8 Ekim 2009 Perşembe

NBA 2009-10 Sezonu: Boston CelticsBoston Celtics, çok uzun zamandır hissetmediği bir duyguyla başlamıştı 2008-09 Sezonu'na.

1986 NBA Finalleri'nde Houston Rockets'ı altı maçta geçerek şampiyon olan Celtics, ancak Larry Bird'ün emekli olduğu 1991-92 Sezonu'na kadar köklerine sâdık kalabilmişti. Bu yüzden 2008 yılında kazanılan şampiyonluk, Boston Celtics adına çok önemliydi. Celtics, 22 yıl sonra ilk defa yeni bir sezona Garden'ın çatısındaki şampiyonluk flaması ile başlıyordu. Ve evet, bu duyguyu yaşamayalı çok olmuştu.

Geri dönüp 2007 Yazı'ndaki o hareketli günleri hatırlayabiliriz kısaca. NBA Draft Gecesi'nde Ray Allen'ı kadrosuna katan Boston Celtics Genel Menajeri Danny Ainge, 31 Temmuz 2007 günü büyük bir hamle ile Kevin Garnett'in yolunu Massachusetts'a çeviriyordu. Kâğıt üzerinde harika bir katkıydı Celtics adına. Ama Garnett için birçok önemli varlığından vazgeçmek durumundaydı, Danny Ainge. Al Jefferson'ın başını çektiği yedi oyuncu gönderildi Garnett'in eski takımı Minnesota Timberwolves'a. Ve hepsi de oldukça genç isimlerdi. Aslında yalnızca bu hareketle bile belli etmişti hedefini, Danny Ainge.

Kısa vadede başarı: Şampiyonluk! 22 yıl aradan sonra. Paul Pierce'ın takımına Ray Allen ve Kevin Garnett'in katılımı, daralan kadroya Eddie House, James Posey, Scott Pollard gibi rotasyon oyuncularının eklenmesi, en nihayetinde de All-Star arasında P.J. Brown ile Sam Cassell'in Celtics'e karakter kazandırması... Boston Celtics adına işler, sezon boyunca hep yolunda gitti. Playofflar'da P.J. Brown'ın kariyerine yakışır bir son ile Celtics'e yaptığı katkı harikaydı. Tarihe geçti. Ve Celtics, 2008-09 Sezonu'na ''Şampiyon'' olarak başladı. Kısa vadede başarı istenmiş ve elde edilmişti. Ama kesin olan bir gerçek vardı. En az bir sezon daha en büyük olmak için oynayabilirdi, Celtics'in tecrübeli kadrosu. Bu yüzden, 2008-09 için de hedef aynı olacaktı.2008-09 Boston Celtics: Daha Hızlı, Daha Yüksek, Daha Güçlü

2008-09 Sezonu, Boston Celtics adına bir önceki sezondan bile çok daha iyi başlıyordu.

NBA rekorları ile dolu bir giriş yapılacaktı yeni sezona. 14 Kasım 2008 günü Denver Nuggets'a 94-85 kaybeden Celtics, devam eden fikstürdeki 18 maçtan galibiyetle ayrılmayı başardı. Harika bir başlangıçtı bu. NBA Tarihi'nde en fazla şampiyonluk yaşayan kulüp olan Boston Celtics için bile oldukça özeldi. Celtics, 1959-60 Sezonu'ndaki 17 maçlık galibiyet serisini (28 Kasım 1959-1 Ocak 1960), 1981-82 Sezonu'nda 19 maç ile geçmeyi başarmıştı. Geçtiğimiz sezon, arka arkaya 18 galibiyet aldıktan sonra gelen Philadelphia 76ers karşılaşması bu yüzden son derece önemliydi Boston Celtics adına.

