28 Ağustos 2009 Cuma

2009-10 UEFA Kulüp Sıralaması, GalatasarayUEFA Avrupa Ligi'nde Levadia Tallinn engelini 5-0 ve 1-1'lik skorlarla aşan Galatasaray, gruplara kalma başarısını gösterdi.

Yaklaşık iki ay süren mücadele sonrası söz konusu seviyeye gelebilen Frank Rijkaard ve Johan Neeskens'in öğrencileri, kulübün UEFA Sıralaması'nda da saygın bir konuma gelmesini sağlamış oldu. Bu anlamda, Galatasaray'ın 2009-10 Sezonu içerisindeki gelişimi ve muhtemel yol haritası üzerine konuşmaya başlayabiliriz.

Yeni sezonla birlikte UEFA, kulüp puanlarının değerlendirilmesi hususunda birtakım değişikliklere gitmişti. UEFA Kupası'ndan UEFA Avrupa Ligi'ne geçiş aşamasında Galatasaray, üç ön eleme turu oynamak durumunda kalırken bu sekansta kazandığı beraberlik ve galibiyetleri, ancak ülke puanı üzerinden hanesine yazdırabildi. UEFA, ön eleme turlarında maç skorlarına göre değil; geçilen turlar özelinde bir değerlendirmede bulundu. Buna göre, daha önce de paylaştığımız gibi, 1. Ön Eleme Turu'nda mücadele edecek takımlar 0,25 puanı kulüp haznelerine yazdırırlarken devam eden turlarda bu sayı 0,50 (2. Ön Eleme Turu), 1,00 (3. Ön Eleme Turu) ve 1,50'ye (Playoff Turu) kadar çıkacaktı.

UEFA Avrupa Ligi Grup aşamasına gelen ekiplerin elde edecekleri kulüp puanı ise 2,00 olarak belirlenmişti. Bu anlamda; Galatasaray ve Fenerbahçe, ülke puanından bağımsız, 2,00 puan kazanmış durumdalar.

Galatasaray başlığından devam edelim incelememize. Türk takımları arasında bu sezon Avrupa arenasına en fazla çıkan ekip olan Galatasaray, üç ön eleme turunda sırası ile Tobol (Kazakistan), Maccabi Netanya (İsrail) ve Levadia Tallinn (Estonya) takımlarına karşı mücadele etti. Üç rakibi ile oynadığı altı maçtan dört galibiyet ve iki beraberlik çıkardı, Galatasaray. Ön Eleme Turları'nda kazanılan beraberlik ve galibiyetlerin yarı yarıya değerlendirildiğini hesaba katarsak (Galibiyet 2 yerine 1 puan ve Beraberlik 1 yerine 0,5 puan.); Galatasaray'ın Türkiye'ye kazandırdığı puan: 5.

Aşağıdaki görüntü üzerinde, bu sezon Avrupa'da mücadele eden Türk takımlarının elde ettikleri sonuçları incelemek mümkün:Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş yollarına devam ediyorlar.

Avrupa Kupaları'na veda eden Sivasspor, iç sahadaki Anderlecht ve Trabzonspor da deplasmandaki Toulouse galibiyetleri ile ülke puanlarına az da olsa katkıda bulunabildiler. Ancak değişmeyen bir gerçek var ki; sezon boyunca Türkiye'nin Avrupa Kupaları'ndaki temsilcilerinin kazanacakları her puan, üçe değil yine beşe bölünecek. Biraz da bu başlık üzerinden gidip daha sonra Galatasaray'a geçelim.

Galatasaray'ın kazandığı beş puanın açılımını inceledik. Beşiktaş'ın hanesinde yazan, UEFA Şampiyonlar Ligi Grupları'na yapılan katılımın karşılığı. UEFA Avrupa Ligi'nde elde edilen bonus puanlar, yalnızca kulüpleri ilgilendirirken Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ne girişi, hem kulüp hem de ülke puanına katkıda bulunuyor. Bu anlamda, Galatasaray ve Beşiktaş'ın toplamda Türkiye'ye kazandırdıkları 9 puan söz konusu. UEFA Avrupa Ligi Elemeleri'nde iki beraberlik ve iki galibiyet alan Fenerbahçe, üç puan ile takip ediyor ezelî rakiplerini. Trabzonspor ile Sivasspor'un birer puanlık eklemeleri sonrasında ise oluşan sonuç: 14 puan.

Beş takım özelinde elde edilen 14 puan, ülkeler sıralamasına Avrupa Kupaları'na katılan takım sayısı üzerinden kaydediliyor. Türkiye'nin payına düşen 2,8000 puan da bu şekilde çıkıyor ortaya. Kulüplerin payına düşen ise, bu sayıyı 0.20 ile çarpmak: 0,56 puan. {Bir bakıma ülke puanını 25'e bölmek.} Dolayısıyla, UEFA Avrupa Ligi Grupları'na kalan Galatasaray ve Fenerbahçe'nin 2009-10 Sezonu'nda sahip oldukları puan: 2,5600. Buradan yola çıkarak Galatasaray'ın 2007-08 Sezonu'ndan itibaren yaşadığı gelişimi ve sezon içerisinde nereye kadar gidebileceğini incelemeye başlayabiliriz.

Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Çeyrek Final'e yükseldiği 2000-01 ve İkinci Tur'da mücadele ettiği 2001-02 Sezonu'nda kazanılan puanların son beş sezon değerlendirmesinden çıkması ile birlikte, UEFA Kulüp Sıralaması'nda büyük bir darbe almıştı.2002-03 Sezonu ile başlayan ve 2006-07 Sezonu ile de sona eren beş yıllık sekansın ele alındığı 2007-08 Sezonu öncesi Galatasaray, 97. sıraya kadar düşmüştü. Bu sezon içerisindeki ufak kıpırdanma ise, yalnızca 87. basamağa kadar çıkarabilmişti Galatasaray'ı. Beklenen hamle, 2008-09 Sezonu'nda geldi. UEFA Şampiyonlar Ligi Ön Eleme Turu'nda başarılı olamayan Michael Skibbe'nin Galatasarayı, UEFA Kupası'nda yoluna devam ederek 2001-02 Sezonu'ndan beri gelişen süredeki en iyi performansını gösterdi. Sezon içerisinde elde edilen 15,4000 puan, Galatasaray'ın 27 sıra birden çıkmasını sağladı. Artık üzerine koyma zamanı.

Galatasaray, 2009-10 Sezonu'na 60. sırada başlarken aslında oldukça stratejik bir konumda bulunuyordu. Puan olarak üzerinde yer alan takımlardan Spartak Moskova (Rusya), Auxerre (Fransa), Palermo (İtalya), Osasuna (İspanya) ve Bolton Wanderers (İngiltere) gibileri Avrupa Kupaları'nda yer almayacaklardı. Bu anlamda; Galatasaray'ın yapacağı en ufak hamlenin hızlı bir şekilde karşılık alacağını söylemek mümkündü. Öyle de oldu. Tobol karşısında kazanılan puanlar, Galatasaray'ı 60. sıradan 52. sıraya taşımak için yeterliydi. Üçüncü Ön Eleme ve Playoff Turu ile birlikte de devam etti yükselişine Galatasaray. Şu an 50. basamakta ve yine son derece önemli bir konumda bulunuyor.

40'lı sıraları zorlamak hiç de zor değil. Zira 40 ila 49. basamaklar arasında bulunan dokuz takımdan yedisi, Avrupa Kupaları'nda yoklar. {Sporting Braga 41, Bayer Leverkusen 42, Paris Saint-Germain 43, Udinese 45, Rapid Bükreş 46, Bolton Wanderers 48, Osasuna 49.} Bu takımlar, sezon boyunca sadece ülkedaşlarının kazanacakları puanlardan yararlanabilecekler.

34,930 puana sahip Galatasaray. 41. basamakta bulunan Sporting Braga'nın puanı ise 37,992. Saat 14.00'da çekilecek kura sonrası oluşacak gruplarda galibiyete iki ve beraberliğe de bir puan verilecek, kulüp puanları değerlendirilirken. Üstelik, maç sayısı geçtiğimiz sezon olduğu gibi 4 değil, 6. Bu anlamda, 2009-10 UEFA Avrupa Ligi'nde mücadele edecek takımların avantaj sahibi olduklarını söylemek mümkün. Galatasaray'ın göstereceği en ufak reaksiyon bile, karşılığını alacaktır. Gruplarda elde edilebilecek 2 galibiyet-2 beraberlik veya 3 galibiyet-1 beraberlik reçetesi, önümüzdeki sezonla birlikte, muhtemel bir UEFA Şampiyonlar Ligi macerasında ikinci torbanın zorlanabileceği anlamına gelebilir.

2009-10 UEFA Kulüp Sıralaması, Galatasaray - #1

Tobol maçı, bir başlangıçtı. Maccabi Netanya ile Levadia Tallinn eşleşmeleri, sürecin devam etmesini sağladı. Şimdi ise, hamle zamanı. Sonuç alma vakti geldi.

3 yorum:

Dem Coetzee dedi ki...

Galatasaray iyi sonuçlar alırsa 60 sırada başladığı bu sezonu 30.-4o.sıraları arasında bitirebilir bu da iyi olur ,ama önümüzdeki sezon Şampiyonlar ligine(inşallah) zannedersem 3 torbadan girer.

SozenE. dedi ki...

Dem Coetzee,

Haklısınız.

Önümüzdeki sezon için böyle bir beklenti içerisine girmek, fazla iyimserlik olur. Zira, 2005-06 Sezonu'nun değerlendirmeden çıkması gerekiyor.

2009-10 Sezonu içerisinde kazanılacak 15+ puan, 2008-09 ile birleşince ortaya son derece iyi bir görüntü çıkacak. ''Önümüzdeki sezon ile birlikte'' vurgusu, biraz da bu yüzden aslında.

2010-11 Sezonu üçüncü torba, 2011-12 ve sonrası için ise ikinci torba mantıklı olan hedef.

Selamlar,

Eray.

Dem Coetzee dedi ki...

İnşallah dediğiniz gibi olur.Beşiktaşı bu kadar kıskanacağım aklıma gelmezdi nede olsa Şampiyonlar Ligi.