24 Ekim 2009 Cumartesi

2009-10 UEFA Kulüp Sıralaması, GalatasarayGalatasaray'ın Perşembe gecesi Dinamo Bükreş karşısında aldığı galibiyetin farklı anlamları var.

UEFA Avrupa Ligi'nde grup aşamasındaki üçüncü maçında yedi puana ulaşan Galatasaray, F Grubu'nda yenilgisiz liderliğini sürdürüyor. Ve bu durum, hiç kuşkusuz, son yıllarda UEFA Kulüp Sıralaması'nda geri düşen bir takım adına büyük avantaj.

Çok değil. 2007-08 Sezonu'na başlarken 97. basamakta yer alıyordu, Galatasaray. O sezon, UEFA Kupası'nda 3. Tur görülebilmişti. Oldukça zorlu yollardan geçilmesine ve aslında akıllarda yer edinen galibiyetler alınamamasına rağmen elde edilen 9.2175 puan, dönemin şartlarına göre, Galatasaray adına hiç de fena sayılmazdı. Sezon içerisinde kazanılan bu puanlar, Galatasaray'ı 97. sıradan ancak 87'ye çıkarabiliyordu. 2008-09 Sezonu öncesi takım, 87. basamaktaydı.

2008-09, Galatasaray'ın son yedi senesindeki en başarılı Avrupa sezonu oldu. UEFA Kupası 1. Tur'unda Bellinzona önünde alınan iki galibiyet; grup aşamasındaki üç galibiyet ve 3. Tur'daki Bordeaux zaferleri ile birleşince Galatasaray, 2008-09 Sezonu'nu 15.4000 puan ile kapamayı başardı. 87. basamakta başlayan serüven, 60. sırada sona erdi. Bu, Galatasaray özelinde, 1999-2000 Sezonu'ndan sonra gelişen süreçteki en büyük yükseliş olarak kayıtlara geçecekti. Öyle ki; sezon başında 60. basamakta yer alan Beşiktaş'ı geçmek, Galatasaray için iyimser bir hedef sayılırken; mevsim sonunda Galatasaray, Beşiktaş'ın iki sıra önünde bulunuyordu.

2009-10 Sezonu, taze bir başlangıç. Sezonu erken açmak, takıma birçok anlamda avantaj sağladı. Tobol, Maccabi Netanya ve Levadia Tallinn ile yapılan toplam altı maç, Yeni Galatasaray için üst düzey bir hazırlık devresi oldu. Oyuncular, görevlerine alışma imkânı buldular. Birbirleri ile oynamaya alıştılar. Birçok farklı başlık eklenebilir buraya. Ama bir şey eksik kaldı tabii. Galatasaray, üç ön eleme turunu geride bırakırken kulüp puanı olarak herhangi bir kazanım elde edemedi. UEFA'nın yeni bir kuralı var bu konuda. UEFA Avrupa Ligi Grupları'na kalan takımlar, hanelerine iki puan yazdırıyorlar. Ancak bu iki puan, ilk galibiyet sonrası devre dışı kalıyor. Yalnızca galibiyet ile kazanılan puanlar, işleme koyular bir bakıma.Galatasaray, Panathinaikos deplasmanındaki 3-1'lik zaferi sonrası bu hakkını kullanmıştı. Grubun kalan fikstüründe kazanılacak her puan, Galatasaray'a kulüp puanı olarak geri dönecekti.

Sturm Graz karşısında alınan beraberlik, takım adına kaybedilen bir puan olarak kabul edilmeli. Ne var ki; Atina'daki galibiyet, durumu eşitlemeye yetiyor. Bu anlamda; Dinamo Bükreş galibiyeti, Galatasaray için mutlak şarttı. Hem F Grubu'ndan çıkmak, hem F Grubu liderliğini elde edebilmek, hem de kulüp puanına +2 yazdırabilmek adına. Sorun çıkmadı. 4-1'lik galibiyet, Galatasaray'ın kura öncesindeki hesapları ile tam olarak örtüşüyor.