23 Aralık gecesi, TD Banknorth Garden'da Philadelphia 76ers'ı 110-91 mağlup etmeyi başardı Celtics. Ve Celtics, tarihinin en uzun süreli galibiyetini elde ederken NBA Tarihi'ndeki en iyi sezon başlangıcını da yapmış oldu. 27-2, tüm zamanların en iyi sezon girişi olarak kayıtlara geçecekti. Galibiyet serisinin devam edebilmesi adına geçilmesi gereken en büyük engel ise, Boston Celtics'in ezelî rakibi Los Angeles Lakers oluyordu. NBA'in bu alandaki en başarılı takımı olan Lakers (1971-72 Sezonu, arka arkaya 33 galibiyet), Christmas gecesinde Boston Celtics'i ağırladı. Sonuç, deplasman ekibi için hiç de hayırlı olmadı. Lakers, Celtics'i 92-83 mağlup etti. Ve unvanını, nesiller boyunca koruyabileceğini gösterdi.

25 Aralık gecesi gerçekleşen Los Angeles Lakers ve Boston Celtics karşılaşmasının kendi içerisinde bir özelliği daha vardı. NBA Tarihi'ndeki en büyük kulüp rekâbetinin tarafları olan iki takım, 1970 yılından sonra ilk defa Christmas gecesinde birbirlerinin karşısına çıkmışlardı. Ve bu, aslında Celtics'in iki sezon içerisindeki gelişimini anlatmak açısından önemliydi. (Zira; Noel'de NBA fikstürü, izleyicisi yüksek olan maçlardan oluşur. 1992 ila 2007 yılları arasında Celtics'i izleyenler oldukça azdı, evet.) Ama Celtics, Lakers mağlubiyetinin ardından serisine bir süre daha sahip çıkamayacaktı. Lakers ile başlayan dokuz maçlık sekansta yalnızca iki galibiyet alabilen Celtics, neyse ki, devam eden bölümdeki 12 maçlık seri ile ayağa kalkıyordu.2009 NBA Playoffları: Boston Celtics ve Efsanevî Anlar

Sezonu 62 galibiyet ile kapadı, Boston Celtics. Harika bir son daha yapıldı. Ve ardından unutulmaz Playoff serileri başladı.

Boston Celtics, 2009 Playoffları'na Doğu Konferansı'nın 2 numarası olarak girmişti. Ve ligin genç takımlarından biri, Chicago Bulls'u bulmuştu karşısında. Celtics, 2008 yılında NBA Şampiyonluğu'na giderken yolu epey uzundu. Birinci Tur'da yine sürpriz bir rakip olan Atlanta Hawks ile yedi maç oynamak durumunda kalmıştı. 18 Nisan 2009 gecesi Chicago Bulls'un çaylak yıldızı Derrick Rose, TD Banknorth Garden'da Celtics'in üzerine giderken benzer bir senaryonun sinyalleri geliyordu. İnanılmazdı. Atlanta Hawks serisinin bile üzerine çıktı heyecan.

Boston Celtics adına sahne alan isim Rajon Rondo oldu sürekli. İlk maçta Rondo'nun cevabı yetmedi. Uzatmada kazandı Chicago Bulls. İkinci maçta, Connecticut'ın iki gururu domine etti sahayı. Ray Allen, Ben Gordon ile girdiği düelloda galip tarafı temsil etti. Ardından olaylar gelişti. Altıncı maçta Chicago Bulls, Boston Celtics'i üç uzatma devresi sonunda 128-127 mağlup ederken 2009 NBA Playoffları'ndaki Bulls ve Celtics eşleşmesi, tüm zamanların en iyi playoff rekâbetlerinden biri olarak tarihe geçti. Ancak yedi maçta toplam yedi uzatma devresi çıkan eşleşmenin galibi, 2 Mayıs gecesi evinde 109-99 kazanan Boston Celtics oldu.

