4 Eylül 2009 Cuma

Arjantin v Brezilya: Rosario Ruhu Yeniden?Futbol Tarihi'nin milli takımlar düzeyindeki en büyük rekabetinin tarafları olan Arjantin ile Brezilya, pazar sabaha karşı TSİ 03.30'da 94. randevularına çıkıyorlar.

Arjantin'in Rosario kentinde gerçekleşecek mücadele öncesi hava, ev sahibi ekibin teknik direktörü Diego Maradona'nın da demeçleri ile, beklenildiği gibi gergin. 90'lı yılların ikinci yarısında düştüğü yerden ancak 2000'lerde kalkabilen Maradona, ülkesini 2010 yılında Güney Afrika'da düzenlenecek FIFA Dünya Kupası'na götürmek zorunda. Aksi hâlde; Arjantin, bu büyük organizasyondan, 1970 Meksika sonrasındaki dönem içerisinde ilk defa uzak kalacak. Brezilya, o yıl Meksika'da sarı formaları ile arz-ı endam etmiş ve Maradona'nın ezelî rakibi Pele'nin liderliğinde Azteca Stadı'nda İtalya'yı 4-1 yenerek Dünya Şampiyonluğu'na ulaşmıştı. O final sonrasında Arjantin'in bir defa daha Dünya Kupası'ndan uzak kalması, hayli ironik olabilir.

Hafta boyunca iki taraftan yapılan açıklamalar arasında Diego Maradona'nın Pele ile olan ve tarih boyunca devam edecek çekişmeleri üzerine söyledikleri, kolayca dikkat çekiyordu. Maradona'ya göre; O, Pele'den daha iyiydi. Arjantin de Brezilya'dan. Lionel Messi, daha sonra hocasını destekleyecek demeçler verecekti. Sambacılar, sakin kalmaya çalışıyorlardı. Hazırlardı böylesi bir ortama. Ama Maradona, psikolojik savaşı sürdürmeye kararlıydı. Bu yüzden; ekibi ile verdiği ortak karar sonrasında, karşılaşmanın Buenos Aires'teki Estadio Monumental'de değil, Rosario'da, Estadio Gigante de Arroyito'da oynanmasını istedi. Tüm bunların altında bir sonuç vardı elbet.

1978 FIFA Dünya Kupası. Tangocular, A Grubu'ndaydı. Sambacılar, C. Arjantin'de düzenlenen organizasyonda ev sahibi, İtalya'ya kaybettiği maçın ardından Fransa ve Macaristan'ın önünde ikinci sırayı alarak yükseliyordu bir üst tura. Brezilya ise, ilk iki maçta İsveç ve İspanya ile berabere kaldıktan sonra Avusturya karşısında aldığı galibiyetin avantajını kullanıyordu. Avusturya'nın arkasından üst tur için almıştı vizeyi Brezilya da. O zamanlar formatın şimdikilerden farklı olması, kimse için sürpriz değil elbette. Grup aşamalarının ardından İkinci Tur'a yükselen sekiz takım, dörderli iki gruba ayrılıyorlardı. Grup liderleri, El Monumental'deki Final'de oynama hakkı kazanacaklardı. İkinciler ise, üçüncü maçında rakip olacaklardı birbirlerine.Arjantin ile Brezilya, 1978 FIFA Dünya Kupası İkinci Tur B Grubu'nda Buneos Aires'e ulaşmanın planlarını yapıyorlardı. İlk maçlarda Arjantin, Polonya'yı Mairo Kempes'in golleri ile 2-0 yenerken Brezilya da Dirceu (2) ve Zico ile Peru karşısında 3-0 kazanıyordu. 18 Haziran günü Rosario'da oynanacak karşılaşma, grubun ve turnuvanın kilidini çözecekti adeta.

Macar hakem Karoly Palotai'nin çaldığı ilk düdüğün yalnızca 10 saniye sonrasında, Arjantin ve Brezilya rekâbetini anlamlı kılan görüntüler çıkıyordu ortaya. Maçtaki ilk faul yapılmıştı bile. Üç dakika geride kalırken Arjantin'in yaptığı faul sayısı ise, altıya kadar ulaşacaktı. 90 dakika boyunca oyuncular, futbol oynamaktan ziyade birbirlerine attıkları tekmelere konsantre oluyorlardı. Palotai'nin bu süre zarfı içerisinde Arjantin'den bir ve Brezilya'dan üç oyuncuya kart göstermesi, bu anlamda ilgi çekiciydi. Tüm bu toz bulutundan geriye kalan, 0-0'lık beraberlik oldu. Ama karşılaşma tarihe, ''The Battle of Rosario (Rosario Savaşı)'' olarak geçti.

Rosario'daki golsüz eşitlik, bu mücadelenin birinci yarısıydı aslında. Gerçek, grubun üç gün sonra oynanacak son maçlarında oluşan skorlarla çıkacaktı ortaya. Yerel saat ile 16.45'te Brezilya, Polonya ile karşılaşıyordu. Nelinho'nun 13. dakikadaki golü, Sambacılara avantajı erken getirmişti. İlk yarının son dakikasında Grzegorz Lato ise, maçta dengeyi sağlayacaktı. Yine de Brezilya adına endişeye gerek yoktu. Roberto Dinamite'nin ikinci yarıda gelen iki golü (58' ve 63'), maçın skorunu tayin ediyordu. Brezilya, Arjantin'in oynayacağı son Peru maçı öncesinde rakibinden bir galibiyet ve üç gol öndeydi. Arjantin'in El Monumental'de Hollanda'ya rakip olabilmesi için Peru'yu en az dört fark ile mağlup etmesi gerekiyordu. Hiç kuşkusuz; Final'e yakın olan taraf, Brezilya idi. En azından kâğıt üzerinde.

Arjantin, Peru karşısına çıktığında Brezilya ile Polonya arasındaki mücadelede çalınan başlama düdüğünün üzerinden 2 saat ve 30 dakika geçmişti. Ev sahibi olmanın avantajını kullanmak istiyordu belli ki, Tangocular. Ve Brezilya'nın elde ettiği skora göre konum alacak durumdalardı, Peru maçı öncesi: Dört farklı galibiyet! Estadio Gigante de Arroyito'daki karşılaşmanın ilk yarısında Mario Kempes (21') ve Alberto Tarantini (43') yolu yarılayan golleri atmışlardı bile. Ama hâlâ bir o kadar gole daha ihtiyaç vardı. Neyse ki; erken çözüldü bu sorun. İkinci yarının ilk beş dakikalık bölümünde Mario Kempes (49') ile Leopoldo Luque (50'), Brezilya'nın Final umutlarını söndürdüler. Luque, Rene Houseman'in bitime 23 dakika kala attığı golün hemen ardından skoru 6-0'a getiren golü kaydetti. Ve Arjantin, 1978 FIFA Dünya Kupası Finali'ne doğru yol almaya başladı.

Rosario kentinin Arjantin ile Brezilya arasında böylesi bir psikolojik anlamı var. Tarih boyunca iki ülke arasında gerçekleşen futbol maçlarına yalnızca iki defa ev sahipliği yaptı, Rosario. (16 Ağustos 1975 günü Brezilya, rakibini 1-0 mağlup etme başarısını göstermişti.) Ama bu ilişkiye damgasını vuran karşılaşma, 1978 FIFA Dünya Kupası'nda oluştu. Arjantin'in Peru karşısında aldığı farklı galibiyet, futbol konuşulduğu sürece tartışılmaya devam edecek. Peru'nun iddiasının olmaması, bir futbol gerçeğiydi. Ancak kalecileri Ramon Quiroga'nın Rosario doğumlu olması, Brezilyalılar tarafından tesadüf olarak karşılanmıyordu. Kanıtlanamadı tabii. Arjantin, Buenos Aires'teki Final'de Hollanda'yı 120 dakika sonunda 3-1 mağlup ederek ''Şampiyon'' oldu. Brezilya ise, İtalya karşısında 2-1 kazandı. Ve ''namağlup üçüncülük'' ile tarihe geçti.2009 yılına geri döndüğümüzde Diego Maradona'nın aldığı bu kararın 1978 ile ilişkilendirilmesi, son derece mantıklı. Arjantin, Brezilya ile ülkesinde karşılaştığı 31 maçın 27'sini Buenos Aires'te oynamıştı. Kalan dört maç, iki şehir arasında paylaştırılıyordu: Avellaneda ve Rosario.

Toplamda 93 defa birbirlerine rakip olan iki ülke futbol takımları arasındaki rekâbette Brezilya, galibiyet sayılarında Arjantin'e 36-34'lük bir üstünlük sağlamış durumda. Gol sayılarında ise Arjantin önde: 148-146. Arjantin'de gerçekleşen 31 karşılaşmanın 14'ünü kazanan Arjantin, sahadan 7 kez boynu bükük ayrılırken 10 karşılaşmada eşitlik bozulmadı. Brezilya'nın evsahipliği, Arjantin'e göre daha acımasız: 21 galibiyet, 7 beraberlik ve 9 mağlubiyet. Tarafsız sahada yapılan 25 maçta Arjantin, 11-8 ile önde.

Brezilya'nın Arjantin'e karşı sağladığı küçük üstünlüğün ayrıntıları ise, rekâbet dönemlere ayrılınca çıkıyor ortaya (Arjantin'in Brezilya'yı geçerek Dünya Şampiyonu olduğu 1978 yılının denk geldiği sekansta oluşan durum ilgi çekici):

1914-1920: Arjantin 3-2 Brezilya, Beraberlik 2 (Atılan-Yenilen Gol: 14-10).
1921-1930: Arjantin 4-3 Brezilya, Beraberlik 1 (Atılan-Yenilen Gol: 12-10).
1931-1940: Arjantin 6-2 Brezilya, Beraberlik 1 (Atılan-Yenilen Gol: 28-11).
1941-1950: Arjantin 4-2 Brezilya, Beraberlik 0 (Atılan-Yenilen Gol: 14-14).
1951-1960: Arjantin 6-6 Brezilya, Beraberlik 3 (Atılan-Yenilen Gol: 24-25).

Ara Toplam: Arjantin 23-15 Brezilya, Beraberlik 7 (Atılan-Yenilen Gol: 92-70).

1961-1970: Arjantin 4-3 Brezilya, Beraberlik 1 (Atılan-Yenilen Gol: 15-13).
1971-1980: Arjantin 0-6 Brezilya, Beraberlik 4 (Atılan-Yenilen Gol: 9-16).
1981-1990: Arjantin 2-3 Brezilya, Beraberlik 4 (Atılan-Yenilen Gol: 5-8).
1991-2000: Arjantin 3-5 Brezilya, Beraberlik 5 (Atılan-Yenilen Gol: 18-22).
2000-2010: Arjantin 2-4 Brezilya, Beraberlik 2 (Atılan-Yenilen Gol: 9-17).

Ara Toplam: Arjantin 11-21 Brezilya, Beraberlik 16 (Atılan-Yenilen Gol: 56-76).
Ana Toplam: Arjantin 34-36 Brezilya, Beraberlik 23 (Atılan-Yenilen Gol: 148-146).

Arjantin ile Brezilya, Rosario'ya geri dönüyorlar. Zorda olan Maradona'nın Arjantini. 10 takımın bulunduğu CONMEBOL Grubu'nda ilk dört sırayı alan ülkeler, direkt olarak Güney Afrika vizesi kazanacaklar. Arjantin, 22 puan ile dördüncü sırada. Hemen arkasındaki Ekvador, iki puan farkla takip ediyor Tangocuları. Beşinci basamaktan yer alan takım, CONCACAF (Orta ve Kuzey Amerika) Grubu'nu dördüncü sırada tamamlayacak ülke ile iki ayaklı maç üzerinden arayacak Güney Afrika biletini. Ama o hâle düşmek bile, Arjantin için acınası bir durum olur. Dolayısıyla; dikkatli davranmak zorunda Maradona.

Brezilya karşısında Diego Maradona'nın sahaya süreceği 11 merak konusuydu. Özellikle; hücum bölgesinde Lionel Messi'nin yanına gelecek oyuncunun ismi bekleniyordu heyecanla. Maradona, dün düzenlediği basın toplantısında soru işaretlerini ortadan kaldırdı. Lisandro Lopez, Sergio Agüero ve Ezequiel Lavezzi'nin de talip olduğu forma, Carlos Tevez tarafından giyilecek pazar sabahı. Buna göre; Brezilya önüne çıkacak Arjantin kadrosu şu şekilde: Mariano Andujar, Javier Zanetti, Nicolas Otamendi, Sebastian Dominguez, Gabriel Heinze, Maximiliano Rodriguez, Javier Mascherano, Juan Sebastian Veron, Jesus Datolo, Lionel Messi ve Carlos Tevez.

Karşılaşmanın nispeten rahat tarafı Brezilya. Kolombiya, cumartesi günü TSİ 21.30'da başlayacak karşılaşmada Ekvador'u mağlup ederse; Brezilya, Arjantin deplasmanına 2010 FIFA Dünya Kupası biletini kazanmak için çıkacak. Ve muhtemel bir galibiyet sonrası Sambacılar; Güney Afrika, Avustralya, Japonya, Güney Kore, Hollanda, Kuzey Kore ve haftasonu bu listeye girebilecek bazı ülkeler ile birlikte yerlerini erkenden ayırmış olacaklar.

Arjantin v Brezilya
Estadio Gigante de Arriyoto, Rosario
NTV - Canlı
6 Eylül Pazar, 03.30


1939 Copa Roca, 1945 Güney Amerika Şampiyonası, 1978 Rosario Savaşı, 1982 ve 1990 Dünya Kupası, 1991 ve 1995 Copa America, 2008 Pekin Olimpiyatları... Her biri ayrı birer futbol öyküsü. Ama başrollerinde aynı iki figür: Arjantin ve Brezilya! Yıllar sonra, ''Eylül 2009'' da girer mi listeye? Cumartesi gecesini Pazar sabahına bağlayan saatlerde cevabı hep birlikte göreceğiz.

7 yorum:

Erdem Karakuş dedi ki...

Bence İngiltere - Almanya maçı milli takımlar arasındaki en büyük derbi.

kutay dedi ki...

rosario'nun messi'nin doğduğu şehir olduğunu hatırlatmakta fayda var..
bu arada yanılmıyorsam arjantin 4 senedir yenemiyor brezilyayı...

Jordi Metal dedi ki...

Garip bir rahatlıkla inanıyorumki Brezilya alacak maçı tahminim 2-1

gayin-sin.net dedi ki...

Eray selam.

Minik iki şey. Brezilya altın sarısı formayı ilk defa 1954 Dünya Kupası'nda giydi. Bir daha da hiç çıkarmadı. (Brezilya'nın kendi evindeki 1950 Dünya Kupası'nda giydiği beyaz forma uğursuz kabul edildi finaldeki 2-1'lik Uruguay yenilgisinin ardından.)

Bir de 1978 Dünya Kupası maçlarının çoğunu seyrettim. O Arjantin Brezilya'dan kat be kat iyiydi. Brezilya inanılmaz renksiz ruhsuz bir takımdı tıpkı 1974'ün Brezilyası gibi. Arjantin ise gerçekten iyi bir takımdı. Bunu özellikle Ardiles'i çıplak gözle seyretmiş bir futbolsever olarak söylüyorum.

Sevgi ve selam.

Melih

SozenE. dedi ki...

Erdem Bey,

Mutlaka, çoğaltılabilir benzer örnekler.

İngiltere ve Almanya arasındaki rekâbet de önemli; ama bence Brezilya ile Arjantin çekişmesi, birkaç adım daha önde. İki ülke, başlı başına bir kıtayı temsil ediyorlar. Ve son derece büyük coğrafî bölgeden bahsetmek mümkün. Kazanan, kıtaya da hâkim oluyor bir bakıma.

Avrupa'da ise, İngiltere ve Almanya'nın yanına İspanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye gibi ülkeleri de ekleyebiliriz. Ama Arjantin ve Brezilya derbisinin arkasına bir ulusal takım rekâbeti yazacaksak eğer, Almanya - İngiltere olur benim de tercihim.

Arjantin - İngiltere, İngiltere - İskoçya ile devam eder. Ve komşu olan diğer ülkeler ile tabii.

Selamlar,

Eray.

SozenE. dedi ki...

Kutay,

Evet. Rosario, Messi'nin doğduğu şehir. Aslında bahsetmek gerekirdi, haklısın.

A Takım düzeyinde Arjantin, dört senedir yenemiyor Brezilya'yı. Ama 2008 Pekin Olimpiyatları'nı kıstas almak gerekir diye düşünüyorum yine de. 3-0'lık skorla çok rahat kazanmıştı, Arjantin. Bunun dışında; Arjantin'in Brezilya karşısındaki son galibiyeti, 8 Haziran 2005 günü.

Sonrasında oluşan fikstürde dört eşleşme var:

29.06.2005 Arjantin 1-4 Brezilya (Frankfurt)
03.09.2006 Arjantin 0-3 Brezilya (Londra)
15.07.2007 Arjantin 0-3 Brezilya (Maracaibo)
18.06.2008 Brezilya 0-0 Arjantin (Belo Horizonte)

***

Jordi Metal,

Ben o kadar emin değilim.

Yine de Brezilya, kesinlikle çok rahat olacak. Arjantin, stresli. Bu anlamda, ilgi çekici bir karşılaşma izleyeceğimizi düşünüyorum. Kolombiya - Ekvador maçının skoru, Rosario'daki eşleşmeyi etkileyebilir. Brezilya'nın kafası rahat olursa; şampiyonlara has o sinir bozucu sakinlikle gidebilir belki sonuca.

Ama Arjantin'in kazanması lazım, bakalım. :)

Selamlar,

Eray

SozenE. dedi ki...

Melih Abi Selamlar,

Aldyr Garcia Schlee.

Uruguay sınırında yaşayan ve Sambacılara yeşil sahadaki en büyük felâketi yaşatan o ülkenin futbol takımına sempati duyan bir Brezilyalı. 1950 Finali'nde kaybedilen Uruguay maçının ardından Rio gazetesi Correiro da Manba'nın düzenlediği forma tasarım yarışmasını kazandı. Ve millî takım, 1954'te İsviçre'de yapılan Dünya Kupası'nda sahaya Aldyr'in tasarladığı altın sarısı bu forma ile çıktı. [Üç haneli sayfalara geldim artık. :)]

Cümle içerisine eklemek istemedim. Çarşamba günü de söylediğim gibi, 1970 Dünya Kupası'nda renkli televizyonların yaygınlaşmaya başlaması ile ilgili yazdıklarım. TV, renkli olunca Brezilya'nın forma renginin sarı olduğu tüm dünya tarafından anlaşılmıştı.

Arjantin'in milli takımlar düzeyinde ulaştığı en yüksek nokta, 1978. 1986 ile birlikte. Futbola dair, Galatasaray başlıkları dışında, canlı olarak izlemek istediğim iki turnuvadan biridir, 1978. (Diğeri 1974 Dünya Kupası.) Geri dönüp seçme şansım olsaydı tabii. Bu anlamda, her ne kadar Brezilya olsa da konu, Mario Kempes'in Arjantin ile gösterdiği o performansı takip edebilmeyi dilerdim ben de. Sanırım gerçek şu. Arjantin'in o galibiyeti, hep konuşulacak.

Ama ilginç olan, Brezilya'nın maç kaybetmemesine karşın üçüncü olması ve 1971 ila 1980 yılları arasında Arjantin'e galibiyet şansı vermemesi.

Saygılarımla,

Eray.