28 Ekim 2009 Çarşamba

NBA 2009-10 Sezonu: Merkez GrubuNBA'de 2009-10 Sezonu, bu gece gerçekleşecek dört karşılaşma ile başlıyor.

Merkez Grubu'nun kesin favorisi Cleveland Cavaliers'ın ilk rakibi, geçtiğimiz sezonun açılış gecesinde olduğu gibi, Boston Celtics. Ölü sezonda kadrosuna son derece önemli katkılar yapan Cavaliers, Haziran 2010'da NBA'in zirvesinde yer almayı planlıyor. 24 yaşındaki MVP LeBron James, yeni sezonda bu işi en iyi bilenlerden biri ile birlikte mücadele edecek. Shaquille O'Neal'in varlığı, LeBron'a birçok konuda yardımcı olacaktır. LeBron James'i bir kenara bırakırsak; şu an ligin en büyük iki yıldızı Kobe Bryant ve Dwyane Wade ile şampiyonluklar yaşayan Shaq, LeBron'a da bu sevinci tattırmak isteyecektir mutlaka.

Shaq'in varlığı bile, rakipler adına yeterli bir tehdit. Ancak Cavs'in ölü sezon hamleleri, O'nunla sınırlı değil. Joe Smith, Ben Wallace, Wally Szczerbiak, Sasha Pavlovic ve Tarence Kinsey'den vazgeçen Cavs'in yeni oyuncuları Shaquille O'Neal, Anthony Parker, Leon Powe, Jamario Moon ve Danny Green oldu. Aradaki fark, net şekilde gözler önüne çıkmış vaziyette. Gücüne güç kattı, Cavaliers. Özellikle Anthony Parker'ın katılımı, son derece önemli Cavaliers adına. Delonte West, yaz mevsiminde adlî bir dava ile uğraşmak durumunda kaldı. NBA Yönetimi'nden ceza alma ihtimali bulunuyor hâlâ. Bunun dışında bile, müthiş bir alternatif. Leon Powe ile Jamario Moon'dan sezon içerisinde sürpriz performanslar görmek mümkün.NBA'de 2008-09 Sezonu'nun en heyecan verici takımlarından biriydi, Chicago Bulls.

All-Star arasına 23-30 ile giren Bulls, Şubat ayında yaptığı takasların ardından adeta kabuk değiştirdi. John Salmons ve Brad Miller'ın katılımı, takıma harika bir hava kazandırmıştı. Devam eden bölümdeki 18-11'lik galibiyet-mağlubiyet oranı, Chicago Bulls'a Doğu Konferansı'nın yedinci sırasını getirmek adına yeterli oldu. Ardından o unutulmaz Boston Celtics serisi. Muhtemelen tüm zamanların en iyi birinci tur eşleşmesiydi, Celtics ve Bulls arasındaki. Celtics, yedi maç sonunda kazandı. Ancak Bulls'un mücadelesi, akıllara kazındı. Unutulmaz bir seri.

Sezona Qualifying Offer ile başlayan Ben Gordon, hakkındaki tüm soru işaretlerini Boston Celtics karşısındaki performansıyla yok etmeyi başarmıştı. Celtics serisi, Gordon'a Detroit Pistons ile bir kontrat yapma imkanı verdi. Gordon, 2009-10 Sezonu'ndan itibaren Detroit Pistons forması giyecek. 5 yıl için 55 milyon dolar. Chicago Bulls'tan alamayacağı bir karşılık. Bulls'un hedefleri daha farklı zira. Luol Deng'in 71 milyon dolarlık kontratı sonrası Bulls adına, önümüzdeki sezon ile birlikte takımın genç yıldızlarının yeni sözleşmeleri olacak ana gündem maddeleri. Sırasıyla; Tyrus Thomas, Joakim Noah ve Derrick Rose. Hedef, 2010 Yazı'nda bir FA kapmak ve Derrick Rose etrafında bir takım kurmak.2008-09 Sezonu, Detroit Pistons için tam bir hayal kırıklığı oldu.

Kasım ayında Pistons GM'i Joe Dumars, dönemin koşullarına göre, fena olmayan bir anlaşma yapmıştı. Buna göre Dumars, Denver Nuggets'tan Allen Iverson'ı alacak ve takımdan Chauncey Billups ile Antonio McDyess'ı gönderecekti. Çok riskli bir karar değildi bu. Devam eden sezon ile birlikte Pistons, yeni bir süreç içerisinde girmeyi planlıyordu. Rodney Stuckey, bu anlamda Chauncey Billups'ın veliahtı olarak kabul edilebilirdi. Yavaşça hazırlanıyordu yerine artık. Iverson'ın kontratı ise sezon sonunda bitecekti. Diğer veteran Rasheed Wallace'ın da.