Doğu Konferansı Yarı Finalleri'nde Orlando Magic ile eşleşti, Boston Celtics. Efsanevî Chicago Bulls serisini dizindeki sakatlıktan -içi içini yiyerek- kenarda izlemek durumunda kalan Kevin Garnett, yine yoktu. Celtics, bocaladı. Zaman zaman Orlando Magic kenar yönetimi, Celtics'in en büyük yardımcısı oldu. Ve serinin beşinci maçında 92-88 kazanan Celtics, Amway Arena'ya dev bir avantajla gitme hakkı kazandı. Tarih boyunca 3-2 öne geçtiği Playoff serilerinde 32-0 gibi bir galibiyet oranı yakalayan Celtics adına, çok kritik bir eşikti bu. Altıncı maçta Orlando Magic, Dwight Howard'ın müthiş performansı ile kazandı. Boston Celtics cephesinde, her şeye rağmen, panik yok gibiydi. Ama TD Banknorth Garden'daki son eşleşmede, Yedinci Maç Adamı çıktı sahneye. Magic'e turu getirdi, Hedo. Ve Celtics adına 2008-09 Sezonu da böylece kapanmış oldu.2009-10 Ölü Sezon: Rasheed Wallace, Marquis Daniels, Glen Davis, Shelden Williams, Leon Powe

Boston Celtics, Orlando Magic mağlubiyeti ile birlikte yeni sezon için planlarını yapmaya başlamalıydı.

Hidayet Türkoğlu ve arkadaşları, 2009 NBA Playoffları Batı Konferansı Yarı Finali 7. Maçı'nda Boston Celtics'in canını yakarlarken ev sahibi ekibin soyunma odasında Paul Pierce, Ray Allen ve Kevin Garnett, bir sonraki sezon için en önemli FA (Free Agent, serbest oyuncu) hedeflerinin Rasheed Wallace olması gerektiği konusunda birleşiyorlardı. ''Rasheed, her zaman listemizin ilk sırasındaydı. Bunu tüm bir yıl boyunca konuştuk. Çünkü, O'nun sezon bitimi ile birlikte serbest bir oyuncu olacağını biliyorduk.'' diye konuşacaktı Rasheed Wallace'ın Celtics'e attığı imzanın ardından Ray Allen.

Boston Celtics'in yıldız oyuncuları, 2007-08 Sezonu'nda izledikleri yolun üzerinden başarıya gidebileceklerini biliyorlardı. Bu anlamda, Rasheed Wallace'ın Celtics'e gelmesi için bizzat çalışmalarda bulundular. Tıpkı, 2008 All-Star Gecesi'nde P.J. Brown'ı bir tuvalet ziyareti esnasında sıkıştırdıkları gibi. Beş çocuk babası olan Sheed, Michigan'da sahip olabileceği eğitim imkânları ile Massachusetts'dakiler arasındaki farkları, Boston Celtics ile Detroit Pistons'ın antrenman sahaları özelindeki karşılaştırmaları ve gerekli olan diğer tüm bilgileri, Büyük Üçlü'nün kendisine yaptığı ziyaretin ardından öğrendi. İşte, bu yüzden, transfer sonrası, ''Onlardan çok iyi birer pazarlamacı olur.'' açıklaması geldi Celtics antrenörü Doc Rivers'dan.

Rasheed Wallace, geçtiğimiz sezon Kevin Garnett'in sakatlığı esnasında zaman zaman ''kazanma tutkusu'' eksikliği çeken Boston Celtics adına, yalnızca bu başlık altında bile, çok önemli bir katkı. Sheed, artık kariyerinin son bölümünü yaşıyor. Ve muhtemelen yedeklik de kendisi için büyük sorun teşkil etmeyecek. Bu anlamda; ölü sezonda sözleşme yenileyen Glen Davis, ilk beş rotasyonundaki Kendrick Perkins ve Kevin Garnett'e birer alternatif olacaktır, Rasheed Wallace. Ve sakatlık belası, takımdan uzak durursa, Playofflar'da inanılmaz bir ön alana sahip olur Boston Celtics. Orta ve uzak mesafeden şut tehdidi de cabası. Bir şey daha. Kevin Garnett + Rasheed Wallace. Playofflar? Beklemeye değer.

Boston Celtics'in ölü sezonda kadrosuna kattığı bir diğer önemli isim, Indiana Pacers'tan gelen Marquis Daniels.

Marquis Daniels'ı, Boston Celtics'in kısa oyuncuları üzerinden değerlendirebiliriz. Rajon Rondo, geçtiğimiz sezon kariyer yılını yaşadı. Altı ayrı kategori: 11.9 sayı, 5.2 ribaund, 8.2 asist, 1.9 top çalma, %50.5 saha içi şut isabet oranı ve 33 dakika. Rondo'nun geçtiğimiz sezon maç başına yakaladığı ortalamalar. Hepsi de kariyeri boyunca en üst seviyeye çıktığı sayılardan oluşuyor. Playofflar'daki gelişimini biliyoruz. Chicago Bulls ve Orlando Magic serilerinde, neredeyse, triple-double ortalamaları ile oynadı, Rajon Rondo: 16.9 sayı, 9.7 ribaund ve 9.8 asist. Savunma ve hücumda, kendisi adına, çığır açtı hiç kuşkusuz.

Yeni sezonda Boston Celtics özelinde önlem alınacak oyuncu sayısına, Rajon Rondo'nun varlığından dolayı, daha bir dikkat etmeleri gerekiyor rakiplerin. Bir numaradaki diğer alternatif Eddie House, sezon içerisindeki bazı maçlarda, kenardan gelerek müthiş katkı verdi Celtics'e. Sezon boyunca, yayın gerisinden %44.4 ile şut göndererek Celtics Tarihi'nin bu kategorideki rekorunu kırmayı başardı. Orlando Magic serisinin ikinci maçında 11-14 saha içi isabet oranı ile 31 sayı üretti. House, yeni sezonda da Celtics adına her zaman bir opsiyon olacak. Marquis Daniels'ın kadroya eklenmesi ise, Eddie House'ın topu yarı sahaya taşıma konusundaki sıkıntılarını azaltabilir.

Marquis Daniels, geçtiğimiz sezon Indiana Pacers ile kariyer yılını geçirdi. Maç başına ortalama 31 dakika forma giyerken, 13.6 sayı üretti takımı adına. Boston Celtics karşısında oynadığı ilk maçta 50 dakika içerisinde 26 sayı üretirken, ikinci maçta 6 sayı ve 7 ribaundda kaldı. Daniels, sezon boyunca, Celtics için iyi bir yedek olacaktır. Hem iki numara, hem de üç numara oynayabiliyor. Bu anlamda, yeni sezonda biraz daha yaşlanacak olan, Ray Allen ve Paul Pierce ikilisine ideal bir alternatif hâline gelebilir, Daniels. Celtics, yaz mevsiminde kadrosundaki tek önemli kaybı Leon Powe ile yaşadı. 2008-09 Sezonu'nu ciddi diz sakatlıklarıyla tamamlayan Powe için fazla ısrarcı olmayan Celtics, oyuncusunun Cleveland Cavaliers'a transfer olmasının yolunu açtı. Timberwolves'tan gelen Williams, Powe'un sahip olduğu rolü üstlenebilir sezon boyunca.2009-10 Boston Celtics: Güçlü ve Zayıf Yönler

Sıralayalım artıları hemen. Savunma, şampiyonluk karakteri, tecrübe, hedefe odaklanma, kazanma tutkusu ve kadro derinliği.

En önemli şu olmalı. Kadroda yer alan Kevin Garnett, Ray Allen, Paul Pierce ve Rasheed Wallace gibi büyük yıldızlar, 2000'li yıllarda yaşadıkları şampiyonluklardan dolayı, yüzüğe giden yolda kendilerini nelerin beklediğini çok iyi biliyorlar. Söz konusu karakter, takımı güçlü kılacaktır. Ve aslında mümkün olan bir şey daha var. P.J. Brown ve Sam Cassell hamlesi gibi, bir veteran yıldızdan katkı alma ihtiyacı duyabilir Celtics, yine bir All-Star gecesinde. Dedikodular sürüyor bu konuda. Raja Bell, Jerry Stackhouse ve Kurt Thomas gibi isimler, ihtimal dahilinde bulunuyorlar.