Galatasaray, 2009-10 Sezonu'nda Avrupa Kupaları'ndaki dokuzuncu maçına çıktı Perşembe gecesi. Üç ön eleme turunda Tobol (1-1 ve 2-0), Maccabi Netanya (4-1 ve 6-0), Levadia Tallinn (5-0 ve 1-1) takımlarına karşı kazanılan 4 galibiyet ve 2 beraberlik, Türkiye'ye toplam 5 puan olarak geri döndü. (Ön Eleme Turu'ndaki galibiyetlere 1, beraberlik 0,5 puan veriliyor.) Gruplardaki Panathinaikos ve Dinamo Bükreş galibiyetleri ile Sturm Graz beraberliği de 5. Toplamda 10 puanlık bir katkı verdi ülkesine, Galatasaray. Fenerbahçe'nin 7, Beşiktaş'ın 5 ve Trabzonspor ile Sivasspor'un 1'er puanlık destekleri söz konusu.

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Sivasspor: 24 puan. Kazanılan 24 puan, Avrupa Kupaları'nda sezona başlayan Türk takımı sayısına bölünüyor (24/5= 4,80). Ve Türkiye'nin Ülke Puanı Sıralaması'nda elde ettiği puan çıkıyor ortaya. TFF'ye kayıtlı tüm takımların elde ettiği kazanım ise, 24 puanın 5'e bölünmesinin ardından çıkan sayının 0,20 ile çarpılması sonucu oluşuyor (4,80 x 0,20 = 0,96). Tüm bu işlemler ile birlikte kulüplerin her birinin kazandığı puan: 0,96 oluyor. Özellikle yoluna devam eden Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş adına önemli tabii.Galatasaray'dan devam edelim. Ve sezon boyunca elde edilen puanlara bir bakalım.

Eleme turlarındaki maçlarını bir kenara atmıştık. Panathinaikos, Sturm Graz ve Dinamo Bükreş maçlarında toplam beş puan kazanıldı. Bir de 0,96'lık ülke puanı söz konusu. Toplam: 5,9600. Peki, hedef ne olmalı? Yakın fikstür: Dinamo Bükreş (D), Panathinaikos ve Sturm Graz (D). Mantıklı olan ve aslında uzak görünmeyen: 2 galibiyet & 1 beraberlik. Böylece; Galatasaray, sezon boyunca elde etmiş olduğu 5,96 puana +5 ekler ve F Grubu'ndan çıkarken 10,96 puanı cebine koymuş olur. Ki bu, müthiş bir avantaj getirir.

Galatasaray, 60. sırada başladığı 2009-10 Sezonu'na 44. basamakta devam ediyor artık. Başarılı bir sıçrayış daha gerçekleşmiş durumda. 2008-09 Sezonu sona ererken kendisi adına son derece strateji bir noktada noktalamıştı macerasını, Galatasaray. Yeni sezonda UEFA Şampiyonlar Ligi veya UEFA Avrupa Ligi'nde mücadele şansı olmayan takımların hemen arkasındaydı. 16 basamaklık yükseliş, biraz bununla ilgili. Ancak şimdi, bir kez daha, kritik bir aşamaya gelindi. Üst sıradaki iki takımı saymazsak (43. Bayer Leverkusen ve 42. Sporting Braga); Avrupa'da olmayan yeni bir takım görebilmek için 27. basamakta yer alan Espanyol'a dek uzanmamız gerekiyor. Galatasaray, artık bu anlamda yarışın içerisinde.
2007-08 Sezonu'nda 42 basamak arkasında yer aldığı Fenerbahçe ile aradaki farkı 10'a kadar indirdi, Galatasaray.