Kısa vadede başarı adına Iverson ve Wallace, kötü bir formül değildi. Ama olmadı. Iverson, birçok sorun nedeniyle oynayamadı Pistons'ta. Wallace, o ''umursamaz'' hâlini takınınca, yine çekilmez bir oyuncu profiline dönüştü. 2000'lerin hanedanlık potansiyeli taşıyan takımı, Playofflar'a ancak 8. sıradan kapak atabildi. Cavaliers'a süpürülmekten kurtulamadı. Iverson, sezon sonunda ayrıldı takımdan. Wallace da. 2010 Yazı'nı beklemedi, Pistons. Ben Gordon ve Charlie Villenueva ile anlaşıldı. Milwakuee Bucks'tan gelen Charlie V. için 5 yıl ve 35 milyon dolarlık bir kontrat göze alındı. Daha iyisi olabilirdi. Ama o gün de dediğimiz gibi; Chauncey Billups ile Rasheed Wallace'ın Pistons kariyerlerinden hemen öncesine bakıldığında, Ben Gordon ve Charlie V. eklemeleri daha farklı anlamlar kazanabilir. İzleyip görmek lazım.Indiana Pacers, iki ayrı yüzü olan bir takım. Evet. Savunma ve hücum.

Ölü sezonda Jarrett Jack, Marquis Daniels ve Rasho Nesterovic takımdan ayrıldı. Yerlerine gelen isimler: Tyler Hansbrough, Dahntay Jones, Earl Watson, Solomon Jones, Luther Head ve A.J. Price. Pacers özelinde konuşurken, tüm bunlara rağmen, bir adamdan bahsetmek gerekiyor. O da Danny Granger. Geçtiğimiz sezon MIP ile ödüllendirilen Granger, maç başına 25,8 sayı ortalamasıyla -zaten başlı başına bir hücum takımı olan- Indiana Pacers'ın skor yükünü çeken isim oldu. Granger, performansının karşılığını kariyerinde ilk defa All-Star olarak aldı.

Indiana Pacers'ın zayıf ve güçlü yanları belli. Danny Granger'ın yanına kolayca ekleyebileceğimiz Troy Murphy faktöründen konuşmak mümkün. Geçtiğimiz sezon maç başına ortalama 14,3 sayı ve 11,8 ribaund ile oynayan Murphy'nin yüksek yüzde ile şut attığı bir gecede Indiana Pacers, her türlü sürprizin altına imza atabilir. Ama tüm takım genelindeki en kritik rol, muhtemelen T.J. Ford'a ait. Arkasında Earl Watson, A.J. Price ve Travis Diener gibi bir rotasyon bulunan Ford'un sağlığı, Indiana Pacers adına son derece önemli bir faktör olabilir. Geçtiğimiz sezon kenardan gelerek maç başına ortalama 13,1 sayılık katkı veren Jarrett Jack'in yokluğunu hissedilebilir, Indiana Pacers.Milwakuee Bucks, Merkez Grubu'nun en zayıf takımı durumunda şu an için.

Yaz mevsiminde Bucks, önemli oyuncuları ile vedalaşmak durumunda kaldı. Richard Jefferson, yeni sezonda San Antonio Spurs için mücadele edecek. Ramon Sessions, Minnesota Timberwolves'a gitti. Charlie Villenueva da Detroit Pistons'a. Bu üç ayrılışta da ekonomik nedenler, söz konusu aslında. Jefferson'ı elden çıkararak lüks vergisine yaklaşmaktan kurtuldu, Bucks. Charlie V. için Qualifying Offer kullanılmadı. Charlie Villenueva'nın yerine Hakim Warrick alındı, Ersan İlyasova da geri döndü. Warrick'in yıllık maaşı 3 milyon dolar. Ersan ise, üç yıl için 7 milyon dolar alacak. Son derece mantıklı.

Milwakuee Bucks adına sevindirici haberler, Michael Redd ile Andrew Bogut'un sakatlıklardan geri dönüyor olmaları. Geçtiğimiz sezon Redd, yalnızca 33 maçta forma giyebilmişti. Bogut ise, 36. Redd ve Bogut sonrası, daha farklı bir takım hâline gelecektir Milwakuee Bucks. (İkilinin 80'er maç oynadıkların tek sezon olan 2005-06'da Bucks, Playofflar'a kalmayı başarmıştı.) Ama yine de yeterli değil. 2008-09 Sezonu'nda 34 galibiyette kalan Bucks, benzer bir performans sergileyebilir. Hazırlık maçlarında Ersan, beklenenden fazla inisiyatif alan bir oyuncu olarak çıktı karşımıza. 20+ sayılık maçları olacaktır sezon içerisinde. Çaylak Brandon Jennings, ilk beş oyuncusu. Veteran Kurt Thomas da. Beklentiler düşük tabii.

Sıradaki: Güneydoğu Grubu.

Hiç yorum yok: