buckner'ı da Dallas Mavericks'e göndermek oldu.

Son derece karmaşık hâle gelen bu alışverişin ardından Dallas Mavericks, Shawn Marion'a 5 yıllık kontrat karşılığında 39 milyon $ ödemeyi kabul etti. Marion, düşüşe geçen kariyeri özelinden bakıldığında Jason Kidd ile beraber oynamanın nimetlerinden faydalanmaya çalışacaktır önümüzdeki sezon.

Shawn Marion ve Jason Kidd haricinde Dallas Mavericks adına pota altında da önemli gelişmeler yaşandı. Geçtiğimiz haftalarda Houston Rockets ile Martin Gortat için girdiği yarışı, 5 yıllık kontrat ve 34 milyon $ ile kazanan Mavericks, gün içerisinde gelen haber sonrası stratejisini değiştirmek durumunda. Geçtiğimiz sezon Orlando Magic ile NBA'deki ilk tam sezonunu geçiren Polonyalı pivot, Rockets ve Mavericks arasındaki tercihini Jason Kidd'in takımından yana kullanmıştı. Ama sınırlı serbest bir oyuncuydu...

Magic, Mavericks'in Gortat için önerdiği kontratı eşlediği anda oyuncusunu geri alabilirdi. Vince Carter ile ciddi bir sözleşme imzalayarak lüks vergisi sınırına gelen Orlando Magic için geçtiğimiz sezon 700.000 $ karşılığında forma giyen Marcin Gortat uğruna her yıl yapılacak yaklaşık 7 milyon $'lık harcama, kulüp adına oldukça fazlaydı. Mavericks'in Gortat transferini gerçekleştirdiği düşünülüyordu bu yüzden. Üstelik; Orlando Magic, Dallas Mavericks'in pota altı oyuncularından Brandon Bass ile de dört yıl ve 18 milyon $'lık bir kontrat üzerinde anlaşmıştı.

Hem Marcin Gortat, hem de Brandon Bass için hayırlı hamlelerdi bunlar. Kidd ve Marion ile oynayacak Gortat, kariyerinde bir adım daha yukarı çıkabilir, Mavericks'in ilk beşini zorlayabilirdi. Erick Dampier'ın yetersizliği ve kontratının son sezonunda olması, Gortat'nın avantajları arasında yer alıyordu. Diğer yandan; Bass, Orlando Magic'in 2009-10'da yaşayacağı değişimden kendisine pay çıkarabilirdi. Vince Carter'ın SG oynaması ve Rashard Lewis'in üç numaraya kayması ile Brandon Bass, Magic ana rotasyonunun içerisine girmeyi planlıyordu hiç kuşkusuz.

Orlando Magic'in farklı planları olabilir. Ki olmalı da. Brandon Bass, Marcin Gortat ve Vince Carter ile 80 milyon $ seviyesinin üzerine çıktılar çünkü. Maaş limitini yaklaşık 10 milyon $ aştılar. 10 milyon dolar karşılığında NBA'den kalburüstü bir oyuncu alınabileceği düşünüldüğünde durum, daha da vahim hâle geliyor Magic adına. (Magic'in Gortat için Houston Rockets ile görüştüğü ve Polonyalı pivotu Rockets için Mavericks'in elinden aldığı da konuşuluyor. Ufukta yeni bir sign-and-trade daha olabilir. Ama yine de Otis Smith'in takas ve yeni kontrat siciline baktığımızda, Magic için umutlanmak pek kolay değil gibi duruyor.)

Sonuç.

Biraz Dallas Mavericks. Biraz Orlando Magic. Değerlendirme, Mavericks özelinde olsun. Shawn Marion, her şeye rağmen, heyecan verici bir adam. Kidd'in normal sezon sonundaki performansı ile Marion'ın geçiş hücumlarındaki yeteneği birleşirse, iyi bir ikili kazanmış olur Mavericks.

1 yorum:

granger17 dedi ki...

otis smith hedo ya ne kadar saçma bir teklif yaptının göstergesi gortat magic de howardı dinlendirsede çok beğendiğim bir oyuncu kontratını karşılamaları muhtemelen takas içindir yoksa bass den sonra onuda takımda tutmak çok saçma olcak verdiği kontratla orlandonun elinde çok iyi bir çekirdek vardı şampiyonluk için ama otis smith bu çekirdeği bir anda parçalayı verdi oysaki levis,hedo,howard,pietrus,lee,gortat oyuncuların yanına iyi bir oyun kurucuyla en büyük favori olacaklardı ama maalesef otis smith buna izin vermedi sanırım orlando bi 15-20 yıl daha bekleyecekler