Yeni hedefler olmalı tabii. Fenerbahçe'nin 47.330 puanı var. Galatasaray'ınki ise, 38.330. Öncelikli amaç; alınacak ilk puan ile Bayer Leverkusen (38.474) ve Sporting Braga (38.492) takımlarını geride bırakmak. Ardından Stuttgart (39.474) ve Dinamo Kiev (41,710) geliyor. İki takım da UEFA Şampiyonlar Ligi'nde. Dinamo Kiev, hafta içerisinde Inter deplasmanından bir puan çıkarmayı başardı. Stuttgart, iç sahada Sevilla'ya kaybetti. Takip eden maç, Endülüs'te. Sevilla'nın galibiyeti, potansiyel bir Bükreş zaferi sonrası Galatasaray'ı üste taşıyabilir. Dinamo Kiev, iç sahada Inter ile oynayacak.

Stuttgart ile Dinamo Kiev'in üstündeki takımların puanları, nispeten yüksek. #39 AZ Alkmaar (45,567), #38 Steaua Bükreş (45,598) ve #37 Atletico Madrid (45,751), sıralamada 45+ puan barajı içerisinde yer alan takımlar. UEFA Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden AZ Alkmaar, H Grubu'ndaki ilk üç maçından iki puan çıkarabildi. Arsenal, Olympiakos ve Standard Liege'nin bulunduğu grubun üçüncü sırasında yer alıyorlar. Olympiakos'un puanı 6. AZ, takip eden haftada Arsenal deplasmanına çıkacak. AZ için mantıklı hedef, UEFA Avrupa Ligi için ayrılan üçüncü sırayı korumak olmalı. Aksi hâlde; Galatasaray adına tehlike olmaktan çıkabilirler.

2009-10 UEFA Kulüp Sıralaması, Galatasaray #1 #2

Steaua Bükreş, UEFA Avrupa Ligi'ndeki serüvenine Fenerbahçe'nin de olduğu H Grubu'nda devam ediyor. Durum, umut verici değil. Üç maç sonunda gol dahi atamayan Steaua, iki puanla dördüncü sırada. İç sahadaki iki karşılaşma geride kaldı. Fenerbahçe deplasmanından istenilen sonuçla ayrılamazsa; yeni sezonun hesapları yapılmaya başlanır. F Grubu'ndaki Galatasaray, devam eden üç maçtan 5-6 puan çıkarırsa, Steaua Bükreş'i geçebilir. 45+ puan barajında bulunan diğer takım olan Atletico Madrid, UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu'nun son sırasında. APOEL Nicosia'nın bile altında, İspanyol takımı. Chelsea ile oynayacaklar. Ama TD Abel Resino'nun yerine Quique Sanchez Flores'in gelmesi, kötü gidişin önüne geçebilir.

Sonuç olarak; Galatasaray'ın öncelikli yapması gereken, grup maçlarının sonuna dek 5-6 puan kazanmak. Gerisi gelebilir. 44. sıradaki Galatasaray'ın hedefi, 2010-11 Sezonu'na girerken 30'lu sıraların ilk yarısı olmalı.

4 yorum:

Evrim dedi ki...

Eline sağlık Eray.

Birşey sormak istiyorum. Üstten ikinci tabloda Galatasaray'ın yanında 7 yazıyor. Bu neyin sıralaması?

SozenE. dedi ki...

Evrim,

Teşekkür ederim, sağol.

7 rakamı, Galatasaray'ın 2009-10 Sezonu'nda ülke puanına en fazla katkı yapan 7. takım olduğunu gösteriyor.

Selamlar,

Eray.

NY dedi ki...

seneye avrupa kupaları başladığında galatasaray muhtemelen bu listede 32-36 arası bir yerde olacaktır. şampiyonlar ligine gidebilirse muhtemelen 3.torbayı oluşturan ilk 4 takım arasında olacaktır. şanslı bir kura ile ikinci tura çıkması mümkün olur. zor bir kura ile de bayağı iş yapabilir elindeki kadroyu muhafaza edip güçlendirirse.

Berkay dedi ki...

bu sıralamaya nerden bakılıyor internetten bakabilirmiyiz kendimiz?