Takımın yukarıdaki özelliği ile bağlantılı bir diğer karakteristiği, kazanılabilecek herhangi bir başarıya rağmen, her türlü şart altında konsantrasyonunu koruyacak olması. Bu kesin. Dört tane çok büyük yarışmacı var bu takımda. Üstelik, Rajon Rondo'nun sürekli yukarı seyreden bir kariyer gelişim çizgisi söz konusu. Yeni sezonda çok daha iyi olacaktır. Belki Kendrick Perkins de. Ama Boston Celtics'in en büyük özelliği, kuşku yok ki, savunmadaki başarısı. 2008-09 Sezonu'nda da belli başlı savunma kategorilerinde zirveyi kimselere bırakmadı, Boston Celtics. Bu anlamda, bir istatistik üzerinden inceleyebiliriz Boston Celtics'in savunma yapısını.

FG % Difference
1. Boston Celtics (48.6-43.1) %5.5
2. Phoenix Suns (50.4-46.7) %3.7
3. Cleveland Cavaliers (46.8-43.1) %3.7

Boston Celtics, normal sezon boyunca saha içerisinden %48.6 ile hücum ederken, rakiplerini de %43.1 seviyesinde tuttu ortalama olarak. Bu, Celtics'e takım savunmasında önemli bir avantaj sağladı. Hücum ve savunmadaki şut oranlarına baktığımızda oluşan %5.5'lik fark, tüm ligin en iyi rakamı olarak karşımıza çıkıyor. Ki arkadan gelen Phoenix Suns ile Cleveland Cavaliers'ın sahip oldukları %3.7, Boston Celtics'in başarısının altındaki gerçeği daha net fark edilmesini sağlıyor aslında. Önemli bir istatistik bu. Hücumda başarısız bile olsa Celtics, maçı istediği kıvama getirebiliyor bir bakıma.

Boston Celtics, artıları olan bir takım. All-Star olmayı başaran dört oyuncunun olduğu bir ekipten bahsediyoruz neticede. Yeni sezondaki en büyük tehlike, takımın kendisi biraz. Diğer yandan, sakatlık. Kevin Garnett ile oynadığı maçlarda 44-12'lik galibiyet-mağlubiyet oranı yakalayan Celtics, Garnett'in olmadığı 25 maçta 7 mağlubiyet almıştı geçtiğimiz sezon. Böylesi bir ligde, tek sakatlık bile şampiyonluk yarışını direkt olarak etkileyebilir. Ego sorunu, geçtiğimiz sezonlarda aşıldı. Bu yönde sıkıntısı olmayacaktır Boston Celtics'in. Neticede ''Celtics ve Eksiler'' adlı başlıkta öne çıkan tek görüntü, takımın sağlığı. Garnett'in dizi sorun çıkarmadıkça ve yıldızlar oyunda kaldıkça, Celtics opsiyonu her zaman açık olacaktır.

2009-10 Boston Celtics: Hedef Şampiyonluk


Kazanmak için tüm planların üzerinden geçecek bir ekip, 2009-10 Sezonu'ndaki Boston Celtics takımı.

Garnett'in dizindeki problemin her geçen gün biraz daha azaldığı biliniyor. Evet, Rajon Rondo'nun gelişimi devam ediyor. Rasheed Wallace'ın takıma kazandıracağı karakter var bir tarafta. Ray Allen ve Paul Pierce, her zaman çok ciddi opsiyonlar. Sonuç olarak; son derece yarışmacı oyunculara sahip, Boston Celtics. Hızlı bir giriş yapabilirler yeni sezona. Playofflar'da Cleveland Cavaliers ve Orlando Magic ile rakip olacaklardır birbirlerine. Dwight Howard'ın yanı sıra, Shaquille O'Neal da var artık. Hakikaten enteresan olacak. Celtics'ten ise, 60 galibiyet barajının yakınlarında dolaşmasını bekleyebiliriz yeni sezonda.

Sıradaki: New Jersey Nets.

Hiç yorum yok: